Svačiny do školy - provokování od spolužáka

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
sarka53
Kecalka 117 příspěvků 05.05.19 01:22
Svačiny do školy - provokování od spolužáka

Dobrý den, máte někdo zkušenosti s posmíváním, provokováním, porovnáváním ohledně svačin ve škole (syn 1 třída). Dostává normální standardní svačinu (chléb s něčím nebo toast, k tomu vždy bud ovoce nebo zelenina a sem tam nějakou malou sladkost) řekla bych že nic nenormálního a ani chudého nebo tak něco, a poslední dobou si stěžuje že ho klouci nebo zejména jedenkluk stále provokuje se svojí svačinou, které se z 90% skládá jen ze samých sladkostí nebo mufinů apod.. a provokuje ho, posvmívá že on má více sladkostí, syn chudák je takový cíta a samozžejmě se nechá vždy vyprovokovat a reaguje pak impulzivně a je mu to líto. Nemám z toho dobrý pocit a přijde mi to už skoro jako začínající šikana. Už jsme jednou o tom učitelku infomorvala a udělal domluvu ve třídě něco jako ve smyslu že si nepřeje takové ty vztahy, kamarádství za bonbony a pod.., ale ted mi syn řekl toto a i jeho nejlepší kamarád to potvrdil že to dělá jeden ten jeden kluk. chystám se opět za učtielkou, ale jestli jste to taky někdo zažil přímo takhle s tšma svačinama třeba. děkuji

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Micaella22
Ukecaná baba ;) 1364 příspěvků 05.05.19 01:28

Kdo je hlida o prestavce? U nas u prvnaku prvni pololeti byl vzdy ucitelsky dozor aby jim i pomohl se svacou, druhe pololeti dobrovolnik z devataku. Chodily tam spis holky po dvojicich a byly nane fakt hodny… resila bych s ucitelkou opet, vklidu a klukovi rekla, ze ten provokater bude akorat tlustej a hotovo.

Hoa Mai
Kelišová 6303 příspěvků 24 inzerátů 05.05.19 02:37

@sarka53 řekla bych o tom učitelce, ale hlavně bych naučila syna, jak reagovat. S provokováním z různých (a většinou naprosto pitomých) důvodů se asi občas setká a je potřeba dítěti vysvětlit, že je to jen a jen provokace a nejlepší je na ni nereagovat. Kde není publikum, není divadlo. Mému staršímu synovi se třeba loni ve školce stávalo to, že dva kluci mu říkali, že je prcek a nebudou si s ním hrát. Syn byl o 4 a 6 měsíců mladší, než oni, mentálně je poměrně vyspělý, ale je drobnější, takže vypadá mladší, navíc tam měl mladšího bráchu, takže ho starší děti řadily na jeho úroveň. Vysvětlila jsem mu, že takhle se kamarádi nechovají, pokud mu někdo něco takového řekne, má odpovědět"no a?" a být v klidu, nevšímat si jich, že je to přejde. Že být mladší nebo menší není nic špatného, že ti kluci takoví taky byli. Syn se podle toho zařídil, provokatéry to skutečně brzy přešlo a začali kamarádit jak se starším synem, tak i toho mladšího přibírali do party. Dokonce ho třeba zdravili první, když jsme je potkali ve městě. Prostě zkoušeli, co si můžou dovolit a když to nepadlo na úrodnou půdu, přestalo je to bavit.
Ve vašem případě bych svému dítěti poradila, ať provokatérovi odpoví, že se nemá starat, že mu to tak chutná a tečka, víc si ho nevšímat.

sloninka
Ukecaná baba ;) 2169 příspěvků 05.05.19 02:54

Jsem učitelka a o tom, co děti svačí (zvlášť prvňáci) mám celkem představu. To co popisuješ je naprosto standartní svačina. Z mého pohledu zcela odpovídající. Pokud bude mít dítě z domova svačiny nevhodné, ale nebude nijak komentovat svačiny ostatních, neřeším to. (Pouze pokud mají děti k pití běžnou colu, tak to řeším). Pokud by se se sladkostmi, brambůrkami (i to děti dostávají z domova) vytahoval, byla bych s ním velmi rychle hotová. A pokud by se nenaučil chovat k ostatním, svačil by stranou ostatních, klidně se mnou v kabinetě.
Určitě bych to učitelce znova oznámila.

Mičule
Kelišová 5781 příspěvků 05.05.19 07:14

@sarka53 vidím to podobně jako Hoa Mai. Se synem bych si na to téma důkladně pohovořila, popovídala o tom, jaké věci jsou zdravé a co asi čeká toho kluka, který nosí sladkosti místo svačiny. Myslím, že už je to velký kluk a tohle chápat bude. Na rovinu říct, že chápeš, že mu to může dělat chutě a být líto, ale že chceš pro něj něco lepšího než obezita, zubní kazy a podvýživu z nedostatku vitamínů. Když toto bude chápat, s klukem si poradí nejspíš sám a bude na sebe hrdý, že to zvládl… A jen pokud by se to horšilo a on sám to chtěl, šla bych si popovídat s třídní učitelkou. :)

Pudloslava
Vesmírná mluvilka 34757 příspěvků 05.05.19 07:20
@sarka53 píše:
Dobrý den, máte někdo zkušenosti s posmíváním, provokováním, porovnáváním ohledně svačin ve škole (syn 1 třída). Dostává normální standardní svačinu (chléb s něčím nebo toast, k tomu vždy bud ovoce nebo zelenina a sem tam nějakou malou sladkost) řekla bych že nic nenormálního a ani chudého nebo tak něco, a poslední dobou si stěžuje že ho klouci nebo zejména jedenkluk stále provokuje se svojí svačinou, které se z 90% skládá jen ze samých sladkostí nebo mufinů apod.. a provokuje ho, posvmívá že on má více sladkostí, syn chudák je takový cíta a samozžejmě se nechá vždy vyprovokovat a reaguje pak impulzivně a je mu to líto. Nemám z toho dobrý pocit a přijde mi to už skoro jako začínající šikana. Už jsme jednou o tom učitelku infomorvala a udělal domluvu ve třídě něco jako ve smyslu že si nepřeje takové ty vztahy, kamarádství za bonbony a pod.., ale ted mi syn řekl toto a i jeho nejlepší kamarád to potvrdil že to dělá jeden ten jeden kluk. chystám se opět za učtielkou, ale jestli jste to taky někdo zažil přímo takhle s tšma svačinama třeba. děkuji

Hele já jsem zahájila doma takovou protikampaň, že jsem to možná až přepískla. Vysvětlila jsem, mu, že ten s chipsama je vlastně chudák. Stačí ukázat na pár tlustých lidí a politovat je. Naopak poukazuji na staré fit osoby, které potkáváme někdy na výletech - jako vzor. Kluk si teďka neocukruje ani krupičku :-) Vodu na pití ve starý flašce jsme nosili vždycky. Krom toho nechce ani dotykáč. Chdí se mnou dobrovolně běhat. Myslím, že mě možná okolí má za biolesanu :-)))

Příspěvek upraven 05.05.19 v 07:21

Mičule
Kelišová 5781 příspěvků 05.05.19 07:20

@sloninka to je k nevíře, co jsou schopni někteří rodiče považovat za svačinu. :roll:
Je dobře, že se to učitelé snaží řešit. Třídní mého syna (2.tř.) jeden čas zakázala nosit bonbóny, lizatka a jin. Sladkosti s tím, že jim to vyhodí do koše. :lol: syneček si stěžoval (on nosí nejvýš nějaké sušenky, občas buchtu) tak jsem se jen za smála a říkám mu, že je to dobře. :mrgreen: už to prý nedělá, ale snad to ty děcka a rodiče trochu poučilo.

Kelsey
Hvězda diskuse 45883 příspěvků 05.05.19 07:31

Je to bezna svacina. U nas byl naznak sikany u deti, takze hned v prvni tride prisla pani psycholozka, ktera sama s nimi pracovala. Neslo primo o jidlo. Jeji navsteva byla na podnet rodicu, kterym se zdalo, ze jejich diteti se ublizuje. Stacily dve navstevy v prvni tride a jedna ve druhe a prestalo to. Porad se ve tride pracuje, povidame si, vysvetluje se.
Je treba, at to resis se tridni, aby to detem vysvetlila. Prosim, neresit to na netu, ale komunikuj se tridni. A neobchazej ji, ze pobezis za reditelem. I tohle rodice delaji.
Mi treba starsi dcera prestala ve skole jist sunku. To je bezny jev u deti, ze jeden rekne fuj sunka. A lavinovy efekt vyvola, ze dalsi to neji. Holce jsem to vysvetlila, dal ma svou hlavu, takze uz je to na ni, jestli bude nebo nebude jist sunku.

Russet
Neúnavná pisatelka 15867 příspěvků 05.05.19 08:15

Běžná svačina. Řekla bych klukovi, že za par let se budou smát tomu spolužákovi. Za zkažené zuby a tloušťku. Protože svačit sladkosti není zdravé a ani moc chytré. A on je přece chytřejší.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.05.19 08:24

Podle zkušeností tady nepůjde jen o svačinu. Tvůj syn se musí naučit reagovat, když spolužáci začnou s nějakými komentáři na jeho osobu. Teď je to jídlo, pak to bude oblečení a bude se to stupňovat, pokud si to syn nechá líbit. Stačí od něj nějaká reakce např. že je to jeho věc, co nosí ke svačině, že mu to chutná. A s tím jídlem, co je zdravé a co nezdravé, to je tématem v prvouce, takže i paní učitelka může o tomto udělat povídání. U nás to zase mělo takový vliv, že dcera, která nikdo moc maso nemusela, ho nechce jíst. Takže musím působit opačným směrem a dávat za příklad příbuznou vegetariánku, co si svým extrémismem způsobila poruchy příjmu potravy. Na citlivé dívky to tento vliv mít může. Dost to vidím u dívek v pubertě. A problém je ten, že ty dívky to ničím nenahradí. Stejně tak, když se mluví, jak jsou děti obézní. Většinou si to vezmou na sebe ty děti, které jsou hubené. U dcery ve třídě byl kluk, který si přinesl koblihy pro všechny a rozdával. Většinou děti nechtěly, tak to snědl sám. Teď říkala dcera, že byl na ozdravném pobytu - hubnutí a zhubl 18 kilo a už svačí většinou prý zeleninu. :lol: Dcera říkala, že dost rodičů dětem svačinu nepřipravuje, dá jim peníze, ať si cestou do školy něco koupí. A co to je, si každý dokážeme představit.

Hoa Mai
Kelišová 6303 příspěvků 24 inzerátů 05.05.19 10:09

@Pudloslava :-D Můj starší to má podobně, strašně žere Byl jednou jeden život, takže taky začal hodně přemýšlet o jídle, kouření, pije vodu, jogurty jí zásadně bílé, ve společnosti vytahuje hlášku ze Spejbla a Hurvínka „po pivě se hloupne“, navíc je nadšený sportovec, takže to pojí s průpovídkami o tom, jak je zdravé cvičit, jak bude mít z plavání silné ruce a z kola silné nohy atd. Hlavně babička (kuřačka, hodně solí, sladí, kupuje nekvalitní potraviny, hlavně čokoládu) to hodně špatně nese. Asi si o mě taky hodně lidí myslí, že jsem blázen, syna držím v mezích normálu, aby to nepřeháněl :-).

Veveří
Ukecaná baba ;) 2243 příspěvků 05.05.19 10:49

Synovi se ve 2. třídě posmíval spolužák, který si koupil ze školního mléčného automatu nějaké kakao. Prý: „Dal by sis, co? Ale na to ty nemáš!“. Jaksi chlapec nevěděl, že jsem synova poblíž stojící matka, tak jsem ho utřela a řekla mu, že my tyhle přeslazené mléka nekupujeme a že se z toho akorát tak kazí zuby. A bylo po machrování.

Lenka_Hal
Echt Kelišová 8630 příspěvků 05.05.19 11:34

Ja tohle mela nedavno. I kdyz se syn nedal, stejne o tom doma mluvil a mrzelo ho to.
Rano me nejak impulzivne napadlo…napsala jsem na listek: at mu da pokoj, ze ja nad varenim stravim hodne casu, aby jedl zdrave. A dala jsem ten listek k jidlu. Rikala jsem si, kdyz nebude syn chtit, tak mu ho neda. Dal…pry vyvalil na to oci, nic nerekl a od te doby ma klid.
Taky me to stve, mohl by jist v kantyne, ale ja ten cas tomu dam, at ma zdrave jidlo oproti naproste vetsine deti a pak musim tohle doma resit :cert:

Murka
Ukecaná baba ;) 1768 příspěvků 05.05.19 11:52

Chce to působit na vlastní dítě, podporovat zdravé sebevědomí, ukázat mu, co je lepší a proč. Děti jsou hodně ovlivnitelné vrstevníky, většinou víc, než rodiči. Mladší dcera ve školce vždy jedla všechno a s chutí, chodila si občas přidávat (nepřejídá se, je váhově v normě, má hodně pohybu). Najednou mi chodila ze školky hladová jak vlčák, byla schopná sníst dva krajíce chleba, banán a jogurt hned po příchodu ze školky. I učitelka mi potvrdila, že ve školce jí velmi málo, většinu jídla rozvrtá a nechá. Nakonec mi dcera řekla, že se ji holky smějou, že jí jako otesánek a že bude tlustá. Pětileté děti! Takže jsme vysvětlovali, že jinak jí holky, které se nehýbou, všude jezdí autem a doma sedí u mobilu či počítače. A jinak jedí sportovci a aktivní lidé, kteří chodí každý den ze školky čtyři kilometry pěšky, pak jdou jezdit na kole či bruslích, třikrát týdně chodí cvičit a o víkendu plavat. Zase jí normálně, holky poslala k šípku a je klid.

lamicina
Ukecaná baba ;) 2174 příspěvků 05.05.19 11:59

Ano, zažila jsem to s dcerou opakovaně. Většina dětí si nosí k svačině kupované sladkosti nebo koupí narychlo cestou do školy v pekařství koblihy. Dcera má ze zdravotních důvodů omezený přísun sladkostí. Jo děti se jí smály, že má divné svačiny a různě hloupě komentovaly. Takže řešila jsem to jak s třídní učitelkou, tak jsem s dcerou nacvičovala vhodnou komunikační strategii. Zlepšilo se to, ale zamrzí to a nejen dítě.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama