Stavební spoření - zrušení

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
angelsface
Zasloužilá kecalka 601 příspěvků 02.12.18 19:17
Stavební spoření - zrušení

Dobrý večer, chci se zeptat. Před 10 lety mi můj nevlastní táta založil stavební spoření. Nyní mě zkontaktoval, že mám založený stavební spoření, ať si ho výběru.
Před 5 lety jsem si vybírala stavební spoření a po všech odectech to dělalo z 11tis asi 8 tis, to mi ale prý údajně založila mama.
Bohužel o žádné takové spoření mi neukazuje internetové bankovnictví.
Je možné, aby ho vybral můj zákonný zástupce bez toho aniž by to můj nevlastní táta věděl? Myslela jsem si, že on disponuje právem k vybrání spolecne se zákonným zástupcem? Samozřejmě před 18tym rokem. :zed:

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Twixinka
Ukecaná baba ;) 1179 příspěvků 1 inzerát 02.12.18 19:33

Pokud Ti neni 18 tak jedine dispozicni pravo ma vlastne Tvuj rodic,ale mel by jednat ve Tvem zajmu,nevlastni otec,pokud neni v RL,tak nema zadne pravo a to ani v pripade,ze by Ti tam kazdy mesic posilal sto tisic :nevim: takze k odpoved na Tvuj dotaz - ano mozne to je ..

Azallea
Ukecaná baba ;) 1256 příspěvků 02.12.18 20:06

No jako zákonný zástupce ti ho před osmnáctinama vybrat může--- ale je to teda hnus.
Ty vidíš v internetovém bankovnictví ten účet, ale bez peněz?

romankolar
Zasloužilá kecalka 800 příspěvků 02.12.18 20:50

Já bych trochu rozšířil dotazy, protože z toho tak nějak některé věci nejsou patrné…
1. Založil stavební spoření kde?
2. Internetové bankovnictví nemusí se stavebním spořením vůbec souviset… dle textu bych soudil, že by se tedy zřejmě mělo jednat o produkt stejné banky, např. České spořitelny, ale to právě není z textu patrné… já jen abychom nehledali v internetovém portálu České spořitelny třeba Modrou pyramidu Komerční banky.
3. To spoření musel zakládat zákonný zástupce, protože někdo to musel podepsat a ten je i uveden na smlouvě. Pokud jím nebyl nevlastní otec, pak mohl těžko bez podpisu někoho druhého něco zakládat.
4. To, že ho založil, ještě neříká nic o tom, kolik do něj ukládal.
5. Nepíšete, kolik je Vám let, pokud jste plnoletá, tak to nikdo nemohl vybrat. Tedy pokud nebyl spáchán podvod. 8o Pokud nejste plnoletá, může to udělat opět zákonný zástupce, v případě, že např. rodiče nežijí spolu, tak by to měli ale oba podepsat, alespoň dřív to tak bylo, museli bychom se podívat do podmínek.

Takže odpověď na otázku je… při splnění určitých podmínek mohl. Pokud byla zákonným zástupcem matka, tak musela být i na smlouvě a tedy se mohlo i stát, že ji před pěti lety mohla i vybrat. A vypadá to, že se tak pravděpodobně i stalo.

romankolar
Zasloužilá kecalka 800 příspěvků 02.12.18 20:53

K bodu 5… mělo tam být pokud byste byla v době výběru plnoletá… nebo pokud by existovalo ještě druhé stavební spoření, tak dosažení plnoletosti pak znamená, že už to nevybere nikdo jiný, než Vy.

angelsface
Zasloužilá kecalka 601 příspěvků 02.12.18 22:51
@Twixinka píše:
Pokud Ti neni 18 tak jedine dispozicni pravo ma vlastne Tvuj rodic,ale mel by jednat ve Tvem zajmu,nevlastni otec,pokud neni v RL,tak nema zadne pravo a to ani v pripade,ze by Ti tam kazdy mesic posilal sto tisic :nevim: takze k odpoved na Tvuj dotaz - ano mozne to je ..

Hmm, no, když mi nějak zvládl založit i účet a mel k němu právo, tak asi nějak i to stavební sporeni.

angelsface
Zasloužilá kecalka 601 příspěvků 02.12.18 22:53
@Azallea píše:
No jako zákonný zástupce ti ho před osmnáctinama vybrat může--- ale je to teda hnus.
Ty vidíš v internetovém bankovnictví ten účet, ale bez peněz?

Jde o to, že mě odkazal jít do Komerční banky, kde by to měli vidět. Nicméně nějaké stavební spoření jsem viděla již před pár lety v internetovém bankovnictví. A komerční banka mi psala, že bych ho tam měla vidět. Bohužel mi ho matka vybrala. Je super být okraden vlastní rodinou :pocitac:

angelsface
Zasloužilá kecalka 601 příspěvků 02.12.18 22:57
@romankolar píše:
Já bych trochu rozšířil dotazy, protože z toho tak nějak některé věci nejsou patrné…
1. Založil stavební spoření kde?
2. Internetové bankovnictví nemusí se stavebním spořením vůbec souviset… dle textu bych soudil, že by se tedy zřejmě mělo jednat o produkt stejné banky, např. České spořitelny, ale to právě není z textu patrné… já jen abychom nehledali v internetovém portálu České spořitelny třeba Modrou pyramidu Komerční banky.
3. To spoření musel zakládat zákonný zástupce, protože někdo to musel podepsat a ten je i uveden na smlouvě. Pokud jím nebyl nevlastní otec, pak mohl těžko bez podpisu někoho druhého něco zakládat.
4. To, že ho založil, ještě neříká nic o tom, kolik do něj ukládal.
5. Nepíšete, kolik je Vám let, pokud jste plnoletá, tak to nikdo nemohl vybrat. Tedy pokud nebyl spáchán podvod. 8o Pokud nejste plnoletá, může to udělat opět zákonný zástupce, v případě, že např. rodiče nežijí spolu, tak by to měli ale oba podepsat, alespoň dřív to tak bylo, museli bychom se podívat do podmínek.Takže odpověď na otázku je… při splnění určitých podmínek mohl. Pokud byla zákonným zástupcem matka, tak musela být i na smlouvě a tedy se mohlo i stát, že ji před pěti lety mohla i vybrat. A vypadá to, že se tak pravděpodobně i stalo.

Stavební spoření založil u Komerční banky u Modré pyramidy. Nevím, jak to udělal, ale prostě to s mojí matkou nezakládal. Sám se mi zmínil, že o tom matce neřekl, ale že nejspíš domu chodily výpisy.
Bylo to v době mých 15ti, nyní je mi 25 let, jak jsem se dozvěděla, tak moje matka to vybrala v mých 17ti letech s mým vlastním otcem.

Jen nechápu, jak to mohli vydat někomu, kdo nedisponoval právem ke stavebnímu sporeni. Tj. např. Zakladatel a zákonný zástupce. Co tam vůbec delali 2 lidi, co s tím neměli nic společného.

angelsface
Zasloužilá kecalka 601 příspěvků 02.12.18 22:59
@romankolar píše:
K bodu 5… mělo tam být pokud byste byla v době výběru plnoletá… nebo pokud by existovalo ještě druhé stavební spoření, tak dosažení plnoletosti pak znamená, že už to nevybere nikdo jiný, než Vy.

Jinak na smlouvě matka uvedená prý nebyla. Prostě nevím, jak to udělal. A vlastně je to jedno, když mě moje vlastní rodina okradla o peníze.

romankolar
Zasloužilá kecalka 800 příspěvků 02.12.18 23:01

@angelsface Tak založit to může za určitých podmínek, na smlouvě je účastník a pokud není plnoletý, tak jsou tam kolonky na zástupce účastníka, kterým je rodič nezletilého nebo jeho jiný zástupce a je tam prohlášení zákonného zástupce. který může jednat za účastníka. Zástupce by měl být zkontrolován dle dokladu totožnosti, do smlouvy se píše číslo dokladu, platnost a kdo vydal. Na výpovědi je to úplně stejné.

romankolar
Zasloužilá kecalka 800 příspěvků 02.12.18 23:09

@angelsface To je standardní stav. Účastníkem jste Vy. Pokud jste plnoletá, tak to vybíráte Vy, pokud ne, tak zákonný zástupce. Nemůže to vybírat někdo jiný, když je to na Vaše jméno a zákonný zástupce je jasně dán. Kdo do toho dával peníze, je úplně jedno. V 17 letech se to pravděpodobně mohlo vybírat z důvodu, abyste k tomu třeba neměla o rok později přístup… to se musíte zeptat doma. V každém případě se na smlouvě přišlo o státní příspěvky. A prostředky měly být využity ve Váš prospěch, těžko se ale dokazuje, že ne, zvláště pokud šlo o menší částku.

romankolar
Zasloužilá kecalka 800 příspěvků 02.12.18 23:16
@angelsface
@angelsface píše:
Jinak na smlouvě matka uvedená prý nebyla. Prostě nevím, jak to udělal. A vlastně je to jedno, když mě moje vlastní rodina okradla o peníze.

Tak on to mohl sepsat, ale musel na smlouvě vystupovat jako zákonný zástupce. Obchodník ověří jeho totožnost dle ,OP, neověřuje, zda je nebo není tím zástupcem. Ta smlouva by se nechala možná zpochybnit od počátku, podle mě byla neplatná, protože ji podepsal někdo, kdo k tomu neměl oprávnění (pokud v té době nebyl Váš nevlastní otec zákonným zástupcem.
Na konci se výběr zpochybnit nedá, pokud byla matka Vaším jediným zákonným zástupcem. Tak je to dle práva.

Twixinka
Ukecaná baba ;) 1179 příspěvků 1 inzerát 03.12.18 08:48

@angelsface tak ma v te bance asi znamou a normlane bych to nechala prosetrit,ptze tohle je fakt divne,ale buh vi jak to bylo :nevim:

romankolar
Zasloužilá kecalka 800 příspěvků 03.12.18 10:10

@Twixinka V podstatě mohlo nastat několik variant.
1. Nevlastní otec byl na smlouvě jako zákonný zástupce a pak by mohla smlouva být neplatná
2. Na smlouvě je jako zákonný zástupce matka a otec ji podepsal.
3. Matka o tom věděla a podepsala to ona. K tomu přidávám úvahu… jak by se matka o smlouvě dozvěděla? Musela tedy nějak vědět že smlouva existuje, když ji vybrala.

Twixinka
Ukecaná baba ;) 1179 příspěvků 1 inzerát 03.12.18 10:59

@romankolar moznost cislo 1 je dost nerealna,ptze pracovnik stavebni sporitelny je povinnen si overit,ze je opravdu zakaladatel SS zakonny zastupce nezletileho a kopie rodneho listi ae zaklada jako listinny dukaz .. takze to dle meho nazoru bylo tak,ze matka o tom vedela,byla tam jako zakonny zastupce a pak ty penize vybrala,coz je fakt hnus :poblion: ale tohle vsechno se da zjistit a zakladatelka ma pravo,aby ji to ve stavebni sporitelne vysvetlili,pokud se budou branit,tak bych pohrozila,ze se vratim s pravnikem na to oni slysi ..

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nová kuchyň potěší celou rodinu

Rčení „láska prochází žaludkem“ platí i pro spokojený rodinný život. K tomu,... číst dále >

Velká fotosoutěž: Fisher-Price je u konce. Kdo se může těšit na výhru?

Milé maminky, od 24. 9. 2018 do 9. 12. 2018 jste mohly přidávat fotografie... číst dále >

Články z Expres.cz

Trapas Nováka z SPD: Místo žluté vesty si vzal oranžovou, lidé ho mají za popeláře

Chtěl ukázat, jaký je rebel, místo toho se ale politik Vítězslav Novák z SPD... číst dále >

Udata Soukup brání svou paní: Jdi do pr*ele, vzkázal „zlořádovi“ Novotnému

Středověk je sice dávno za námi, na událostech uplynulých dní se jasně... číst dále >

Články z Ona Dnes

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do... číst dále >

O 10 let mladší: Tragédie v dospívání Petru zničila, chce nový restart

Petra je matkou dvou dětí, které vychovává sama. Hodně pracuje a ještě k tomu... číst dále >