Strach z hadů, jak se ho zbavit?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Michelle_M
Ukecaná baba ;) 2111 příspěvků 21.07.18 23:03
Strach z hadů, jak se ho zbavit?

Vždycky jsem se bála hadů, taková klasická fobie - vyhýbala jsem se jim v zoo nebo nechodila tam, kde jsem věděla, že je chovají, přepínala, když se objevili televizi atd. Vždy jsem se oklepala a dobrý, šlo jen o tu aktuální situaci. Dnes jsem se ale setkala s jedním takříkajíc tváří v tvář a asi mám větší problém, než jsem si myslela. Celý den na to myslím, mám pocit úzkosti, bojím se znovu vyjít na dvůr, kde jsem ho viděla, ale ani doma se necítím bezpečně. Byla to „jen“ užovka, ale nejedovatost nehraje pro mě roli, nedokážu ten strach ovládnout. Samotné mi to přijde přehnané, když to po sobě čtu, ale nevím, jak si pomoct. Utěšuju se tím, že je to první případ za dvanáct let, co tady bydlíme, že to byla jen náhoda, že se jí u nás určitě nelíbilo (máme psa, kočky, ovce, pištící dítě, sekačka, prostě běžný provoz na zahradě), ale momentálně se bojím i dojít na záchod. Prosím vás, že už se nevrátí? :D Přemýšlím dokonce o nějaké terapii, ale při představě, že mě budou nutit sahat na hady nebo se na ně jen dívat je mi ještě hůř :? Díky za chápající rady :mavam:

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:

Katulik29
Kecalka 477 příspěvků 21.07.18 23:08

@Michelle_M Ahoj :) Z jedné strany tě chápu, ale z druhé strany to zvíře má z tebe větší strach než ty z něj :) Je to všechno jenom v hlavě, musíš si uvědomit, že je to pořád jenom zvíře, které se bojí víc než ty :) A vůbec se na hady nemusíš popřípadně bát sáhnout, nejsou slizcí, ba naopak, mají jemné šupiny, i když studené :) Vím o čem mluvím, máme s manželem doma 3 hady a pár ještěrek ;) Hlavně si to musíš srovnat v hlavě

Aspera
Generální žvanilka 20759 příspěvků 1 inzerát 21.07.18 23:11

Já mám totéž z myší a pomohl mi až čas. Prostě časem se snažím to zvládnout, vím že chcíplá myš mi neublíží, ale odpor a hnus z nich tam furt je. My jsme si domů dokonce pořídili hada (žere myši), takže teď s tím bojuju tak, že mu koupím myš, dovezu jí domů, zatím jsem nedokázala na ní sáhnout a dát mu jí. Ale to časem taky dám. O terapii jsem taky přemýšlela a říkala jsem si, že bych nepřežila ty první části (obrázky, chcíplé) živé mi vadí nejmíň.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.07.18 23:18

Mam podobný problém,ale co se týče pavouků. Nedokážu je ani zabit, natož odchytit do sklenice a vypustit ven. Vidim pavouka, všechno se ve mě sevře a dostanu prostě hysterak. Nedávno jsem v noci sla na zachod,pod pračkou pavouk,koukali mu jen nohy,ani jsem nedočůrala, vystřelila ze zachoda,pod dveře narvala ručniky,aby nemohl dveřmi podlézt a tří hodiny čekala na může, až přijde domů a pavouka zlikviduje. Cely tyden jsem pak chodila do koupelny stylem,ze jsem prudce otevrela dveře,od prahu zkontrolova celou místnost a pak teprve vesla do vnitř.

Katulik29
Kecalka 477 příspěvků 21.07.18 23:21

Tak já se bála dotknout švábů, kobylek a podobně, ale vzhledem k tomu, že máme agamy a musím je nějak nakrmit, tak jsem se musela naučit brát tuhle havět do ruky.. Ze začátku mi padali z ruky neboť mi to bylo hoooodně nepoříjemný, ale jednou jsem se nad tím zamyslela a říkám si, vždyť jsou to zvířata, jen jiná než „na co jsem zvyklá“, lépe jsem si je prohlídla a od té doby mi nedělá problém to vzít do ruky :)

Janli
Kelišová 6003 příspěvků 9 inzerátů 21.07.18 23:26

Bohudík pro tebe je užovka celkem plachý tvor a pokud ho budete rušit, nevrátí se. Já mám stejnou fóbii z pavouků a ty jsou bohužel hluchý jako poleno :? . Terapie většinou nemá valný smysl, protože tenhle strach je prazákladní instinkt a ten prostě nevymažeš. A já už toho vyzkoušela celkem dost a stejně při setkání s pavoukem tahám kapesní defibrilátor… :oops:

Michelle_M
Ukecaná baba ;) 2111 příspěvků 21.07.18 23:27

Já doufám, že časem ten zážitek vybledne, zatím to mám furt před očima, jak jsem otevřela vchodové dveře a byla tam, metr ode mě a koukala na mě se zvednutou hlavou, hroznej šok :D Možná kdyby se plazila někde dál v zahradě, tak to pro mě bude snesitelnější než tenhle pocit, že se snažila proniknout k nám :D Jo já vím, že to je blbost, ale mám prostě pocit ohrožení, i když znám všechny fakta o plachém a užitečném stvoření :D

eva valoi
Extra třída :D 11349 příspěvků 2 inzeráty 21.07.18 23:41
@Anonymní píše:
Mam podobný problém,ale co se týče pavouků. Nedokážu je ani zabit, natož odchytit do sklenice a vypustit ven. Vidim pavouka, všechno se ve mě sevře a dostanu prostě hysterak. Nedávno jsem v noci sla na zachod,pod pračkou pavouk,koukali mu jen nohy,ani jsem nedočůrala, vystřelila ze zachoda,pod dveře narvala ručniky,aby nemohl dveřmi podlézt a tří hodiny čekala na může, až přijde domů a pavouka zlikviduje. Cely tyden jsem pak chodila do koupelny stylem,ze jsem prudce otevrela dveře,od prahu zkontrolova celou místnost a pak teprve vesla do vnitř.

V baráku je pavouků. Nic nedělají. Absolutně na tebe nepolezou, když je budeš chtít vzít do ruky, budou se snažit utéct.

eva valoi
Extra třída :D 11349 příspěvků 2 inzeráty 21.07.18 23:43

@Michelle_M Hady taky nemusím. Bojím se uštknutí. Nevadí mi tolik snad ani ti tlustí, ale takové ty hubené mrchy. Brrr.
V zoo ale na ně koukám hrozně ráda.

Janli
Kelišová 6003 příspěvků 9 inzerátů 21.07.18 23:46
@eva valoi píše:
V baráku je pavouků. Nic nedělají. Absolutně na tebe nepolezou, když je budeš chtít vzít do ruky, budou se snažit utéct.

Promiň, ale to je pro člověka s arachnofobií celkem nesmyslný prohlášení. Fobie se nepohybuje v rámci logiky a rozumu, to je prostě nezvládnutelný pud. Je to jako bychom po tobě chtěly, aby jsi nemrkla, když bouchne balónek. Taky to rozumem neovládneš.

eva valoi
Extra třída :D 11349 příspěvků 2 inzeráty 21.07.18 23:49

@Janli No a jak se s tím dá pracovat? Lze se fobie zbavit? Zmírnit?

Janli
Kelišová 6003 příspěvků 9 inzerátů 21.07.18 23:54
@eva valoi píše:
@Janli No a jak se s tím dá pracovat? Lze se fobie zbavit? Zmírnit?

Dá se to cílenou behaviorální terapií částečně otupit. Takže místo infarktu jsi schopná kolem objektu fobie s odporem projít. Problém je, že se to může po nějakém negativním zážitku vrátit. Ale co jsem si pořídila biolit, jsem výrazně klidnější… :mrgreen:

pe-terka
Neúnavná pisatelka 16467 příspěvků 21.07.18 23:54
@Janli píše:
Bohudík pro tebe je užovka celkem plachý tvor a pokud ho budete rušit, nevrátí se. Já mám stejnou fóbii z pavouků a ty jsou bohužel hluchý jako poleno :? . Terapie většinou nemá valný smysl, protože tenhle strach je prazákladní instinkt a ten prostě nevymažeš. A já už toho vyzkoušela celkem dost a stejně při setkání s pavoukem tahám kapesní defibrilátor… :oops:

mám to s pavoukama stejně. A též si myslím, že s odporem k nějakému druhu zvěře člověk nic moc neudělá - máme to evolučně zabudované. Já se prostě těmto zvířatům vyhýbám. K nepříčetnosti mě přiváděli i chrousti, když se nedávno kvečeru rojili. Když je setkání nevyhnutelné, automaticky zaječím a manžel přiběhne, kdo že mě to vraždí. On je naštěstí fobií prost :*

Příspěvek upraven 21.07.18 v 23:55

Janli
Kelišová 6003 příspěvků 9 inzerátů 21.07.18 23:55
@pe-terka píše:
mám to s pavoukama stejně. A též si myslím, že s odporem k nějakému druhu zvěře člověk nic moc neudělá - máme to evolučně zabudované. Já se prostě těmto zvýřatům vyhýbám, k nepříčetnosti mě přiváděli i chrousti, když se nedávno kvečeru rojili. Když je setkání nevyhnutelné, automaticky zaječím a manžel přiběne, kdo že mě vraždí. On je naštěstí fobií prost :*

Ten můj říká, že po těch letech je podle síly řevu schopen odhadnout velikost pavouka :mrgreen: .

Janli
Kelišová 6003 příspěvků 9 inzerátů 21.07.18 23:57

@Michelle_M rozhodně v tom nejsi sama. Moje sestra před lety našla manžela sedět na střeše kůlny, kam vyskočil, když na kompostu narazil na dvě užovky :mrgreen: . Houby redbull, to fobie ti dává křídla..... :mrgreen:

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát... číst dále >

Podzimní čtení: Tyhle knihy vás v klidu nenechají

Podzim je ideální na to uvařit si čaj (nebo nalít dvojku červeného), zavrtat... číst dále >

Články z Expres.cz

Připravená kampaň, říká Babiš. Vysvětlil, jak je to s občanstvím syna a cestou na Krym

Premiér Andrej Babiš se znovu vyjádřil ke kauze Čapí hnízdo, která po... číst dále >

Socha Špinarové možná zmizí! Nová radnice chce jednat, syn bude shánět sponzory

Kontroverzní socha zpěvačky Věry Špinarové je opět na scéně. Ačkoliv kritika... číst dále >

Články z Ona Dnes

KVÍZ: Kdo byl svatý Martin a co se v jeho svátek jí, pije a dělá?

Po roce 1989 se opět začaly dostávat ke slovu tradice, kterým bývalý režim... číst dále >

Žena už si dvacet let nemyla vlasy a čtrnáct let je nestříhala

Frankie Cluneyová (32) z Anglie se pyšní vlnitými vlasy, které jí sahají až... číst dále >