Štítná žláza - na co se zaměřit?

5
5.8.20 16:31

Štítná žláza.. poradíte?

Dobrý den, před pár lety jsem byla na vyšetření štítné žlázy… Ne z důvodu že bych s ní něco měla ale doktor mě posílal na různý vyšetření.. Štítná žláza se pak vůbec neřešila a já jsem od té doby byla v pořádku, neměla jsem žádné zdravotní problémy..
Až teď za poslední cca 2 Měsíce jsem dost přibrala. Z jídla to určitě není, jím zdravě a sem tam cvičím. Problémy se štítnou žlázou má problém babička, sestra i matka. Tak mě napadlo jestli nemůžu mít špatnou štítnou žlázu. Vytáhla jsem tedy tu starou lékařskou zprávu, a mám tam dva závěry.
První: normální USG nález na štítné žláze
Druhý: chronická autoimunitní tyreoiditis eufunkčni :nevim: je tu někdo, kdo by mi dokázal poradit, co to vlastně je? K lékaři samozřejmě půjdu.. jsem objednaná až za týden. Tak abych věděla na co se zaměřit. Děkuji mnohokrát :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
7701
5.8.20 16:34

Chronická tyreoiditida (chronická autoimunitní tyreoiditida, Hashimotova tyreoiditida atd.) je chronický autoimunitní zánět štítné žlázy. Je nejčastější příčinou hypotyreózy, která se však nemusí vyvinout ve všech případech.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7701
5.8.20 16:43
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
513
5.8.20 16:51

Máš autoimunitní zánět ŠŽ, šla bych k endokrinologovi, zřejmě nasadí léky.
Divím se, že to lékař přešel a neřešil.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5
5.8.20 16:56

@milami Tam samozřejmě chci jít, chci to řešit :) tehdy mi doktor žádný léky nedal a dál se to neřešilo. Ale jak jsem psala poslední dva měsíce mám menší problémy. A jsem zmatená z te lékařské zprávy. Jinak děkuji :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19671
5.8.20 17:02
@Obei píše:
@milami Tam samozřejmě chci jít, chci to řešit :) tehdy mi doktor žádný léky nedal a dál se to neřešilo. Ale jak jsem psala poslední dva měsíce mám menší problémy. A jsem zmatená z te lékařské zprávy. Jinak děkuji :)

chronický zánět štítný no tenkrát jsi asi měla krev v tabulkách a na nic jsi si nestěžovala tak neřešili ted se to prostě rozjelo

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5
5.8.20 17:09

@ka2ka Nestěžovala, protože mi nic nebylo :) doktor mě poslal na vyšetření a nic víc :) ale asi mi mohli říct že tam může být nějaký problém a něco mi doporučit.
Každopádně to teď budu řešit

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19671
5.8.20 17:12
@Obei píše:
@ka2ka Nestěžovala, protože mi nic nebylo :) doktor mě poslal na vyšetření a nic víc :) ale asi mi mohli říct že tam může být nějaký problém a něco mi doporučit.
Každopádně to teď budu řešit

co doporučit ono toho na štítnou doporučit moc nejde, měli tě informovat nebo jednou za rok poslat na sono to jo

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
513
5.8.20 17:16

@Obei
Zjednodušeně řečeno, tvoje tělo produkuje protilátky, které poškozují buňky štítné žlázy. ŠŽ je důležitý orgán, který ovlivnuje důležité procesy v organismu.
Určitě jsi byla na odběru krve, z něhož zánět zjistili. Proto je mi divné, když tě doktor poslal na různá vyšetření, jak píšeš, že potom nepracoval s výsledky těchto vyšetření, tzn. neodeslal tě na spec. pracoviště (endokr.) příp. aspoň sám nenasadil léky. Nevím, kolik ti je, ale měla bys být hlídaná i v souvislosti s budoucím možným otěhotněním apod.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
231
5.8.20 17:18

No to zanedbal tvůj doktor, nechápu v dnešní době… při chronickém autoimunitním zánětu šž se doporučuje brát léky na šž i když je žláza eufunkční, proto, aby se zánět nerozjížděl. Malé dávky hormonů tak žlázu vlastně chrání před vyčerpáváním, má se za to, že nemusí pak tolik pracovat a zánět se zlepší nebo alespoň nezhorší. Každopádně, i když by ti nepředepsali léky, měla jsi být sledována a chodit pravidelně na kontroly protilátek i hormonů šž. doufám, že jsi neplánovala otěhotnět…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14620
5.8.20 17:22

@Obei Jak psali ostatní, pravděpodobně se to za ta léta zhoršilo a nasadí ti léky. Je to potřeba i kvůli případnému otěhotnění.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5
5.8.20 17:25

@ka2ka Nebo tak, napsala jsem to špatně :D informovat mě doktor mohl.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5
5.8.20 17:30

@milami @safina Momentálně mi je 22 a zatím neplánují těhotenství :) ale mám pár dní zpoždění MS, test jsem si dělala a negativní.. co jsem tak četla tak to může být tou štítnou žlázou :oops: :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
231
5.8.20 17:38
@Obei píše:
@milami @safina Momentálně mi je 22 a zatím neplánují těhotenství :) ale mám pár dní zpoždění MS, test jsem si dělala a negativní.. co jsem tak četla tak to může být tou štítnou žlázou :oops: :nevim:

No to je ten nejmenší problém, hormony šž ovlivňují těhotenství a plod. Když se tohle zjistí u mladé holky, je důležité ji správně informovat, protože před plánovaným otěhotněním je potřeba mít šž v pořádku. Není třeba se bát, ale každopádně musíš být sledována endokrinologem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
581
9.8.20 10:55

@safina

Taky mám autoimunitní zánět, je to vidět trochu i na sonu, ale TSH a sT4 v pořádku po celou dobu sledování (už asi 7 let?). Dr. říkala, že by mi mohla dát malé dávky hormonů jako podporu pro žlázu, ale neviděla to jako nutné a jelikož mám TSH vždy spíš nižší než vyšší, tak v tom taky moc nevidím smysl.
Moje mamka dostala Euthyrox snad asi až v 50, tak mam taky šanci to do té doby vydržet. Tak proč si komplikovat život už 25 let předem?

Víte někdo, jak často je potřeba kontrolovat hodnoty v těhu?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama