Střídavá péče versus péče výhradně u matky

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
marketaarena
Povídálka 30 příspěvků 19.04.19 16:28
Střídavá péče versus péče výhradně u matky

Zdravím. Mohl by mi někdo poradit a vysvětlit rozdíl mezi střídavou péči a péčí, která je výhradně jenom u matky.
Budu se synem sama, otec se od nás stěhuje a tak se chci jít poradit na úřad. Otec syna dělá samé 12tky (tři dny ranní, tři dny volna, tři dny noční, tři dny volna) v nepřetržitém provozu. Já dělám samé ranní na zkrácený úvazek. Je lepší zažádat si o svěření výhradně do mojí péče. Otec syna, nás opouští kvůli tomu, že nestojí o rodinný život a navíc někoho má. Ale o syna se stará hezky.
Taky nevím jestli nebudu kvůli výživnému nějak ztratná, když bude výhradně v mé péči. Výplatu mám 10300Kč kdežto manžel má 25000Kč.
Díky moc

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 15 Další »
Reakce:
vokishka
Extra třída :D 14890 příspěvků 19.04.19 16:35

Tak střídavá péče je prostě střídání pobytu dítěte. Já znám několik případů, kdy se střídají po týdnu. Ale to u vás zřejmě nepřichází v úvahu. Zažádala bych si do péče a nechala manžela, aby si dítě bral co nejčastěji.

stinga
Echt Kelišová 7809 příspěvků 19.04.19 16:44

@marketaarena no ono je taky důležité, co chce otec dítěte, to dítě není jenom tvoje, to nemůžeš rozhodnout prostě jenom ty
s tvou výhradní péčí by musel souhlasit, u vás přichází do úvahy nějaké střídání, kdy otec by měl syna v době svého volna, píšeš že se stará hezky

Lama Lama
Hvězda diskuse 53894 příspěvků 19.04.19 17:01

Střídavá péče znamená, že o dítě pečují oba rodiče, mají povinnost oba. Náklady na dítě platí obvykle společně - každý sám u sebe a povinné výdaje ( škola, školka, pomůcky…) na polovic.
V případě výhradní péče pečuje jen jeden rodič, ten je povinný zajistit všechno. Druhý rodič má právo na styk s dítětem, platit alimenty, ale nad rámec alimentů nemůsí nic.

Stran výživného - tak ve výhradní péči je obvykle vyšší, ve střídavé nejčastji si platí vzájemně, podle výše příjmů a podíli péče. Takže teoreticky budeš mít méně alimenty, ale zase otec povinnost podílet se polovinou na výdajích na dítě, což může být víc, než ty nižší alimenty.
Kolik je dítěti?
Střídavé péče je střídání péče obou rodičů, oba mají povinnost pečovat. Platí si alementy vzájemně podle podílu péče a podle výše platů. Ale kromě alimentů se oba podílet na hrazení potřeb dítěte, pomůcek, obědů, školkovného, kroužky, školy v přírodě…

Ve výhradní péči pečuje jeden rodič, druhý nemá povinnost, Má právo na styk, ten nemusí využít. Veškeré potřeby dítěte musí platit pečující rodič, druhý rodič platí výživné, nad rámec výživného nemusí přispívat nic, respektive, je to nevykonavatelná povinnost.

V obou případech zůstávají oboum rodičům rodičovská práva, takže dle zákona se může dítě stěhovat, měnit školu, školku… pouze po dohodě OBOU rodičů.

Ve vašem případě by střídavka mohla být spíše na základě spolupráce - tedy dohody, že se budete střídat podle jeho směn. Nebo pokud je dítě starší, tak i klasicky po týdnu.

Lama Lama
Hvězda diskuse 53894 příspěvků 19.04.19 17:02

JInak bych se hlavně o tom snažila bavit s otcem, co chce on, jak to vidí, jaké jsou možnosti. pokud to nezvládnete sami, zkuste mediátora, jsou i při neziskovkách zadarmo

Uživatel je onlineKriss Tina
Extra třída :D 11102 příspěvků 19.04.19 17:07

Domluvte se mezi sebou, ty sama to rozhodnout nemůžeš. Stridava je ze je (většinou) týden u tebe a týden u otce a neplatí se vzájemně alimenty (pokud nemáte nějak extrémně rozdílné příjmy, jakože jeden vydělává statisíce a druhý minimalku). Když budeš mít syna ve své péči, to mám třeba já, otec plati alimenty a bere si syna každý druhý víkend (nebo jak se domluvíte)

marketaarena
Povídálka 30 příspěvků 19.04.19 17:14

@Lama Lama
V naší komunikaci je hodně velký problém. Manžel se mnou prakticky nekomunikuje a že si našel třeba být jsem se dozvěděla náhodou. Snaží se mi korigovat život i když mu do toho už prakticky nic není. Není to jednoduché. Všechno ohledně rozvodu a jiných věcí si zjišťuji sama, protože on nejeví zájem.
Jinak syn bude mít šest let, ale máme odklad do školy o rok.

Uslava
Ukecaná baba ;) 1126 příspěvků 19.04.19 18:19
@marketaarena píše:
@Lama Lama
V naší komunikaci je hodně velký problém. Manžel se mnou prakticky nekomunikuje a že si našel třeba být jsem se dozvěděla náhodou. Snaží se mi korigovat život i když mu do toho už prakticky nic není. Není to jednoduché. Všechno ohledně rozvodu a jiných věcí si zjišťuji sama, protože on nejeví zájem.

Budeš s ním muset všechno řešit soudně. On asi práci nezmění, takže střídavou péči asi těžko zvládne. Jedině, že by dítě dával k rodičů a sám se o něj nestaral a pracoval by. Klidně bych mu na tu střídavou péči kývla. Tipuju, že ji sám nebude chtít. I u střídavé péče se platí alimenty a to podle toho, kolik kdo vydělává. Ty máš kvůli dítěti snížený úvazek a tím pádem o hodně nižší výdělek, než tvůj manžel. Nenech si nabulíkovat nějakou dohodu o péči, o alimentech atd. Pokud to funguje, tak fajn, ale jak ho tu popisuješ, to asi fungovat nebude a na institucích platí jen soudní rozhodnutí. A ztratná už budeš celý zbytek života. Ale protože my mámy všechno na peníze nepřepočítáváme, tak prostě máš dítě a život je takový. Musíš se o něj postarat ať na to máš a nebo nemáš, a nic nenaděláš. Pokud nejsi krkavčí matka. Takové taky jsou. :mrgreen: Píšeš, že o syna se otec stará hezky. Hodně si ho bere, chodí s ním na výlety, učí se s ním, chodí s ním k lékaři, otec ví, kde má dítě oblečení, umí pro něj udělat jídlo? Takhle hezky se stará? Napiš jak. Díky.

Šáruší
Závislačka 3616 příspěvků 19.04.19 18:40
@marketaarena píše:
@Lama Lama

Pokud není komunikace a dohoda možná, tak pozor na nějaké bude si ho otec brát podle toho, jak on bude chtít a bude mít volno. Protože se z toho potento. Klidně to dopadne tak, že on ti bude diktovat, určovat a předpokládat, že ty budeš skákat, jak on pískne. Takže já bych šla cestou pevně stanovených dnů, kdy pečuješ ty a kdy on, soudem.

marketaarena
Povídálka 30 příspěvků 20.04.19 18:45

@Uslava
No syna vyzvedává ze školky, jídlo mu také zvládne udělat, sem tam si se synem hraje, ale poslední dobou mu strká tablet, což mi je silně proti srsti, syna si vezme ven v doprovodu svých „kamarádek“, ale o ty praktické věci se starám víceméně já sama… Ale vím, když půjde syn k němu na byt, postará se o něj.

canaglia
Závislačka 4041 příspěvků 21.04.19 20:58
@Uslava
No syna vyzvedává ze školky, jídlo mu také zvládne udělat, sem tam si se synem hraje, ale poslední dobou mu strká tablet, což mi je silně proti srsti, syna si vezme ven v doprovodu svých „kamarádek“, ale o ty praktické věci se starám víceméně já sama… Ale vím, když půjde syn k němu na byt, postará se o něj.

Nějak nechápu, proč chceš chodit k soudu. To není nutné, to se musí pouze v případě, že jste manželé. Takže se spíš dohodněte, jak a kdy u koho dítě bude, kdo co bude platit, případně přispívat i penězi, ale dá se to udělat tak, že prostě ten s většími příjmy platí více nákladů (školka, doktor, sportovní vybavení, telekomunikace a kroužky), oba platí stravu a bydlení, případně oblečení a obuv. Pokud jste manželé, tak při nepravidelných šichtách je nejvhodnější společná péče - nemusí být přesně upraveno, kde a kdy dítě je. Pokud máš obavy, jak se dohodnout, jděte k mediátorovi, ale jsou dobří a špatní, nech si poradit dobrého mediátora z asociace.
Jinak rozdíl mezi střídavou a výlučnou je v odlišné úpravě vyživovací povinnosti, kdy stýkající se rodič je pod hrozbou exekuce a vězení, další rozdíl je v tom, že by teoreticky neměl mít možnost svěřit péči nějaké třetí osobě, pečující rodič smí. Ale porušuje se to běžně. A rozdíl je v přístupu úřadů, kdy stýkajícího se rodiče považují často za bezprávného, ačkoliv není. Takže je dobré pochopit i motivy, proč by otec chtěl střídavou nebo společnou péči.
A pamatuj si, že ve sporech o děti platí dvojnásob, že blbý mír je lepší než dobrá válka.

Uslava
Ukecaná baba ;) 1126 příspěvků 22.04.19 08:02
@marketaarena píše:
@Uslava

No, to je možná trochu víc, než dělá spousta otců, ale kdyby ho měl sám a na nějakou dobu, tak by to bez rodičů a nebo kamarádek, určitě nedal. Normálka.

Uslava
Ukecaná baba ;) 1126 příspěvků 22.04.19 08:04
@canaglia píše:
Nějak nechápu, proč chceš chodit k soudu. To není nutné, to se musí pouze v případě, že jste manželé. Takže se spíš dohodněte, jak a kdy u koho dítě bude, kdo co bude platit, případně přispívat i penězi, ale dá se to udělat tak, že prostě ten s většími příjmy platí více nákladů (školka, doktor, sportovní vybavení, telekomunikace a kroužky), oba platí stravu a bydlení, případně oblečení a obuv. Pokud jste manželé, tak při nepravidelných šichtách je nejvhodnější společná péče - nemusí být přesně upraveno, kde a kdy dítě je. Pokud máš obavy, jak se dohodnout, jděte k mediátorovi, ale jsou dobří a špatní, nech si poradit dobrého mediátora z asociace.
Jinak rozdíl mezi střídavou a výlučnou je v odlišné úpravě vyživovací povinnosti, kdy stýkající se rodič je pod hrozbou exekuce a vězení, další rozdíl je v tom, že by teoreticky neměl mít možnost svěřit péči nějaké třetí osobě, pečující rodič smí. Ale porušuje se to běžně. A rozdíl je v přístupu úřadů, kdy stýkajícího se rodiče považují často za bezprávného, ačkoliv není. Takže je dobré pochopit i motivy, proč by otec chtěl střídavou nebo společnou péči.
A pamatuj si, že ve sporech o děti platí dvojnásob, že blbý mír je lepší než dobrá válka.

Je to manžel a nekomunikuje s ní.

Lama Lama
Hvězda diskuse 53894 příspěvků 22.04.19 08:07
@Uslava píše:
No, to je možná trochu víc, než dělá spousta otců, ale kdyby ho měl sám a na nějakou dobu, tak by to bez rodičů a nebo kamarádek, určitě nedal. Normálka.

A proč by to nedal? Dá, stejně jako spoustu tátu, co znám.
A ikdyby to dal s pomocí rodičů nebo kamarádek… My si vyzvedavame děti s kámoškou že školy děti vzájemně. Při nemoci občas hlídá babička… Dělá to že mě nějakou špatnou matku nižší kategorie?

canaglia
Závislačka 4041 příspěvků 22.04.19 09:44
@Uslava píše:
Je to manžel a nekomunikuje s ní.

I tak je lepší k soudu nechodit, pokud se vyloženě nepotřebuje rozvést, a pokud ano, pak vyčerpat možnosti dohody.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 15 Další »
Váš příspěvek
Reklama