Strach a úzkost z rodinných sešlostí a přejídání se

Anonymní
28.5.20 21:11

Strach a úzkost z rodinných sešlostí..a přejídání se.

Hezky vecir..
Obracim se na vas s takovym problemem, co me trapi uz delsi dobu. Predem se ospravedlnuji za anonym, ale bude to tak lepsi????..
Delsi dobu na sobe pozoruji, ze se vyhybam jakymkoliv vetsim akcim (prevazne rodinnym). Ze strachu. Ani to moc nedokazu srozumitelne vysvetlit, ale zkusim alespon trochu uvest priklad. Nedavno sestrenice slavila narozeniny, mela se tam sejit rodina ze strany jejiho taty a rodina ze strany jeji mamy (nase rodina). Vse vypadalo v pohode, ja byla domluvena, ze pojedu tez. Par minut pred tim, nez jsme meli vyrazit, me prepadl obrovsky stres, strach, neschopnost kamkoliv a cokoliv, nasledne prejidani a uzkost-zjistila jsem ze jet nechci a mam obrovsky strach z toho, jak me uvidi rodina- to bych chtela tez uvest na pravou miru-rok 2018 jsem byla hospitalizovana v nemocnici skoro na ctvrt roku, zde jsem zhubla skoro deset kilo, ktere jsem pak nabrala zpet, vcetne par kilo navic (6-7kil). Hrozne se za to jak vypadam stydim, strasne se snazim cvicit, jist zdraveji. Ovsem vzdy mi do toho vlitne nejaka takovahle “rodinna seslost” a ja se pak nasledujicich x-dnu prejidam v uzkosti. Ven s kamaradkami uz vubec nechodim, jejich reakci na muj vzhled a telesnou proporci se bojim snad jeste vic. Za dva tydny mame tridni sraz a tam uz stoprocentne vim, ze nepujdu, sesypala bych se z toho, ac me to hodne mrzi..
Zacinam mit i strach chodit po frekventovanych mistech-namesti, ruzne velke obchody. Proto kdyz uz nekam jdu, tak brzo rano, kde je vsude malo lidi. Pripadne tesne pred zavirackou, kdyz nestiham.
Vim, ze je vas tu dost, dost z vas se v techto vecech a problemech urcite nejakym zpusobem vyzna. Jak s tim bojovat? Na psychoterapii jsem dochazela ctvrt roku, ovsem bez nejakeho vetsiho uspechu. Jak se nebat, zahodit vsechen strach a predsudky? Pripadne co pomohlo vam?
Jeste nejake doplnujici informace (nevim jestli uplne podstatne:D) vztah nemam, jsem v poslednim rocniku na stredni skole. Deti tez nemam.
Moc rada bych chtela z tohohle kolotoce vypadnout a zit nejak normalne-bez strachu z rodiny, z vetsich seslosti, srazu, ale i jit na obycejne kafe s kamaradkou. A samozrejme, nenechat se sebou manipulovat jidlem-dobry sluha, spatny pan.
Mockrat vsem dekuji predem, za jakykoliv prispevek, radu, pomoc.. :hug:
KE.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

Ou
13330
28.5.20 21:16

Úzkostná porucha spojení se sociální fobií.

A sama vidíš, že když děláš to co po tobě úzkost chce (nejdeš tam kam se bojíš), tak krade víc a víc tvého života.

Vstup do psychoterapie a začni se učit krotit tvoji úzkost, začni si brát zpět kontrolu nad svým životem.

Zároveň se při tom naučíš řešit emocionální problémy jinak než jídlem.

Pro začátek knihu https://obchod.portal.cz/…e-z-uzkosti/

Ale fakt to chce psychoterapii a nejspíš ti dost pomůžou i antidepresiva tlumící úzkost - velmi často taky tlumí chuť k jídlu, takže se po nich snáze řeší lepší životospráva.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3724
28.5.20 21:20

Najdi si jinýho psychologa.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
34216
28.5.20 22:26

I psychiatra

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7
28.5.20 22:37

Také bych určitě zvolila nějakou odbornou pomoc. Spíše teda rovnou psychiatra než psychologa. Psycholog je spíš od toho, aby poslouchal a navedl tě nějakým směrem. Psychiatrická pomoc bude určitě účinnější. Případně změň psychiatra, pokud ti ten minulý s ničím nepomohl.
Co se týče jídla, připadá mi, že přeskakuješ někde mezi anorexií a záchvatovitým přejídáním. Sama s jídlem bojuji už téměř 10 let, takže chápu, jak je těžké se z toho začarovaného kruhu vymotat.
Co mi strašně pomohlo, bylo uvědomit si, že život není jen o tom jíst neustále jen zdravě a každý den cvičit. Pokud jíš většinu času vyváženě, tak není důvod si vyčítat, že sis občas dopřeješ něco „nezdravého“.
Dejme tomu, pokud máš svůj příjem 14 dní pod kontrolou, jeden den dopřávání si na oslavě ti hned vše nezničí :) Zkus se mrknout na tenhle článek: https://aktin.cz/…avidlo-80-20
Důležité je nemít výčitky svědomí kvůli jídlu. Já svůj kalorický příjem sleduji na www.kaloricketabulky.cz a když vidím, že mi v jídelníčku ještě zbyla nějaká ta volná kalorie, tak si klidně něco dobrého dám úplně bez výčitek :)
Nebo si třeba najdi dobrého nutričního terapeuta, který ti pomůže vysvětlit, co a kolik máš jíst.
Klidně napiš zprávu, pokud se budeš chtít na něco zeptat. Pokud budu vědět jak, ráda pomohu. Studuji všeobecné lékařství, takže své poznatky nevařím úplně z vody :mrgreen: :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
28.5.20 22:40

@Ou
Ahoj, kniha vypada zajimave, libi se mi na jakem principu je zalozena (plneni ukolu atp.). Moc dekuji, :kytka: KE.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
28.5.20 22:49

@mia2509
Ahoj, moc dekuji. Jinak, dochazela jsem ctvrt roku k psychoterapeutovi, k psychologovi jsem tez dochazela (ale to uz je tak sest let zpatky, s tim se pojil jiny problem). Psychiatra se uprimne bojim, o AD jsem si toho dost precetla a dost se tim zaobirala na skole (budu maturovat na zdravotnicke skole). Ale myslim, ze to asi bude jedine reseni, co by mi mohlo pomoct.
S anorexii se nepotykam (rozhodne tak nevypadam :lol: ). Ze bych byla tlusta, to tez ne. Ale samozrejme jsem byla spokojenejsi, kdyz jsem byla o deset kilo lehci :(
Kaloricke tabulky pouzivam, ovsem jak jsem psala nahore, jednou mi prepne a par dni se v uzkostech prejidam (a je jedno, jestli jsou to bramburky, nebo „zdravejsi“ oriskove maslo-co mi prijde v ten moment pod ruku, to sezeru). uf, no..
Kazdopadne moc dekuji :hug: rada se ozvu, kazde rady si moc moc vazim :kytka: KE.

• Nahlásit
  • Citovat
29.5.20 06:46

Psychoterapie NENÍ na 3 měsíce. Pokud jsi se svým terapeutem nebyla spokojená, můžeš jít k někomu jinému. Každý terapeut pracuje trochu jinak.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7
29.5.20 09:29

A ještě dodatek, pokud chceš antidepresiva, tak ty ti může předepsat pouze někdo s titulem MUDr., tedy psychiatr. Psycholog žádné recepty psát nemůže.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
29.5.20 11:03
@mia2509 píše:
A ještě dodatek, pokud chceš antidepresiva, tak ty ti může předepsat pouze někdo s titulem MUDr., tedy psychiatr. Psycholog žádné recepty psát nemůže.

To je mi jasne :) prave se chci AD pokudmozno vyhnout, ale pokud nebude jine reseni.. :nevim: KE.

• Nahlásit
  • Citovat
34216
29.5.20 13:35
@Anonymní píše:
To je mi jasne :) prave se chci AD pokudmozno vyhnout, ale pokud nebude jine reseni.. :nevim: KE.

Co jsem cetla, tak se nevyhnes.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama