Strach z IVF jako poslední možnosti

47
22.5.18 11:01

Strach z IVF jako poslední možnosti

Ahoj holky…
Dnes jsem byla na kontrolním ultrazvuku v Pronatalu. Žádný folikul mi nenarostl, ale to jsem čekala. Zatím se u mě podařilo donutit dozrát vajíčka jen 2×, a to při braní Clostilbegytu 3×1 6 dní, takže koňská dávka.
Doktor mi řekl, že zkusíme ještě naposledy Clostilbegyt a pokud zase nebude úspěch, tak už jedině IVF. Je mi 26, a pokud bych měla podstoupit IVF, doufala jsem, že to bude později. Bojím se, že to nepůjde a já už nebudu mít další metu, na kterou bychom mohli postoupit.
Byla jsem už na drillingu před víc než půlrokem, takže už nejspíš efekt pominul. Po Clostilbegytu mám třeba 25 návalů horka denně a rada nemyslet na to, nejde uplatnit, když člověk pořád musí něco počítat a hlídat. Jsem z toho všeho psychicky unavená… Vždycky jsem se snažila být pozitivní a když něco nešlo, soustředila jsem se na další krok. Ale po tomhle už žádný další není a toho se bojím… Zažila jste některá tenhle pocit? Jak jste se s ním vypořádaly?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
5359
22.5.18 11:20

@-arrow- A měřili ti už AMH? Bez toho bych do dalšího clostilu nešla. Kor když ti je po něm blbě, ví to doktor, že máš vedlejší účinky? IVF má úplně jiné spektrum, co může využít, nebála bych se ho tolik. Není třeba to démonizovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1198
22.5.18 11:23

Ahoj me je 27let minuli rok v zari, jsem podstoupila 1.IVF,ja mam PCO a partner ma katastrofalni spermiogram(2%morfologicky zdravich spermii, jinak maji defekty apod.). Snazily jsme se 6let a za tu dobu jsem otehotnela jednou ale zkoncilo to ZT. Nastesti jsem nemusela na revizi, bolest to byla obrovska hlavne psychicka.Po pul roce od potratu jsem nas obednala na konzultaci do jednoho CARu, tam nam jen odebrali krev a pritel spermiogram a cekalo se na vysledky, obednaci lhuty dlouhe i tri mesice, takze jsem to tam zabalila a obednala nas do jineho CARu, tam v zari probehla stimulace a transfer se bohuzel nekonal, mela jsem hyperstimulacni syndrom, vsechby embryjka jsme mrazili, nasledujici mesic jsem podstoupila 1.KET ted jsem ve 32tt a tesime se na nasi prvni holcicku :srdce:.Mela jsem s toho hrozny strach, ale rikala jsem si ze je to posledni moznost jak alespon zkusit myt vlastni dite. A sama jsem tomu neverila kdyz jsem mela // na testu byla jsem stastna, ale hrozne jsem se bala aby to zase neskoncilo ZT nebo tak neco. Preji hodne stesti :kytka: :hug:,Jsi mlada me doktori chvalily ze jsem prisla jeste relativne brzy bylo me taky 26let kdyz jsem IVF podstupovala.Je velika sance ze to vyjde, drzim palecky. Kdyztak me muzes napsat SZ, kdyby jsi chtela. Oplodnovali jsme metodou ICSI ze vyberou spermijku a pichnou ji primo do vajicka, myslim si ze to hodne pokohlo i kdyz to stalo nejake penizky navic. :mavam: :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2550
22.5.18 11:30

Já jinou možnost než IVF nemám, nikdy jsem neměla a nikdy nebudu. A pocit? Vztek, strach, stud, pocit selhání, vyčerpání. Ale ve chvíli kdy ti po dvou a půl letech běhání po doktorech vyjdou dvě čárky na testu máš pocit, že ta hrůza za to stála. :kytka: To už je dobrá motivace, ne?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
51087
22.5.18 11:36

Pokud je jediným problémem chybějící ovulace, ještě lze stimulovat slabými injekčními dávkami FSH.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
neonka
22.5.18 11:38

@-arrow- Ahoj, delala jsem ve firme (farmacie) se spoustou gynekologu (docentu, primaru atd). Vzdy, kdyz nektera z kolegyn zapocala toto tema, meli vsichni uplne stejnou odpoved. Pokud nejsi starsi nez 35 let, nic nehrotit, uzivat si sex a cekat. Nejlepe nejake to vinko a nepocitat plodne dny atd, proste si jen nedavat pozor. Muze se stat, ze otehotnis klidne az treba za delsi dobu, ale jsi mlada a nemusis spechat. Presne tyto procedury, ktere popisujes, bohuzel moznost otehotneni oddaluji, protoze te totalne vystresji, a na tvem miste bych si je nechala v rezerve za nekolik let, pokud se nebudu dal darit mimi prirozenou cestou. Cim vic se budes takto snazit, tim vic bude telo stagnovat. Asi jsi slysela o spouste zen, ktere podstoupily radu bezuspesnych IVF, a ve chvili, kdy to vzdaly, a rozhodly se treba pro adopci, otehotnely prirozene a bez problemu. Pokud jsi zdrava ty i partner, tak je to vsechno v hlave. :oops: Doporucila bych Gynex od firmy Energy, nebo tablety Drmek. Ten Gynex je pry vyborna vec- navic prirodni- a ne ty sr..ky, co se pri IVF do tela perou… Ale samozrejme zalezi na tobe, kterou cestou se das. Ja ve tvem veku bych byla jeste naprosto, ale naprosto v klidu. :D :hug:

• Citovat
  • Nahlásit
Avu
3308
22.5.18 11:50

@neonka Tak to promiň, ale názor, že máš čekat do 35 a pak to začít řešit, mi přijde úplně ujetý :roll: Když prostě žena nemá v 25 letech ovulaci, má cykly 180 dní (já), tak fakt nebudu čekat deset let, než se něco povede. Vínkem ovulaci fakt nenahodíš :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5323
22.5.18 11:56

Já tedy nesdílím názor čekat od 26let do 35let a až pak to řešit.. upřímně si to jako žena tešící se na miminko ani neumím představit.. kamarádky takto do 35let čekaly, dnes jim je 40let, 5 let se snaží přes CAR a bezúspěšně - čím jsou starší, tím hůře.

Já postoupila IVF ve 26 letech a vůbec nelituji, řekla bych, že tak mlade tělo se s tím vyrovna mnohem lépe než po 35, jak s hormony, s psychikou, tak se samotným těhotenstvím.. dnes mám nádherné holčičky dvojcatka, co půjdou v září do školy a jsem znovu těhotná a už teď bych řekla, že to snáším hůře a to mi jeste 35 let není. Pokud není jina moznost (u nás nebyla, stejne výsledky u chlapa jako u @Kikulele), tak bych se IVF nebránila a strach už vůbec..

Přeji, ať se brzy zadaří :kytka: :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
47
22.5.18 12:02

@masinka9 ano, zjišťovali AMH. A ano, doktor to ví. Říkal, že můžeme být rádi, že ten Clostilbegyt zabírá, že kdybych si píchala injekce, mohlo by to být i horší, protože je tam při PCOS velké riziko hyperstimulačního syndromu. Ale jak jsem psala, zabral jen 2×. Já to považovala za úspěch, ale IUI potom nevyšla. Jinak jestli myslíš démonizovat IVF, tak to určitě nechci. Já se nebojím té procedury jako takové, ale toho, že když to nevyjde, tak už není nic dalšího, co by se dalo zkusit. Považovala jsem to za zadní vrátka, poslední krok, a najednou vidím, že do měsíce se budu možná muset rozhodnout. @Kikulele děkuju za vyčerpávající odpověď :) a moc gratuluju k úspěchu! Já jsem na testu měla // jen po Ovitrelle, kdy jsem byla zvědavá, jestli to bude opravdu pozitivní, ale umím si představit, že pokud najdu skutečné //, tak hned po radosti přijde i strach, aby vše dobře dopadlo. No uvidíme. Přítel má spermiogram úplně v normálu, ale pokaždé, když nějaký doktor vidí moje vaječníky, tak přijde nějaký komentář jako „No tohle je učebnicový PCOS“ nebo „To se mi nelíbí“ :? Dneska jsem dostala ještě Metformin, že by to mohlo pomoct, ale tak jako tak doktor řekl, že Clostilbegyt naposled. Dám tomu ještě poslední šanci a potom mi stejně nezbyde nic jiného než to risknout… Tvoje odpověď je povzbudivá :) to teď potřebuju asi nejvíc…

Příspěvek upraven 22.05.18 v 12:27

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
100
22.5.18 12:02

@Avu Přesně tak, je nutné znát příčinu obtíží, a pak eventuálně počkat nebo se naopak do toho vrhnout, protože mladší tělo = větší šance.. Jsem úplně alergická na rady typu „nemysli na to“, „užívej si sex“, „popíjej vínko“. S manželem se radujeme ze života, užíváme a za 10 let jsem prostě neotěhotněla.. Teď je mi 35, řešíme to v CARu… Je to obrovský stres a ještě nás tlačí čas. Samozřejmě že jsem vyzkoušela všemožné bylinky vč. Gynexu, nepomohl ani drilling.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
100
22.5.18 12:08

@-arrow- Jo, jo… Taky mám učebnicový PCOS, nasazen Metformin, k tomu po 3 měsících zkusíme Clostilbegyt (samotný mi neúčinkoval, v kombinaci s Metforminem prý je šance), pak už jen IVF, inijekce… Co se dá dělat. Jsi oproti mně mlaďoučká, začni, pokud si dítě přeješ, neodkládej to. Tahle diagnóza se nezlepšuje, spíš naopak… Máš před sebou x let, můžeš to zkusit několikrát, dát si mezi cykly pauzu, jakou chceš,… Přeju hodně síly a štěstí!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
203
22.5.18 12:23

Ahoj, jen na okraj – pro mě celá stimulace, odběr atd. byly snesitelnější než Clostilbegyt (motání hlavy, mžitky před očima atd.).

Horší je ta psychika, na tu se ptáš. My jsme do IVF vletěli rovnou, a jak jsem nepochybovala, že to vyjde, první pokus naznačil, že se to taky nemusí povést nikdy. Pak je to teprv beznaděj, když už není kam dál postupovat (max. na darovaný vajíčka). Takže před IVF bych se myšlenkama na něco „konečnýho“ ještě nezabývala a snažila se na to IVF naladit pozitivně, s PCO máš oproti jiným diagnózám velmi dobrou šanci na úspěch a na pojišťovnu máš několik pokusů. Bude to znít možná hloupě, chápu, že už jseš psychicky vyčerpaná, ale jseš na začátku a je dost pravděpodobné, že tím procesem projdeš úspěšně – i proto, že jseš mladá.

Je potřeba pohlídat OHSS (ale to by snad dneska měl být standard, nechápu, proč tě doktor straší; obešla bych si na konzultaci víc CARů, máš na to právo). Metformin může pomoct, případně dieta, zvlášť pokud máš nadváhu, která bývá s PCO spojená (nízkosacharidová, vysokotuková – já občas podle některých doktorů mívám náběh na PCO a toto pomáhá). Držím palce!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
47
22.5.18 12:25

@neonka jenže já právě zdravá nejsem. Mám silné PCO a bez léků jsem bez menstruace… A čekat do 35 si fakt neumím představit. Někdo má to štěstí, že nemá problém, ale já jsem si vždycky přála 2 děti a kdybych k tomu přistupovala takhle, tak bych asi byla ráda, kdyby vyšlo jedno. Ale každý to máme jinak, nikomu jeho názor neberu :) s tou hlavou souhlasim, ale jak ji donutit spolupracovat… :(
@memka děkuju za povzbudivou odpověď a držím palce, ať s miminkem vše dobře dopadne :palec: S tím zvládáním a věkem určitě souhlasím i soudě podle svého okolí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1198
22.5.18 12:38

@neonka Souhlasim s @Avu cekat do 35let je rada uplne mimo, me taky dr. rikal at si uzivame zivota, a rikalo me to vice lidi byla jsem na to uz fakt alergicka, reci typu nemysli na to a ono to pujde. Bylinky, doplnky stravy nepomahalo nic, nedokazu si predstavit cekat dalsich x let, a pak naposledni chvily bezet do CARu a doufat ze hned otehotnim. @-arrow- pokud ma pritel spermio v poradku muze se zadarit i prez ten clostilbegyt, u nas to bohuzel nemelo smysl protoze i kdyby jsme chtely zkusit IUI bylo by to zbytecny kvuli spatnym vysledkum pritele, uvidite treba to tedka vyjde, moc bych Vam to prala :kytka:,a kdyz ne nebud smutna :hug:,myslim si, ze mate slusnou sanci pri IVF jsi mlada a mas vetsi sanci s vekem se ta sance snizuje(to je muj nazor),mam stejnej problem s vajecnikama jako ty, telo fungovalo jen s hormonama. Verim ze u Vas to dopadne take dobre :kytka: Preji Hodne stesti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
47
22.5.18 12:46

@Lojzísek děkuju, tobě ať se taky brzy zadaří :)
@Arnoštice no já bych to asi nepovažovala úplně za strašení, ale říkal, že by to nedoporučoval, protože se údajně často stává, že úplně nejnižší dávkování nezabírá a když se zvedne jen o málo, tak už nastane hyperstimulace a pak už stejně IUI udělat nemůžou. Takže z tohohle pohledu je asi IVF výhodnější. Jinak o dietě jsem už taky přemýšlela, ale na 170cm mám 65kg, což je úplně v normě. No možná, že to přece jen zkusím… Děkuju za podporu :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama