Studium psychologie nebo učitelství?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Pavlinakl
Nováček 1 příspěvek 22.11.18 20:51
Studium psychologie nebo učitelství?

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat co si myslíte, že je lepší studovat. Ráda pracuji v kontaktu s lidmi a nevím, které studium zvolit. Buď učitelství pro ZŠ a SŠ (dvouobor spol. vědy+angličtina) nebo studium jednooborové psychologie (to jsem se dočetla, že v Brně na MUNI je buď na FF nebo na FSS - nevíte jaký je mezi nimi rozdíl, tedy kromě přijímacích zkoušek?). Ze kterého studia je lepší uplatitelnost (popř. plat)? Lákají mě obě možnosti, ale pochopitelně nechci studovat něco, co mi bude v praxi k ničemu. Děkuji za rady.

Reakce:
Evickamicka
Kecalka 227 příspěvků 22.11.18 21:01

Ja myslim že v psychologii budeš mít peníze zajímavější ;)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.11.18 21:03

S angličtinou se uplatníte i mimo školství-překlady a tlumočení, výuka ve firmách…psychologie taky fajn, jen se tam dostat. S dnešním problémem inkluze bych si nástup do školství velmi rozmyslela. Ještě tak na gymplu, kde tohle nemusí řešit. Kolegyně učitelka.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.11.18 21:27

@Pavlinakl Ahoj, já to vidím takhle: Třeba zvážit, jaký způsob života preferuješ do budoucna. Jestli chce třeba větší rodinu, věnovat se nějakému koníčku (i bydlení v domě s velkou zahradou považuji za koníček), mít možnost pracovat z domova (třeba to překladatelství), tak se nabízí spíše ta pedagogika. Třeba ale opravdu zvážit, jestli jsi na to ten typ a dokážeš to dělat i přes všechny problémy a nástrahy, co to obnáší. U učitelství je opravdu fajn, že poněrně brzy skončíš, máš možnost těch prázdnin. Pravda je, že nějaký čas strávíš doma přípravou/opravou testů, úkolů…ale co si budeme povídat, pořád je to časově lépe skloubitelné s rodinou. Psychologie je poměrně široký obor. Resp. s širším uplatněním, psychologové už dnes pracují i ve větších firmách, v nemonicích, ve školách, není to jenom soukromá praxe, ale to určitě víš. Jako obor to vyžaduje více vzdělávání do budoucna a více času, který tím strávíš. Vím, o čem mluvím. Potom je možné dosáhnout i 3násobného platu proti učitelství, s uplatněním problém rozhodně není. Ale je to psychicky náročná práce (to i učitelství, ale tohle zase jiným způsobem). Je třeba se v oboru posouvat, dovzdělávat…lepší je se věnovat nejdřív oboru a až se vypracuješ tak potom teprve přemýšlet nad rodinou, jinak to není ono. U učitelství nevadí, když se ucházíš o místo už po mateřské, takm ten vlak neujíždí tak rychle. Tedy psychologii bych doporučula spíše někomu, kdo chce více dělat kariéru, vydělávat i více peněz a mít společensky prestižnější postavení (žel to tak prostě je), ale třeba si to neumím plně představit s vvětší rodinou, protože to vyžaduje vícečasu. A studium je opravdu náročné a samozřejmě pak ty přijímačky!

Ginella
Kecalka 292 příspěvků 22.11.18 21:27

V psychologii budeš mít určitě lepší peníze. A pokud by ses v ní pak neuplatnila, tak jí na odborné škole můžeš učit a máš zabité dvě mouchy jednou ranou. :D Naše učitelka na střední byla taky v studovaná psycholožka. Každopádně přihlášky bych určitě zkusila na oba obory, určitě nebude jednoduché se tam dostat

Váš příspěvek
Reklama