Reklama

Tatínek na mateřské - práce v šestinedělí

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.05.18 11:58
Tatínek na mateřské - práce v šestinedělí

Ahojky. Chtěla jsem se poinformovat, snad tady bude někdo kdo o tom ví, sám si tenhle kolotoč papírování zažil a poradí.

S manželem jsme se rozhodli že po 6 nedělí nastoupí na mateřskou (a bude normálně pracovat, jen na jíné pozici v sesterské firmě). Já budu doma se starší dcerou, pokud jsem to pochopila dobře, nemusím nic platit (zdravotní, sociální) pokud malá bude ve školce jen dopoledne. Otázkou ale je, po dobu šesti nedělí, mohu zažádat o rodičovský přízpěvek a pak jej na dobu, kdy manžel nastoupí na mateřskou pozastavit a vybrat až zase až jeho mateřská končí? Má s tím někdo zkušenost? Není to problém?

A také, mám možnost pracovat z domu na počítači na smlouvu (3-4 tisíce měsíčně), jak je to potom tady v šesti nedělí a v době kdy budu vedená jako „žena v domáctnosti“ když bude manžel na mateřské?

Děkuji za odpověď na uřadě pro radu jsem byla a tam mi nikdo nebyl schopen říct co a jak :cert: :cert: :cert: :cert:

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

Sněženka25
Závislačka 3899 příspěvků 36 inzerátů 06.05.18 12:22

Já tomu vůbec nerozumím…
Jakože ty chceš pobírat rodičovský příspěvek na starší dítě a zároveň manžel mateřskou na miminko? A do toho oba pracovat?
Jinak ten přívydělek, nevím jestli během té půlroční mateřské, ale během rodičovské si můžeš přivydělávat 8 tisíc Kč myslím…

pikola
Neúnavná pisatelka 18958 příspěvků 06.05.18 12:23

Jako že by jste byli každý doma s jedním dítětem a oba brali peníze? Ne to nejde. Dávky jsou vždy jen na nejmladší dítě. Co jsi nevybrala za starší to propadne.

Sněženka25
Závislačka 3899 příspěvků 36 inzerátů 06.05.18 12:26

Přesně tak, jak píše @pikola, maximálně si ještě můžeš jít zažádat zvětšit rodičovský příspěvek na tu dobu, než se ti narodí druhé…abys stihla ještě co nejvíce z toho vybrat…

Doe_Jane 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.05.18 12:28

Můžeš se nahlásit jako osoba pečující o dítě do 7 let, zároveň manžel může být na rodičáku s jiným dítětem, ale nechápu moc to s tou mateřskou, neplete se ti to?
každopádně nemůžete brát zároveň mateřskou a rodičák, pokud ten rodičák nedoplácí tu mateřskou

P4ja
Kelišová 5428 příspěvků 06.05.18 12:29

Jakmile porodíš, tak už rodičák na první dítě brát nemůžeš. Je potřeba ho zvýšit tak, abys ho vyčerpala před porodem.

Při rodičiovské a mateřské dovolené nesmíš pracovat na aktuální pozici, co děláš, protože od toho máš „volno“ na péči o dítě. Výdělky při RD pak omezené nejsou. Ale pokud máš smlouvu, ze které se odvádí sociální a zdravotní, tak ho normálně platíš z toho.

medunka23
Kelišová 6760 příspěvků 06.05.18 12:32

@Sněženka25 limit byl zrušen, na rodičovské si můžeš vydělat kolik chceš, má to jen jednu podmínku, dítě do dvou let nesmis dát do školky na víc jak stanovený počet hodin(kolik to je nevím). Při pobirani PPM si také můžeš vydělat, ale nesmis na stejnou smlouvu ze které ti PPM byla vypocitana.

Lendeš
Kelišová 5154 příspěvků 06.05.18 12:36

V měsíci porodu ti vznikne nárok na rodičovský příspěvek na nejmladší dítě, takže minimálně za ten první měsíc ho dostaneš, když požádáš. V měsících, kdy je souběh RP a PPM by to mělo být tak, že dostaneš RP jen pokud je zvolená částka RP vyšší než PPM za ten měsíc, stejně jako je to jindy při souběhu, bez ohledu na to, že tu PPM bude čerpat chlap (pak v těch měsících náleží rozdíl mezi zvolenou výši RP minus PPM). Technicky úplně nevím, co všechno po tobě na tom ÚP budou chtít. Když ten rodičák začneš pobírat, tak bys pak měla nahlásit, že od data XY nastupuje manžel na PPM a doložit potvrzení z OSSZ o vyměřovacím základu a výši dávky. Pokud po tom šestinedělí, v době těch 22 týdnů pobírání PPM manželem, ten RP pobírat nebudeš - nebudeš příjemcem RP z hlediska zdravotního, tak se nahlásíš jako osoba pečující, dítě bude moct být ve školce na 4 hodiny denně a ty si budeš moc přivydělat jen tak, aby nebylo odváděno pojistné (Na DPP max. 10 tis., na DPČ méně než 2500 Kč)

EDIT: A při pobírání RP můžeš mít výdělek bez omezení.

Příspěvek upraven 06.05.18 v 13:14

jkra
Generální žvanilka 24044 příspěvků 06.05.18 12:39
@P4ja píše:
Jakmile porodíš, tak už rodičák na první dítě brát nemůžeš. Je potřeba ho zvýšit tak, abys ho vyčerpala před porodem.Při rodičiovské a mateřské dovolené nesmíš pracovat na aktuální pozici, co děláš, protože od toho máš „volno“ na péči o dítě. Výdělky při RD pak omezené nejsou. Ale pokud máš smlouvu, ze které se odvádí sociální a zdravotní, tak ho normálně platíš z toho.

Musis mit praci na jinou smlouvu. Z te puvodni mas rodicak. Me to platili jako bonus.

Lendeš
Kelišová 5154 příspěvků 06.05.18 12:43
@jkra píše:
Musis mit praci na jinou smlouvu. Z te puvodni mas rodicak. Me to platili jako bonus.

Nemusíš mít jinou smlouvu při pobírání RP. Normálně lze pobírat rodičák a pracovat na původní smlouvu, jen v práci nežádáš o rodičovskou dovolenou (ale příjcem RP jsi normálně). To omezení práce na stejnou smlouvu platí jen u pobírání PPM.

Sněženka25
Závislačka 3899 příspěvků 36 inzerátů 06.05.18 13:00

@medunka23 Jéé, děkuju za poučení :)

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.05.18 16:03

Omlouvám se asi jsem se špatně vyjádřila.
Jde mi o to, že po 6 týdnech od porodu, nastoupí manžel na mateřskou, mohu po dobu těch 6 týdnů pobírat rodičovský příspěvek, pak jej pozastavit a pobírat jej dál až manželovi mateřská skonči? jedná se mi o rodičovskou a mateřskou na druhé dítě.

U prvního mi rodičovská končí před porodem.

P4ja
Kelišová 5428 příspěvků 06.05.18 18:09
@Anonymní píše:
Jde mi o to, že po 6 týdnech od porodu, nastoupí manžel na mateřskou, mohu po dobu těch 6 týdnů pobírat rodičovský příspěvek, pak jej pozastavit a pobírat jej dál až manželovi mateřská skonči? jedná se mi o rodičovskou a mateřskou na druhé dítě.U prvního mi rodičovská končí před porodem.

Já nevím přesně, ale myslím, že v šestinedělí musíš mít mateřskou a potom v ní bude pokračovat manžel. Pochybuju, že můžeš chtít po porodu rodičák a pak to zamotat mateřskou.

matkabagristy
Vesmírná mluvilka 33071 příspěvků 1 inzerát 06.05.18 18:18

@P4ja ale no tak, jak to podle tebe dělají matky, které nemají na PPM nárok :roll:

matkabagristy
Vesmírná mluvilka 33071 příspěvků 1 inzerát 06.05.18 18:20
@Anonymní píše:
Jde mi o to, že po 6 týdnech od porodu, nastoupí manžel na mateřskou, mohu po dobu těch 6 týdnů pobírat rodičovský příspěvek, pak jej pozastavit a pobírat jej dál až manželovi mateřská skonči? jedná se mi o rodičovskou a mateřskou na druhé dítě.U prvního mi rodičovská končí před porodem.

chápeš to správně. Pohlídej si pojištění během doby, kdy manžel bude pobírat ppm

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají... číst dále >

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Články z Expres.cz

Proč Leoš Mareš patří na Instagram a ne do televize? Už je někde jinde

Sentiment, vděk a nostalgie, touha být vidět, nebo dětská fascinace... číst dále >

„Žoldáci, kteří sem pustí migranty,“ říká Orbán o Frontexu. Co je agentura zač?

Německá kancléřka apeluje na členské státy Evropské unie, aby pomohly... číst dále >

Články z Ona Dnes

Dvojčata z Atlanty se narodila jako holčičky, dnes jsou z nich bratři

Angel a Fabian Griffinovi už od deseti let vědí, že jim příroda nadělila... číst dále >

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude... číst dále >

Reklama