Strach z budoucnosti - těžká doba

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
6.11.21 10:57

Strach z budoucnosti - těžká doba

Ahoj všichni. Vím, že toho negativního je v poslední době až až, a sama se snažím být víc pozitivní, ale když sleduju, kam tahle doba spěje, moc mi to nejde :nevim: Víc a víc ve mě hlodá strach, jestli to, do čeho se řítíme (krize, velké zdražování) - bude reálně tak hrozné a pro mnohé neúnosné…Jsme 4 členná rodina, 2 malé děti, žijeme si tak nějak průměrně, žádné vyskakování, ale ani nemusíme šetřit každou korunu. A když vidím a všude slyším, jak hrozně se bude zdražovat, jak přijdou těžké časy, neubráním se strachu, jak to budeme vše zvládat. Samozřejmě chápu, že bylo i mnohem hůř, že planeta jde do háje dlouhodobě apod. Teď ale myslím konkrétně současnou situaci a to co nás čeká v nejbližších letech..Myslíte, že to bude opravdu tak špatné? Bojíte se, že by jste mohli mít v krajní mezi i existenční problémy (základní potřeby), nebo že to nebude až tak šílené…? Že se člověk bude muset „pouze“ uskomnit ve věcech, které jsou „navíc“? Myslím tím tedy hlavně rodiny, které jsou na tom podobně, je mi jasné, že lidé, kteří už teď byli úplně na krev nebo nevycházeli budou mít mnohem větší problém a zároveň ti, kteří mají velké úspory nebo si mohou dovolit mesíčně odložit 30, 40 000, budou mnohem více v klidu, že se jich současná situace nedotkne tak bolestně..Děkuji za reakce a třeba i trochu toho povzbuzení :kytka:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
106
6.11.21 11:16

Ahoj, no, asi tě nepovzbudím, ale obávám se toho samého. Zvlášť teď, když vidím jak je snadné, že tisíce lidí naráz může přijít o energie 8o Jasně, můžou se hned přihlásit jinam, ale co když se to bude stupňovat? Nebo co když se totéž stane s přístupem k jídlu a tak? O dostupnosti bydlení ani nemluvě. Obávám se, že dobré časy skončily :oops:
Jinak s mužem čekáme první dítě a ačkoli jsme oba normálně pracující tak strach z propadu příjmu mám a když sleduji to zdražování tak je možné, že budu muset po půlroce, až skončí mateřská, strčit dítě do jeslí a jít zase do práce (zajímavé, že lidi, co na práci nesáhli celý život tohle řešit nemusí a vesele rodí další a další, s kterými zůstávají doma :roll: ).
Vlastně i celé to těhotenství bych si asi užívala víc jen pár roků zpátky, přijde mi, že od té doby, co začal covid jde do sra*ek vše :oops:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
296
6.11.21 11:31

Vidím to dost podobně. Celý dospělý život jsem se těšila, až budu těhotná a pak budu na mateřské. Otěhotněla jsem pár měsíců před covidem a od té doby tyhle věci vnímám intenzivněji. Strach ze zdražování, z nedostatku, z nemoci, z přírody, že všechno… Děs. 8o

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
6.11.21 11:33

Ahoj, mám úplně ten samý pocit. I když nemám rodinu a děti, studuji tak mám taky strach, zvláštní pocit co bude. Ale začalo to u mě už tak před rokem když byl kovid a byla sem doma. Teď jak vidím jak se vše zdražuje tak přemýšlím co budu dělat cca za dva roky až si budu muset najít byt. Je to strašné a obávám se že lepší to už asi nebude :?

• Citovat
  • Nahlásit
26941
6.11.21 11:34

Já vytvářela finanční polštář v dobe blahobytu, ekonomický sestup jsem čekala, navíc se umím uskromnit.
Takže se cítím celkem v pohodě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2563
6.11.21 11:37

Občas pomůže vypnout televizi, stejně to nijak neovlivníme :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1948
6.11.21 11:40

Tohle je normální ekonomický cyklus. Bylo dobré a bylo úplně jasné, že musí přijít špatně časy. Každopádně to nebude napořád a zase bude líp. Strach mám tak normální. Nějak bylo, nějak je a nějak bude.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4104
6.11.21 11:46

Ono se asi vyplatí si udělat nějaké zásoby. Drogerie vydrží dlouho, rýže, mouka a luštěniny taky celkem vydrží a jsou jedlé i po datu splatnosti. Maso koupit na akci a buď zamrazit nebo zavařit… Olej koupit na akci…

My bohužel nemáme skladovací prostory, v malém bytě jsme se 3 (brzy se 4) dětmi a tyhle zásoby bysme neměli kam dávat. Taky se hodně bojíme. Ale mít prostory, kam to dát, tak bych do toho určitě šla. Pro jistotu, ty suroviny už levnější rozhodně nebudou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
55227
6.11.21 11:48

O nás strach nemám. My jsme oba pracující rodiče. Příjmy máme naštěstí velmi slušné. Takže to zvládneme.
Spíš mám strach o lidi v důchodu, samoživitelky, mladé rodiny. Kdy pracuje pouze jeden nebo druhý je na RD nebo má pouze částečný úvazek. Kdo je v nájmech atd.
Tihle lidi to pocítí nejvíc. A můžou se dostat do problémů.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23
6.11.21 12:01

Nejak bylo a nejak bude. Vsechny rodiny s detma pak na tom budou podobne bidne a nejak se to vyresi. Nema cenu se stresovat. Lepsi je zit tady a ted. To zda bude krize jako jedinec neovlivnis, tak se tim netrap a pokud zbydou nejake kacky ted navic, tak spor. Lepsi neco malo nez nic. ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
18673
6.11.21 12:19

Těžké časy jsou tak nějak standard života.

Proto je potřeba hledat cesty, jak jít dál a vydržet. Odolnost, včetně té psychické, je ctnost a dovednost, je to něco pro co se dá rozhodnout a postupně si ji vytrénovat a posilovat. Nepřijde to samo od sebe.

Věnovat pozornost tomu co můžeš ovlivňovat, odstřihnout informace o tom, co tě trápí ale je to mimo tvoji oblast kteoru můžeš ovlivnit.

Soustředit se na to, aby si energii dávala do věcí, které jsou důležité a nemrhala ji na nepodstatné věci. Předem je tedy dobré si srovnat, co je pro tebe důležité. A teda mělo by do toho patřit pečovat o vztahy - když kolem sebe máš pár lidí, se kterými jste si blízko a můžete se na sebe spolehnout, tak to jde všechno líp.

Nauč se pracovat se svými emocemi - nepotlačovat, neodřezávat, neutápět se v nich. Úzkost, pocity viny, vztek, bezmoc…

Pečovat o malé pozitivní věci, plánovat si pravidelně aktivity co tě těší, nabíjejí tě energií, dělají ti radost. Dost užitečné je vést si deník vděčnosti - každý večer si najít jednu věc v celém dni, za kterou jsi vděčná. (při tom se hodí i naplánovat to pozitivní na příští den).

Hlídat si základní zdraví - spánek, pohyb, rozumná strava, minimalizovat alkohol a jiné omamné látky (dlouhodobě zhoršují psychiku)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1076

Holky nešilte
Toto je tady každý rok
Každý rok je zdražování
Nedostatek bytů
Atd.

Já to vidím jinak
Konkrétně teď je tolik práce, že jsou na trhu práce zlaté časy
Spoustu práce jde dělat doma na home office.
Kdo se bojí, že to nezvládne ať si nepořizuje další a další děti

Plus tedy všude na západ od nás je úplně normální jít po 3/4 roce po porodu do práce.
Neříkám, že je to ideální stav
Ale nepřijde mi, že naše děti nebo jedinci by byli nějak výjimeční oproti těm, kdy šla jejich maminka pracovat.. a pozor neříkám hned plný úvazek ale třeba částečný, nějaký home office cokoli..

Myslím, že je to zbytečná panika
Viz včera ta reportáž na Nově
Kdy tam srovnávali kolik si člověk připlatí za hypotéku před a po fixaci
A uváděli ze před fixaci tedy před pěti lety byla hypoteční sazba 1% a teď po pěti letech, ze je 5%. Což si teda nemyslím, ze v roce 2017 byla sazba 1% a hned příští rok (2022)bude 5%.
Ale čísla jim tam naskákala šílená, takže všichni jen slyšeli, že si připlatí desetitisíce :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1618

No..řekla bych, že zlate časy jsou pryč, bude krize a vychází mi z toho, že chudí budou ještě chudší a ti co byli pruměr, střední vsrtva zchudne a bohatí zustanou bohatí.. :nevim: mně trápí obecný pohled, nejen penáze, ale mám malé děti a říkám si do čeho vyrostou, co bude za 10-20 let..krize, nemoci, konflikty, migrace, ekologické katastrofy..jasně, bylo hůř, ale prostě neuspokuje mě myšlenka, že dřív byla 2.světová apod..já žiju ted a nějak jsme žila, když jsme vyrustala, necitila jsem, že je něco špatně, nežilo se nam zle, nějaké jistoty byly, ty se ted dost vytrácí a co mě vadí, že moje 6 letářeší koronu, tohle vůbec není tema pro děti, a le asi to má ze školky..nebo od starších dětí, co tořeší skrz školu, včera se bavily 2 školačky v tramvaji a řešily koronu a školu, kdy zas zavřou, pre ve vedlejší tříde prý byl někdo pozitivní a třída šla do karanteny, tohle češí 10 lete děti? to neni dobrý.. :nevim: je mi líto hlavně těch dětí, normální škola, krouřky, kamarádi, lockdown jim toho hodně vzal a muže to přijit znova a už to mají v životě, řeší to, budou s tim vyrustat, do toho doma rodiče řeší, nezaměstnanost, práci, očko X neočko, krizi… :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1618
6.11.21 12:25
@sarah1618 píše:
Holky nešilte
Toto je tady každý rok
Každý rok je zdražování
Nedostatek bytů
Atd.

Já to vidím jinak
Konkrétně teď je tolik práce, že jsou na trhu práce zlaté časy
Spoustu práce jde dělat doma na home office.
Kdo se bojí, že to nezvládne ať si nepořizuje další a další děti

Plus tedy všude na západ od nás je úplně normální jít po 3/4 roce po porodu do práce.
Neříkám, že je to ideální stav
Ale nepřijde mi, že naše děti nebo jedinci by byli nějak výjimeční oproti těm, kdy šla jejich maminka pracovat.. a pozor neříkám hned plný úvazek ale třeba částečný, nějaký home office cokoli..

Myslím, že je to zbytečná panika
Viz včera ta reportáž na Nově
Kdy tam srovnávali kolik si člověk připlatí za hypotéku před a po fixaci
A uváděli ze před fixaci tedy před pěti lety byla hypoteční sazba 1% a teď po pěti letech, ze je 5%. Což si teda nemyslím, ze v roce 2017 byla sazba 1% a hned příští rok (2022)bude 5%.
Ale čísla jim tam naskákala šílená, takže všichni jen slyšeli, že si připlatí desetitisíce :nevim:

normální to sice je, ale ne idealni ta práce po porodu, žila jsem v zahraničí a sice mas krakou rodičovskou, ale je problém školka a menších uvazku, takže jen stres a stres, jak zajistit, abys stihla práci a školku, čii nejlepe chuvu nebo někoho na hlídní, kam haziš penize, abys mohla peníze vydělat a ani nejsi s dítětem pořádně..ja třeba žila v At a mam tam rodinu a jesle od roku a půl, realně, plno a čekáš na místo, na nas se dostalo až ve 2 letech a 5 měsících, já měla štěstí v nastupu do práce, pre nemáš práci kam se vrátíš, nemáš misto ve školce, dokud nemáš misto ve školce, nemůžeš nastoupit do práce, začarovaný kruh..do toho školka do 14 hod jesle jen, takže max puluvazek, nevychází ti to, musíš hledat někoho na hlídáná, nemašli babičky, neni to jednoduchý. u nás ve firmě třeba půl uvazky nechtějí moc dávat, ani HO..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1291
6.11.21 12:25
@Kimbo píše:
Nejak bylo a nejak bude. Vsechny rodiny s detma pak na tom budou podobne bidne a nejak se to vyresi. Nema cenu se stresovat. Lepsi je zit tady a ted. To zda bude krize jako jedinec neovlivnis, tak se tim netrap a pokud zbydou nejake kacky ted navic, tak spor. Lepsi neco malo nez nic. ;)

Spoření se nevyplatí, inflace je větší než spořící úrok.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat