Stěhování do Německa a zařizování kolem toho

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

mission84
Kecalka 424 příspěvků 08.11.18 09:24
Stěhování do Německa a zařizování kolem toho

Ahoj holky, vysvětlím situaci. Manžel pracuje asi 4 roky v německu. Dojíždí na víkendy domů, cca 1× za měsíc za ním jedu se synem na týden. Stěhování jsme několikrát řešili, ale nikdy jsme se k tomu definitivně nerozhoupali. Proč? Mám v Praze práci (nyní na MD),vazby tady v ČR a hlavně moje zdraví. Mám Crohnovu chorobu, lékař, biologicka léčba vše tady. V německu nevím zda bych to dostala a jak složité to je. Jakou práci tam dělat - do kanceláře me asi nevezmou u pasu s tou nemoci dělat nejde ani nic manualniho. Samozrejme i jazyk problém. Trochu sem se učila, ale nejsem na jazyky talent a když spusti bavorstinu je konec. Takže jsme se rozhodli zůstat a žít v ČR. Ke konci roku jsme se rozhodli, ze manžel skončí a vrátí se zpátky. V práci to oznámil a nastalo pozdvižení. Kromě přidání, nabízí kompletní přestěhování rodiny, práci v kanceláři pro me, zkrátka veškerý servis.No to je super, to si spousta lidí přeci přeje a ja zase v hlavě řešim co vše by to znamenalo.Kluk má jít od září do školky (zařídila by se tam) -předpokládám ze by tam musel mít zařízený pobyt, aby na ní měl nárok. Musela bych taky? Chtěli bychom ještě jedno dítě. Pokud bych musela mít pobyt tam, mohla bych mít rodicak z čech nebo musím vše řešit v D i když mám tady smlouvu? Dále mám CID, ten by asi taky pobytem tam zanikl? A co jazyk? Existuji v nemecku nějaké kurzy? Honí se mi hlavou tolik myslenek…Děkuji za docteni az sem a vaše odpovědi

Reakce:

Uživatel je onlinepikola
Neúnavná pisatelka 19297 příspěvků 08.11.18 09:32

Pokud by jsi neměla trvající pracovní poměr v cz, nemáš na český nárok. Pokud budeš bez práce, dostanete německý na rok, plus podle toho kde bydlíte tak i něco navíc. Pokud by jsi měla tu práci v cz, tak i pojištění a musela by sis zajistit přenos pojištění do de, dítě bude pojištěné pod otcem. Přihlášení není problém, jen se na radnici nahlásí pobyt.
U dětí je fajn začít jazykem ve školce, učí se rychle, moje šla taky ve 3 a už krásně mluví. ID nevím, nemám zkušenost. Kurzy samozřejmě na jazyky jsou snad všude, velmi doporučuju.

mission84
Kecalka 424 příspěvků 08.11.18 09:37

@pikola práci v CZ stále mám.Lze tedy mít pobyt v Německu,a rodicak z CZ?

Uživatel je onlinepikola
Neúnavná pisatelka 19297 příspěvků 08.11.18 09:39

Jde ale je to hrozně papírování.
https://europa.eu/…index_cs.htm?…

Lenka_Hal
Kelišová 5369 příspěvků 08.11.18 11:33

Ja myslim, ze muzes mit pobyt jak v Nemecku, tak si nechat trvaly v CR a brat tam (CR) rodicak. Ja to tak mela a to jsem dokonce v Nemecku rodila. Je to ale davno, detaily si uz nepamatuju, ale velke papirovani to nebylo. :nevim:

Příspěvek upraven 08.11.18 v 12:22

1Bublina
Kecalka 269 příspěvků 08.11.18 12:15

Přihlásit k pobytu se musíte v každém případě všichni. Němci nerozlišují trvalý a přechodný pobyt, je povinnost se přihlásit na radnici v místě, kde se právě zdržujete. Německou mateřskou a rodičák dostanete, tuším, po opracování min 6 měsíců v DE.

mission84
Kecalka 424 příspěvků 08.11.18 14:18

@1Bublina a co když neodpracuji?Jsem teď na rodicaku,možná do půl roku znovu otehotnim.A kdybych se prestehovala,dala si tam trvalý pobyt tak PPM a rodicak odsud nic.

1Bublina
Kecalka 269 příspěvků 08.11.18 14:38

@mission84 Když neodpracuješ, tak mateřská a rodičák z ČR. V DE pak nárok jen na přídavky = cca 200 EUR/dítě, možno napsat na pracujícího manžela.

IkarieXB1
Nováček 2 příspěvky 08.11.18 14:58

resim neco podobneho (jsem na RD, ale pracuji, soucasnemu zamestnavateli fakturuju, mam tedy platny ZL a bezi mi u nej HPP smlouva na dobu neurcitou. v unoru bych mela nastupovat na navazujici materskou a nekdy behem jara bychom se meli stehovat). bylo mi receno EURES poradcem a poradnou Aperio toto - kopiruju odpovedi:

Co se týče rodičovské dovolené a výplaty rodičovského příspěvku, zde již bude potřeba zažádat v Německu, jelikož se budete i s dítětem nacházet na území Německa (teoreticky máte nárok v ČR z titulu Vašeho zdejšího zaměstnání a samostatné výdělečné činnosti, nicméně primárně příslušné pro výplatu rodičovského příspěvku (Elterngeld) by ve Vašem případě mělo být Německo a to z titulu pobytu dítěte, který má přednost), přičemž česká strana by Vám měla doplatit rozdíl do 220 000Kč (sekundární příslušnost). Výplatu rodičovského příspěvku má v gesci Úřad práce- oddělení státní sociální podpory (SSP). Pro bližší informace týkající se rodičovského příspěvku prosím kontaktujte přímo kolegy ze SSP, kontakt: http://portal.mpsv.cz/upcr/kp/pha/kop

co se pojisteni (Familienversiche­rung) tyce, na me se vztahovat nemuze, pokud mi bude v CR trvat HPP na dobu neurcitou (bude, ac bych mela behem naseho stehovani nastoupit na dalsi materskou) + budu mit platny ZL (coz budu) - opet kopiruju odpoved nize. Resila jsem se svoji zdravotni pojistovnou a UDAJNE by nemel byt problem, aby me osetrili na zaklade evrpskeho prukazu, i teoreticky porodit bych tam takto mohla (coz asi nechci).

Problematika zdravotního pojištění je celkem komplikovaná a jako EURES poradce poskytuji spíše obecné informace a v případě složitých dotazů odkazuji na odborníky. Nicméně když celou věc hodně zjednoduším, bude Vás podle mého názoru pravděpodobně čekat důležité rozhodnutí- buď budete chtít získat německé zdravotní pojištění, což bude znamenat, že se budete muset vzdát českého zaměstnání (= ztráta peněžitého příspěvku v mateřství, navázaného na zaměstnání v CZ) a pozastavit živnost, nebo si zaměstnání a živnost ponecháte a zůstane Vám české zdravotní pojištění, tak jak to popsali kolegové z poradny Aperio. Přiznávám, není to žádná lehká volba. Doporučuji tedy celou situaci prodiskutovat s odborníky Kanceláře zdravotního pojištění (nejenom Vaší ZP), třeba přijdou na nějakou jinou variantu: https://www.kancelarzp.cz/cs/ .

Uživatel je onlinepikola
Neúnavná pisatelka 19297 příspěvků 08.11.18 19:18
@1Bublina píše:
@mission84 Když neodpracuješ, tak mateřská a rodičák z ČR. V DE pak nárok jen na přídavky = cca 200 EUR/dítě, možno napsat na pracujícího manžela.

To není pravda, pokud bude mát pobyt a pojištění dostane nejnižší rodičovskou 300e na měsíc na rok. Stačí, že pracuje manžel. Nárok na větší peníze by měla po odpracované roku, kdy se to počítá z výplaty.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Seriál o motorickém vývoji: Co se děje ve třetím roce?

Děti ve třetím roce života své okolí baví rozpustilostí. Rády tančí, zpívají... číst dále >

Video: Vlastnoručně vyrobeným adventním kalendářem zpříjemníte dětem čekání na Ježíška

Děti začínají být natěšené na vánoční dárky, tak jim to netrpělivé čekání... číst dále >

Články z Expres.cz

Slováci mají svoje dvě Ledecké: O jaké kočky mohou kvůli sporu přijít?

I Slováci mají svou Ledeckou! Vlastně dvě Ledecké. Sestry a přední biatlonové... číst dále >

Jak se Monika Babišová dostala mezi pět nejlépe oblečených manželek státníků

Monika Babišová (44) po návštěvě Paříže, kde si desítky hlav států i vlád... číst dále >

Články z Ona Dnes

Nejčastější chyby při čištění zubů, které mohou za zničený chrup

Téměř každý se za svůj život setká se zubním kazem. Na vině je podle lékařů... číst dále >

Do chladného počasí stačí troje boty. Na kozačky do půli lýtek zapomeňte

Letní střevíčky a žabky jsme už definitivně uložili na dno botníku. Nastává... číst dále >