Tak pěkně popořadě - nároky na příspěvky

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Jana317
Nováček 8 příspěvků 21.08.18 09:26
tak pěkně popořadě - nároky na příspěvky

Zdravím,
prosím Vás asi se budu podle Vás ptát na hloupost, ale chtěla bych si to ujasnit..nárok na PPM mám 6-8 týdnů před porodem a počítá se mi z HM, pokud jsem si platila nemocenské pojištění..OK, to chápu..teď bych se chtěla zeptat jestli je PPM a MD to stejné?? tzn. že po dobu 196 dní budu čerpat vypočtenou částku z mé HM? a druhá věc je ta, když si zažádám o RD na 3 roky, mám od 1.1.2018 nárok na 220 000,–, což dělá v přepočtu měsíčně na ty 3 roky cca 6 000,– to znamená, že po dobu od ukončení MD až do konce RD budu pobírat měsíčně jen těch 6 000,– nebo ještě něco?
A jaký je prosím rozdíl mezi rodičovskou dovolenou a rodičovským příspěvkem?
Prosím neodsuzujte mne, jen se o tom opravdu chci informovat, abych věděla co, kdy, jak a nechodila se informovat zbytečně po všech úřadech, kde jsou vždycky příjemní :nevim:

Reakce:

ugluk
Hvězda diskuse 43130 příspěvků 21.08.18 09:36

MD a RD je „dovolená“, čili ten stav, kdy jsi tak vedená u zaměstnavatele, zdravotní za tebe platí stát. PPM a RP jsou ty peníze, které ti chodí na účet.
Ano, během MD ti chodí PPM, pak přecházíš na RD a chodí ti RP - ten RP nemusí chodit stejnou dobu, jako jsi na RD. Můžeš být např. na RD 2 roky a RP si rozložit na tři, nebo naopak. A těch 220 000 dělíš počtem měsíců, kdy ho pobíráš, čili pokud chceš brát peníze např. 29 měsíců a z toho budeš 5 měsíců ještě dostávat PPM, tak v reálu ti RP bude chodit 29-5, čili 24 měsíců a těch 220 000 dělíš 24. Zjednodušeně.

Jana317
Nováček 8 příspěvků 21.08.18 09:46

Děkuji za vysvětlení a po dobu RD mi od zaměstnavatele nic chodit nebude? takže jen čistě těch 220 000,– přepočtených na dobu, jakou si tedy stanovím. To jsem hlavně chtěla vědět 8o

P4ja
Kelišová 6359 příspěvků 21.08.18 09:54

MD je termín pro to, kdy se staráš o dítě a PPM je dávka bych řekla. Pro zaměstnavatele jsi na MD a pobíráš PPM. A ano, po ukončení PPM budeš pobírat jen rodičovvský příspěvek tak, jak píšeš. Rodičovská dovolená je zase termín pro zaměstnavatele, který s rodičovským příspěvkem nemá nic společného.

1mila2
Kecalka 366 příspěvků 21.08.18 09:58

Ten RP nebude 6000. Nebudes ho brat 3roky, ale asi jen 2,5roku. Pul roku budes brat PPM. Takze jsi doma do 3tich narozenin a beres prvne PPM a pak RP (7600myslim, nepocitala jsem to).
Edit: a budes brat jen RP, leda byste meli nizke prijmy a dosahli na pridavky na deti, ale v tom se nevyznam :roll:

1mila2
Kecalka 366 příspěvků 21.08.18 10:02

Od zamestnavatele nechodi nikdy nic, ten dava jen vyplatu. Muzes si zazadat o cerpani radne dovolene (vetsinou mezi MD a RD). To ti pak zamestnavatel posle jeste vyplatu za dovolenou.

1mila2
Kecalka 366 příspěvků 21.08.18 10:06

Jo a PPM ti vyridi zamestnavatel. Doneses mu papir od doktora a on to posle. Pak si na UP budes zadat o RP, k tomu budes ze socialky potrebovat potvrzeny papir o tom, ze jsi mela narok na PPM a v jake vysi. Ten papir si ale musis donest, oni ho na socce nemaji, ten musis vzit z UP. A RP vyrizujes tak ve 4-5mesicich ditete a uplne to staci :palec:

Jana317
Nováček 8 příspěvků 21.08.18 10:14

Mooooc děkuji, tak mi to už opravdu bohatě stačí a už vím co a jak. Ještě jednou děkuji, jsi moc hodná :hug:

P4ja
Kelišová 6359 příspěvků 21.08.18 10:22

@1mila2 Přídavky na ěti myslím pobírají rodiny s příjmem pod 20tis čistého. jedině slevy na dítě a na manželku.

siringa
Stálice 68 příspěvků 21.08.18 10:28

aha takže pokud se nevezmeme sleva na dani na dítě a manželku nemůže být?? :nevim:

P4ja
Kelišová 6359 příspěvků 21.08.18 10:30
@siringa píše:
aha takže pokud se nevezmeme sleva na dani na dítě a manželku nemůže být?? :nevim:

Dítě ano, pokud je otec vrodném listě. A sleva na manželku snad je jasná z názvu.

1mila2
Kecalka 366 příspěvků 21.08.18 10:33

@siringa na dite ano, na manzelku logicky ne, kdyz nebudes manzelka ;)
A sleva na manzelku je vazana na prijmy. Nesmis presahnout nejakou hranici (vloni 68tisic za rok), a pocita se do toho PPM i ta proplacena dovolena. RP se nezapocitava.

Marffusha
Stálice 83 příspěvků 21.08.18 10:33
@1mila2 píše:
Ten RP nebude 6000. Nebudes ho brat 3roky, ale asi jen 2,5roku. Pul roku budes brat PPM. Takze jsi doma do 3tich narozenin a beres prvne PPM a pak RP (7600myslim, nepocitala jsem to).
Edit: a budes brat jen RP, leda byste meli nizke prijmy a dosahli na pridavky na deti, ale v tom se nevyznam :roll:

Délka RP se určuje podle věku dítěte zaokrouhleno na celé roky? Tzn. Nemůžu chtít pobírat RP 3 roky, ale jen buď 2,5 nebo 3,5 vzhledem k MD která je 0,5 roku. Tzn. do 3. nebo 4.let věku dítěte?

siringa
Stálice 68 příspěvků 21.08.18 10:37

no jooo, takže kdybychom se vzali, tak až bych byla na rodičáku, tak si mne manžel odepíše, protože jinak má asi každá za rok 68 když pracovala a pak i s PPM :lol:

1mila2
Kecalka 366 příspěvků 21.08.18 10:37

@Marffusha muzes pobirat RP treba jen 10mesicu, je to tva vec.

Z dotazu jsem pochopila, ze bude doma do 3ti narozenin ditete. Psala neco o RD na 3 roky. Njn, ono vlastne by nemela RD na 3 roky, to vlastne ani nejde :lol: myslim, ze se zada o RD nejdele do 3let veku ditete. Pak uz zamestnavatel misto drzet nemusi.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Seriál o motorickém vývoji: Co se děje ve třetím roce?

Děti ve třetím roce života své okolí baví rozpustilostí. Rády tančí, zpívají... číst dále >

Video: Vlastnoručně vyrobeným adventním kalendářem zpříjemníte dětem čekání na Ježíška

Děti začínají být natěšené na vánoční dárky, tak jim to netrpělivé čekání... číst dále >

Články z Expres.cz

Vémola porazil Rimbona. Jeho silikonová Lela se mezitím mění v živou Barbie

Vyhrál nad velice těžkým soupeřem, přesto byl ale nespokojený. Karlos Vémola... číst dále >

Řepka přirovnal Erbovou k Hitlerovi. Exkluzivní úryvky z knihy, která vyvolá další soudy!

Kapitán! Tak se jmenuje čtvrtá autobiografie Tomáše Řepky. Pokud v ní ale... číst dále >

Články z Ona Dnes

Latexová svoboda nahých mužů. Na neobvyklé výstavě je orgasmus povolen

Po nahých ženách nabídli organizátoři výstavy Voayer skutečně nahé muže. V... číst dále >

Když táta zemřel, neměl ani šedesát kilo, vzpomíná dcera Michala Tučného

Táta Michaely Tučné je dodnes ikonou české country music. Báječná ženská,... číst dále >