Co zařídit před stěhování do zahraničí

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

RainbowDash
Povídálka 11 příspěvků 24.11.17 11:13
Stěhování do zahraničí - co zařídit?

Dobrý den, na začátku příštího roku se stěhuji s dcerami do zahraničí (EU). Chtěla bych se zeptat maminek, které mají přímou zkušenost, co je třeba před odjezdem zajistit? Nejde mi o to že si mám najít školku atd.. to samozřejmě vím. Jde mi o to jak začít? kde se to musí hlásit, jak přehlásit zdravotní pojišťovnu, jsou nějaké povinné věci, které musím udělat než se přestěhujeme? Práce i byt v novém bydlišti už mám zajištěné. Děkuji za rady a tipy.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:

pikola
Neúnavná pisatelka 19421 příspěvků 24.11.17 11:24

Informuj se na své české pojišťovně. Teoreticky stačí se nahlásit k nové a oni si to předají, ale nespoléhala bych na to.

Vlaďka 83
Ukecaná baba ;) 1055 příspěvků 24.11.17 11:46

1. Registrace na úřadě, co nejdříve po přestěhování (pasy všech, RL u dětí )- s tímhle papírem budeš vyřizovat další:

• odhlášení z placení odpadů v ČR
  • zrušení poplatků za TV a radio
  • založení bankovního účtu v zahraničí…

2. Potvrzení od zahraničního zaměstnavatele, že tě zaměstnává (stačí pracovní smlouva)

• založení bankovního účtu v zahraničí
  • daňová příslušnost k jinému státu EU (potřebuješ ve zdravotní pojišťovně, v české bance, případně na daňovém úřadě)

3. Výpis z havarijního pojištění v ČR úředně přeložený do jazyka státu, kam se stěhuješ (aby si nepřišla o případné bonusy).

4. Založení zdravotního pojištění v zahraničí pro tebe a rodinu. Potřebuješ k tomu RL všech, potvrzení od zaměstnavatele, doklad totožnosti.

• české ZP pošleš jen mail o ukončení ZP v ČR z důvodu přechodu k té a té ZP v zahraničí a číslo pojištěnce

5. Příspěvky na děti v zahraničí (to se musíš poptat v práci) + informovat sociálku v ČR, pokud si dosud něco pobírala.

6. Přihlášení k praktickému v zahraničí.

• dobré je nechat pro všechny členy rodiny vyhotovit výpis z karet a nechat přeložit
  • případné nedostačující očkování se dá doplnit i po přestěhování a informace budeš mít podle lékařů v dané zemi ne z netu

7. Máš- li předškolní nebo školní děti, musíš jejich pobyt v zahraničí nahlásit buď na spádové škole/školce nebo na ministerstvu školství.

Jsem v Německu rok a kousek a stále zjišťuju, co jsem před stěhováním nezvládla a co ještě musím zpětně dořešit. Jestli se stěhuješ do jižní Evropy, radši si zajisti nadstandardní očkování v ČR a vydání mezinárodního očkovacího průkazu.
Hodně štěstí :kytka:

pikola
Neúnavná pisatelka 19421 příspěvků 24.11.17 11:49

@Vlaďka 83 Jaké nadstandardní očkování? 8o

Vlaďka 83
Ukecaná baba ;) 1055 příspěvků 24.11.17 11:57
@pikola píše:

Třeba tuberkulóza, žloutenka A i B, a pokud jde o mladší děti, tak nemusí mít ani kompletní spalničky a to druhé, co se s tím očkovalo (změna legislativy před cca dvěma roky) - v očkovacích centrech rádi poradí, co všechno si člověk může zaplatit… ;)

pikola
Neúnavná pisatelka 19421 příspěvků 24.11.17 12:02
@Vlaďka 83 píše:
Třeba tuberkulóza, žloutenka A i B, a pokud jde o mladší děti, tak nemusí mít ani kompletní spalničky a to druhé, co se s tím očkovalo (změna legislativy před cca dvěma roky) - v očkovacích centrech rádi poradí, co všechno si člověk může zaplatit… ;)

A to je prosímtě jaká jižní evropa? Nic takového jsme teda neměli :D

Vlaďka 83
Ukecaná baba ;) 1055 příspěvků 24.11.17 12:10

@pikola
No, já jít do Španělska, nebo do Řecka a Itálie, tak kvůli podnebí žloutenku dám - nějak se jí v teple líbí víc. Tuberkulózu dám taky, pokud je alespoň minimální šance, že budu na ulicích potkávat bezdomovce. Se spalničkama je to tak, že je občas chtěj ve školkách mít naočkované a třeba Španělskému zdravotnictví moc nevěřím, tak bych to odbyla radši v ČR (syna jsem doočkovávala ještě podle starého schématu těsně před zavedením nové legislativy - 28.12.2016) ;)

pikola
Neúnavná pisatelka 19421 příspěvků 24.11.17 12:28

@Vlaďka 83 bydlela jsem kousek od Maroka ve Španělsku a teda tady v Německu mi to přijde víc ekl než tam. Dcera nic takového očkované nemá.

Vlaďka 83
Ukecaná baba ;) 1055 příspěvků 24.11.17 12:58

@pikola
Záleží, kam se dostaneš. Za mě - lepší předcházet, než řešit následky. ;) Ostatně, pokud dcera nemá spalničky očkované, tak asi nechodí v Německu do školky/školy - je to tu povinné! O žloutence, která je součástí hexi, se to bere země od země. Tuberkulóza se v ČR zrušila teprve nedávno - myslím, že se očkovala ještě v r. 2011 povinně.

No, ale tahle diskuze není o tom, jaká je epidemiologická situace v EU, ale o tom, co vyřešit, než se odstěhuješ z ČR a hned po přestěhování. Já jsem řešila i očkování a jsem za to ráda - syn mohl do školky nastoupit téměř okamžitě, bez doočkování u zdejší lékařky. ;)

pikola
Neúnavná pisatelka 19421 příspěvků 24.11.17 13:08
@Vlaďka 83 píše:
@pikola
Záleží, kam se dostaneš. Za mě - lepší předcházet, než řešit následky. ;) Ostatně, pokud dcera nemá spalničky očkované, tak asi nechodí v Německu do školky/školy - je to tu povinné! O žloutence, která je součástí hexi, se to bere země od země. Tuberkulóza se v ČR zrušila teprve nedávno - myslím, že se očkovala ještě v r. 2011 povinně.No, ale tahle diskuze není o tom, jaká je epidemiologická situace v EU, ale o tom, co vyřešit, než se odstěhuješ z ČR a hned po přestěhování. Já jsem řešila i očkování a jsem za to ráda - syn mohl do školky nastoupit téměř okamžitě, bez doočkování u zdejší lékařky. ;)

Dcera je očkovaná normálně plus Prevenar nebo jak se to jmenuje. Proto jsem se ptala, co za jiná očkování by měla mít.

Vlaďka 83
Ukecaná baba ;) 1055 příspěvků 24.11.17 13:12
@pikola píše:
Dcera je očkovaná normálně plus Prevenar nebo jak se to jmenuje. Proto jsem se ptala, co za jiná očkování by měla mít.

Tak to těch očkování má asi víc než syn… Prevenar nemá. Z Českého nadstandatu na svůj ročník má jen tu tuberkulózu a dokončenou vakcínu na spalničky.

Black Cat
Kelišová 6530 příspěvků 24.11.17 14:13
@pikola píše:

V každé zemi je jiný očkovací kalendář. Zakladatelce se klidně může stát, že jí dítě do školy nevezmou, pokud její dítě nebude mít nějaké očkování, které se u nás třeba standartně nedává… :nevim:

pikola
Neúnavná pisatelka 19421 příspěvků 24.11.17 14:17
@Black Cat píše:
V každé zemi je jiný očkovací kalendář. Zakladatelce se klidně může stát, že jí dítě do školy nevezmou, pokud její dítě nebude mít nějaké očkování, které se u nás třeba standartně nedává… :nevim:

No to ano, pokud očkuje normálně nebude problém, ale nesrovnávala bych zase jižní evropu jako by jela někam do Etiopie bez vody.

Vlaďka 83
Ukecaná baba ;) 1055 příspěvků 24.11.17 14:32
@pikola píše:
No to ano, pokud očkuje normálně nebude problém, ale nesrovnávala bych zase jižní evropu jako by jela někam do Etiopie bez vody.

A kde si v mém příspěvku četla srovnání s Etiopií?! Zajímala ses někdy, co všechno mají na starosti v očkovacích centrech?! Budeš se divit, ale běžně tam očkují i obyčejnou hexu, pokud se v ČR narodí dítě bez nároku na běžné zdravotní pojištění a vše si rodiče platí sami! A že dítě narozené v ČR se ještě k vakcině na tuberu dostane, ale to co se narodí v Německu už ne, je faktem, který jsem si za poslední rok několikrát ověřila. A tuberkulóza se vyskytuje v celé Evropě! Tak opravdu nevím, proč tady útočíš?

Black Cat
Kelišová 6530 příspěvků 24.11.17 14:34

Mě napadá ještě kromě výše zmiňovaného… Vyřídit si na poště v ČR přesměrování pošty např. na rodiče a udělit jim plnou moc na přebírání pošty.

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

5 jednoduchých tipů, jak si užít Vánoce bez stresu a honičky

Vánoce by měly být svátky klidu a rodinné pohody. Bohužel v posledních letech... číst dále >

Kouzelné vánoční dárky: Hračky, které si vaše miminko zamiluje

Dáváte přednost originálním autorským dárkům před těmi průmyslovými?... číst dále >

Články z Expres.cz

Herečce Nele Boudové se rozpadlo po necelých dvou letech manželství. Má prý jiného

Není tomu tak dávno, co si Nela Boudová (51) pochvalovala, že se stačila... číst dále >

Co se s ní stalo? Bývalá Víznerova láska Vendula Křížová vypadá unaveně

Herečka Vendulka Křížová (46) se vypravila na Mikulášský charitativní bazar... číst dále >

Články z Ona Dnes

O 10 let mladší: Tragédie v dospívání Petru zničila, chce nový restart

Petra je matkou dvou dětí, které vychovává sama. Hodně pracuje a ještě k tomu... číst dále >

Anorexii jsem schovávala za vysílení z baletu, říká tanečnice

Megan Brewerovou (22) podezřívali z anorexie mnoho let, ale vždy tvrdila, že... číst dále >