Stěhování do Rakouska se školou povinnými dětmi

Anonymní
26.7.21 14:05

Stěhování do Rakouska se školou povinnými dětmi

Ahoj všem,

najdu zde maminku (rodinu), která se stěhovala do Rakouska s většími dětmi (8 a 10)?
Dostali jsme nabídku na dva roky a prakticky ji (z mnoha důvodů, které asi není nutné vypisovat) nejde odmítnout.
Jet nebo nejet tedy není otázka. Pojedeme. Teď jen, jak to celé naplánovat a provést, aby to děti obohatilo a nepoškodilo :).

Je tu nějaká maminka, která se také stěhovala s většími dětmi?
Nebo se někdo chystá na to samé?
Ráda bych zde sdílela zkušenosti, obavy, sbírala informace.
Budeme bydlet v oblasti Vorarlberska.
Zatím prosím o anonymitu, nechci, aby to hned vědělo celé naše okolí :). Jsme ve fázi přípravy a plánování a ještě se mnohé může změnit.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1460
26.7.21 14:19

No..moc je neobohatis, prvni rok budou neklasifikovany a rocnik si zopakuji, jen co se to do nj dostanou, je zas vezmes pryc, jen si prodlouzi skolu a budou s detmi, bez kamaradu, bez jazyka..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2546
26.7.21 14:29

Souhlas s vyse nahore, prvni rok pro ne bude tezky, bez nemciny, navic ve skole hochdeutch a mimo dialekt. Pokud jsi na mensim meste, trva nez vas prijmou..a pokud bude dalsi vlna a budete mit online vyuku, deti jen ztrati cas a nic se nenauci, budou v nj plavat a tim i ve skole a pak se vrati do cech a bude se jim tezko navazovat…ja jsem od salzburgu, pobliz st. wolfgang. mam tu kamaradku ze slovenska, prestehovali se sem natrvalo, kluk 2. trida, delal rozdilovky, kvuli korone byl hodne doma a nedal to, zopakuje si ji, zas nove deti, mladsi..nj mu nejde, resp ta hochdeutch, dialekt trochu pochytava, ale presto do kolektivu jeste nezapadl a vy chcete jen na 2 roky, tak drzim palce! Snad to bude ok, kdybys mela nejaky dotaz optej se. Jinak je moznost i mit na skole matersky jazyk, cca 1× tydne hodinu, ale musite sehnat asi 10 cesky mluvicih deti, aby to schvalili.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
343
26.7.21 15:19

Vzhledem k výše zmíněnému bych doporučovala si na české škole požádat o domácí vzdělání a učila děti doma. Zatím jsou na prvním stupni, na střední už by to mohl být asi problém. Nevím, jak hodně to je ale reálné. Jestli budete celý den s manželem v práci, chtělo by to sebou vzít i někoho na výuku (babičku, placenou chůvu :think: ) Přišlo by mi to pro děti lepší než je na dva roky hlásit do rakouské školy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
26.7.21 15:34

@astoret My máme děti mimořádně nadané, o to, že by něco nedaly se nebojím :).
Já budu samozřejmě doma. Teď zkrátka jen kujeme plány, aby to bylo pro všechny obohacením :).

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
26.7.21 15:37

@eMíša Děkuji za názor! :)
Já právě ještě nevím. Jsem učitelka, mám dvě VŠ, s tím by nebyl problém. Na další stranu - děti jsou hodně jazykově nadané, umí už obstojně anglicky… já mám z němčiny ty nejvyšší (céčkové) státnice a certifikaci. Potřebovala bych zde najít ještě někoho, kdo má zkušenost s tím, že ty děti do rakouské školy prostě (třeba po roce) dal.
Zkrátka zatím hledám info, jsme otevření zatím všem variantám :).
Kde v Rakousku žijete?

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
26.7.21 15:37
@Anonymní píše:
Ahoj všem,

najdu zde maminku (rodinu), která se stěhovala do Rakouska s většími dětmi (8 a 10)?
Dostali jsme nabídku na dva roky a prakticky ji (z mnoha důvodů, které asi není nutné vypisovat) nejde odmítnout.
Jet nebo nejet tedy není otázka. Pojedeme. Teď jen, jak to celé naplánovat a provést, aby to děti obohatilo a nepoškodilo :).

Je tu nějaká maminka, která se také stěhovala s většími dětmi?
Nebo se někdo chystá na to samé?
Ráda bych zde sdílela zkušenosti, obavy, sbírala informace.
Budeme bydlet v oblasti Vorarlberska.
Zatím prosím o anonymitu, nechci, aby to hned vědělo celé naše okolí :). Jsme ve fázi přípravy a plánování a ještě se mnohé může změnit.

Za mě hodně blbý věk na přesun do cizojazyčné školy.
Kamarádka se stěhovala s dětma do Španělska, když jim bylo cca 12, 10 a 3 roky. Ale šly do anglické školy, protože tu angličtinu dělaly uź od první třídy, plus poslední rok před stěhováním ještě chodily individuálně do jazykovky. Stejně musely o ročník níž a opravdu zapadly vlastně až 3. rok. Ta tříletá to zvládla lépe, ta se otrkala a naučila ve školce a v 1. třídě nemá problém.

• Citovat
  • Nahlásit
11267
26.7.21 15:48

Já bych si domluvila velmi urgentně nalévárnu němčiny pro obě děti už před odjezdem. Pokud děti ovládají AJ, klidně bych je dala do anglické školy nebo nechala na on-line domácí školu, kterou lze dělat přes nějakou firmu v ČR, co se na to specializuje, i když původní škola nejede on-line. Dělají to pro děti, co jsou právě takto v cizině nebo velmi sportují a nemůžou chodit každý den do školy.
V Rakousku bych je nechala chodit na kurs němčiny, aby využili čas, kdy tam budou.
Jinak bych si nevsadila na vůbec nic, a to ani u velmi nadaných dětí. Kdyby se dokázaly naučit za 2 roky krásně německy a vy jste si protáhli pobyt na věky, tak bych je pak nechala přejít do rakouské školy, ale až se znalostí jazyka. Nestresovala bych je více, než je nutné.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
52334
26.7.21 16:05
@PAN66 píše:
No..moc je neobohatis, prvni rok budou neklasifikovany a rocnik si zopakuji, jen co se to do nj dostanou, je zas vezmes pryc, jen si prodlouzi skolu a budou s detmi, bez kamaradu, bez jazyka..

Proč by si měly prodlužovat o rok českou školu? 8o

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2546
26.7.21 16:14
@lucenka píše:
Proč by si měly prodlužovat o rok českou školu? 8o

Ja to chapu tak, ze tim mysli tu rakouskou, protoze by vlastne „propadly“.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
52334
26.7.21 16:15
@astoret píše:
Ja to chapu tak, ze tim mysli tu rakouskou, protoze by vlastne „propadly“.

Ale to jim může být jedno, když se budou stejně za 2 roky vracet :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2546
26.7.21 16:21
@Anonymní píše:
@eMíša Děkuji za názor! :)
Já právě ještě nevím. Jsem učitelka, mám dvě VŠ, s tím by nebyl problém. Na další stranu - děti jsou hodně jazykově nadané, umí už obstojně anglicky… já mám z němčiny ty nejvyšší (céčkové) státnice a certifikaci. Potřebovala bych zde najít ještě někoho, kdo má zkušenost s tím, že ty děti do rakouské školy prostě (třeba po roce) dal.
Zkrátka zatím hledám info, jsme otevření zatím všem variantám :).
Kde v Rakousku žijete?

Ja mam zkusenost jen od znamych a kamaradky se kterou to hodne resim, pre ma skolou povinne deti, ja mam zatim predskolni, takze tu v AT ji mam ve skolce. Co vidim kolem sebe, rok je malo, aby to deti zvladly a zaclenily se, a to i to, co prisly a nj uz mely treba par let na ceske skole, je to jine a tezke a ten dialekt je nekdy taky orisek, ja nemecky umim velmi dobre, ziju tu uz 4. rokem a s dialektem obcas bojuji, mistni uz umim, i kdyz obcas narazim, ale staci zajet treba do tirol.. :lol: tak uvidis, nicmene mi prijde, ze oni ty ausländary proste vetsinou stejne nechaji si rocnik zopakovat, pro sichr, aby si to vic utuzily ty deti a hlavne zezacatku je proste nekvalifikuji, takze musis pocitat s moznosti, ze deti si rocnik daji znovu…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2546
26.7.21 16:26
@lucenka píše:
Ale to jim může být jedno, když se budou stejně za 2 roky vracet :nevim:

Ano, ale pokud budou mit dochazku tu, tak se budou vracet z te „propadle tridy“ coz bude o rocnik mene nez by ty deti mely v cesku. A muze byt orisek lro ne dohnat cestinu, pokud nebudou mit doma extra vyuku cestiny, navic osnovy jsou trochu jine, proste jen rikam, ze pro ty deti to nebude easy..za me by bylo nej, kdyz jdou jen na 2 roky poresit ceskou skolu a jezdit jen na prezkouseni na konci skolniho roku, individualni plan, aspon vim, ze to tam miva vetsina lidi co tu je na par rok, dva..pracuji v RedBullu v Elsbethnu u Salzburgu a takovych lidi je tu dost, vetsinou ti co to udelali tak, ze deti dali do rakouske skoly na rok, dva, pohoreli…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
52334
26.7.21 16:32
@astoret píše:
Ano, ale pokud budou mit dochazku tu, tak se budou vracet z te „propadle tridy“ coz bude o rocnik mene nez by ty deti mely v cesku. A muze byt orisek lro ne dohnat cestinu, pokud nebudou mit doma extra vyuku cestiny, navic osnovy jsou trochu jine, proste jen rikam, ze pro ty deti to nebude easy..za me by bylo nej, kdyz jdou jen na 2 roky poresit ceskou skolu a jezdit jen na prezkouseni na konci skolniho roku, individualni plan, aspon vim, ze to tam miva vetsina lidi co tu je na par rok, dva..pracuji v RedBullu v Elsbethnu u Salzburgu a takovych lidi je tu dost, vetsinou ti co to udelali tak, ze deti dali do rakouske skoly na rok, dva, pohoreli…

Nebudou se vracet z propadlé třídy. V ČR si požádají o individuální studium kvůli pobytu v zahraničí. S dětmi budou doma dělat češtinu a nějaké další předměty, ze kterých následně v ČR budou skládat zkoušku (nevím, které to jsou pro druhý stupeň). Po návratu do ČR budou normálně pokračovat ve správném ročníku. Na přezkoušení se nemusí jezdit každý rok.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2546
26.7.21 16:36

A jeste bych dodala, ze je tu trichu jiny system skol, do 10 let je to volkschule, 1.-4. trida, pak deti prechazeji jinam, na NMS a AHS, pak se dale prechazi jinam, berufschule…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat