Syn 20 měsíců, je toto chování normální?

Anonymní
8.6.21 17:16

Syn 20 měsíců, je toto chování normální?

Ahoj holky,

chtěla bych se jen poradit, syn je moje první dítě a nemám teda s kým srovnávat. Synovi je 20 měs. narodil se v 35tt., je moc šikovný, baví ho čmárání, magnetky, míčky, různé vkládačky a puzzle…Co mě trochu překvapuje je to, že když něco chce, tak sice na to prstíkem ukáže, ale abych udělala nějakou činnost, kterou chce on, tak mi chytne ruku a přiloží jí k tomu předmětu třeba chce abych mu něco otevřela co on neumí, tak mi přinese tu věc, chytne mě za ruku a přiloží jí na to místo kam se to má otevřít, předtím na to místo ukáže a snaží se to otevřít on, ale on ví, že to nezvládne, tak, použije moji ruku abych jako pochopila co chce. Nebo mu dám otázku kde má vlásky aby ukázal, tak on ukáže na sobě kde je má a pak chytne mojí ruku a směruje s ní k mým vlasům a směje se u toho. Jinak mojí rukou neukazuje, umí si ukázat sám, umí říct i slovo toto a celkově rozumí co po něm chci i když umí jen pár slov. Je to normální, že prostě rád používá něčí ruku aby vyjádřil co chce abych udělala?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
139
8.6.21 17:17

Ano je to normální. Dělá to i naše dcera :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
548
8.6.21 18:14

Dělala to i moje dcerka. Jestli máš obavy, protože se to uvádí jako jeden z náznaku autismu, tak to neres… Můj syn měl autistickych rysů v batolecim věku hodně a autista není. Podstatne je, jestli se s tebou snaží komunikovat (pokud ještě moc nemluvi, tak klidně očima, zvuky, gesty rukou, tím uvažováním prstikem). Jestli se zajímá se, co ty na to, když on něco udělá anebo vidí něco zajímavého (například shodí něco ze stolu a koukne na tebe, jestli budeš nějak reagovat). Pokud si hraje na něco (treba jakoby telefonuje nebo opravuje auto, tak to je takovy nejjasnější znak toho, že autismus nema, toho většinou nejsou schopné ani děti se slabou poruchou autistickeho spektra). Tvůj chlapeček je podle popisu šikovný, nebála bych se.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6564
8.6.21 18:40

Moje dcera 18ti měsíční tohle nedělá. Ukazuje, věci mi cpe až pod nos, snaží se to udělat/otevřít sama, popřípadě mi to dá. Pokud máš z něčeho obavy, svěř se lékaři.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
8.6.21 19:23

@Evik19 Ano, pokaždé se podívá na mě aby viděl mojí reakci, nebo se rád předvádí a kouká jestli se koukám taky, hraje si že telefonuje a když klepu maso, tak hned chytne do ruky kladivko od zatloukačky a bouchá taky, hračky mi taky nosí, ukazuje mi co má a celkově se snaží komunikovat, gesta také používá, když nechce jíst, tak zakroutí hlavou a řekne nene, oční kontakt vyhledává i sám, hrajeme si na schovávanou, nebo si kopeme baloun, přijde mi jinak jako normální chlapeček, dotazník v 18 m. nám vyšel dobře.

• Citovat
  • Nahlásit
168
8.6.21 19:25
@Anonymní píše:
Ahoj holky,chtěla bych se jen poradit, syn je moje první dítě a nemám teda s kým srovnávat. Synovi je 20 měs. narodil se v 35tt., je moc šikovný, baví ho čmárání, magnetky, míčky, různé vkládačky a puzzle…Co mě trochu překvapuje je to, že když něco chce, tak sice na to prstíkem ukáže, ale abych udělala nějakou činnost, kterou chce on, tak mi chytne ruku a přiloží jí k tomu předmětu třeba chce abych mu něco otevřela co on neumí, tak mi přinese tu věc, chytne mě za ruku a přiloží jí na to místo kam se to má otevřít, předtím na to místo ukáže a snaží se to otevřít on, ale on ví, že to nezvládne, tak, použije moji ruku abych jako pochopila co chce. Nebo mu dám otázku kde má vlásky aby ukázal, tak on ukáže na sobě kde je má a pak chytne mojí ruku a směruje s ní k mým vlasům a směje se u toho. Jinak mojí rukou neukazuje, umí si ukázat sám, umí říct i slovo toto a celkově rozumí co po něm chci i když umí jen pár slov. Je to normální, že prostě rád používá něčí ruku aby vyjádřil co chce abych udělala?

Podle me normalni - obe deti to delaly:).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
548
8.6.21 21:15
@Anonymní píše:
@Evik19 Ano, pokaždé se podívá na mě aby viděl mojí reakci, nebo se rád předvádí a kouká jestli se koukám taky, hraje si že telefonuje a když klepu maso, tak hned chytne do ruky kladivko od zatloukačky a bouchá taky, hračky mi taky nosí, ukazuje mi co má a celkově se snaží komunikovat, gesta také používá, když nechce jíst, tak zakroutí hlavou a řekne nene, oční kontakt vyhledává i sám, hrajeme si na schovávanou, nebo si kopeme baloun, přijde mi jinak jako normální chlapeček, dotazník v 18 m. nám vyšel dobře.

Je to normální šikovnej chlapeček:)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
11.6.21 12:34

Dostatek informací a spoustu diskuzi a článku na internetu je v dnesni dobe hrozne fajn, ale zaroven taky dost na skodu… Myslim, ze kdyby sis necetla o autismu, tak ti to ani nebude pripadat divny..
Protože vlastne, kdyz se zamyslis, tak na tom neni divneho nic. 1. Ukaze! Za 2. Zkusi sam! Za 3. Nejde, poprosím maminku, neumim mluvit, tak poprosim tim, ze ji nazorne predvedu, co chci.. Vezmu ruku, položím a mami, otevri, prosim.

Ukaze vlasky.. A pak ti vezme ruku.. No, chce, aby si si taky na ty vlasky sahla a pocechrala mu je..

Jo, děti, co ti ve 20m ani ty vlasky neukazou, ani ti neukazou co chteji.. Tam je na miste přemýšlet, jestli je to takhle v poradku..

Chlapecek je sikovny a komunikuje s tebou. tim, ze ti vezme ruku a podívá se na tebe a udela co chce, abys udelala je take sdileni.

Dcera, kdyz chce neco na komode, tak me třeba i vezme za ruku, odvede me tam, natahne rucky, ze chce do naruce a pak ukaze na vec, co chce.. A nevim, peijde mi to uplne normalni, protože jinak tam nevidi a nedosahne.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat