Studium VOŠ na rodičáku a zanedbání dítěte

Anonymní
19.7.21 07:06

Studium VOŠ na rodičáku a zanedbání dítěte

Ahoj, mám jedno půlroční dítě (dalo by se říct, že hodné a v noci spí vcelku hezky - zatím :D ) a velmi mě láká studium jednoho zdravotnického nelékařského oboru dálkově (tři roky) a jsem už i přijatá. Výuka začíná od září, je jednou týdně ve všední den (většinou na celý den) a prezenční docházka je tam až z 90% povinná, takže tam člověk opravu musí chodit. Navíc jsou tam 3 týdny povinné praxe v semestru, ale prý jde rozložit do semestru. Přítel je nadšený, že chci studovat a říkal, že ten den si to s prací nějak zařídí a dítě pohlídá, když budu ve škole a podporuje mě. Navíc máme babičku, která půjde za rok do důchodu a i tak velmi ráda hlídá. K tomu sem tam pohlídá i moje sestra atd. S hlídáním by asi problém nebyl. Ale já začínám mít děsné výčitky svědomí (a to jsem tam ještě ani nenastoupila). Bojím se, že to bude odnášet malý, že skrz školu na něj nebudu mít čas (protože ač chci nebo nechci, tak učit se průběžně budu muset) nebo se mu nebudu na 100% věnovat a to mě hrozně bolí a nechci to! On je pro mě číslo 1. Zkrátka mám velké výčitky vůči němu a dokonce uvažuji jestli opravdu nastoupit. Nechci ho zanedbávat nebo se mu nevěnovat „jen“ kvůli sobě a svým potřebám studovat. Na druhou stranu ten obor mě velmi chytl, hodně si o něm čtu, jsem do toho zažraná a v budoucnu bych to chtěla dělat. Je tu někdo, kdo byl v podobné situaci a zažíval to samé? Nevím jestli nastoupit nebo ne. Prosím anonym kvůli osobním informacím a mám tu známé a nechci, aby to věděli. Jinak smazat. Děkuji.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
15098
19.7.21 07:11

Jednoznačně na školu nastup. Není nic horšího než matka, která odhodí všechny své osobní zájmy a ambice a věnuje se na 100% dítěti. To pro dítě není dobře. tskto pozná hlídání různých členů rodiny a zjistí, že si také musí poradit samo. Určitě to prospěje všem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2552
19.7.21 07:12

Já si nemyslím, ze by to měl byt problém, vem si, že v zahraničí nastupují ženy třeba po 3 měsících naplno do práce :nevim: pokud mas hlídání i podporu manžela, je to super, a v tom případě já bych do toho šla. Malyho si uzijes i tak, neboj, přece i když jsi s nim doma, nevenujes se celou dobu jen a výhradně jemu, ale děláš i jiné věci, ne? ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5624
19.7.21 07:22
@Anonymní píše:
Ahoj, mám jedno půlroční dítě (dalo by se říct, že hodné a v noci spí vcelku hezky - zatím :D ) a velmi mě láká studium jednoho zdravotnického nelékařského oboru dálkově (tři roky) a jsem už i přijatá. Výuka začíná od září, je jednou týdně ve všední den (většinou na celý den) a prezenční docházka je tam až z 90% povinná, takže tam člověk opravu musí chodit. Navíc jsou tam 3 týdny povinné praxe v semestru, ale prý jde rozložit do semestru. Přítel je nadšený, že chci studovat a říkal, že ten den si to s prací nějak zařídí a dítě pohlídá, když budu ve škole a podporuje mě. Navíc máme babičku, která půjde za rok do důchodu a i tak velmi ráda hlídá. K tomu sem tam pohlídá i moje sestra atd. S hlídáním by asi problém nebyl. Ale já začínám mít děsné výčitky svědomí (a to jsem tam ještě ani nenastoupila). Bojím se, že to bude odnášet malý, že skrz školu na něj nebudu mít čas (protože ač chci nebo nechci, tak učit se průběžně budu muset) nebo se mu nebudu na 100% věnovat a to mě hrozně bolí a nechci to! On je pro mě číslo 1. Zkrátka mám velké výčitky vůči němu a dokonce uvažuji jestli opravdu nastoupit. Nechci ho zanedbávat nebo se mu nevěnovat „jen“ kvůli sobě a svým potřebám studovat. Na druhou stranu ten obor mě velmi chytl, hodně si o něm čtu, jsem do toho zažraná a v budoucnu bych to chtěla dělat. Je tu někdo, kdo byl v podobné situaci a zažíval to samé? Nevím jestli nastoupit nebo ne. Prosím anonym kvůli osobním informacím a mám tu známé a nechci, aby to věděli. Jinak smazat. Děkuji.

Ty z toho dělaš zbytečně kovbojku. Běžně studuji matky se 2 dětma a světe div se, socialka k nim nikdy nepřišla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
35060
19.7.21 07:22

Není to žádný problém. Tím, že nastoupíš, dáváš sobě v budoucnu šanci na lepší pracovní uplatnění za lepší plat a tím lépe zajistíš do budoucna i svoje dítě.
Učit se můžeš pravděpodobně i s ním. Já jsem na učení žádné hlídání nikdy neměla a nemám. Dětí je víc a hrají si spolu. Učení jsem tahala všude, i ven, když si starší děti hrály spolu a mimino spalo.
Mám 4 roky za sebou, 1 rok před sebou. Před nástupem na VŠ jsem dělala pomaturitní v rámci celozivotka. Takže to, že se někdy učím, moje děti vnímají jako fakt.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4819
19.7.21 07:24
@nozu píše:
Jednoznačně na školu nastup. Není nic horšího než matka, která odhodí všechny své osobní zájmy a ambice a věnuje se na 100% dítěti. To pro dítě není dobře. tskto pozná hlídání různých členů rodiny a zjistí, že si také musí poradit samo. Určitě to prospěje všem.

Já si taky myslím, že zakladatelka by měla aspoň zkusit na školu nastoupit a zjistit, jak studium půjde. Podporu má a o dítě přece bude postaráno. Ale že mu prospěje, až „zjistí, že si taky musí poradit samo“, to je strašná kravina. Zaprvé se to z toho, že se o dítě jednou týdně postará celodenně jeho otec, fakt nestane. Zadruhé dítě v tom věku je zcela závislé a stav, kdy ho okolnosti v kojeneckém nebo batolecím věku donutí věřit, že si „musí poradit samo“, je vývojová patologie a to velmi škodlivá. Je to stav opuštěných dětí s citovou deprivací v kojeňáku, nic, co by komukoliv prospělo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15986
19.7.21 07:36

Spokojena mama = spokojene dite.
Dite si fakt nebude pripadat zanedbane, kdyz jednou tydne budes ve skole :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
993
19.7.21 07:39

Určitě běž studovat. Známá vystudovala se 3. dětma vysokou (Mgr.). Hlídala babička a manžel a děti žádnou újmu nemají. :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15098
19.7.21 07:42

@SlečnaDahlia Ale ty to ženeš zase do druhého extrému. Přece péče o dítě není jen varianta, že se vše točí kolem něj nebo že si ho vůbec nevšímáme. Je i milion a jedna možností mezi tím včetně toho, že máma si studuje a dítě si samo hraje pod hrazdičkou nebo s něčím jiným. A to bylo myšleno tím mým příspěvkem…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8051
19.7.21 08:26

S detma jsem vystudovala bc a zanedbane nevypadaj ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1996
19.7.21 08:27

Ja nastupuju v sestinedeli do skoly. Trochu se modlim, aby prisla dalsi vlna covidu a vsechno se zavrelo, abych mohla studovat distancne :mrgreen:
Koupila jsem si satek, elektrickou odsavacku, lahve pro kojene deti, muz si naplanoval na vsechny sude patky dovolenou a do toho si jeste delam ridicak.
Dite bez tebe bude naprosto v pohode.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
19.7.21 08:31

Víte mě jde o to, že by mě moc mrzelo, že by třeba řekl první slovo nebo udělal první krůček a já u toho nebyla, takové věci se nevrátí. Ale tak asi bych to měla zkusit.

• Citovat
  • Nahlásit
19.7.21 10:23

Vystudovala jsem VŠ s miminkem. Další VŠ studuji při dvou dětech a chystám se studovat dál, pokud to vyjde. Toho času lituji dnes a denně a musím si neustále připomínat, že děti jednou vyletí z hnízda a co já? Studium mě baví, naplňuje mě, je důležité pro mé další uplatnění, nicméně mám za sebou už poměrně úspěšnou kariéru v jiném oboru, do kterého se vrátit mohu, ale nechci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
35060
19.7.21 11:45
@Anonymní píše:
Víte mě jde o to, že by mě moc mrzelo, že by třeba řekl první slovo nebo udělal první krůček a já u toho nebyla, takové věci se nevrátí. Ale tak asi bych to měla zkusit.

Toto se většinou nestává. I když budeš studovat, podíl Tvé péče se sníží jen minimálně. Co se týče prvního slova, mama, tata a baba žvatlá už kojenec, aniž by si to uvědomoval. Tam je hranice neostrá.

Když investuješ svůj čas do studia, děláš to i pro něj.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5624
19.7.21 11:47
@Anonymní píše:

Snad řekne i druhé slovo a ty budeš přítomna.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat