Svatba bez změny příjmení

51
27.1.21 17:40

Svatba bez změny příjmení

Mate za sebou nekdo svatbu s tim, ze jste si nechala sve rodne prijmeni? Me se do zmeny vubec nechce. Jsem na to svoje zvykla :) Planujeme jen rychle podepsani papiru na urade bez vlastnich svedku atd. Asi ani moc nechci, aby nekdo vedel, ze jsem se vdala. Nechci celit utokum, ze jsme nic nerekli, nepozvali atd. Nikomu do toho nic neni. Jenze mam zazite, ze zenska si proste prijmeni meni a konec. Cekame druhe dite a v tomhle smeru by to bylo asi prakticke. Zijeme na malem meste a nekdy mam vyhodu s tim, ze moje prijmeni mistni znaji. Otevira to dvere pri nejakem vyrizovani atd. :) Jina rodina s timto prijmenim tu totiz neni. Jaky duvod jste meli pro to, ze jste si ponechali sve rodne prijmeni? Moc diky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
4292
27.1.21 17:46

Nech si příjmení, jaké chceš. Jestli je to kvůli protekci, nebo zvyku, je snad jedno. A naprosto jedno je důvod jiných žen.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
284
27.1.21 17:46

@Mejj osobní zkušenost nemám, ale kolegyně z práce se vdala a nechala si svoje příjmení. ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
51
27.1.21 17:48

@Dara90 Já zas měla kolegu, co si vzal dobrovolně příjmení manželky :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
vbu
685
27.1.21 17:51

Nejvetsi problem vidim v tom, ze bych se jmenovala jinak jak deti, coz bych nechtela. Takze proste bych vychazela z toho, at ma dite prijmeni po mne nebo kdyby nemelo, tak vzit holt spolecne prijmeni po manzelovi…Ja sve prijmeni mela rada a nechtela jsem moc manzelovo, ale krasne jsem si na nej zvykla a to jeho prijmeni neni zadne terno :) takze fakt si na to nove prijmeni clovek zvykne, i kdyz to nevypada zpocatku

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3237
27.1.21 17:56

@Mejj mužeš si vzít obě, to už dělá dneska docela dost žen :)

jinak, co se týká svatby tak tam to jen nahlásíš :-)

toto je fajt čistě tvoje věc ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1358
27.1.21 18:00

Já si kdysi nechala svoje, přišlo mi zvláštní si měnit příjmení. Přijde mi to stejné, jako kdybych si měnila křestní. Navíc se s mým příjmením pojí i nějaká pracovní minulost a vazby.

U druhé svatby jsem zvolila dvě příjmení, manžel si přál, abych měla i jeho a já se svého nechtěla vzdát.

Nevadí mi jmenovat se oficiálně jinak a slyším na všechna příjmení. I to, které jsem nikdy neměla, ale jmenuje se tak starší syn.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4013
27.1.21 18:03

Moje kamarádka si nechala svoje příjmení kvůli rodinným vazbám. Nikdy mi to nepřišlo divne, je to tvoje vec. Divne mi přijde, ze se ptáš cizích ženských na názor :nevim:

Já to mám třeba úplně naopak, mám rada to že jsme rodina a jmenujeme se stejně všichni 4… tak nějak to ve mě vzbuzuje pocit bezpečí. A jak se jmenujou ostatní je mi putna :pankac:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8332
27.1.21 18:08

@Mejj Mám známou ta si nechala své příjmení…mě to přijde divné.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13223
27.1.21 18:11

Mamka se podruhé vdala a nechala si svoje příjmení. Druhý táta je s tím v pohodě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2246
27.1.21 18:14

Já jsem si nechala příjmení obě, kvůli dětem, ale stejně všude používám jen rodné.
Taťka je poslední v republice a je mi hrozně líto, že příjmení končí.
Ještě jsem si ani nezvykla, že jsem vdaná a to už nějaký ten rok bude.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27.1.21 18:17

Moje duvody proti zmene prijmeni:

1. neni potreba menit doklady atp.
  2. nejmenujes se jako tchyne :)
  3. v pripade rozvodu nemusis nic resit
  4. v pripade vice tatinku svych deti nemusis nic resit
  5. co se obvykle dela, me nezajima
  6. znam hromadu paru, ktere to tak maji
  7. v nekterych zemich neni obvykle, aby si zena pri svatbe menila jmeno
  8. minimalne v jedne zemi se dokonce dela to, ze kazdy clovek ma svoje vlastni prijmeni, tzn. rodice neco vymysli kazdemu ze svych deti - zrovna mi to k memu prekvapeni vypravel jeden zahranicni kolega
  9. je to ciste osobni vec, kazdy at se rozhodne sam za sebe
  10. deti se muzou ptat proc, ale jsou s tim uplne v pohode
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2019
27.1.21 18:25

Taky jsem si nechala svoje rodne, duvodu bylo vic, kombinace ryze praktickych i ze uz jsem byla na sve zvykla a byli na nej zvykli klienti a kolegove z prace. U pediatra nebo ve skolce mi obcas reknou prijmenim deti, coz mi nevadi, kdyby to do budoucna vadilo detem, zmenim si ho, ale zatim jsem takto spokojena. Podle me mnohem normalnejsi nez nechavat si muzovo jmeno bez prechyleni, pokud teda nezijes v zahranici, nebo si vzit muzovo neprechylene a sve ponechat k tomu v beznem tvaru (ze se pak zena jmenuje “Novak-Svovodova”) ale to je taky kazdeho vec :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2166
27.1.21 18:27

Tak si vemte oba tvoje příjmení. Známí to tak udělali, nechtěli se jmenovat po ženichově otčímovi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19983
27.1.21 18:34

Kamarádka to tak má a je spokojená

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu