Tandemové kojení - teorie a realita - je to skutečně možné?

5.9.08 09:27

Tandemové kojení - teorie a realita - je to skutečně možné?

Ahoj holky,

ráda bych věděla, máte-li některá zkušenost (osobní nebo ze svého okolí) s tandemovým kojením (=kojením 2 brzy po sobě narozených sourozenců, novorozence i batolete zároveň)? Všude se píše, že to je možné, že to tak mnohé maminky dělají, ale upřímně nikoho, kdo by s tím měl zkušenost, neznám a nějak si to nedokážu v praxi ani představit. Jak to vyřešit např. během pobytu v porodnici? (Bohužel ambulatní nebo dokonce domácí porod je u nás narozdíl od západních zemí ještě napůl zločin, takže s tím počítat nemohu)

Kojím dceru už jen 2× denně (ráno + večer), výjimečně v noci, když má zrovna budící období (jako teď právě 8) ) a maximálně nám to vyhovuje, přijde mi škoda ji odstavit, nicméně bych to měla začít řešit celkem brzo, protože odstavovat těsně před porodem by asi pro její psychiku a sourozenecké vztahy nebyl nejlepší nápad…

Díky za Vaše zkušenosti, rady a názory!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Lia
4466
5.9.08 09:51

Ahoj..

já taky odstavovat asi nebudu (časem.. :-) )
V porodnici - to jsem vymyslela tak, že prostě mléko, které odstříkám, dám do lednice a tatínek si je vezme když přijde na návštěvu, když přijde s malým, malý si cucne u mě :-)
Popř. mléko zamrazit.

Určitě se najde hodně maminek, které to takhle dělají, nebo koukni na
http://forum.lide.cz/forum.fcgi?…

tam je hodně mamin, co to takhle zvládají..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
TehotnaTerezka
5.9.08 09:54

tak ja takovou kamaradku mam - ale u nich to bylo tak, ze starsi ditko kolem roku odstavila a kdyz se mu behem par mesicu narodila sestricka, tak se zase rozpil, takze ted koji oba dva :)

• Nahlásit
  • Citovat
9867
5.9.08 10:02

Ahoj :)

Máš stejný věkový rozdíl jako je mezi mojí Adli a Pepi. Ada byla kojená, v roce dokonce ještě čtyřikrát za den. Během těhotenství jí přestávalo mléko chutnat, asi tři měsíce před porodem (v roce a půl) jsme skončili pouze na ranním koju. To jsme si udržovaly až do porodu, v porodnici se mi mléko změnilo na mlezivo a i když se Adli napila, nechutnalo jí. Takže se odstavila bez jedinné slzičky po mém návratu domů, mi to přišlo věkově akorát a tak jsem to nijak neštěpila.

Mezi Pepi a Eli jsou dva roky, když jsem otěhotněla byla i Pepi kojená čtyřikrát za den. V půlce těhu mi oznámila (bylo jí taky skoro rok a třičvrtě jako Adě když se odstavila), že „neci míko“ a bylo vymalováno. Tou dobou jsme se stěhovali, tak jsem to taky nehrotila, naopak mi to vcelku i vyhovovalo.

Všechny Kunhůtky začaly s přípravou na normální mléko zhruba v roce, snídáme čaj s mlékem, tak ho pily s námi. Tudíž přechod na mléko byl u nás zcela bezproblémový - až mi to je líto, že se obě kojení vzdaly tak snadno…

El už snídá čaj s mlékem s námi, kojená je také čtyřikrát za den a jsem zvědavá, jak to bude dál, protože tentokkrát odstavovat těhotenstvím nehodlám :D

Pokud jsi na začátku těhu, neřeš zatím kojo, ono se to může vyvrbit úplně jinak než jak si teď naplánuješ…

L.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19249
5.9.08 12:53

Ahoj Jani T
Pokud se odstaví sama,tak to řešit nemusíš.Ale než ji odstavovat z tvé vůle,to raději tandem. Kamarádka má dcery od sebe Asi 15 měsíců a tu starší odstavila až když už měla bříško.Bylo jí to nepohodlné......A starší pak na mimi hooodně žárlila.Jen během kojení vyváděla.A to dost.Asi si to pamatovala… A přijde mi,že vztah těch holčiček je nic moc,že se spíš jen tolerují. :?
Moje rada?…Nech tomu volný průběh nebo odstav hned.

Jinak u nás v Prosinci 2007 jedna maminka (tuším Inge) ještě kojí tandem.Zaskoč k nám. :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4471
5.9.08 15:41

Já jsem o tom nějak moc nepřemýšlela, ale v druhém měsíci mi bylo tak špatně a byla jsem tak unavená, že jsem malého odstavila takřka ze dne na den (v 16 měs.). Prostě jsem to už nezvládala. Měl MM ráno a večer, teď má ve stejné frekvenci UM.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5696
5.9.08 20:27

Ahoj,
my jsme kojili tandemově 4 měsíce. Rodila jsem doma, ale myslím, že by stačilo větší dítě kojit jen při návštěvách nebo udělat pár dní přestávku. Pokud rozumím dobře metříkům, tak budeš mít rozdíl skoro 2 roky a to už stejně moc nepijí. Mně to přišlo dobré pro sourozenecké vztahy, kojila jsem je oba současně, takže starší nebyla odstrčená. Ke konci už ani nepila, „kojili“ jsme jen ráno, pak jsem párkrát vstala dřív než ona a dala jí něco k jídlu a skončilo to do ztracena.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama