Stres vředy či slinivka?

Anonymní
4.2.20 12:30

stres vředy či slinivka?

Ahoj, chtěla bych se poradit,
jednou za čas (1× za 3 měsíce) mě přepadá tupá bolest pod žebry, v tzv. trojuhelniku, k tomu mě pobolíbají dolní záda. Někdy to trvá pár minut, někdy i celou noc, pak to odezní. Vypozorovala jsem lehkou návaznost na prázdný žaludek (poslední dobou dost vynechávám svačiny), a hlavně na stres (zkoušky ve škole, práce)
Mám za sebou x vyšetření pohmatem, krevní testy na vše možné, ultrazvuk, Helicobaterii, nějaký test kyselosti žaludku.
Minule jsem si podobně vynutila i kolonoskopii, jsem trochu hypochondr a nebylo z toho nic.
Mám alergie na nějaké potraviny, jinak dodržují zdravý životní styl, až na ten stres.
K těmto potížím, když se objeví, se mi i zvýší plynatost, takže těžko říct, jestli to není jen nadýmáním. Známá (zdr. sestra) mě straší slinivkou.
Vím, že to v podstatě může být cokoliv, ale už jsem u doktorů taková známá firma a kdybych přišla k obvodní, že chci ještě hadičku do žaludku, že mě jednou za tři měsíce bolí pod žebry, tak jí už klepne.
A zase si říkám, že vředy by se objevovaly častěji, ne? Navíc mi je 19
Díky za zkušenosti a vaše rady :D

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

Ou
11292
4.2.20 12:42

Jestli máš vyloučeny všechny přímé fyziologické problémy, tak to vypadá na syndrom dráždivého tračníku, který způsobuje dlouhodobě neřešený stres/úzkost - tedy když člověk jen tak „zatne zuby a spolkne to“.

Cestou k obnovení klidu a míru v tvém trávicém ústrojí je kombinace psychoterapie na to abys porzuměla čím a jak si zátěž přiděláváš svou vlastní hlavou a naučila se úzkost zvládat a k tomu lowfodmap dieta, která srovná narušenou mikrobiotu v trávicím traktu.

Pokud ovšem budeš jen držet dietu, protože nenajdeš odvahu do psychoterapie, tak si po nějakém čtvrt, půl roce sice srovnáš trávení, ale do dalšího roku si ho tím neřešeným stresem a úzkostí opět poničíš.

http://lowfodmapdieta.cz/

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
640
4.2.20 12:49

Můj muž má podobných pacientů hodně. Většinou je na tu gastroskopii klidně pošle, protože si stejně většinou vynutí veškerá možná vyšetření. Pak se mu vrací s výsledky a vyřeší se to většinou až cílenou psychoterapií a režimovým opatřením.
Pokud Ti lidé se sebou nechtějí pracovat, trápí se takto až si ten vřed opravdu vyrobí a většinou je to začarovaný kruh.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
11292
4.2.20 13:43

@Pajik 76 a kdo si nevyrobí vřed, tak se mu dost často spustí nějaké autoimunitní zánetlivé onemocnění střev.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
640
4.2.20 14:54

@Ou Souhlas. Naprostý… Zkušení gastroeterologové říkají, že 90% potíží je v hlavě. Tady to splňuje všechny kritéria pro funkční zažívací potíže (pokud všechny testy byly opravdu negativní a správně indikované) takže je na řadě psychoterapie.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama