Syndrom vyhoření - co by mohlo pomoct?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.07.19 07:39
Syndrom vyhoření - co by mohlo pomoct?

Ahoj, mám syndrom vyhorenia. Kamoška mi sice pripravuje homeopatika na míru, ja si ale hladám ešte nejaký spôsob, čo by mi mohlo pomôcť, než bude neskoro. Jedna vec je ta, že mám v živote mnoho stresu, som silná a zvládala som to, čo by druhí ťažko zvládali. Ale hlavnou príčinou je práca, ktorú nemožem z istého dôvodu zmeniť. Prosím „neútočte“ tu na mňa, nebudem vám vysvetllovať, prečo ju nemožem zmenit, je to proste fakt.

Tu sa chcem spýtať, googlila som aj nemožné, jedna pani písala dotyčnej so syndr. vyhorenia, že by pomohla kraniosakrální terapie. Myslite si, že by mohla? Alebo nejaké iné liečenie, nejaká liečenie, SRT a podobne. Prosím doporučte mi niečo, keby vás napadlo nejaké „duchovné“ riešenie. Ďakujem :kytka:

Reakce:
azaleila
Zasloužilá kecalka 778 příspěvků 44 inzerátů 22.07.19 08:09

Osobně znám „vyhořelého“ člověka, který skončil až na psychiatrii, bylo mu doporučeno zbourat původní vzorce, takže se přestěhoval, změnil práci, slevil ze svých nároků a hlavně hodně odpočíval… je to přes dva roky a dodnes je na něm znát, že se stala velká změna… medikaci žádnou nebral, jen byl důkladně vyšetřen, chodil na pohovory s psychologem. Já osobně o kraniodakrální terapii také uvažuji, také mám hodně stresové povolání, v minulosti nějaké nevyřešené bolesti atd… ale ještě jsem se neodhodlala.

Akve
Kecalka 130 příspěvků 22.07.19 08:18

Já se tedy obávám, že když se to vyhoření uděje, nic jiného, než si tu nálož pracovní výrazně (!) ubrat, nebo si dát pauzu a pak si život plně přestavět, nepomůže. Takhle to vypadá, že jsi ještě nedohořela úplně, nebo ne zatím tak dramaticky. To už je pak člověku všechno jedno, i to, jestli do té práce vůbec dojde, největší úkol je dýchat bezbolestně. A jak budeš ležet utlumená na práškách, tak už tam stejně nedojdeš. :nevim:
Doporučuji si začít budovat nějaký bezpečný prostor, kde je klid a kde je člověku dobře. Cokoliv. Někdo běhá. Někdo spí. Někdo plete. Někdo hladí kočku. Někdo čte. Někdo si povídá s rodinou a kamarády. Někdo podstupuje terapie :) A v tom bezpečném prostoru odpočívat a snažit se mu uhájit své místo, kam ten zdroj stresu prostě nesmí přelézt. A jen co to trochu půjde, toho zdroje problémů se prostě zbavit. Držím palce!

Mysticlipstick
Ukecaná baba ;) 1160 příspěvků 22.07.19 08:28

No jak tu bylo receno, moji mamu takto odvezla rychla. Syndrom vyhoreni a celkova unava. Slehlo to s ni. Nechala to zajit moc daleko a telo ji to vratilo. 3 dny v kuse spala pod prasky a pak musela dost slevit. Je to dusledek zanedbane psychohygieny a vysokeho pracovniho nasazeni. A v tomhle pripade musi clovek priciny, ne dusledky. Tudiz pojmenovat si problem, proc a kvuli cemu jsi v tomto stavu a ten stav resit. Tzn. zmena prace, ubrat tempo, prenest povinnosti o na ostatni cleny rodiny atd.

Russet
Neúnavná pisatelka 17985 příspěvků 22.07.19 08:29
@Anonymní píše:
Ahoj, mám syndrom vyhorenia. Kamoška mi sice pripravuje homeopatika na míru, ja si ale hladám ešte nejaký spôsob, čo by mi mohlo pomôcť, než bude neskoro. Jedna vec je ta, že mám v živote mnoho stresu, som silná a zvládala som to, čo by druhí ťažko zvládali. Ale hlavnou príčinou je práca, ktorú nemožem z istého dôvodu zmeniť. Prosím „neútočte“ tu na mňa, nebudem vám vysvetllovať, prečo ju nemožem zmenit, je to proste fakt.Tu sa chcem spýtať, googlila som aj nemožné, jedna pani písala dotyčnej so syndr. vyhorenia, že by pomohla kraniosakrální terapie. Myslite si, že by mohla? Alebo nejaké iné liečenie, nejaká liečenie, SRT a podobne. Prosím doporučte mi niečo, keby vás napadlo nejaké „duchovné“ riešenie. Ďakujem :kytka:

Odpočívat, odpočívat a odpočívat. Vypnout mozek.

Jessie_james
Kelišová 5315 příspěvků 22.07.19 08:39
@Anonymní píše:
Ahoj, mám syndrom vyhorenia. Kamoška mi sice pripravuje homeopatika na míru, ja si ale hladám ešte nejaký spôsob, čo by mi mohlo pomôcť, než bude neskoro. Jedna vec je ta, že mám v živote mnoho stresu, som silná a zvládala som to, čo by druhí ťažko zvládali. Ale hlavnou príčinou je práca, ktorú nemožem z istého dôvodu zmeniť. Prosím „neútočte“ tu na mňa, nebudem vám vysvetllovať, prečo ju nemožem zmenit, je to proste fakt.Tu sa chcem spýtať, googlila som aj nemožné, jedna pani písala dotyčnej so syndr. vyhorenia, že by pomohla kraniosakrální terapie. Myslite si, že by mohla? Alebo nejaké iné liečenie, nejaká liečenie, SRT a podobne. Prosím doporučte mi niečo, keby vás napadlo nejaké „duchovné“ riešenie. Ďakujem :kytka:

Psychoterapie, antidepresiva, no stres. Je to běh na dlouhou trať, to není chřipka. Ale musím napsat, že je velmi těžké dostat se z toho. Nechal jsem to dojít daleko, a léčba už trvá 4 roky.

Premek_Orac
Kelišová 5446 příspěvků 22.07.19 08:56
@Anonymní píše:

Ahoj,
vyořením si asi v dnešní době projde (nebo spíš pravidelně prochází) skoro každý.
Hrozně zajímavý mi v tomhle ohledu přijde směr, který propaguje herec Dušek, např. jeho připomínky, že indiáni kdysi chodili k šamanovi ve chvíli, kdy se necítili dostatečně šťastní.
Dlouhodobý stres a zátěž si vždy vybere svou daň a podle mě je třeba je vyvažovat.
Mě třeba obrovsky dalo prostě vzít baťoh a na tři dny jít sám do hor. Najednou zjistíš, že důležité je jen mít vodu, jídlo, nocleh a správný další krok.
Máš-li nějaká sny, plň si je. Najdi si nějaké drobné denní radosti, které tě uvolní. Jaké mám já?

• dát si dobrou kávu a v klidu si ji vypít
  • přispívat na emimino :-)
  • dopřát si klidný oběd, úmyslně chodím do restaurace vzdálené asi 2 km, vždy si užívám cestu, jdu s otevřenýma očima a koukám, jak se každým dnem mění to co míjím
  • večerné sklenka vína či prosecca
  • občas jsi jdu na pár minut sednout do chladu a ticha kostela a poslechnout si svůj,,vnitřní hlas"

Obecně vyhoření považuji za signál těla, že děláme věci, které nás nenaplňují.

Akve
Kecalka 130 příspěvků 22.07.19 09:12

@Premek_Orac A nebo naplňují, ale naplnily by tak 5 lidí a to je na jednoho prostě trochu přespříliš…

Premek_Orac
Kelišová 5446 příspěvků 22.07.19 09:32

@Akve Je to možné. Třeba u sebe to mám tak, že mě práce baví, dokonce ji dělám pro sebe a ne pro cizí (fascinuje mě, kolik lidí vidí smysl v tom zničet sebe sama kvůli prospěchu především nějaké velké společnosti, která je pak s radostí při prvním problému vymění za jiné kamikadze), přesto mi nedává nějakou skutečnou náplň. Ano, vydělá mi dobré peníze, jenže to pro mě skutečný smysl bytí není a mnohem víc mi dá, když třeba mohu někoho rozesmát, potěšit, udělat radost… Nebo jen být sám a vnímat krásu světa kolem, protože svět je tou nejhezčí galerií.
SOuhlasím však, že je to individuální záležitost…

Jessie_james
Kelišová 5315 příspěvků 22.07.19 10:27
@Akve píše:
@Premek_Orac A nebo naplňují, ale naplnily by tak 5 lidí a to je na jednoho prostě trochu přespříliš…

Souhlasím. Bereš si toho moc, a neumíš říct ne, tak by se to dalo definovat. Ovšem je nutné rozlišit krátkodobou únavu od vyhoření. Krátkodobou únavu vyřeším tak jak tu bylo řečeno, vypnu, udělám si kafe, vyběhnu do hor, jdu si prohlídnout nějaký hrad, nebo kostel. Ale dlouhodobé vyhoření je opravdu něco jiného. I když jsem spal a odpočíval, šel jsem do práce s nejlepší vůlí, ale tak během 2 hodin jsem usnul a mohl jsem dělat co jsem chtěl. Vyhoření je vlastně chemická reakce mozku, konkrétně serotoninu. Pokud ho má mozek málo, člověk je unavený, nestíhá, klepou se mu ruce. Vyhoření v tomto smyslu chce odbornou pomoc, a někdy jde člověk i do invalidního důchodu.

Váš příspěvek
Reklama