Syn neukazuje, málo rozumí.

49
23.5.21 21:51

Syn neukazuje, málo rozumí.

Zdravím maminky. Prosím potřebuji trochu poradit, uklidnit. Mam 16 měsíců syna. Ve 12ti měsících přestal říkat 3 slova která uměl a jen křičel. Naštěstí začal znova mluvit po 2 měsících. Bohužel od té doby jsem nervózní.. umí mama, baba, pápá a všem zvířatům říká “bé” tohle je v pořádku. Ale trápí mě, že neukazuje. Ukazováček používá pouze na blízko a pro sebe. Nikdy se neotočí když ho takto použije. Také mám pocit, ze mi vůbec nerozumí. Nepodává hračky, pusinku mi dával a už nedává. Když má hračku, zeptám se aby mi ji dal, začne se vztekat a pustí ji na zem. Umí dělat paci, vařila myšička, indiána, jakž takž se snaží opakovat co umí. Ale ta komunikace je marná… když řeknu ze jdeme pápá, tak nic, pozná to, až když jsme v predsíní. Když něco chce, odvede nás k tomu a čeká. Přitom si s nami hraje, chodí za nami usmívá se, směje Se, hraje s nami na svhovávanou.. na pohádky se směje, ale na hudbu nezancuje, nereaguje. Na jméno reaguje 50:50. Slovu ne rozumí. Slyší dobře… muže se to porozumění srovnat?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
23.5.21 21:57

Může. Syn měl i horší období, že nekomunikoval vůbec. K ničemu nás neodvedl, nechápal komunikaci. Poprvé udělal „rybičku“ ve 2,5 letech a to ještě špatně.
Porozumění jsme začali cvičit názorně. Když jsme šli jíst, ukázala jsem lžíci a řekla ham. Když jsme šli ven, ukázala jsem boty a řekla Pá… Existují i kartičky, ale ty nechápal.
Nakonec se srovnal.

• Citovat
  • Nahlásit
2044
23.5.21 21:57

Určitě může. Syn začal slyšet na jméno a ukazovat až ve 2 letech. Ten slavný dotazník v 18 měsících dopadl katastrofálně. Porozumění se postupně srovnavalo, teď ve 4,5 letech už je skoro tam, kde vrstevníci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
608
23.5.21 21:58

Má v pořádku sluch?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
49
23.5.21 22:09

@Micilin Ano, na zvuky reaguje velmi rychle. Když zavolám ze ho nevidím, okamžitě je u mně a odkrývá mi oči, na to slyší nejlépe, oblíbená hra.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
49
23.5.21 22:10

@Midaku to jste mě uklidnila, toho dotazníku se hodně bojím…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
23.5.21 22:30
@Tiina90 píše:
@Midaku to jste mě uklidnila, toho dotazníku se hodně bojím…

Ano, u nás dotazník též velký malér. Ještě ve 2 letech na tom byl zle. Měl nejvyšší riziko.
Na jméno slyší též cca od 2 let.

• Citovat
  • Nahlásit
Ou
17477
23.5.21 22:40

Dětský mozek je hodně plastický a srovnat se dá ledacos. Hloupe je, že v tomhle věku to nejvíc co mužeš dělat je čekat, dbát na to by co nejlíp spal, aby měl adekvátní stravu a vitamíni (nic nezkazíš nějakou formou rybího tuku) a aby měl dostatek pohybu - rozvoh hrube motoriky může pomoci i se vším ostatím.

Držím palce.

Jinak ten dotazník není zkouška kvality péče, ale hledají se závažnější problemy. Stejně většinou pediatr řekne, no, je to nějake nerovnoměrné, musíme počkat a u fyzických zádrhelu se volá na pomoc fyzioterapeut.

Fakt je to teď na přírodě a jo, je to frustrující.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2298
23.5.21 22:46

@Tiina90 tak ja Te asi uklidnim :lol: muj syn -15mesicu nerika vubec zadne slovo, na vsechna zviratka rika vau-vau, neukazuje taky, maximalne tak pupík, ze si placne nekam kolem žeber, v knížce neukazuje nikdy nic. A vubec, to co ty popisuješ jako katastrofu, to je u meho ditete uplne bezne a vubec me to netankuje a jsem presvedcena, ze je a bude uplne vklidu a dokonce i chytry.

Sam si ‚čte‘ v knižkach, napodobuje aspon zvuky, treba napodobil pšíchnuti, obcas me prekvapi nejakou jednoduchou logickou uvahou, rozumi vsemu moznemu, psovi se snazi nasadit obojek, leze sam do holin, konvi ‚zaleva‘ kytky atd…nesoustred se na absolutni zvladnuti nejakych cinnosti, ale na to, jestli vykazuje pokroky a jestli se ti nezda jako uplnej d.bil. a taky-koukni mu do oci.

Muj starsi synek zacal mluvit az ve 3,5, ale on mel tak vyrazne ‚mluvici‘ oci a vyraz, ze ani doktorka se nepozastavovala nad nekterymi autistickymi móresy a me bylo jedno, ze jedina oblast rozvoje je kultura stolovani a části automobilu :lol: nakonec vse v uplnem poradku, ve skole jednickar atd.

Neboooj, hraj si s nim, on to vsechno zvladne :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2548
23.5.21 22:47

Dotaznik je az za 2 mesice a to je hodne v zivote maleho clovicka. A kdyz neprojde, tak ho zopakujete ve 2 letech. Deti se vyvijeji kolikrat skokem. Moznosti jsou otevrene. Taky bych znervoznela, kdyz zapomenel, co uz umel, ale nemusi to nic znamenat. Nekdy to je jen, ze se rozviji zrovna v jine oblasti. Uvidite. Jinak porozumeni se muze srovnat samo a muze se i trenovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
23.5.21 22:51

Hodne na nej mluvit.. A bude nasavat jak houba, neboj :) co knizky, ukazuje na obrázky? A kdyz se mu neco povede, nevim, treba postavi kosticky podiva se na tebe?

To podavani hracky zatím zkousetje spolu s gestem, ze natáhnes ruku..

• Citovat
  • Nahlásit
49
23.5.21 23:14
@Anonymní píše:
Hodne na nej mluvit.. A bude nasavat jak houba, neboj :) co knizky, ukazuje na obrázky? A kdyz se mu neco povede, nevim, treba postavi kosticky podiva se na tebe?To podavani hracky zatím zkousetje spolu s gestem, ze natáhnes ruku..

Právě že se nepodívá… zcela výjimečně… cokoliv se mu povede, tak tleskáme ale on nic. Přitom když páchá neplechu, tak kroutí hlavou a strašně se na mě směje

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
49
23.5.21 23:15
@Anonymní píše:
Hodne na nej mluvit.. A bude nasavat jak houba, neboj :) co knizky, ukazuje na obrázky? A kdyz se mu neco povede, nevim, treba postavi kosticky podiva se na tebe?To podavani hracky zatím zkousetje spolu s gestem, ze natáhnes ruku..

A knížky miluje. Sám si listuje. Případně vydrží dlouho sedět na klíně a nechat si ukazovat a mluvit, ale neukáže nic.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
49
23.5.21 23:16

@Oriseka zapomíná věci které uměl, ale učí se i novým. Zapomněl dělat rybu, ale naučil se dělat “bé”

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
72
23.5.21 23:42

Dvojčata kluci v 15mes treba rozumeli jen zakladnim povelum jako jdeme jist, haji, haci, ne, mozna kdyz jsem se zeptala kde je nejaka hracka, tak mi ji ukazal (vzal ji do ruky). Velky zlom az po 18.mes, kdy ukazuji v knizkach, ukazuji na magnetky, kde maji vlasky, oči, pupik, cesou si vlasky, cisti zoubky, nosi mi hracky, posilame si auticka, mice atd. Takze klid, po tom 18.mes se pomalu rozjede:)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat