Syn 4,5 roku začal ze dne na den zadrhávat

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
lussy3028
Nováček 10 příspěvků 14.03.19 23:56
Syn 4,5 roku začal ze dne na den zadrhavat

Ahojky, potřebuji radu, už jsem opravdu zoufalá, :,( Syn začal ze dne na den, zadrhavat v řeči. Prostě se rano probudil a nemohl říct skoro nic…ne že by koktal, ale nemůže se jakoby vymacknout. Když mi chce něco říct, tak tlačí na to první písmeno :( Když zjistí že mu to prostě nejde rict, tak radši mlčí. Trvá to už 6 měsíců, ale mezí tím to už 2× odezněno a zase se to vrátilo… Do 3 let, nemluvil ve větách, to nám dělalo problém. Zvládl jen krátký věty. Pak nám ve školce doporučili vyšetření na psychologii, protoze některý úkoly nechápal. Psycholožka nám řekla, že je v pořádku, že než půjde do školy, tak všechno dozene.. Jen nám doporučila medikaci na podporu zrání mozkových struktur konkrétně Esprico. Začala jsem mu to esprico davat, a za 14 dnů to zadrhavani začalo.. Volala jsem hned psycholozce jestli to může být z tech tablet a řekla mi že se s tim ještě nesetkala, ale ze to z toho může byt. Tak jsme to přestali brát. Ještě jsem zapomněla napsat, že mě uklidnovala že mezi 3-5 rokem je to zadrhavani normální, prý je to vývojový, že by to mělo za pár měsíců zmizet. Ale já jsem už z toho úplně na nervy, ono to zmizí a za pár týdnů se to zase vrátí.. už fakt nevím, je mi ho hrozně líto :,(

Reakce:
poučená
Ukecaná baba ;) 1376 příspěvků 15.03.19 02:02

Dítě vnímá napětí. Je kolem něj, v domácí atmosféře, stres. Když se Vám to podaří uvolnit, uvolní se i dítě a zadrhávání pomine.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.03.19 02:51
@poučená píše:
Dítě vnímá napětí. Je kolem něj, v domácí atmosféře, stres. Když se Vám to podaří uvolnit, uvolní se i dítě a zadrhávání pomine.

Souhlasím, určitě není něco v pořádku v rodině nebylo to že dne na den, ledaže by tam byl nějaký silný psychologický zážitek

poučená
Ukecaná baba ;) 1376 příspěvků 15.03.19 03:14
@Anonymní píše:
Souhlasím, určitě není něco v pořádku v rodině nebylo to že dne na den, ledaže by tam byl nějaký silný psychologický zážitek

Ano. Je to v rodině chronická záležitost. Proto se dítě vyvíjí s opožděným mluvením, například.

A proto, maminka ať neřeší dítě, ale sebe, tedy vztah k sobě, k manželovi, k rodičům a hlavně, ať je na své dítě hodná, ať jeho zadrhávání neprožívá s napětím, protože tím to celé ještě zhoršuje.

Vím, ono se to snadno řekne, rady se snadno dávají, ale zařídit se podle nich, to snadné není. Je to zatraceně těžké. I můj syn jako malý zadrhával, a stalo se mu to právě proto, že můj manžel prožíval silné stresy. Když jsem s ním posléze, již ve školním věku, pak začala chodit na logopedii, ani Mudr. logopedka, ani dětský psycholog té mé informaci nedával žádnou váhu. Jenže o tom to bylo. Já jsem to, bohužel, změnit v rodině neuměla. Stres prožívaný mým manželem nás zasáhl všechny osudově. Proto vám radím, řešte zadrhávání dítěte jinde, než u dítěte. Jiné děti se v rodinném stresu pomočují, mají různé tiky, jsou s nimi nejrůznější výchovné problémy, ale přitom za jejich trápení mohou dospělí.

mau-mau
Závislačka 3556 příspěvků 15.03.19 06:18

Vždyť to Esprico je takový lepší rybí tuk.. 8o Obsahuje omega-3, zinek a hořčík. To nemůže způsobit zadrhávání v řeči :zed: Psycholožka je mimo. Zadrhávání je skoro vždy psychického původu. Kamarádka se rozváděla, dítě si pinkali mezi sebou a holčička začala koktat a vleklo se to roky. :,( Víc bych se soustředila na tu psychiku (pokud tam nebyl úraz hlavy, ale to bys nepsala, že „z ničeho nic“ ) :think:

chaela
Ukecaná baba ;) 1893 příspěvků 15.03.19 07:29

Potvrdím to, co ostatní. Nás 4lety taky zadrhava. Doporučení z logopedie je celkově zklidnit tempo, mít pravidelný režim, dítě chválit, mluvit potichu, v klidu. Na zadrhavani neupozornovat, vždy počkat, až se vymackne. Když mluví, věnovat mu plnou pozornost, aby věděl, že má čas a nemusí spěchat, že ho posloucháme. Určitě nekricet, odstranit veškeré napětí, stresy, nervy atd, v celé domacnosti, ideálně i u ostatních příbuzných, kde dítě bývá. Prostě životní sluníčko :) my se o toto snažíme cca 14 dní a mám pocit, že to fakt funguje. Jsem teď nemocná, je mi opravdu hrozně a na syna jsem včera houkla, ať už to konečně uklidi, že já mu teď opravdu pomoct nemůžu, no a pak zas až do večera koktal. Cely vecer, noc a rano se zase snazim o klid a ted treba nekokta vubec.

Ou
Kelišová 6634 příspěvků 15.03.19 08:22

Espricem to není. Není to lék, je to výživový doplněk. Nemá žádné vedlejší účinky a proto ho může doporučit psycholog.

Velmi pravděpodoně jste syna docela slušně neurotizovali. Bylo by fajn překousnout vlastní strach a vlastní obrany a společně s dalšími dospělými, se kterými žiješ ve společné domácnosti vstoupit do psychoterapie, učit se přijmout sami sebe, učit se komunikovat konstruktivně a změnou fungování vaší rodiny dodat synovi nějakou základní sebedůvěru a přijetí takového jaký je alespoň zpětně.

Pokud je toto přiznání a ochota nechat si pomoci s vlastní nejistotou a úzkostmi na tebe ještě příliš náročná věc, tak alespoň důkladně promysli změnu konceptu přístupu k synovi - třeba podle tohohle systému https://www.kosmas.cz/…-porazenych/

lussy3028
Nováček 10 příspěvků 15.03.19 09:35

@mau-mau Před tím, nez začal zadrhavat, žádný úraz nebyl. V září nastoupil do školky a v říjnu to začalo. V listopadu to odezněno až do té doby než chodili v prosinci čerti. Už den před tim, než měli mít ve školce čerta, tak jsem mu říkala, že přijde mikuláš, čert a anděl a prinesou dobroty, chtěla jsem ho na to připravit, aby nemel šok. Ale asi se ho stejně lekl, protože když jsem šla pro něj po obědě do školky, tak už jsem si všimla, že zase zadrhava :( Minulý tyden byl nemocný, měl zánět v uchu, měli jsme ho doma tyden, byl v klidu, pořád spinkal, nebylo mu dobře. Když se mu po pár dnech udělalo dobře, tak už si sel hrát se sestrou a všimla jsem si že plynule mluví… plynule mluvil asi 5 dnů, už i babička s dědou říkali že krásné mluví, mela jsem fakt hroznou radost a další den se ráno vzbudil a zase nanovo :,(

Domča3
Povídálka 35 příspěvků 15.03.19 10:35

Ahoj zakladatelko, chtěla bych tě hlavně ukiidnit, syn také hodně koktal, prošli jsme dost vyšetření (je z dvojčat, předčasně narozený, takže dr. asi dělali více vyšetření než je u koktání obvyklé - má tedy i neurologické vyšetření, EEG atd.), hodně jsem k tomu načetla, hledala rady a zkušenosti ostatních, ptala se doktorů… Každopádně nikdo nezná příčinu koktání, nelze říci, že prvotní příčinou koktání je stres, leknutí, situace v rodině, že jste syna zneurotizovali vy atd., to určitě tak není. Neuroložka mi říkala, že se bohužel stále neví, co koktání způsobuje (kdyby se vědělo, líp by se hledalo, jak to léčit), nicméně největší pravděpodobnost je ta, že jde o neurologickou příčinu spočívající ve špatné komunikaci mozkových hemisfér (dost často se s tím pojí třeba zkřížená lateralita, syn jí také má, ale samozřejmě ne každé dítě se zkříženou lateralitou taky koktá). Samozřejmě pokud už někdo tuto dispozici má, tak třeba stres nebo špatná situace v rodině může koktání spustit, ale určitě není základní příčinou koktání. Pokud už dítě koktá, tak ta doporučení od „chalea“ jsou správně a také mám zkušenost, že fungují, ale není to proto, že jste koktání svým chováním jako rodiče způsobili a teď to máte napravit (tak na mne některé příspěvky výše v diskusi působí), ale je to proto, aby se u dítěte minimalizoval stres z toho, že se mu špatně mluví a koktání se tím nefixovalo. Takže zklidnit životní tempo, mluvit pomalu, počkat, až vám řekne, co potřebuje, neupozorňovat na koktání a nenechávat ho třeba slovo opakovat atd. - to je určitě dobrá cesta. Prostě se chovat jakoby nic a pokusit se trochu zklidnit tempo života i mluvení… (vím, snadno se to řekne a hůř udělá, znám to…). Pokud jde o mou konkrétní zkušenost, tak syn začal koktat ve 4 letech tak, jako váš - úplně náhle ze dne na den. Pak se střídala období, kdy to bylo lepší a kdy úplně strašné, že sám od sebe z toho plakal, že mu nejde nic říct, srdce mi to trhalo :-( Tak po roce přišlo i období, kdy mluvil úplně plynule a zase cca po měsíci se koktání vrátilo a bylo to chvíli ještě horší než před tím, pak zas zlepšení a tak stále dokola. Logopedka říkala, že ve velkém procentu jde u dětí o tzv. vývojovou koktavost, která souvisí s vývojem mluvení a nastane nebo se zhorší, když se dítě v řeči posune skokově dopředu. Všimla jsem si, že u syna to sedělo, většinou se koktání zhoršilo, kdyžý udělal skok v kvalitě řeči - třeba začal používat komplikovanější souvětí, zařadil smysluplně do řeči cizí nebo abstraktní slova atd. (syn mluví dost dobře, byl vždycky v řeči spíš napřed). O vývojové koktavosti se ale všude píše, že by měla do roka odeznít, což tedy u nás nesouhlasilo, syn koktal s přestávkami cca 3 roky, takže to mě samozřejmě velmi znervózňovalo a bála jsem se, že mu to už zůstane… Nicméně přešlo to, postupně se zadrhávání zmenšovalo a prodlužovaly se doby, kdy byl úplně bez problémů, teď je mu sedm a půl, je v první třídě a nekoktá. Takže hlavu vzhůru, je velká šance, že to bude v pořádku. Ale doporučila bych navštivit odborníky na logopedii, pokud už nechodíte, sice jejich metody samy o sobě většinou na koktavost tak úplně nezaberou, ale určitě alespoň trochu pomůžou. Synovi třeba hodně pomáhaly cviky, kdy propojoval plynulý pohyb rukou s mluvením, pomáhalo mu to překlenout období, kdy mu nešlo mluvit skoro vůbec a mně zase psychicky pomáhal fakt, že někam chodíme a pro zlepšení situace děláme, co můžeme… Ohledně doplňků stravy s rybím tukem bych se taky nebála, spíš myslím, že to může pomoci, nám neuroložka přímo doporučila EyeQ, což myslím, že bude něco podobného jako jste brali vy. Držím palce, bude to dobré, uvidíš :-)

lussy3028
Nováček 10 příspěvků 15.03.19 10:45

@Domča3 Děkuji moc, za tak dlouhý článek, s radostí jsem si pocetla a docela jsi mě i uklidnila :) :palec: To jsem potřebovala :D Na logopedii chodíme už od 3 let. Takže si myslíš, že esprico bych mu měla zase dávat?

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Blíží se zápisy do prvních tříd. Na co se připravit?

Po celý duben budou probíhat na státních i soukromých základních školách... číst dále >

5 netradičních jarních tipů co podniknout v Praze

Rozhodli jste se na počátku jara navštívit hlavní město? Stověžatá Praha... číst dále >

Články z Expres.cz

Le Penová, Wilders a koncert Ortelu! Okamura svolal na Václavák obří SPD párty

Hodně netradiční událost bude už za necelý měsíc hostit pražské Václavské... číst dále >

Falešná sestra Aťky Janouškové na Zindulkově pohřbu: Mám dostat nemovitost!

Falešná sestra Aťky Janouškové, která novinářům včera na pohřbu Aťky... číst dále >