Syn ztrácí slovní zásobu

349
29.5.20 15:28

Syn ztrácí slovní zásobu

Holky, nemáte některá podobnou zkušenost se svým dítětem, že ztrácí slovní zásobu? Náš malý má 3 roky a 4 měsíce a ve 2 letech mluvil krátké věty a teď řekne s bídou 20 slov. Víme na 100%, že autismus to není. Jediné jeho zvláštnosti jsou to nemluvení, ztrácení slov a pak si taky občas rád řadí věci do řady a má takové " úchylky", jakože posbírá po celém bytě všechny kalhotky a trenky a je z toho nadšený, jak je má všechny pohromadě.
Jinak je všem úplně běžný. Do školky půjde v září, tak uvidíme, ale dneska jsem s ním byla poprvé na logopedii a trochu strasila s dysfazii, tak se chci právě zeptat, jak je to u dysfazie, jestli to, že ztrácí slova může být tím nebo čím by to mohlo být? Nemá někdo zkušenost? K psychologovi ho zatím brát nechci, protože mám zkušenost s dcerou, že kromě různých diagnóz nám stejně psycholog v ničem nepomůže, veškerá práce je hlavně na rodičích. Hrajeme si s ním klasický, ať už doma nebo venku. Kreslíme, i když zatím mu to moc nejde, stavíme lego, máme hru na učení barev, to ho baví. Ale třeba na učení z knížek není vůbec, u toho mi zatím nevydrží. Spíš si hodně hrajeme s autama a doufám taky, že velký skok kupředu udělá pak ve školce.
Budu ráda za zkušenosti, díky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

6426
29.5.20 15:56

Jak vite na 100 procent, ze autismus to neni?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
13366
29.5.20 15:57

Spíš než s psychologa chceš zvážit neurologa - poraď se s praktickým lékařem a nebo logopedkou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4705
29.5.20 15:59
@Tarjei píše:
Jak vite na 100 procent, ze autismus to neni?

Přesně to je také můj dotaz…těch znaků je tam celkem dost v tom, co popisuješ. Já myslím, že ve školce se to rozsekne. Tam to srovnání s populací bude a hned uvidíš, co je jinak, než by mělo být :palec: To vám pomůže v orientaci.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
349
29.5.20 16:05

@Tarjei Protože má perfektní interakci, dobře rozumí i bez ukazování, má skvělou neverbální komunikaci, mimiku, perfektně napodobuje né jen dospělé, ale i jakékoli děti, má dobrý oční kontakt, už od mala, když se mi snaží všemožně něco vysvetlit, tak se mi dívá do očí a čeká, co já na to. Reaguje na všechno hned. Je strašně společenský, chce se hned zapojit do kolektivu a do hry. Brzdí ho v tom jen to nemluvení.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
349
29.5.20 16:07

@Ou Ou, proč neurologa?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6426
29.5.20 16:08

@Sarael zmeny zvlada, prizpusobi se jim?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6426
29.5.20 16:10

@Sarael a jak rozumi?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
349
29.5.20 16:13

@Tarjei Jo, úplně v pohodě. Na ničem nelpí, nemá žáden stereotyp. Ani nelpí na žádném předmětu nebo hračce. Jde se s ním prakticky na všem domluvit hned, i když nemluví. Takže je zvláštní fakt jen to ztrácení slovní zásoby a to, že si rád shromažďuje to spodní prádlo. Ale jinak má rád a vymýšlí X dalších her a možností, jak si hrát.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
349
29.5.20 16:16

@Tarjei Já myslím, že celkem dobře, na svůj věk. Jsem třeba v obýváku, řeknu mu, ať zajde do kuchyně a přinese mi vidličku a on jí fakt přinese. Přitom jí hlavně lžící. Ale celkově mi přijde, že rozumí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
912
29.5.20 16:17

@Sarael Ráda bych se zeptala, jak jste popisovala tu hru na učení barev - co je to zač? Jinak je dobře, že půjde do školky, tam bude určité srovnání, budete mít zpětnou vazbu od učitelek a navíc se bude učit od okolí…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
383
29.5.20 16:21

Já bych zašla co nejdříve na pořádné neurologické vyšetření. Z toho, co vím, aby byl diagnostikován autismus, musí být přítomných několika symptomů z několika různých oblastí (sociální je jenom jedna z nich). Protože ty problémy jsou spíše spektrum a mají hodně plynulý přechod a jsou různé u různých dětí. Čím dřív se takové věci řeší, tím víc se dá dětem pomoct. Určitě bych nečekala, až co bude ve školce. Z toho, co popisujete, tam některé typické prvky autistického spektra jsou, i když možná nebudou stačit na diagnozu. I tak je ale vhodné z takovými dětmi co nejdřív začat pracovat.
Znám třeba taky chlapečka, který oční kontakt má, interaguje, jenom tedy divně a i tak má diagnostikovanou zvláštní formu autismu. To ale může zhodnotit jenom odborník.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22580
29.5.20 16:22
@Sarael píše:
@Tarjei Protože má perfektní interakci, dobře rozumí i bez ukazování, má skvělou neverbální komunikaci, mimiku, perfektně napodobuje né jen dospělé, ale i jakékoli děti, má dobrý oční kontakt, už od mala, když se mi snaží všemožně něco vysvetlit, tak se mi dívá do očí a čeká, co já na to. Reaguje na všechno hned. Je strašně společenský, chce se hned zapojit do kolektivu a do hry. Brzdí ho v tom jen to nemluvení.

PAS mohou mít různé projevy a různé formy. Že jedna není splněna neznamená, že to nemůže mít form jiná. Učím dívku s diagnózou PAS, má i asistenci, přitom oční kontakt, komunikace, napodobování - zkrátka vše, co píšeš, u ní je naprosto perfektní. Nepíšu to proto, abych tě vystrašila, ale abys nevylučovala tuto možnost jen na základě toho, že dítě udržuje oční kontakt atd. Není to tak jednoduché.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3851
29.5.20 16:27

Z mých zkušeností se ve školce nerozsekne vůbec nic. Taky jsem na to spoléhala a dozvěděla jsem se akorát, ze jo, je jinej, ale ony ho zvládají, nemám nic řešit. Já jsem moc ráda, že je tam syn v pohodě, ze nedělá problémy ani dětem ani učitelkam, ale ráda bych se dozvěděla, jestli a co on dělá třeba jinak a jestli je to ještě v normě nebo by bylo lepší to řešit. Takže za mě problémy řešit nezávislé na školce. A to, ze je společenský, poslouchá, ukazuje a ma oční kontakt neznamená, že není autista. Jsem toho krásným příkladem a nejen já.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6426
29.5.20 16:27

@Sarael pobere pokyn jdi do kuchyne a prines mi cervenej hrnecek? To je umerny veku…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama