Syn 2,5 neposlouchá, nezvládám ho

Anonymní
15.9.21 19:54

Syn 2,5 neposlouchá, nezvládám ho

Ahoj, mám syna 2,5 let, a absolutně neposlouchá. Každej se mi diví, že jenom řvu a nadávám, ale to prostě jinak nejde. Doma neposlouchá, dělá si co chce a neumí se normálně hrát a semnou si hrát nechce. 1000× jde do ledničky, ikdyž zrovna jedl, ale nic tam nechce a pak třískne s dveřma. Řeknu mu ať neskáče po gauči a přestane až dostane na zadek. Venku musí být v kočáru a když není, tak skáče do silnice nebo když je vedle řeka, tak běhá hned na kraji, prostě mě ignoruje a neposlouchá. Nebo jede naproti nám kolo, řeknu mu ať uhne a on se smíchem skočí přímo tomu člověku před kolo :zed:. Chodí za cizíma lidma a klidně by snima i šel. Na hřišti můžeme bejt když tam nikdo není, protože to je snim ostuda a vlastně i semnou když jenom na něj řvu :zed:. Ale nevím si snim rady. Jsem už nervama uplne vyřízená a rozčílí mě uplně vše už co udělá. Tento týden 2 skleničky a 2 misky zničil. Skleničky shodil na zem a misky rozšlapal. Celej sirup na kašel vylil. Sundává prádlo ze sušáku a rozhází ho po celým bytě. Opravdu nevim co snim. Jak ho naučit aby poslouchal? Já snim nikam nemůžu jít a doma to je snim taky šílený.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
11068
15.9.21 19:57

Nijak, je to normální a v určitém věku to přejde. Mám dvě děti 2 a 4 roky. Mladší dělá to samé. Na ulici ji buď pevně držím a nebo je v kočárku. Doma je z jejího dosahu vše, co by mohla rozbít a to, co nechci, aby rozhazovala, tak uklízím. Musíš těm situacím předcházet, protože je prostě ve věku, kdy nějaké poslouchání je to poslední, co ho zajímá. Starší měl v tomhle období batůžek s vodítkem, aby mi prostě nezdrhl. Byla jsem těhotná a pak s kočárem po porodu, on dvouletý za ruku

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27058
15.9.21 19:57

A jak se chová když je s někým jiným? Evidentně má až moc energie nevybite

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24326
15.9.21 20:05

Normální dítě, ty nesmis řvát a nadávat, ale zamezit těm situacím. Co dělá na hřišti tak hrozného? Venku si ho drž, já mám na syna batůžek s vodítkem, právě aby nemohl vběhnout do silnice, řeky apod. Proč mu dáváš skleničky a misky? Dej mu plastové nádobí. Kapky na kašel dostal do ruky proč?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
34
15.9.21 20:05

Jeden problem je to, co sama pises a to, ze jsi s nervama uplne vyrizena a rozcili te uplne vse, co udela.. Neni to lehke, ale snaz se prvne ty hodit do klidu. A uvidis, ze to bude polovina úspěchu a syn se začne časem chovat jinak. Sama vidis, ze rev, zakazovani, natoz dat na zadek nic neřeší, nepada to na urodnou pudu.. Takze chce určitě změnit i tento pristup. Snaz se většině věcem předcházet, aby se neděli.. Nechceš, aby skakal na gauci, ok.. Udelej mu skakani pod gaucem.. Matracku, polštáře.. Nova hra, kterou ho namotivujes a nabidnes jako alternativu..
Nevim, kdyz rves, co rves.. Ale dite potřebuje vědět, proc neco nedělat.. Takze mu dat tu informaci..
U te ledničky me napada hezka aktivita, ze si ji spolecne můžete vyrobit z nějaké kartonové krabice.. Tak tohle ted bude tvoje lednicka, das mu tam nějaké mnamky
a muze tam lizt klidne 1000 denne. Atd. Atd.

Jinak je to u takto maličkých deti vse normalni, ale musis změnit ty přístup a komunikaci. A ze občas zarves? Stane se a aspon uvidi, ze uz se fakt zlobis..
Je to nekdy fakt o nervy, co si budeme povidat.. Tak pevné nervy 😁

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
224
15.9.21 20:09

8o no potěš… Já bych teda na tvém místě zkusila úplně jiný přístup, než máš, protože tohle očividně moc nefunguje. Zajímala ses někdy o Nevýchovu? Možná by to stálo za zkoušku… A nejspíš tím nic nezkazíš :mrgreen:
Můžeš si od něj občas nachvíli odpočinout? Přijde mi, že syn to řvaní už ignoruje, protože je to prostě moc často a nepozná, kdy to myslíš vážně a kdy jsi prostě jen unavená.
„Každej se mi diví, že jenom řvu a nadávám, ale to prostě jinak nejde.“ - A takhle to jde? Asi taky moc ne, co? Zkus to jinak.. Motivuj, nehroť maličkosti ale když je potřeba, buď důsledná a rázná. Bez křiku.
Držím palce, ať něco vyjde ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25847
15.9.21 20:18

Musíš konat, nejen slovne koucovat. To je až nadstavba tak pro 4-5lete děti, jen dávat pokyny a fyzicky konat jen obcas.
Okolo silnice, řeky jen za ruku. Nechce, vzteká se? Tak smolík. Za ruku nebo se nejde.
Rozbitné věci jen pod dozorem.
U sušáku může pomáhat podávat kolíčky nebo prádla, případně si dávat.
Dvouletému tak nemůžeš říct „Uhni, kolo“. Musis ho chytit a nasměrovat.
Neexistuje, aby dvouleté chodili samo do lednice. Proste 100× zabránit, možná to po 101 bude akceptovat.
A konstruktivně zaměstnat, utahat, být co nejvíc venku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26340
15.9.21 20:23

Mám tu teď zrovna už třetí 2,5 letý kousek..kliiiid. Neřvi, jednej. Věci, které jsou normální pro živé batole neřeš, nehrot ( my už místo skleniček používáme hrnky, misky většinou plastové..), a prevence je základ. Je to prcek. Poslouchat a chápat příčinu a následek mi kluci začali až tak mezi 3 a 4 rokem, občas. Do té doby to bylo poněkud divoké a o nervy, ale člověk se s tím musel smířit a naučit fungovat, neřešit prkotiny..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1799
15.9.21 20:50

Mě se celkem osvědčilo i nechat to dítě zjistit, proč to nemůže dělat. Jasně, nenecháš ho vběhnout pod auto, ale v tomhle věku dcera šla v papučích venku po dešti, promočena z kašny z náměstí až domů, večer spát hladová, sáhla si na horkou (přiměřeně) troubu, spadla z klouzačky…atd. Naprostou většinu udělala jen jednou :cert:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2981
15.9.21 21:34

@Aduš8

Tohle je normalni? To jako vazne?8o 8o 8o
Asi se stala nekde ve vychove chyba. Tohle nechapu. Ani bych to nedovolila

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
655
15.9.21 23:59

Syn je o něco mladší, ale poslouchá zhruba stejně. Prádlo shazuje, protože je legrace jak to padá. Tak mi ho pak pomůže posbírat a věšíme ho zpátky. Taky je legrace vyházet šuplíky v kuchyňské lince, tak v těch spodních mám jen nerozbitné věci. Sklo a porcelán je mimo dosah.
U nás docela pomáhá zabavit při domácích pracích. Chce se motat v kuchyni, tak pomůže vyndat nádobí z myčky. Umí i sám uklidit hrnce, prkénka a naběračky kam patří. Když rozhazuje prádlo co skládám, tak ho přesměruju k ponožkám, ať mi najde a podává dvě stejné.

No a venku je jedině v kočáru nebo za ruku. Když nechce za ruku, tak v náručí. Ale bez kočáru chodíme většinou jen do vnitrobloku, k silnici apod. plánovaně ne. Do obchodu to bez kočáru zkusím tak jednou za měsíc, ale zatím je to vždycky o nervy, i když jdu jen pro pár věcí.

Snažím se mu jednoduše vysvětlovat co a proč nechci aby dělal a věřím, že se to s věkem bude zlepšovat, až bude víc chápat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
154
včera v 01:29

Rozhodne to neni normalni a dalsim jecenim se to nezlepsi. Doporucuji Nevychovu, zacni treba jejich webinari a treba uvidis svetlo na konci tunelu. Kazdopadne tvoje situace bude vyzadovat velkou praci sama na sobe. Rekla bych, ze ted to vubec neni o diteti, ale o tobe a tvem pristupu. Nase dvouleta dcera treba taky chce skakat na gauci, ale ja ji za to nenadavam a misto toho vymyslime jinou aktivitu. Kdyz leze do lednice, tak to taky jde vyresit jinak - treba dcera rada otvirala mrazak - tak jsme vymyslely, ze ho vzdycky otevirala pro me, kdyz jsem neco potrebovala.
U vas to ted bude slozitejsi, protoze jste oba nasponivani a vynerveni.
Opravdu doporucuju Nevychovu, mohlo by te to zklidnit a dostat k podstate rodicovstvi a tveho vztahu se synem. Z Nevychovy nejsem, jsem rodic laik, ale mne to zschranilo vztah s detmi - byla jsem matka nervak, ted to proste vsechno beru jinak, dite je pro me opravdovy partak a vidim vysledky:)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11068
včera v 09:18

@Micaella22 ano, absolutně normální, že děti zkouší, co můžou. Je jen na rodiči, jakým způsobem to reguluje a jak k tomu přistoupí. Ve dvou a půl letech opravdu dítě není schopné pochopit, že když vyběhne do silnice, tak ho může srazit auto. Děti v tomhle věku nemají odhad vzdálenosti a nechápou, že si mohou ublížit. A ano, existují i děti, které tohle prostě nedělají a není potřeba je regulovat, můj starší třeba nikdy nevyhazoval a nerozhazoval věci. Mladší je na to zase expert. U nás přišel zlom až kolem 3.roku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
17887
včera v 09:55

No to řvaní nepomáhá, že? Když něco nefunguje, nemá smysl snažit se to dělat s větší silou, ale stojí za to přehodnotit přístup a zkusit to jinak.

Hele projdi tyhle texty a zkus změnit přístup, když se to nepodaří svépomocí - tedy že si něco přečteš, něco změníš a ono to povede ke zlepšení, domluvi si pár setkání v rámci videotréninku interakcí, na práci s batolaty v období vzdoru to je dost šikovné.

texty zde

https://blog.linkabezpeci.cz/…jeho-rodicu/
https://blog.linkabezpeci.cz/…ekle-batole/
https://blog.linkabezpeci.cz/…u-potrebuje/

https://blog.linkabezpeci.cz/…pravidlo-3z/
https://blog.linkabezpeci.cz/…pravidlo-3p/
https://blog.linkabezpeci.cz/…-neposluchy/
https://blog.linkabezpeci.cz/…ne-bit-deti/

a tady pak kontakty na lidi co dělají ten videotrénink interakcí

http://spin-vti.cz/…-vti-trenera

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2027
včera v 14:04

Je to proste furt ještě malé dítě!! Ja taky občas zarvu nebo dam na zadek, ale pak si rikam, neee, uklidni se. Jsem taky rodic prvniho ditete, hodně věcí se musím učit, ale z tvého komentáře si myslím, že si unavena, třeba i nevyspala, prostě zpruzena. Doporučuji ho dat nekam do soukrome detske skupinky. On te ma drobet na haku, ale cizi tety by nemel, tam se vyradi, budu se opicit po ostatních dětech a vyradi se tam a ty si odpocines. Ja mam dvojčata 2,5 lete a občas je taky sprdnu jak blba a pak si rikam, ze to takhle nejde a fakt se hodně učím a po dobrém ty deti taky dobře fungujou. Dala jsem je ted do „školky“ a třeba super změna, že rano sedí fakt u stolu a nasnidaji se, to dřív bych je mohla nahanet po celem bytě a ted se řekne, že se jde do školky a že ve školce se musi sedet a jist, jinak tam nepujdou, a oni fakt sedí a jí. Zkus to, za mě doporucuju!! ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat