Švýcarsko - život - práce

272
3.11.19 22:55

Švýcarsko - život - práce

Hezký večer,
Chtěla bych se zeptat na zkušenosti se životem ve Švýcarsku. Chtěla bych tam s přítelem na nějaký čas žít. Momentálně žijeme v Praze. Doučit se němčinu či francouzštinu by nebyl problém. Já pracuji ve zdravotnictví, vystudovala jsem v zahraničí, přítel je vyučený a moc šikovný.
Prosím o nějaké rady, poznatky a zkušenosti. Přece jen Švýcarsko není v EU plus si chrání svůj trh práce

Dekuji moc

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

316
4.11.19 00:37

Já jsem tam chtěla taky takže jsem se informovala.
Dostaneš se tam jen když tam máš jistou práci, což to je podle všeho těžší jelikož budeš jako cizinec a švýcarské firmy ti můžou dát práci jen, když nenašli žádného švýcarského občana. Tak to je i když hledáš byt. Musíš si vyřídit ten papírek že tam můžeš žít a musíš dokázat že máš peníze nebo prostě že nejsi chudá.
Peníze dobrý, daně nízký, drahé potraviny, nájem…
Mateřská je prý 2 měsíce.
Něco ohledně zdravotního pojištění tam je taky že si to musíš platit sama jakoby návštěvu doktora a vystavení nemocenské -ale to nevím 100% jistě.
Mělo by to být něco jako v Americe.
Auto bych si radši sebou nebrala - je to drahý jako prase a tam radši taky jezdit na kole ze začátku.
Takhle, nevím to jsou asi jen ty negativní věci který mě odradili.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
213
4.11.19 06:50

Osobně jsem tam nebyla, ale jela bych tam jenom kvůli vydělání si. Známí jezdí do ČR zpátky kvůli doktorům, že prý tam by se nedoplatili, to mě na tom nejvíc odrazuje.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4.11.19 22:11

Tak jestli jste na vážkách, tak si zkuste nejdřív najít zaměstnání u hranic s Francií a bydlete ve Francii. S těmi byty v CH, hlavně ve větších městech, je problém, že často chtějí doložit „na tamější poměry dostatečnou“ výši pravidelných příjmů (to je pro Čechy trošku sci-fi) a smlouvu se zaměstnavatelem (úspory je moc nezajímají), jinak jsou v nabídce spíš holobyty, do kterých budete muset dost zainvestovat. Proto spíš doporučuji pracovat přeshraničně. Po půl roce se pak třeba, pokud se vám bude chtít, můžete přestěhovat přímo do CH. Zdravotní péče dost záleží na zaměstnavateli, někteří hradí fakt všechno, záleží na smlouvě. Já jsem teda byla z jiného oboru, ale myslím, že máte výhodu, že děláte obory, po nichž je poptávka, takže bych to nevzdávala. :) Taky někteří zaměstnavatelé dávají expatům příspěvky na manžela/manželku, takže to by vám to taky ulehčilo. Konkrétněji toho moc nevím, zařizoval mi všechno zaměstnavatel a byla jsem tam na jen na roční stáži.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10.11.19 17:02

@Banane18
Mateřská je tady 3 měsíce a výši příjmů jsme nedokazovaly když jsme sem šly.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10.11.19 17:02

@sarah1618
Ahojky já žijí s manželem v Ch co by Tě konkrétně zajímalo? :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama