Štěnice: Musí SVJ pozvat dezinsektora?

Anonymní
9.5.20 19:11

Štěnice: Musí SVJ pozvat dezinsektora?

Dobrý večer. Předem děkuji za zachování anonymu, téma je citlivé.

Objevily se nám doma štěnice. Podle pána, co nám je přišel likvidovat, tu nemohou být dlouho, protože kdyby tu byly třeba několik měsíců, bude jich mnohem víc. Už od ledna samozřejmě nikam necestujeme, takže by neměly být dovezené námi.

Hlásila jsem na SVJ a předseda, co bydlí pod námi, hlásí, že mu nikdo nic neříkal. Vypadá, že nechce nic dělat. Přistěhovali jsme se před pár lety a už jsme pochopili, že jsou tady úplně blázniví na peníze a nebude se jim to prostě chtít zaplatit. Přitom kontrola bytu stojí 500, za patra okolo nás 3500, takže pakatel.

Má SVJ povinnost něco dělat, i když nikdo potíže nehlásí? Četla jsem, že asi 40 procent lidí nemá po poštípání pupínky. Ale tak zase snad by si toho lidi všimli.

Nerada bych zaplatila likvidaci (2×2500 korun), a za pár týdnů tu ty mrchy měla zase.

Děkuju za jakoukoli radu.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

292
9.5.20 21:34

Hmmmm no u nás v domě štěnice byly a celková dezinsekce taky. Byly v horních patrech, ta se dělala komplet, každý den jedno patro, a my jsme dole, takže u nás jen stoupacky a vizuální kontrola.

Ale jako nějak řešit by to měli, ještě me napadá, když budou stále laxní, co zkusit hygienu?

Hlavně pokud předseda bydli pod vámi, tak mate celkem štěstí a divím se, ze mu to je jedno :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: za chvilku zřejmě taky bude mit par vlastních a třeba se do toho opre :lol: :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
9.5.20 22:13

Máš kontakt na ostatní majitele bytů?
Co se spojit/ domluvit s ostatními? Přeci, když vás bude víc, tak je větší šance, že se to udělá v celém domě.
My jsme měli úplně na začátku, když jsme se nastěhovali do nového domu problém s mravenci farao a prostě jsme se na shromáždění domluvili a udělali se to v celém domě najednou, protože lidi pochopili, že když se to neudělá v celém domě, tak je to zbytečné.
Takže bych se zkusila nějak spojit s ostatními sousedy. Třeba nakonec zjistíš, že s nimi má problém více lidí.
Otázka je, jestli se (si) přiznají, že je tam mají.
Zrovna včera jsem řešila příčinu záhadné louže v garáži (a hlavně vody tekoucí po stěně v jednom z bytů) a když jsme se ptali v bytě, ve kterém zdá se že to vzniklo ( příčin může být více), tak paní ( starší cizinka) tvrdila, že ona neprala/nekoupala se/nesplachovala tam (maji 2 WC).
A my přitom pár hodin na to s její dcerou zjistili, že stačí spláchnout a problém se projeví… Paní se asi bála, že jí budeme nadávat, nebo nevím. A my přitom jen pátrali po příčině…
Držím palce, ať se vám je podaří se těch štěnic brzy zbavit, natrvalo.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
9.5.20 22:48

Se sousedy to neklapne. Jsme tu relativně noví, navíc jsme po nastěhování rekonstruovali a sousedky - důchodkyně nám dělaly peklo na zemi.

I hlásit to předsedovi SVJ bylo nepříjemné, i když jsem samozřejmě ani na vteřinu neuvažovala, že to zatluču, už kvůli sobě. Ale kdybych to měla řešit s „jezinkama“, tak se jen dozvím, že jsme čuňata a nemáme lítat po světě (před třičtvrtě rokem na podzim jsem byla na víkend v Londýně s kamarádkou). Ptala jsem se jen bezprostřední sousedky, to je relativně mladá a rozumná osoba, a ta tvrdí, že nemá nic.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
10.5.20 10:37

Taky jsme je měli, přilezly z bytu o dvě patra nad námi stoupačkami. Sousedi s malými dětmi nad námi je také měli, ale tvrdili, že si ničeho nevšimli, žádné štípance, nic. No oni byli takoví splachovací, bordel v bytě atd., takže se nedivím, že jim to bylo fuk. Když to bylo takto ve více bytech, přitom ten původní byl problémový, Romové atd., tak společenství vlastníků platilo desinsekci celého vchodu. Ale také jsme si je jednou přivezli z dovolené, a to jsme zjistili brzy, tak jsme si zavolali sami desinsektora a bylo po problému. A zaplatila nám to pojistka domácnosti, co máme. Píšete, že jste nikam necestovali, ale klidně vám mohly přicestovat v balíku, pokud kupujete od lidí z bazaru oblečení, věci na děti atd., nebo i klidně z e-shopu nebo normálního obchodu. Desinsektor říkal, že si lidi v kamenném obchodu koupili nábytek pro děti a v krabici to bylo. Nebo třeba v nábytku od příbuzných a známých. Štěnice jsou teď hodně rozšířené. Ale pokud neprokážete, že je to i v jiných bytech, tak to asi budete muset zaplatit sami. A co nejdřív, protože když se rozlezou, tak z toho budete nešťastný, hodně špatně se to hubí, já z toho pokaždý zešedivěla, prát hromady prádla na 60, co nejde tak mrazit, vyhazovat co se dá. Někdo musí vyhodit i celé vybavení bytu, když je toho moc, není to sranda.

• Nahlásit
  • Citovat
1371
10.5.20 10:53

...

Tak jestli jsi byla v Londýně, tak si troufám tvrdit, že sis je dovezla odtamtud. Já si je před lety také přivezl z dovolené, půl roku bylo ticho po pěšině, nic jsme netušili, to jak se zabydlovaly. A pak začaly vylézat a kousat. Peklo na zemi. Pokud jinde nejsou, tak bude stačit vydesinsektovat ten váš byt. My to tenkrát vyřešili nějakou srmdutou bombičkou, museli jsme se na několik dní vystěhovat. Ale zabralo to a máme od nich pokoj.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1274
10.5.20 13:23

Jaké povinnosti a jaká práva má u vás SVJ, resp. jeho výbor, nelze na dálku posoudit. Je potřeba podívat se do stanov. Měla by tam být také částka, kterou může SVJ vydat bez souhlasu ostatních vlastníků.
Problém se zřejmě netýká všech bytů ani společných prostor. Bylo by asi dobré nejdřív domluveným způsobem (vývěska, e-mail) informovat ostatní vlastníky, aby se zjistilo, koho všeho se to týká a pak, podle výsledku, se rozhodnout. Je možné, že bude potřeba svolat mimořádnou členskou schůzi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
10.5.20 22:45

@JTom Nevím, co mají ve stanovách…
U nás lze sice nechat svolat mimořádné shromáždění, i pokud ho nebude ochoten svolat výbor, ale musí ho svolat minimálně 25 % vlastníků (podle podlahové plochy)…
Takže pokud jsou sousedi takoví, jako naznačuje, tak to moc nadějně nevidím…

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama