Stoupá si, ale nesedí ani neleze

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Celeste97
Zasloužilá kecalka 735 příspěvků 13.08.18 13:15
Stoupá si, ale nesedí ani neleze

Ahoj, chci se zeptat zkušených maminek..Dceři bude 9 měsíců, a zatím neleze ani nesedí, jen se plazí. Jenže asi dva dny zpátky se naučila stoupat si, opře se o gauč, jde do kleku a pak do stoje. :zed: Nevím jestli je to dobře pro její páteř. Navíc nemá potřebu se držet, takže se klidně pustí a letí dozadu :roll: Pořád ji musím hlídat. Myslíte, že nevadí stoupání, když nesedí? Nebo se mám zmínit dr.? Jdeme tak až v září, tak jestli to mám nějak řešit..Děkuju :kytka:

Reakce:
Hoa Mai
Kelišová 5810 příspěvků 21 inzerátů 13.08.18 13:20

@Celeste97 stoupání, když nesedí, nevadí vůbec. Ale měla bys ji motivovat k lezení, aby ho nepřeskočila. Zvlášť pokud máte hladké podlahy, je pro ni plazení pohodlné, ale neposiluje tím břišní a zádové svaly, které potřebuje ke správnému chození. Moje děti se taky snažily lezení ošulit, pomohlo mi nacpat jim pod bodyčko na břicho plyšáky, aby na tom břiše nemohli ležet. Sice se jim to ze začátku moc nelíbilo, ale rozlezli se do dvou dnů.

blumen
Hvězda diskuse 42808 příspěvků 13.08.18 13:20

@Celeste97 nepodporovat ve stani, sundavat dolu. Ovsem nekdy to neovlivnis. Moje taky stala a az pak lezla a sedela, ve stani jsme ji nepodporovali.

Celeste97
Zasloužilá kecalka 735 příspěvků 13.08.18 13:24

Snažím se ji sundávat, ale je hned zase zpátky na nohách :roll:
Máme doma lino, tak jí to plazení asi vyhovuje no.

Luclic
Stálice 54 příspěvků 13.08.18 13:32

Řešila jsem ten samý problém, malé nebylo pomalu ani 7 měsíců. Plazila, pretacela se z bříška na záda, ale naopak to neuměla. Psala jsem tenkrát detske fyzioterapeutce. Ptala jsem se ji jestli ji mam sundavat dolu, jestli nevadí, ze zatim neleze, nesedi…atd. Odepsala mi:

„Stoj v tomto věku není problém, ale je potřeba u něj trénovat rytíře a naučit dítě co nejdříve ze stoje dolů. Učte jí stále se držet alespoň jednou rukou a ukazujte jí jak dolů. Důležité je v tomto věku podporovat lezení. Sed přichází až naposledy v celém vývoji. Nejdříve děti většinou lezou, potom stojí a naposledy sedí. Většina dětí samostatně sedí mezi 10 -12 měsícem. Právě lezením si posilují zádové a břišní svaly tak, aby si mohli sednout.
Jinak otáčení z břicha na záda není pro děti zajímavé a používají ho jen ti, kteří se rozhodnout válet sudy. Většina děti to umí, ale málokdy vám to předvedou. Takže tím bych netrápila.
Když to shrnu - podporujte lezení, nastavujte rytíře, naučte dítě ze stoje dolů a sed přijde sám.“

Takže jsem ji tak 14 dni stála za zadkem, protoze padala jak pytel brambor a učila ji stoupat přes rytire a samotnou slezat dolu. Zároveň jsem se postupne odvazovala stoupat si dal a dal, ať si nezvyka, ze ji chytám. Párkrát spadla, bouchla se, pak už se to naučila. Lezení po 4 přišlo tak nejak samo, neucila jsem ji to. Stejně tak v 10,5 měsíci vyzkoušela první krucek a od 11 měsíců chodí. Takže když už si sama stoupá, určitě už na to má, nesundavat, hlídat ať si moc neublíží, ono se to utrepe ;)

Celeste97
Zasloužilá kecalka 735 příspěvků 13.08.18 13:35

@Luclic Děkuju moc :)

Luclic
Stálice 54 příspěvků 13.08.18 13:37

Jo a sedla si taky sama, až na to byla připravena a krátce potom, co začala lezt po 4. Sundavat dolů nemelo smysl, hned byla zpátky :lol:

Hadumi
Extra třída :D 13570 příspěvků 13.08.18 13:42

Stoupá si dobře (nepřitahuje se). Syn si stoupal od 7.m., pak začal obcházet nábytek, v 10m. lezl a až po 11.m. seděl. Chodila jsem s ním na rehabilitace a tam mi potvrdili, že je to v pořádku.

BlaZenkaB
Ukecaná baba ;) 1521 příspěvků 13.08.18 13:49

Lezení by se vynechat nemělo, lezením se propojují hemisféry. Já jsem ho vynechala a podle rehabilitační to může být důvod, proč mám špatnou koordinaci pohybů - vrážím do věcí, padají mi z ruky, neumím tančit ani napodobit nejjednodušší sestavy v aerobiku a píšu a kreslím jako hotentot.
(Na druhou stranu může to být tím že příroda vždy někde přidá a jinde ubere, v jiných věcech jsem zas vysoce nad průměrem a to může být daň :nevim: )

ale určitě motivovat k lezení, přinejhorším i s pomocí rehabilitace

Luciferka_j
Zasloužilá kecalka 684 příspěvků 13.08.18 14:29

Ted jsem resila s dcerou neco podobneho, akorat ma presne rok. Jeji styl byl lezo/plazeni. Kolinka krasne stridala, ale ruce nenatahovala, ale plazila se na predlokti. Nesedela, ale uz pres mesic pbchazi nabytek. Byla jsem u dvou fyzioterapeutu- jeden, ze to je pruser a cviceni na balonu a druhy, ze je sice pomalejsi, ale naprosto ukazkova a vse dela spravne. Mezitim zacla konecne natahovat ruce a uz si nekolikrat konecne sedla. Obe se vsak shodly, ze lezeni byt musi, stani s oporou nevadi vubec, ale hlavne nevodit za ruce a nepodporovat samotnou chuzi, pokud nelozi. Kdyz dite pak sedi, musi byt rovna zada, sed na patickach, do w kdyz sedi, tak opravovat, protoze pak se klouby vytaceji..,

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Hůlka se zapojil do kauzy ze StarDance: Asi se přihlásím do SuperStar!

Je fér, aby Jiří Dvořák (51) soutěžil v zábavné show StarDance? Jak Expres... číst dále >

Bony a klid po 30 letech: Kde jsou dnes hlavní hrdinové vekslácké romance?

Kdo v té době žil, v tom snímek obyčejně probudí vzpomínku na minulý režim a... číst dále >

Články z Ona Dnes

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového... číst dále >

Pracny, košíčky a další skvělé cukroví, které pečeme v redakci

Také letos vám přinášíme osvědčené recepty na vánoční cukroví, které se peče... číst dále >