Syndrom polycystických ovarií - PCOS

Anonymní
25.1.21 14:36

Syndrom polycystických ovarií - PCOS

Dobrý den,

četla jsem spoustu diskuzí na toto téma, ale každé je něčím jiné a specifické. Kolikrát tam jsou nějaké zkratky, kterým ani nerozumím a tak jsem si říkala, že se zkusím zeptat sama za sebe.

Od svých 17 roků jsem brala hormonální antikoncepci (HA), a to dohromady nějakých 11 let. Naposledy to byla HA Nyssiela.
V listopadu 2019 jsem ji vysadila a měsíčky přestaly chodit. Přišly v březnu 2020 a pak nic. V červnu jsem šla za svým gynekologem, abych zjistila co se děje - výsledek PCOS.
Doporučil mi pít 2× denně Fertipronu a že uvidíme.

Jelikož se nic nedělo, tak jsem šla před stanovením dalšího postupu na kontrolu průchodnosti vejcovodů pomocí kontrastní látky. Vyšetření dopadlo v pořádku a dokonce jsem dostala 2× po sobě měsíčky (listopad a prosinec).
Teď v lednu jsem šla na kontrolu s nadějí, že se to nějak „rozeběhlo“ samo, ale opak byl pravdou :,(

Vaječníky beze změny, plné nedozrálých vajíček a měsíčky v nedohlednu.
Doktor nás posílá rovnou na IVF, jelikož manžel také nemá úplně nejlepší výsledky na spermiogramu (sice „čilé“ ale málo - myslím, že název je oligospermie, má 3 miliony spermií na jeden mililitr spermatu).

Bude mi 30, děti žádné, piju dál Fertipronu, do toho nějaké čaje, manžel si koupil Profertil na zlepšení kvality spermií. Snažím se zachovat klid, ale někdy je to fakt těžké - co si budeme povídat.

Zajímá mě, zda je tu někdo, kdo je na tom podobně a jestli je nějaká šance na změnu, zlepšení a přirozené početí. Nebo jít rovnou na to IVF :(

Předem děkuji za Vaše rady a zkušenosti.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
25.1.21 14:45

A neuvažoval jsi o nějaké přírodní léčbě? Myslím třeba bylinky, mně pomohl na srovnání léčitel Heřmánek, je teda povahou dost zvláštní, ale pomohlo mi to.

• Citovat
  • Nahlásit
417
25.1.21 15:25

A jak přišel na to že máš PCOS?
Dělal hormonální profil? Měla si absenci ms i před užíváním HA? Máš i jinou nejmoc? Např. cukrovku? Kila navíc nebo nadměrné ochlupení?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1274
25.1.21 15:26

Ahoj, tak ja jsem sla z druheho konce, nez rovnou IVF. Tezko radit, zalezi zda citis ze jeste mas cas a mas odhodlani zkouset, protoze kazde zabere neco jineho. Ono totiz umele oplodneni neni jistota, s Pcos mas pri stimulaci vajecniku taky riziko hyperstimulacniho syndromu, ktery jsem si taky prosla, takze to neni uplne bez komplikaci. Nam nakonec pomohlo az 3. IVF a cekame uz druhe mimco. Ale jako urcite je dobre dat svemu telu nejakou sanci. Takze vypisu co jsem zkousela, mesicky mi vzdy po nejakych lecitelskych pokusech dorazili 1× - 2×. Nutno podotknout, ze ja mam dg.PCOS od 14 let, kdy se mi proste nenastartoval pravidelny cyklus. Antikoncepce tento problem akorat prohlubuje. Manzel ma taky oligospermie.

• Nizkosacharidova dieta, PCOS ac to nekdo nevi, uzce souvisi s metabolickem onemocneni a telo je citlive na inzulin
  • Tradicni cinska medicina, najdi dobreho lecitele. Vysledky jsou znat az po nekolika mesicich uzivani.
  • Hormonalni joga, v teto dobe lze i online cviceni zamerene na pcos a neplodnost
  • jine bylinky nez TCM, jako kontryhel, drmek obecny. Doplnek stravy Nosifol na podporu dozravani vajicek, gynex..
  • Skarifikace ovarii -,,naruseni” tvrdeho obalu vajecniku typickeho pro pcos, provadi se v plnenarkoze, po tomto zakroku budou mit vajecniky moznost vypudit vajicko.
  • IUI - za pomoci leku ti dozraji vajicka, do tveho tela se pak vpravi partnerovo sperma

No a az potom IVF, trvalo nam to 8 let, nez se nam narodil prvni syn.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
87
25.1.21 16:09

Já mam úplně stejný příběh. Prošla jsem snad vším, bylinky, hormonální jóga, drilling..- a teď čekám na výsledek třetího ivf. Drzim moc palečky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
25.1.21 16:49

@Markéta188
Přišel na to pomocí ultrazvuku, přičemž na obrazovce byly patrné vaječníky plné kuliček…
Hormonální rozbor mi nedělal.
Před užíváním HA jsem problémy neměla, ale to mi bylo 16 roků… Pak jsem HA brala bez přestávky.

O jiné nemoci nevím, váhově to taky není žádná hrůza, i když lepší by to mohlo být (168cm, 67kg).
Ochlupení taky není nějak extrémní… Je ale pravda, že se mi udělal malinko knírek, co jsem vynechala HA.

O přírodní léčbě jsem uvažovala, ale kdyby mi tak někdo řekl, že to má nejakou cenu.

@Sájoušek
Ráda bych tomu dala šanci a něco vyzkoušela. Ale něco co vím, že je nějaká šance, že snad doopravdy pomůže… Nepřipadám si, že bych ve 30ti měla čas třeba těch 8 roků zkoušet :(

Příspěvek upraven 26.01.21 v 07:42

• Citovat
  • Nahlásit
417
25.1.21 16:59
@Anonymní píše:
@Markéta188
Přišel na to pomocí rentgenu, přičemž na obrazové byly patrné vaječníky plné kuliček…
Hormonální rozbor mi nedělal.
Před užíváním HA jsem problémy neměla, ale to mi bylo 16 roků… Pak jsem HA brala bez přestávky.

O jiné nemoci nevím, váhově to taky není žádná hrůza, i když lepší by to mohlo být (168cm, 67kg).
Ochlupení taky není nějak extrémní… Je ale pravda, že se mi udělal malinko knírek, co jsem vynechala HA.

O přírodní léčbě jsem uvažovala, ale kdyby mi tak někdo řekl, že to má nejakou cenu.

@Sájoušek
Ráda bych tomu dala šanci a něco vyzkoušela. Ale něco co vím, že je nějaká šance, že snad doopravdy pomůže… Nepřipadám si, že bych ve 30ti měla čas třeba těch 8 roků zkoušet :(

Z vlastní zkušenosti vím, že PCOS ti nemůže diagnostikovat z jedné kontroly ultrazvukem. Souvisí s tím dlouholeté problémy. Sestra má PCOS, takže se trochu orientují.
Já vysadila HA před 10 měsíci a tento měsíc ke mně teprve došla menstruace, před tím jen ms bolesti a špinění i mimo cyklus. Na gyndě mi řekli nejdřív cysta, která na druhé kontrole už zázračně nebyla a to měla mít 10 Cm, potom srusty - odmítla jsem laprskopii a objednala se jinam. Tam mi primář řekl, že po dlouhém užívání HA se cyklus muže srovnávat třeba 3 roky. Každé tělo reaguje jinak. Podle mě PCOS vůbec mít nemusíš.
Ještě nejsi tak stará aby si musela hned na IVF. V tom sice já nevidím nic špatného, ale je to další zásah do těla, stres a investice.
Dala bych tomu ještě třeba půl roku, rok šanci. Já taky vyhodila tisíce za bylinky a zázračné metody, ale ono se to tělo srovná až bude proste chtít. Držím palce :srdce:
Doporučuji kontryhel a kapky gynex. Nezabere to hned, vše chce svůj čas :oops:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1274
25.1.21 20:32

Souhlasim s prispevkem vyse. PCOS se take nazyva hyperandrogenni syndrom- zvysena produkce androgenu, pri cemz se objevuje vyrazne tmave typicky muzske ochlupeni. Toto vznika vlivem zvyseneho testosteronu, ktery se da zjistit z krve. Dale nekontrolovatelne pribirani a souvisejici inzulinova rezistence. Je potreba vice vysetreni. Vajecniky mas jako pri Pcos, ale porad je mozne je nastartovat jinym zpusobem. Taky do zacatku urcite muzu doporucit Gynex s kombinaci kontryheloveho caje v prvni polovine cyklu. A vyrazne omezit cukr. Chlapovi vitaminy bioaktivni selen-zinek + Maca. To na myho zabiralo. A pokud prijdou mesicky tak zkusit vypozorovat ovulaci. Jinak sex obden a treba ani mesicky nestihnou prijit. No a jinak drive nez IVF, urcite zkuste inseminaci za pomoci clostilbegytu. Znam pary, kterym se tak zadarilo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1274
25.1.21 20:35

@Uspavacka drzim palce at to vyjde :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
87
27.1.21 15:58
@Sájoušek píše:
@Uspavacka drzim palce at to vyjde :kytka:

Moc dekuji.Mam strach, snažím se věřit. Kez bych te následovala 🧚🏻

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
24.2.21 17:37

Ahoj. Já dnes byla na prvním vyšetření v CARu. Podle UTZ mi doktorka řekla, že počet folikul ve vaječnících je vysoký (v jednom 12, ve druhém 20), což je problém, a ve zprávě mám napsané přímo PCO. Ale - moje gynekoložka mi vaječníky vždy UTZ kontrolovala a problém nehlásila, navíc pro kontrole v září mi tam viděla přímo ovulaci a v lednu jeden velký folikul velikostí cca 2 dny před ovulaci, čili chápala bych, že jsem oba tyhle měsíce ovulaci měla. Navíc nemám žádné jiné příznaky - MS od vysazení HA před 3/4 rokem na den pravidelná, žádné nadměrné akné ani ochlupení, nic takového… Pomohl by mi to někdo zkusit vysvětlit/rozklicovat? Děkuju

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat