Studovat na VŠ a bydlet doma nebo nejvyšší čas bydlet sám?

997
8.9.20 14:15

Studovat na VŠ a bydlet doma nebo nejvyšší čas bydlet sám?

Jak to vidíte? Myslíte, že vaše děti budou ve věku kolem 20 let při studijích na VŠ bydlet ještě s vámi doma nebo že budou chtít jít bydlet do podnájmu s ostatními mladými? Pošlete je sami z domu?
Jedna uživatelka zde píše, že automaticky očekává, že její syn půjde ve 20 po maturitě bydlet sám, že to bere jako normální, i když bude studovat na VŠ.
Jak to vidíte?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2552
8.9.20 14:18

Myslím, že většina z těch, co mají tu možnost, bude ve dvaceti ještě při studiích bydlet u rodičů. Osamostatní se spíš dojíždějící.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2161
8.9.20 14:20

Já bydlela od 18, co jsem šla na VŠ sama (resp. na koleji a pak na bytě se spolubydlicimi a nakonec s přítelem sami). Přijde mi to jako úplně normální a doufám, ze moje děti to uvidí podobně. Když budou chtít zůstat při VŠ doma, ok, samozřejmě muzou. Ale pokud budou chtít jít bydlet pryč, rada je podpořím (i když by chtěli studovat ve stejném městě jako bydlíme a přesto bydlet jinde) a budu se tesit na jejich návštěvy :mrgreen:

Příspěvek upraven 08.09.20 v 14:24

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
874
8.9.20 14:21
@Josefuna píše:
Jak to vidíte? Myslíte, že vaše děti budou ve věku kolem 20 let při studijích na VŠ bydlet ještě s vámi doma nebo že budou chtít jít bydlet do podnájmu s ostatními mladými? Pošlete je sami z domu?
Jedna uživatelka zde píše, že automaticky očekává, že její syn půjde ve 20 po maturitě bydlet sám, že to bere jako normální, i když bude studovat na VŠ.
Jak to vidíte?

pokud vůbec bude mít zájem studovat, tak bude záležet, kde ta škola bude a podle toho se asi bude rozhodovat (nevím, za dítě mluvit nemůžu). Já osobně neočekávám, že 18 narozeninami vyšoupnu dítě z domu (i když do ví, že?), ale v úmyslu to zatím nemám. Pokud děti sami projeví zájem bydlet jinde, tak je podpořím, ale pouze do určité míry (dle aktuální finanční situace). Dítě bych vyšoupla z domu pouze pokud by s stávalo nepřizpůsobivým a neochotným spolupracovat, tam si myslím, že podpora není na místě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
8.9.20 14:23

Nejsem rodič, ale napíši to z druhé strany. Myslím, že je to „zdravé“ jít společně s VŠ „z domu“ a tak nějak už si žít po svém. Já jsem šla od prváku na VŠ do podnájmu se studenty, chodila jsem do školy i na brigádu, abych byla finančně nezávislá na rodičích a o 5 let později mám úspěšně dokončeno studium a našetřeno dostatek, abych udělala další kroky. Naši mě z domu tedy nevyháněli, ale opravdu myslím, že těch 20 je správný čas na to přestat se spoléhat na rodiče a trochu jim konečně ulevit :lol:

• Citovat
  • Nahlásit
24
8.9.20 14:26

Asi záleží na povaze studenta, zda je mamánek či ne. A samozřejmě na finanční situaci rodiny. Ale za mě je super, když si zkusí žít sam, mně osobně to dalo hodně a dost mě to v životě posunulo. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3929
8.9.20 14:27

Na to se nedá takhle dopředu odpovědět. Bude záležet na spoustě okolností: vzdálenost školy od bydliště, moje finanční možnosti, prostorové možnosti mého obydlí, atd.

Asi, kdybych mohla, tak bych preferovala spíš tu variantu, aby při studiích VŠ z toho domu odešli na koleje nebo do nájmu, na kterých bych jim byla ochotná zcela nebo částečně přispět (pokud to bude v mých možnostech). Samozřejmě bych je nevyhazovala, ale myslím si, že to tomu „dítěti“ prospěje. Navíc i pro mě může být (neříkám s jistotou) příjemný bonus mít občas i klid pro sebe.
Konkrétně já jsem na VŠ bydlela doma, což bylo způsobeno více faktory (studovala jsem v tom samém městě, kde byla příslušná VŠ, finanční možnosti mých rodičů jiné řešení ani neumožňovaly, tím pádem byl ze hry i nájem, atd.). Každopádně, vztahy nebyly ideální a hrozně jsem se těšila, až vypadnu, což se mi teda podařilo až asi po roce po skončení školy a zapojení do pracovního procesu. Paradoxně, právě to, že ty vztahy nebyly ukázkové, mě tlačilo si to bydlení vyřešit. Ten byt, do kterého jsem se stěhovala, byl sice malý, ale byl „můj“ (na hypotéku). Spousta lidí si tehdy ťukala na hlavu, ve smyslu, že ten byt je drahý (haha, o cca dva roky vzrostla cena téměř dvojnásobně) a že jsem místo toho mohla cestovat (ano, bylo to něco za něco, to uznávám). Nikdy jsem ale tohoto rozhodnutí nelitovala.

Dnes je z mého pohledu ale mnohem větší problém, že dospělé děti studují na středních školách, které na dospělé žáky režimem atd. nejsou IMHO tak úplně stavěné. Dospělý vysokoškolák je samozřejmě něco úplně jiného.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1079
8.9.20 14:28

Nechám to na svých dětech. Když budou chtít bydlet doma a studovat, není problém, ale když se budou chtít osamostatnit, tak jim bránit rozhodně nebudu. Také samozřejmě bude záležet na místě studia. Do Prahy od nás zvládnou teoreticky dojíždět (já také bydlela v praze jen 1,5 roku a pak jsem raději dojížděla), ale jestli půjdou na studia někam dál, bude kolej/privat nutností :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24059
8.9.20 14:43

Uvidíme. Já jsem studovala VŠ a bydlela doma, dojížděla jsem do jiného města vlakem nebo busem. Na brigády byl čas jen v létě. Bylo to finančně snazší. Kolej bych stejně nedostala a priváty byly drahé.
U svých dětí uvidíme. Kluci budou maturovat rok po sobě. Pokud by šli na VŠ oba, v našem městě ( máme tu dvě)tak by možná mohli bydlet spolu do bytu po babičce. Kolej nedostanou a privát..no, možná.. záleželo by na více faktorech. Bylo by fajn kdyby se osamostatnili. Ráda bych i aby jeli do ciziny.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7255
8.9.20 14:44

Já to vidím prakticky. Záleží na financích a dojezdové dostupnosti.

A ne, nebudu své dítě vyhazovat z domu :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
8.9.20 14:45

Záleží, jestli bude chtít studovat nebo pracovat ve stejném městě… Úplně to neočekávám, sama jsem dřepěla u rodičů až do svatby - ale dost jsem kvůli studiu cestovala (což jsem si třebas i mohla dovolit kvůli ušetřeným výdajům za nájem, i ušetřenému času věnovanému studiu jazyků, a naopak investicím do neplacených, ale užitečných praxí, které bych v podmínkách tržních nájmů musela oželet), takže asi polovinu času jsem u rodičů nebyla, i tak jsem to tam ale pořád pociťovala jako „doma“. Paradoxně všechna děcka v rodině vlastně zůstala u rodičů i v dospělosti, takže u nás je to standard. Bratranec dostal vedlejší dům po prarodičích, sestřenice horní patro + udělali přístavbu. :nevim: No, a my s manželem ještě vandrujeme po studentských a služebních bytech, takže úplně samostatní taky nejsme ani teď. :lol:

• Citovat
  • Nahlásit
36200
8.9.20 14:48

Zalezi, kde bude skola. Pokud daleko, tak kolej. Pokud na dojizdeni, bud doma nebo ma svuj byt. ale predbezne rika, ze do konce VS bude doma a prijde mi to ok.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
8.9.20 14:56

Já se stěhovala z domů v patnácti, bylo to hroozně brzo, udělala jsem z nevědomosti spoustu chyb. Na druhou stranu, v rodině bylo tak špatné zázemí, že jsem udělala dobře. Přítel odešel z domu až ve 26ti, pohoda jazz, o nic nepřišel, našetřil si na vlastní bydlení :D záleží.

• Citovat
  • Nahlásit
997
8.9.20 14:56
@jkra píše:
Zalezi, kde bude skola. Pokud daleko, tak kolej. Pokud na dojizdeni, bud doma nebo ma svuj byt. ale predbezne rika, ze do konce VS bude doma a prijde mi to ok.

Jsem ráda, že tu jsi se svým názorem. V jiné diskuzi totiž kacz psala, že automaticky počítá s tím, že syn po maturitě půjde bydlet sám, i když bude studovat ve stejném městě. Prý jinak z něj vyrote mamánek a že v tomto věku je nejvyšší čas. Ty podle mne zase zastáváš opačný názor. Buď doma nebo v bytě koupeném rodiči, což taky není podle některých moc výchovné. Myslíš, že z takových kluků musí vyrůst neschopní mamánci? Když jim matka vše zařídí, včetně bydlení?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
603
8.9.20 14:58

Záleží na vzdálenosti a na typu VŠ. Já jsem studovala a v některých předmětech jsme měli povinnou 100% docházku a přednášky a cvičení rozestrkaný tak porůznu, doma projekty, výpočty, staťáky. Těch pár co při studiu pracovalo, nakonec prodlužovalo o 2 roky a někteří nedostudovali vůbec. Pokud budou chtít zůstat děti doma po dobu studia, umožním jim to. Pokud ne, budeme přispívat na koleje (sama jsem z levného privátu po dvou letech utekla na kolej)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama