Stěhování, školy, kroužky, život za Prahou

9
24.11.15 13:33

Stěhování, školy, kroužky, život za Prahou

Ahoj, prosím Vás o názory a zkušenosti - zvažujeme stěhování za Prahu - Ondřejov, Senohraby, JV až J od Prahy. Máme roční dítě. Zajímalo by mě, jak to zvládáte s vyzvedáváním dětí ze školek a škol, jak je to s kroužky - děti asi využívají jen ty místní, že? Která obec je podle Vašich zkušeností v tomto ohledu fajn. Je tu někdo z Ondřejova? Líbí se nám tam ale doprava do Phy MHD je docela bída. Jak je to s kolonami, stojí to nebo se to dá? A jak jste si zvykli celkově na vesnici? Radši byste zpět nebo vyhovuje?

Děkuji, Nerol

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

869
24.11.15 13:46

Ahoj, my jsme teprve v hledání domu a máme podobnou oblast jako vy…Mnichovice, Struhařov… Prostě kolem dálnice. Můžu se zeptat, proč zrovna Ondřejov nebo Senohrby? Náš malej má v lednu dva roky. Tak by bylo super, kdyby tam, kde koupíme dům, byla aspoň školka. Takže se zaháčkuju a počkám si taky na zkušenosti a rady +-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17546
24.11.15 13:52

My budeme stavět v Mnichovicích. Ráno okolo sedmé je dálnice ještě ok (jezdím teď do práce za Prahu), pak nevím, jak to houstne.
My než postavíme, tak počítám budou obě děti už školního věku :-D takže školky neřeším a se školou jsem připravená, že pokud nám bude pražská ZŠ vyhovovat, tak nebudou děti přestupovat a budou dojíždět do Prahy. Mnichovice jsou na vlaku, to mi vyhovuje, že dostupnost je dobrá

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9
24.11.15 13:56

Protože je tam pěkná příroda, kde se koupat. V Ondřejově je výhoda školek a školy (která teda nepojme všechny děti) a v Senohrabech zase vlak, školka je tam též ale škola jen 1. stupeň - toho se právě bojím, jak to bude probíhat, když už budu v práci, jak to chodí s kroužkama. V Mnichovicích je určitě také škola i školka, ostatní obce nevím.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9
24.11.15 13:58

Etcetero a děti na prvním stupni se teda sami vlakem pojedou do školy/ze školy a na kroužky se taky v rámci Phy už přepraví sami, myslíš, jo?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24.11.15 14:01

Bydlíme sice kus dál směrem k Vltavě, ale doprava z tohoto směru do Prahy bude asi podobná. Moje zkušenost je, že když je potřeba jet do Prahy, houstne provoz mezi sedmou, osmou, kolem desáté už je zase průjezdno.
S menším dítětem, pokud je obec vybavená, není moc důvod do Prahy jezdit. Školky i školy v okolí určitě budou, mateřská centra na nějaké to cvičení s předškolkovými dětmi taky.
Doprava do Prahy MHD není sice neřešitelný problém, ale já osobně preferuju auto. Nevím jak konkrétně kolem Mnichovic, ale u nás jezdí především autobusy normální, s místem na maximálně jeden kočár, je tudíž sázka do loterie, jestli už bude místo obsazené nebo ne. Bezbarierové autobusy sem jezdí jen málo. Na tohle by bylo lepší mít v dosahu vlak.
Jinak mi teda bydlení za Prahou vyhovuje, ale neznám jaké to je bydlet v Praze :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1230
24.11.15 14:03

Taky začínáme stavět a snad do dvou let budeme bydlet. My jsme teda blíž Phy, Čestlice. Když jsme hledali pozemek, prošli jsme toho strašnou spoustu. Okolí Prahy do cca 30km od Phy. Mě to všechno odradilo, právě to, když jsem se pak na obecním úřadě ptala jak je to se skolkou, školou a vůbec občanským vybavením. Pokud bych v té dane vesnici měla třeba rodinu nebo spoustu známých tak bych tam i možná šla, ale takhle bych se cítila strašně sama a ještě bych byla taxikář pro děti. Cestlice občanské vybavení mají a je to kousek od Prahy. Tak snad to bude ok.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24.11.15 14:12

Tak doprava: D1 je pohoda az kolem roztyl, to zacina byt masakr, zalezi v kolik pojede.. Kdyz vyrazite v 7 je docela sance se k centru dostat do 35min, pokud bude zacpa uz od Pruhonic, tak je to uplne v haji… Musite klickovat vesnicems kolem dalnice. Nejhorsi to je kdyz vyrazite po pul8, pak je to fajn az v 10. Mhd je bida ale to je i Mukarov, Senohraby, Ondrejov, okoli,… nejlepsi je jet busem na vlak +30min vlakem na hlavni nadrazi…

Skolek je spousta kolem, protoze kazdy druhy je pristehovalec s mrnousema, maji narvano, budete mit z ceho vybirat, o ZS moc nevim to jedine az v Ricanech, US na krouzky, gympl take fajn.. a SS uz jedine v Praze.. S tema skolkama- zalezi kde a jake smeny pracujete, za jak dlouho jste schopna do skolky z prace dorazit, do kolika je skolka otevrena. Pokud pracujete napr kolem jizniho mesta, najdete si skolku blizko pracoviste to je podle me lepsi, ne tak stresujici na cas.

Kazdopadne tyto rozrustajici vesnicky nejsou zadna hitparada, docela klid, priroda, na nejake vecerni akce, posezeni, zabavu, kino to stejne musite smer Praha. Najdete tam max kramek, putiku, postu. Jde o zvyk a o to, co hledate.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17546
24.11.15 14:13

@Nerol nene, na prvním stupni budou mít dovoz autíčkem :-) My teď bydlíme na Jižním městě, muž pracuje na Chodově, já v Jesenici, takže by se to nějak sfouklo. Až budou dostatečně samostatné, tak je nechám jezdit samotné. Pak mám jako druhou možnost zapsat je do školy někde v místě budoucího vydliště a vozit je tam, s tím, že až se přestěhujeme, bude to jednodušší.

S kroužky si hlavu moc nedělám, když budou chodit chvíli sem a chvíli tam, pro mě je stěžejní vybrat dobrou základní školu, v tom jsem náročná. Z kroužků je můžu snadno odhlásit a přehlásit jinam :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9
24.11.15 14:27

Díky a houstne provoz - jakože jedeš pomaleji nebo stojíš v koloně? O kolik se asi reálně cesta protáhne?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9
24.11.15 14:32

Ještě ohledně toho taxikaření dětem - v Pze se asi většinou pracuje tak od 9 do 5. Pak už přece není žádný prostor pro rozvážení na kroužky, i kdyky člověk chtěl:( Nebo se počítá automaticky se zkráceným úvazkem? Bojím se, abych vůbec stihla ty děti vyzvedávat a nechápu, jak tohle řešíte?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
389
25.11.15 07:36

Kolegové co bydlí za Prahou rozváží děti běžně. Ráno jsou díky tomu v práci první :-) a pak vypadnou podle toho, co jejich dítě potřebuje a jaký má zrovna rozvrh. Je jasné, že kdo pracuje třeba u přepážky od - do, tak to nejde. Ale padla a má hotovo. Ten, kdo běží pro dítě, tak zaopatří děti, sedne k PC a maká třeba do jedné do rána.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15062
25.11.15 07:45

Bydlím sice na druhým konci kraje, ale mě by hrozně vadilo a stresovalo to rozvážení autem a ježdění do Prahy. I ty autobusy, prostě pořád po nevzhledné dálnici. U nás jezdí vlaky ve špičce 4× do hodiny, mimo špičku 2× a v centru jsem za půl hodiny. K D1 nebo podobným natřískaným výpadovkám bych nechtěla. Chce to si promyslet jak hodně člověk bude vázaný na Prahu a práci, školy atp., jestli by případně nešlo se obrátit na místní obce/města s lepší dostupností? U nás je třeba všecko, od doktorů přes kroužky, po školky a školy, nejsou tu hypermarkety, ale těch pár supermarketů stačí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9
25.11.15 14:51

Hofko, díky, a můžu se zeptat, kde máš takovou fajn vybavenost a dopravu, myslíš západ od Phy tím „druhým koncem kraje“? Práce by se možná dala i v Říčanech, tomu bych se nebránila, naopak, ale pro děti to chce jakési zázemí s těmi kroužky nebo aspoň takovou pěknou dopravu, jak píšeš…to už je jiná.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9
25.11.15 14:52

Všem moc děkuju za příspěvky!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu