Syn 2 roky a 5 měsíců - smíšená dysfázie nebo autismus?

18.7.21 14:31

Syn 2 roky a 5 měsíců - smíšená dysfázie nebo autismus?

Dobré odpoledne,

mám dotaz ohledně syna, jestli neměla některá z vás dítko s podobnými projevy, jak se vyvíjelo časem a jaká byla diagnóza? Už odmalička je syn pomalejší, až teprve v roce stál, docházeli jsme na neurologii a v 16 měsících začal chodit. Někdy v té době dělal paci, paci, jak je veliký, později začal mávat. Říkal nějaké slabiky jako máma, táta, bába. Až někdy okolo roka a půl začal ukazovat, ale velmi málo. Okolo dvou let teprve začal zvládat vkládačky, do té doby mi tvary jen rozhazoval. Začal jezdit na odrážedle, na hřišti ho baví houpačky, klouzačky, lézt po lanech, rád skáče na trampolíně, občas hází s míčem. Když jsme s ním chodili v roce a půl na hřiště, tak ho tam zajímaly jen kamínky. Začal napodobovat říkanky (kutálí se ze dvora atd.). Doma si ale s ničím nehraje, jen si prohlíží knížky a hází s hračkami. Až teď občas postaví 2 až 3 kostky na sebe a pak je rozhází a baví ho xylofon, na ten hraje, vkládačky už ho nebaví, jen někdy mi tam dá třeba jen 2 tvary. Jinak auta, puzzle, lego ho vůbec nebaví, maximálně si to prohlíží nebo s tím hází. Jinak oční kontakt má, na zavolání reaguje, i když někdy musím zavolat víckrát, naučil se dávat pusinky, více ukazuje (v knížce to zopakoval jen párkrát), teď často ukazuje na jídlo (asi proto, že ho to učíme) a venku mu třeba ukazujeme auto a někdy na něho taky ukáže a řekne ato. Nic nestaví do řady, ani nijak netřídí podle velikost nebo barev. Vůbec nemluví, jen slabiky (máma, táta, bába, koko a jinak mluví svojí řečí. Když mu zpívám třeba holku modrookou, tak když chce tak mi doplňuje slova tam a holka (říká ta a hoka), já je tam schválně neříkám. Má rád v televizi čiperky pro nejmenší, bibibum, po nich často opakuje a někdy si brouká i melodii a rád dělá kolo, kolo mlýnský, rád si hraje na schovku a u toho říká ba. Ale často chodí po špičkách a třepe u toho ručičkami. Když mu chceme něco v knížce ukázat, tak ho to nezajímá, většinou ani venku se nepodívá kam ukazuju. Nehraje si, že třeba vaří atd. Často na něco ťukal, teď už to dělá méně (i když venku ťuká kamínkem na branku). Vůbec ho nezajímají zvířata. Brečí nebo se vzteká, když pláče malé miminko (křik starších dětí mu většinou nevadí) a když na něho štěkají větší psi, ale třeba zvuk sekačky, sirény atd. mu vůbec nevadí. Děti mu nijak nevadí, ale ani si s nimi nehraje, jen se třeba směje, když se sklouznou na klouzačce, za starším bratrancem někdy běhá o opakuje po něm věci. Nemá žádné rituály, ani oblíbenou hračku ani mu nevadí změny prostředí, spí bez problému i u babiček, když jsme tam s ním, tak víc chodí k nám, ale jinak za námi vůbec nebrečí ani nás nějak extra nevítá, když ho vyzvedáváme. Už nemává pořád, jen někdy. Na nočníku sedí, ale málokdy tam něco udělá, teď v poslední době se aspoň naučil jíst sám lžičkou, třeba jogurtem se nakrmí bez problémů, s ostatními jídly mu pomáhám. Rozumí jen základním pokynům papat, spinkat, pojď ke mně, stůj. Před dvěma měsíci se nám narodilo druhé dítě a mám pocit, že od té doby se zhoršil, víc se vzteká, na zahradě nám často rozhazuje kamínky a u toho ječí a hází více s hračkami. Byli jsme s ním na foniatrii (sluch je v pořádku) a na neurologii, kde mu akorát vyšetřili reflexy nějakým kladívkem, malý na doktorku koukal a kladívko jí chtěl vzít a doktorka usoudila, že prý nevypadá autisticky, že očima reaguje, ale vidí to na smíšenou dysfázii. V pátek jsme ještě absolvovali EEG, ale výsledky budou až za 14 dní, nicméně to vyšetření zvládl skvěle, plakal jen u nasazování čepice, jinak vydržel v klidu ležet, pouštěli jsme mu písničky na tabletu. Kontaktovali jsme i ranou péči, ve čtvrtek u nás byla paní asi hodinu a půl, říkala, že se jí zdá syn šikovný (dával tam kostky na sebe a někdy s nimi klepal o sebe a pak je házel na zem a tomu se smál, dělali jsme kolo, kolo) a vidí to na smíšenou dysfázii s opožděním psychomotorického vývoje, pohladila ho po vlasech (to by se podle ní autistovi nelíbilo) a malý jí dal pusu. Ptala se nás, jestli mu vadí třeba písek v rukách (to prý autistům taky vadí), to jsme říkali, že ne, naopak, doufali jsme, že si na písku bude hrát s bábovičkami a on místo toho si jen hází s pískem, buď ho rozhazuje rukama nebo lopatkou. Teď mají prý stopstav a přijmou nás až v září, kdy tam malý půjde na pohovor a oni otestují jeho psychomotorický vývoj, aby věděli, jak na tom je a jak ho rozvíjet dál. Ptala jsem se na tu metodu VOKS, ale prý je na to ještě malý. Máme ho prý sledovat, že většina dětí znakuje. Jinak nám doporučila akorát hipoterapii. Říkala nám, že ta chůze po špičkách a třepotání ručkami při radosti prý vymizí okolo 3 roku. Jinak nám říkala, že narození druhého dítěte je pro něj náročné (o to víc, když nerozumí) a proto se mohl zhoršit. Ptali jsme se jí, zda nám doporučí nějakého psychologa a ona říkala, že nejlepší je jet do Motola, že tam malého vyšetří všichni odborníci najednou, ale že by prý ještě počkala, že je malý. Že se prý hodně zaměňuje dysfázie za autismus a spousta autistických znaků prý okolo 3 roku vymizí. Jinak nám radila i logopeda, ale prý taky až od 3 let. Omlouvám se za román, ale potřebovala jsme se vypsat, jsme s manželem dost v depresi, nějak nevěřím, že má malý jen tu dysfázii, ale spíš to vidím na ten autismus :,( Jinak malý bere DMG sirup asi měsíc, a teď i bachovy kapky na ten pláč miminka a eye q.

Maminky prosím, co jste měli podobná dítka, jak se vyvíjela dále? A jak jste se smiřovali s diagnózou?

Moc děkuji za odpovědi :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
63
18.7.21 14:57

Syn je stejne stary, v necem je trosku napred oproti vam (napr. v porozumeni - zvlada trosku slozitejsi pokyny, v knizkach ukazuje moc rad, ale na vsechno musi mit naladu). Mluvi jen par slov (+ pulku dne zvatla) ale on vyborne zvlada komunikovat neverbalne, porad na neco ukazuje, tak proc by pouzival pusu. :lol: Ocni kontakt navazuje, na jmeno reaguje, ale jak je do neceho zabrany (autodraha a pohadky), tak je jak hluchy. Co se tyce hracek, ty ho bavi, zadne konkretni oblibene nema. Zabava typu paci paci a rikanky mu od malicka moc nerikaji. Vim, ze nektere deti jsou oproti synovi dost napred, ale uz delsi dobu to beru tak, ze kazde dite ma sve tempo (zacal chodit v 18 mesicich, tyden na to uz jezdil na kolovem odrazedle). Tim popisem chci rict, ze ve tvem ani nasem pripade nebudu tipovat, zda je to dysfazie ci autismus. Dle meho je dulezite, zda jsou patrne pokroky ci nikoliv.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
608
18.7.21 15:01

Ahoj, mrzí mne, že máte depresi. Nejsem na toto odborník, za mne a syna mohu doporučit aspoň to, abyste neodkládali logopedii. Jako u všeho platí čím dříve tím lépe. My se synem chodime od dvou let a kousku a zlepšení je opravdu vidět. Držím palce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2481
18.7.21 15:10

Nejlepsi detska psychologie je pokud vim v Thomayerce (Mgr Krejcirova nebo tak nejak) a klidne tak muzes zkouset volat uz ted, protoze nejakou dobu potrva, nez by vas vzala. Taky bych uz rovnou patrala po PPP a SPC pokud budes syna chtit casem dat do bezne skolky, pravdepodobne bude potrebovat asistenta a ten nejde bez papiru z techto instituci. Chuze po spickach - leta mi rikala rehabilitacni, ze o nic nejde, a zrovna muj syn ma nakonec ADHD, a pry je to tez jeden z projevu… drzim palce, co bychom pro deti jako mamy neudelaly, ze :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18.7.21 15:31

@Helca83
My se právě s paní z Rané péče bavili o tom, že by syn mohl někdy v zimě začít docházet třeba dvakrát v týdnu na dopoledne do soukromé školky a paní mi říkala, že mi pomůže přes SPC vyjednat asistenta. Prý se o tom pobavíme pak v září, až nás přijmou. A prosím projevovalo se to ADHD ještě jinak? Syn ještě totiž začal mívat chvilky, kdy prostě hrozně řádí a u toho se směje (hází s kostkami, skáče na posteli, nebo jde vidět, že si něco přehrává v hlavě - rád kouká třeba na králíčka Binga, tak možná něco z toho). A kolik je prosím vašemu synkovi a jak na tom je? Jinak děkuji za podporu :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17080
18.7.21 15:48

Tu logopedii můžeš zkusit vyhledat i dřív. jk soukromou, tak na žádanku, jestli ti ji někdo napíše. jsou logopedi, kteří berou i malé děti. hledala bych klinického logopeda.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2481
18.7.21 16:17

@natalka3030 To je super, ale dejte si pozor, mame priserne zkusenosti se skolkou. Tyhle deti nikde nechteji a asistent stoji cas a penize navic, proto je lepsi ho mit “priklepleho” nez dite do skolky jde, ono to pak chvili muze trvat, nez ma SPC cas na vysetreni a nez pak skolka nekoho najde, ale samozrejme zalezi, taky uz ve skolce asistenta mohou mit k jinemu diteti (ale pak zas muze byt problem aby ten asistent zvladal vic deti najednou).

ADHD ma ruzne projevy a z toho, co jste psala, jsme doma nic podobneho nepozorovali, krom chozeni po spickach, lehci nesikovnosti v hrube i jemne motorice a toho, ze syn taky nepreferuje staveni, ale spis boreni; jinak ma ale spousty rysu co vy nepopisujete (napr brzy chodil a mluvil), takze nedokazu poradit :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2623
18.7.21 16:22

Já na něm teda nic extra strašného nevidím. Jenom možná, že míň mluví, ale to moje dcera taky. Říkám, že nemusí mlet pantem od rána do večera.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18.7.21 16:43

@Micilin
No já mám právě strach, že syn nebude spolupracovat :( A asi mi i říkala paní z rané péče, že logopedka, co nám doporučuje, před třetím rokem nebere. No uvidíme v září, jak dopadne na tom pohovoru, kdy otestují jeho psychomotorický vývoj. Zatím nám nabídli odlehčovací péči, syn bude 1× týdně na dvě hodiny docházet k nim do herničky, popř. ho vezmou i ven na hřiště. Paní nám říkala, že tam mají spoustu hraček, které si prý i vyrábějí sami a že některé hračky používají i jiným způsobem, budou mu je nabízet, tak uvidíme jestli s paní bude spolupracovat (v herničce bude vždy sám, je tam jedna paní na jedno dítě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18.7.21 16:47

@Helca83
No právě ta paní mi doporučovala přímo jednu konkrétní soukromou školku, kde mají prý s takovými dětmi zkušenosti a nemají s nimi problém. Učitelky jsou prý zkušení pedagogové, ale samozřejmě by měl toho asistenta.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2481
18.7.21 17:34
@natalka3030 píše:
@Helca83
No právě ta paní mi doporučovala přímo jednu konkrétní soukromou školku, kde mají prý s takovými dětmi zkušenosti a nemají s nimi problém. Učitelky jsou prý zkušení pedagogové, ale samozřejmě by měl toho asistenta.

To zní dobre, držím palce aby to pro vás bylo to prave :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18.7.21 17:55

@Helca83
Děkuji :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26010
18.7.21 18:37

Je fajn že to řešíte, ale nepropadala bych stresu.
Můj nejstarší měl smíšenou dysfazii a adhd. Dnes je mu 11. Nejmladšímu je 2,5, je jako ten tvůj v podstatě úplně. Ale přesto u něj nemyslím, že by byl problém. Je hrozně brzo. Prostřední byl to samé, ale u toho kolem 3 roku byl velký rozvoj a problém neměl vůbec v ničem. Osobně bych se u batolat nehroutila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2481
18.7.21 18:44

@andelka83 muzu se vás malinko off topic zeptat, kam jste se dodnes posunuli s ADHD? přetrvává to anebo je to už syn schopny korigovat? Potřebuje ve škole asistenta? děkuji :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26010
18.7.21 20:00
@Helca83 píše:
@andelka83 muzu se vás malinko off topic zeptat, kam jste se dodnes posunuli s ADHD? přetrvává to anebo je to už syn schopny korigovat? Potřebuje ve škole asistenta? děkuji :kytka:

Přetrvává. Trochu se to mění. Dřív tam byla jak nepozornost tak hyperaktivita, teď už převládá porucha pozornosti. Ve škole AP má. Ještě do 5 třídy, na druhý stupeň už mu ji asi neuznají.
Korigovat dokáže jak kdy. Teď třeba o prázdninách jo, to je celkem v pohodě, ale v běžném režimu, ve vyučování, když je kolem spousta lidí, podnětů, hodně se toho po něm chce, tak to nezvládá. AP tam musí být i o přestávkách, i v šatnách..a hodně předvídat. Jinak a učením problém nemá vůbec. Dysfazie se už taky srovnala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat