Střední forma stařecké demence - zbavení svéprávnosti

581
14.12.20 15:34

Střední forma stařecké demence - zbavení svéprávnosti

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda zde někdo nemá podobnou zkušenost.
Tchyně (77 let) má celkem čerstvě diagnostikovanou stařeckou demenci (lehčí až střední formu, poslední dny spíše střední). Byla hospitalizovaná po úraze (je trvale na chodítku a vozíku) na LDN (a po bezpříznakovém kovidu), odtud byla minulý pátek převezena do sociálního zařízení na takzvané „odlehčovací“ lůžko. Vůbec se neorientuje v čase a prostoru, nepamatuje si, vymýšlí si, je zlá a vyčítavá…ale za žádnou cenu nechce podepsat souhlas s pobytem (ještě jí zkusí přesvědčit psycholožka a psychiatr)…asi jinak než formou procesu zbavení svéprávnosti to nepůjde. Jak to celé urychlit? Jde bohužel o čas.
Chápu, že preferuje domácí péči, ale v jejím stavu je to bohužel vyloučené. Tam, kde je, má tu nejlepší péči.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
20040
14.12.20 15:39

Opravdu by ta domácí péče nešla nebo se vám nechce? Já chápu, že to není lehký, ale pro ty lidi je nejlepší dožít a zemřít doma, ne v cizím prostředí, kde nic a nikoho neznají a hlavně tam nechtějí být.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1585
14.12.20 15:47

Ale na odlehcovacce muze byt pouze par mesicu? A co potom, pokud nema nejvyssi stupen, tak bemate sanci, aby ji vzali do domova. Pracuji v oboru a vim, ze se na domov ceka bekolik let. A dnes uz nejde zbavit svepravnosti, pouze omezit na urcitou dobu a pak opet zazadat

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
14.12.20 15:57
@Janli píše:
Opravdu by ta domácí péče nešla nebo se vám nechce? Já chápu, že to není lehký, ale pro ty lidi je nejlepší dožít a zemřít doma, ne v cizím prostředí, kde nic a nikoho neznají a hlavně tam nechtějí být.

Tohle může říct jen někdo, kdo se v takové situaci nikdy neocitl. Já to tedy zažila a zakladatelku naprosto chápu. Obdivuji každého, kdo si nechá rodiče nebo prarodiče doma a postará se o ně do poslední chvíle, ale máš vůbec tušení, co obnáší péče o člověka se stařeckou demencí? My jsme tuto situaci řešili poměrně nedávno, tchán se postupně zhoršoval, až jsem ho museli umístit do Alzheimer centra, péči tam má perfektní, je vždy čistý, vykoupany, oholeny, mají pro ně různé aktivity, je mezi vrstevníky, nás občas pozná, někdy ne, většinou hodinu po návštěvě neví, že jsme tam byli. Musela bych dát výpověď, nastěhovat ho k nám do 3+1 se dvěma dětmi, představuješ si to hodně jednoduše…
Zbavení svéprávnosti jsme neřešili, nebylo to potřeba, je tam spokojený

• Citovat
  • Nahlásit
20040
14.12.20 16:05
@Anonymní píše:
Tohle může říct jen někdo, kdo se v takové situaci nikdy neocitl. Já to tedy zažila a zakladatelku naprosto chápu. Obdivuji každého, kdo si nechá rodiče nebo prarodiče doma a postará se o ně do poslední chvíle, ale máš vůbec tušení, co obnáší péče o člověka se stařeckou demencí? My jsme tuto situaci řešili poměrně nedávno, tchán se postupně zhoršoval, až jsem ho museli umístit do Alzheimer centra, péči tam má perfektní, je vždy čistý, vykoupany, oholeny, mají pro ně různé aktivity, je mezi vrstevníky, nás občas pozná, někdy ne, většinou hodinu po návštěvě neví, že jsme tam byli. Musela bych dát výpověď, nastěhovat ho k nám do 3+1 se dvěma dětmi, představuješ si to hodně jednoduše…
Zbavení svéprávnosti jsme neřešili, nebylo to potřeba, je tam spokojený

Dík za kázání. Nechali jsme dožít doma babičku s těžkou stařeckou demencí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
14.12.20 16:09
@Janli píše:

Tak potom víš, jaké to je, tím spíš nechápu, jak se takhle můžeš ptát. To, že to dala vaše rodina neznamená, že to dá každý.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
14.12.20 16:11

@Janli A v neposledni řadě, ne každý na to má finance, čas, fyzičku, psychickou odolnost, prostory, žaludek atd.

• Citovat
  • Nahlásit
20040
14.12.20 16:16
@Anonymní píše:
Tak potom víš, jaké to je, tím spíš nechápu, jak se takhle můžeš ptát. To, že to dala vaše rodina neznamená, že to dá každý.

A proč bych nemohla tuhle alternativu zmínit? Že jste to nedali vy neznamená, že to nedá nikdo. Zvlášť pokud ten starý člověk chce doma zůstat. Není potřeba vždy hledat nejjednodušší řešení. Zakladatelce to nedávám befelem, jen by o tom měla přemýšlet. V mém okolí je minimum rodin co svoje prarodiče umísťují do ústavů. Většinou se jim snaží dosloužit do hrobu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
581
14.12.20 16:17
@Janli píše:

ale asi na Tebe babi nebyla sprostá, nepodezírala Tě z imaginárních krádeží…a hlavně jste dům nemuseli předělávat na bezbariérový…a přebalovat 90kg paní uprostřed noci…a práce se kvůli ní vážně vzdát nechci…vysvětlit synovi, že babička po mámě řve nadávky…prostě to nejde, a nestydím se za to. Já mám psychické zdraví a rodinu jen jednu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
14.12.20 16:22
@summersun píše:
ale asi na Tebe babi nebyla sprostá, nepodezírala Tě z imaginárních krádeží…a hlavně jste dům nemuseli předělávat na bezbariérový…a přebalovat 90kg paní uprostřed noci…a práce se kvůli ní vážně vzdát nechci…vysvětlit synovi, že babička po mámě řve nadávky…prostě to nejde, a nestydím se za to. Já mám psychické zdraví a rodinu jen jednu.
Úplně tě chápu. Ono je taky postarat se a postarat se, kdo ví, jak to u nich bylo.
  • Citovat
  • Nahlásit
63560
14.12.20 16:25

@summersun návrh na předběžné opatření..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14539
14.12.20 16:27
@Janli píše:
Opravdu by ta domácí péče nešla nebo se vám nechce? Já chápu, že to není lehký, ale pro ty lidi je nejlepší dožít a zemřít doma, ne v cizím prostředí, kde nic a nikoho neznají a hlavně tam nechtějí být.

Zemrit? Ale ona neumira :nevim:
Domaci pece u takoveho cloveka znamena dohled 24/7 :?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20040
@summersun píše:
ale asi na Tebe babi nebyla sprostá, nepodezírala Tě z imaginárních krádeží…a hlavně jste dům nemuseli předělávat na bezbariérový…a přebalovat 90kg paní uprostřed noci…a práce se kvůli ní vážně vzdát nechci…vysvětlit synovi, že babička po mámě řve nadávky…prostě to nejde, a nestydím se za to. Já mám psychické zdraví a rodinu jen jednu.

Ale ano, zažili jsme to, až na to přebalování. Hele, já tě k tomu opravdu nenutím, jen jsem to zmínila. Netřeba se do mě obouvat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
63560
@Janli píše:

Cece, zažili jsme, ale je to nebezpečný nejen pro dotyčného, ale i pro široké okolí.. Když ti nechá otevřený barák, zapalenou svíčku, puštěný plyn, hořet sporák a milion dalších věcí, máš nervy každý den.. Nepočítám situace, kdy zmizí a hledáš dotyčnou osobu např na sídlišti, najdeš ji tam nahou atd.. Tohle není sranda.. Ale člověk to musí zažít, aby pochopil

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4900
14.12.20 16:35

Otec byl na takovém lůžku od května do srpna, kdy se mamce podařilo umístit do domova od charity. Mamka sháněla všechny možné pečovatelské domy v okolí cca 30km, nakonec se 1 ozval (patřičně placený), že by ho vzali. A v ten samý den charita skoro v místě bydliště.
Ale on teda nemá demenci, tak s tím neporadím… Každopádně vás čeká náročné období :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat