Tchýně a její překvapení

12141
12.12.10 18:48

Tchýně a její o překvapení

Zdravím a potřebuju poradit, asi.

Tchýně k nám dneska přijela na návštěvu. To by nebylo nic neobvyklého. Ale potřebuju ze sebe dostat to, čím mě dneska dojala a pak já ji. Takže :

Narozky řešíme tak, že si dáváme mezi sebou dárky do 500,– Kč. Přibližně. Pokud to není dárek, jsou to peníze (taky 500,–), aby si oslavenec koupil něco, co sám chce.

Tcháni jsou (ač pojízdní a důchodci - tudíž času hafo) takoví, že o Vánocích - než by si lámali hlavu s dárkem, nebo se zeptali, co by kdo chtěl - tak to řeší pod stromkem taky penězma. Nikdy se mi to moc nelíbilo, protože peníze pod stromkem - to teda není moc „vánoční“, ale zvykla jsem si. Nikdy jsem to neřešila, nikdy jsem nic nevyčítala.

Letos se to taky nezměnilo. Tchýně se stavila na kafe, mezi řečí mi předala 2000,–, že každý máme po pětistovce na dárek. Jsme 4, tak ať si koupíme něco podle sebe. Dobrý. Fajn. Opět stydlivě jsem poděkovala, povídaly jsme si, šly ven s dětma - manžel se šprtal do školy (Bc studium, dálkově, při práci).

Přišly jsme z venku, postavila jsem na čaj a tchýně se odebrala do kuchyně za manželem a najednou z ní vypadlo něco, jako že mu koupila super mobil (zřejmě hodně moc drahý) s navigací GPS. Ten se zakoktal, řekl sice, že to nemusela, nicméně byl šťastný jak blecha. Tchýně řekla ovšem něco, co mě dokonale uzemnilo, rozlítilo, ponížilo a urazilo: prý to má jako něco na rozveselení, protože on se chudák tak trápí - chodí do práce, učí se. Je smutný, přetažený, tak měla potřebu ho potěšit…

Já jsem zprvu vylítla, že já jako zasloužím metál za tu trpělivost, co s ním mám - páč je nervní a odnášíme to spolu s ním… Bylo to napůl v žertu, zasmáli jsme se tomu.
Tchýně odjela domů.

Pak mi to nedalo, volala jsem jí, ať se zítra s tchánem staví, že bych ten drahý dárek potřebovala s ní probrat. Ona se zděsila, že její muž o tom neví, že je to její akce. Bohužel jsme to vyřešily přes telefon, nechce přijet.

Tak jsem jí v klidu řekla, že se mi tohle vůbec nelíbí, že tak drahý dárek měla probrat se mnou, že jsem jeho žena, tudíž by mě v takových věcech asi neměla obcházet. Podotýkám, že takové špeky-obcházení mě nebylo poprvé. Do telefonu jsem nekřičela, nenadávala, jen jsem z ní vypáčila, že ten dárek vymyslel její druhý syn - starší bratr mého muže. Dal mamice tip, sehnal telefon, maminka zaplatila… :cert: :cert: .

Snažila jsem se jí vysvětlit, že jí dám na to půlku, protože mě tímhle opět odsunula kamsi někam, kde se se snachou moc do rodiny nepočítá. Ať si představí třeba opačnou situaci:

• že můj muž a ona seženou super drahý dárek pro druhého syna (třeba jenom proto, že je to už fajn táta od rodiny a nelajdačí s děvkama). Ona si to nakráčí k nim na kafe a před švagrovou řekne: „Milý ......, rozhodla jsem se, že ti koupím takový drahý dárek, protože jsi tak fajn otec od rodiny.“

A ptala jsem se tchýně, jakou by si tipla reakci švagrové? Říkám: „Mamko, myslíš, že by tě jeho žena pochválila? Že by skákala nadšením, že takto řešíš vánoční dárky?“

Prostě jsem se jí snažila naznačit, že pokud už jsou její bobánci ženatí, neměla by je už takhle extra moc rozmazlovat super drahými dárky, kterými ovšem podělí jen ty syny. Jejich ženy a děti dostanou po oné domluvené pětistovce…

holky, předesílám, že jsem nikdy od nich nic nechtěla, dárky nečekám, peníze taky ne. V životě jsem nikdy nedostala nic zadarmo a v rodině mého muže si na takové zvyky zvykám. Porstě i děti učím, že nic není zadarmo.

Kdežto tcháni svým synům veeeeeeeeelmi usnadňují život tak, že třeba sami dělají dřevo v lese (70 a 68 let!!!). Sami pokácejí, nařežou, přivezou traktorem domů na svůj barák. Můj muž jim letos vůbec nepomohl - oni si neřekli a přesto mu narvali 2 vlečky dřeva!!!

Rozumíte mi, jak to myslím? Jako, že oni se o to nezasloužili, všechno dostanou zadara, ale pak mají čas raplovat a honit se za svýma koníčkama.

Oni tcháni většinu věcí myslí dobře, ale tchýně teda perlí, protože spoustu takových lahůdek dělá svému muži za zády. Celý život to u nich tak bylo, je a asi bude. Tchán je totiž rozumnější, synyn nehodlá rozmazlovat, ale není zas tolik rozumný na to, aby svou ženu za takovou věc plácnul.
Celý život se on pachtil za svým koníčkem a za ženskýma. Ona seděla doma jak trubka, makala na baráku, na zahradě, dělala doma Služku.
Své syny za takové pokusy „svobodomyslnosti“ odsuzuje, nadává jim, ale sama jim mete cestičku, aby byli úplně stejní jako její manžel. Ženy služky, muži líné vši škrábající se akorát na kulkách z nudy!!!!!!

Já se moc omluvám, že jsem to tu tak vylila na vás, ale mám teď výčitky svědomí, že jsem ji urazila. Ona totiž v tom telefonu pak strašně brečela, že jsem jí zkazila radost, že jí ubližuju,…

Myslíte, že jsem vůl, co měl držet hubu, rozbalit pod stromkem svoje troje ponožky a dívat se pořád, jak mi tchýně neustále likviduje moji práci na manželství? Kde se snažím nenásilně udělat ze sobce člověka, který začne nejdřív myslet na svou rodinu a její potřeby a pak na své záliby a zájmy?

Ono totiž kdysi mi švagr udělal takovu podpásovku už kdysi dáááávno…: manžel chtěl být rybářem jako jeho bratr :cert:. Domluvili jsme si, že pruty atd. koupíme, až na to trochu pošetříme. Tehdy jsme nevydělávali moc penízků. Švagr šel a s mým drahoušem koupili komplet rybářskou výbavu za 5000,– za mými zády. Já se to dozvěděla haluzově od švagrovky, která se podřekla asi 4 měsíce, co můj muž byl už majitelem této výbavy.

Tolik k obrázku mého švagra. To, že mě nikdy moc on a jeho matinka nevzali jako rovnocenného partnera do rodiny - na to jsem už už trochu zvykla. Prostě mě moc neberou, spoustu věcí řeší jenom s ním, já jsem pro ně jenom něco, co jim porodilo dvě vnučky.

Jsem fúrie?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

16291
12.12.10 18:54

Pokud to tchyně koupila ze svého, tak by mi to nevadilo. Ale jak manžel sahne na společné finance a koupí si drahou „kravinu“, tak pěním :twisted: Přecijen je to jeho matka, tak proč by mu nedala dárek jaký chce ona (pokud to není třeba noc v bordelu, nebo dovolená pro jednoho).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14232
12.12.10 19:00

Ahoj, nechci hodnotit, jestli si něco udělala dobře nebo ne, člověk neví přesně jak to u nás je, ale tatko…
Myslím si, že dárek jako takový by tchýně nemusel ařešit s tebou :think: :nevim: nevím, mě by to možnáv vadilo, záviděla bych možná teda :mrgreen: , ale u nás taky například máma mě dá k narozeninám něco většího někdy a manželovi třeba bombonéru a třeba 500 kč a mě třeba koupila nevím, zlatý prstýnek jednou- ale to jsem měla i ke svatbě a k svátku…ale neřešila bych to teda s tou tchýní.....
Manžel co by koupil tchýni chápu, to jsou vaše společné peníze, ale naopak nevím :nevim: to by bylo jakoby ty bys musela se ptát tchýně, jestli můžeš koupit manželovi něco dražšího…
Ale to záleží jak to u vás je , u nás by to rozhodně nevadilo, co se týká hodnotného daru.
Tak ale zase taková hrůza se nestala, tak si to vyjasněte a uvidíš… :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24324
12.12.10 19:01
Hanule píše:
Pokud to tchyně koupila ze svého, tak by mi to nevadilo. Ale jak manžel sahne na společné finance a koupí si drahou „kravinu“, tak pěním :twisted: Přecijen je to jeho matka, tak proč by mu nedala dárek jaký chce ona (pokud to není třeba noc v bordelu, nebo dovolená pro jednoho).

naprosty souhlas az na ty spolecne finance.Muz se vzdycky poradi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9454
12.12.10 19:04

me osobne by to teda nevadilo…kdyby koupila tchyne memu drahemu treba barak (prehanim jo)…ja bych to ocenila…mela bych radost ze ma pritel radost ze dostal co si treba pral…nechapu co te na tom tak rozcililo…kdybych dostala od tchanu dve vlecky dreva..taky skacu blahem :mrgreen: :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7664
12.12.10 19:04

Fůrie ne.
Je to tedy hodně dlouhé, takže snad jsem to pobrala do detailu.
Chování tvé tchýně a švagra je tedy dost zvláštní, ale probrala bych to spíš s manželem než s ní.
Nejde mi ani tak o drahou věc, jako o to, že to vyznělo, že ty ho nějak týráš a nedovolíš mu nic si koupit, tak mu to koupí oni.
Na druhou stranu, sem tam nějaký dražší dárek od prarodičů není nic nenormálního. Na normální narozeniny je to tak do tisícovky, ale když se nám měly narodit děti, tak nám tchánovci řekli, že nám chtějí pořídit kočárek. Byla jsem ráda, protože jsme měli opravdu málo peněz, a je by urazilo, kdybychom řekli ne.
Ono asi záleží na tom, jakým způsobem je dáváno.

Příspěvek upraven 12.12.10 v 19:12

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12.12.10 19:06

Já bych se teda nerozčilovala. Já jsem teda ráda, když dostanem věc, kterou si sami pořídit nemůžem. Myslím, že mu mamka prostě chtěla udělat radost. Určitě nechápe, že to bereš jako podpásovku, nekupovala to za tím účelem, aby tě naštvala.
Ovšem kdyby si manžel pořídil něco tak drahého, jako ty pruty a snažil se to přede mnou utajit, tak to by se se zlou potázal. Stejně tak švagr.
Ale tohle je něco jiného, tchyně to koupila ze svých peněz, tak se moc nedivím, že se s tebou neporadila.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19594
12.12.10 19:09

já to nechápu, vždyť je to jeho matka…proč by mu neměla kupovat ať už levný nebo drahý věci?

dokud to nezasahuje do našeho rozpočtu a je to jen její investice, tak je mi to šumák, nebo jsem naopak ráda, že volba koupě mobilu nepadla na mě :-D

moje tchýně manželovi vždy kupuje drahé značkové věci, naopak já dostávám pravidelně napodobeniny a nebo zrcátka (nevím jestli to má být na něco jako narážka :lol: ), ale nijak to taky neřeším…

mám svoji maminku :mrgreen: :lol:

Příspěvek upraven 12.12.10 v 19:13

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1477
12.12.10 19:12

no me to prijde ze je to jeji vec ze mu koupila tak drahej darek ne? sak z vasich penez to nebylo, zda se mi spis jako kdybys mu to snad zavidela. myslim ze kdyby koupila drahej dárek pro vsechny ze bys nic nenamítala.. me spis teda trosku prijde divnej ten zpusob, jako ze z nej dela vycerpanyho chudacka kterej si to jako jedinej zaslouzi.. ale jinak ja bych mela radost s nim.. :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Mišuna
12.12.10 19:16

Tak nejdřív jsem se divila, že se tchýně s výběrem mobilu trefila.....to by se u nás nestalo, ale vybral švagr, to už je jasné.
Co se týče nepřijetí do rodiny a umetání cestiček, to mám podobně jako ty. Akorát, že se kvůli tomu už nerozčiluju a neřeším to.
Ale zkusila jsem se na to podívat z druhé strany. Kdyby moje mamka dala mně dražší osobní dárek, jak by se k tomu postavil můj chlap......a asi by mi dost vadilo kdyby zvedl telefon a mojí mamce se snažil domluvit, že to není dobrý nápad.
Ale je to čistě hypotetické, nesoudím, nehodnotím a chápu že jsi rozčilená, máš k tomu zřejmě důvod.

• Citovat
  • Upravit
12.12.10 19:17

Radu a proč by mu nemohla kupovat to co chce.Kdyby dostal letadlo a zaplatila mu to jeho maminka a po mě by nic nechtěla tak v tom nevidim nic špatného.Viděla bych v tom něco špatného kdyby na mě chtěla pulku. :roll:
Já myslim že tchýně je fajn když svému synovi takle přilepší a koupí něco pěkného a já bych s toho naopak měla velkou radost

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9454

rybana zrcatka od tchyne sou fakt dobryyyy :mrgreen: :mrgreen: asi by ses mela zamyslet… :mrgreen: jinac ale vsude stejny…u nas dostava chlap taky od maminky drazsi darky…ja vetsinou obdrzim nejakej balicek se slovy ze to je pro psy :mrgreen: :mrgreen:

Příspěvek upraven 12.12.10 v 19:20

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

A kdyby to bylo opačně a muj chlap volal mámě jak to že mi koupila kabelku za 2000 tak mu udělám doma strašný zle

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
466
12.12.10 19:18

No,nevím,ale já bych byla ráda za manžela,pokud by měl z toho dárku radost, a to že já dostanu troje ponožky a no? taky přece nemusím dostat vůbec nic. Přijde mi zvláštní, že ti to vadí a být tchýní, tak bych to taky asi obrečela.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16291
12.12.10 19:24
kattkka píše:
Hanule píše:
naprosty souhlas az na ty spolecne finance.Muz se vzdycky poradi.

Právě že ten můj svého času dělal že ON si je vydělal, takže ON si může koupit mobil za 10 000 (v době kdy nebylo ani 1600 na autosedačku vajíčko pro prvorozeného). Když se poradí, tak mi to taky nevadí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama