Stěhování do Anglie a mateřská v ČR

2.6.15 14:00

Stěhování do Anglie a mateřská v ČR

Ahojky, potřebovala bych poradit. S přítelem se chceme odstěhovat do Anglie mame ročního chlapečka tudíž pobírám rodičovský příspěvek. Vím že když se přestěhuji tak o rodičák přijdu což mi přijde škoda. Proto přemýšlím jak to udělat abych ho dostávala jestli tam jen jezdit treba na tři měsíce jakoze na dovču pak zase zpět..nevím totiz jak dlouho můžu pobývat v Anglii aniž bych pracovala..Až bychom věděli ze pritel ma dobre penize tak bych se uz odhlásila tudíž bych o ni přišla..je treba lepsi si ted rodičák udelat na dva roky? chodi více penez nez na tříletá varianta? děkuji moc za odpovědi :oops:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

56906
2.6.15 14:03

@Andrejecka24 pokud splňuješ podmínky, dej si to na dva roky, vydrž tady, pak odejdi. Jinak to nejde :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7082
2.6.15 14:08

@Andrejecka24 jo, nejvíc peněz dostaneš, pokud si dáš co nejkratší rodičák, čili na dva roky. Ale i kdybys tam jezdila jen na třeba tři měsíce a pak zase zpátky, tak bys o nárok na RP přišla (za ty měsíce, co bys byla pryč), pokud by se na to přišlo, musela bys peníze vracet.
Jediná varianta, jak pobývat dočasně v zahraničí a pobírat RP je, když je pracující partner vyslán svým zaměstnavatelem do zahraničí na služebku, stáž atp. (tzn. jeho zaměstnanecký poměr v ČR stále trvá). Pak můžete být takhle v zahraničí až dva roky. Ale pokud dává partner výpověď zde a začne pracovat v zahraničí, tak i kdybyste tam byli jen měsíc, tak za daný měsíc o nárok na todičák přijdeš a po návratu bys musela žádat znovu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2.6.15 14:15

Takze o nej přijdu ikdyz tam odjede jen pritel??

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2.6.15 14:16

Jinak dekuji moc za odpovědi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7082
2.6.15 14:19

@Andrejecka24 pokud ty s dítětem budeš v ČR, tak ne. Pokud bys jela s ním (i když dočasně), tak ano. Tam je víc podmínek, ale nemusíš splnit všechny současně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
32
2.6.15 15:07

Ahoj, tvoje povinnost je tady nahlasit, ze budes pobyvat v jinem statu EU. Nas urad si zjisti zda v Anglii existuje rodicovsky prispevek a v jake vysi.
Pokud by v Anglii rodicak neexistoval, tak CR ti ho bude normalne vyplacet. Pokud by v Anglii existoval, ale nizsi, tak ti bude CR dorovnavat do naseho „standartu“.
Muzu te ujistit, ze CR ma snad skoro jedina rodicak. Ve vetsine zemi je materska a slus.
A mam to stejne;-), ziju v Dansku a CR mi rodicak vyplaci v plne vysi nebv Dansku ekvivalent naseho rodicaku neexistuje.
Neboj se jit na urad prace prislusny tvemu bydlisti a tam si to vyridit;-).
Jen nic nezatajuj;-)
Hodne stesti v novem domove

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1313
2.6.15 19:16

@MartaG @Andrejecka24 trochu poupravim - pred par lety se zmenil zakon a rodicak nelze pobirat pokud nezijes v Cr. V Anglii je materska myslim 9 mesicu (ja jsem v Irsku a tady je 6 mesicu). Takze ikdyz v Anglii rodicak neni tak z Cr na nej nemas narok protoze nepobyvas v Cr. Samozrejme to asi nektere maminy delaji a nedavno jedna psala na FB ze ji nekdo nahlasil uradum. V Irsku mame child benefit do 18 let ditete 135€/mesicne ale jestli je neco v UK to nevim

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
32
2.6.15 19:19

@barique no ja to mam ted cerstve vyrizeny od nasich uradu. Takze pisu svoji zkusenost, kdy ziju mimo a legalne pobiram rodicak.
Ovsem nedivila bych se, kdyby si kazde pracoviste uradu v CR vysvetlivalo jinak

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1313
2.6.15 19:59

@MartaG nebudu se hadat ale v 2012 se zmenily podminky a nestaci uz jen trvale bydliste ale skutecny pobyt v Cr.
Jina situace by byla kdyby si Andrejka drzela praci v Cr ale pokud chce v UK zit a pracovat tak na rodicak narok nema.

Na druhou stranu by me neprekvapilo ze v tom je bordel a kazda teta za okynkem si to dela jak chce

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7082
2.6.15 21:44

Já jsem vznášela dotaz loni v červnu kvůli našemu půlročnímu pobytu ve Francii (kde žádný rodičák nemají a mateřskou tuším tři měsíce) a toto mi bylo odpovězeno z Generálního ředitelství ÚP:
„Pokud je Váš partner, otec dítěte, vyslán do země EU na stáž jeho zaměstnavatelem, lze na něho nahlížet, jako na vyslaného pracovníka do jiného členského státu EU. Pak Váš partner podléhá právním předpisům ČR, po dobu maximálně 24 měsíců. Toto pravidlo se vztahuje i na rodinné příslušníky, pokud nemají v jiném členském státu EU výdělečnou činnost. Nárok na rodičovský příspěvek Vám tedy po uvedenou dobu nezaniká.“ Z čehož mi vyplynulo, že v jiném případě by mi nárok zanikl… :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2.6.15 22:01

Holky dekuji Vam moc za rady. zitra se na to pujdu schválně zeptat žák sem zvedava. a zitra dam vedet co řekli me taky verim tomu ze každá paní si to dela jak chce 8o

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2.6.15 22:02

No a holky jeste me tak napadá kdyz by mi zanikl rodičák musim dat tady v praci výpověď nebo jak to funguje nevíte?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1313
3.6.15 15:41

@Andrejecka24 ja jsem prave cetla ze pokud zijes v jine zemi EU tak rodicak muzes brat pouze pokud jsi porad zamestanana v Cr.

Dej vedet co Ti rekli

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3.6.15 19:09

Holky dnes jsem to nestihla ale zitra tam zajdu hned dopoledne tak písni!!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama