Tchýně - dává mi použité, prošlé dárky

Napsat příspěvek
2147
29.7.19 11:56

@LAlezane přesně jsi to napsala. Ztrapnila bych ji veřejně před celou rodinou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
152
29.7.19 11:56
@Cheriffka píše:
Mám podobnou zkušenost, akorát ne s tchyní, ale s babičkou :mrgreen: dává mi jen to, co od někoho dostala a zásadně už je to v prošlém stavu (nevyužila to, roky si to syslila ve skříni a teď neví, co s tím), a když nedává věci do spotřeby, dává mi její obnošený věci ze šatníku, který už se jí nehodí (je jí 86 let) :mrgreen: vždycky už mám tiky v oku, když mi řekne, že pro mě něco má :mrgreen: komentovat to před ní nemá smysl, protože mi to vždy předává až obřadně a pak se buď dušuje a zapřísáhává, že to prošlý není anebo mě má za nevděčníka a je šíleně uražená, že nechci její super kousky z roku raz dva, které nadělají ještě hromadu parády :mrgreen: takže vždy poděkuju a letí to rovnou do kontejneru.

jenže od devadesátileté babičky je to něco uplně jiného… Ta to asi opravdu myslí upřímně. Není to od ní urážka, vyjádřený nezájem a neláska. A jak psal někdo výše… Je neuvěřitelné, že jí to opakovaně prochází bez reakce. Kdyby místo „Vše nej k narozeninám“ vždy přála slovy „Jsi pro mě nicka“, asi by nějaká reakce následovala. Výběrem svých darů říká přesně tohle. (kdyby darovala svíčku či tu kytku z benzinky, říkala by „nejsi pro mě důležitá“ a s tím se dá v pohodě žít :D)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4778
29.7.19 11:57
@samá práce píše:
Jo tchýně, ty je nejlepší darovat dárek v podobě čaje z divizny, rulíku zlomocného či aspoň něco po čem se po se re. ;)

Dát ji hrnek s boruvkama a do toho omylem natrhat bobule z tisu :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21096
29.7.19 12:01
@Anonymní píše:
Standart mi to nepřijde. Ale jsem ráda, že vidím, že jinde by se to neřešilo. :palec:

Řekni jí, že ses dala na minimalismus a dárky už nechceš… :)

Tak to je ted u nás, už si tyhle veteše typu svíček, hrnků, dekorací, kosmetiky, šílených andělů atd. nedáváme a je nám fajn…

Taky jsem dostala i pánskou vonavku, která se nehodila, haha :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
29.7.19 12:02

Tak tady je zásadní, že má peníze a přitom dává takový dary. Jedna moje teta mi od mala dávala staré diáře, ať si do nich kreslím a kosmetiku, kterou sama dostala (krém na vrásky ve 12 asi fakt nevybírala pro mě) a nejednou jsem dostala bonboniéru, co jsem jim sama darovala třeba rok zpátky (ještě ode mě zabalenou). Jenomže, teta neměla peníze. A tak jsem dary přijímala a nikdy nic neřekla, stejně tak moje mamka, protože byla vidět aspoň nějaká snaha. Ale pokud má tvá tchýně peníze, tak to asi naschvál bude. Ačkoliv mě taky napadlo, zda dary, co dává manželovi, nejsou pro vás oba?? Např. kuchyňský robot, pobyt, nádobí apod. Nebo jestli není v koncích s fantazií, že neví, co ti dát. Můj táta už třeba nečte, nepije, má špatný žaludek, takže ne vše k jídlu může, má kožní problémy, takže kosmetika nepřipadá v úvahu, nemá žádné koníčky a pořád prohlašuje, že nic nechce. Tedy občas si vymyslí něco jako ponožky bez lemu, Old spice, pantofle apod. a tak to vždy dostane, ale lidi by mohli říct, jak na něm škudlíme a přitom my jsme jen v koncích s tím, co mu vlastně darovat :D

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
29.7.19 12:02
@hanka.br. píše:
Víš co - v tom případě je úplně zbytečné cokoli řešit tady. Všechny nápady přijdou vniveč, když tě tvůj manžel nepodpoří, dál jí bude dávat tisíce a drahé dárky a ty budeš mít strach jakkoli reagovat na ty její „dárky“. V první řadě si uvědom, co jsi vlastně schopná a ochotná udělat a pak se ptej lidí, jak by reagovali oni. Jen si tady otlačujeme prsty o klávesnice.

Jenže já už na její obdarovávání nějak reagovat musím a hlavně chci! Proto se tu ptám. Manžel nemanžel. Sama za sebe a pro svůj pocit! :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
492
29.7.19 12:06
@moof píše:
jenže od devadesátileté babičky je to něco uplně jiného… Ta to asi opravdu myslí upřímně. Není to od ní urážka, vyjádřený nezájem a neláska. A jak psal někdo výše… Je neuvěřitelné, že jí to opakovaně prochází bez reakce. Kdyby místo „Vše nej k narozeninám“ vždy přála slovy „Jsi pro mě nicka“, asi by nějaká reakce následovala. Výběrem svých darů říká přesně tohle. (kdyby darovala svíčku či tu kytku z benzinky, říkala by „nejsi pro mě důležitá“ a s tím se dá v pohodě žít :D)

Ne, od me babicky to taky neni uprimnost, je to jen lakomost a vycuranost. Dela to tak cely zivot :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29.7.19 12:07

Ze si potrpi na pekne darky? Tak to by mela smolicka. Nic by ode me nedostala, ani bych manzelovi na darek neprispivala. A nebo jo, nejakej kyc od vietnamcu, at si to baba nekam vystavi :P propocena halenka je vrchol a docela se divim, ze jsi to v tichosti presla. Ale vic se divim, ze to presel manzel…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29.7.19 12:11
@Anonymní píše:
Jenže já už na její obdarovávání nějak reagovat musím a hlavně chci! Proto se tu ptám. Manžel nemanžel. Sama za sebe a pro svůj pocit! :palec:
Tak ji priste slusne na ferovku rekni bez emoci “nezlobte se na me, Dano, ale tohle ja si od vas nevezmu. Ta halenka je evidentne nosena, bonboniera evidentne prosla, toto uz nekdo rozbalil atd…To si radeji priste nedelejte “skodu”, protoze to skonci v popelnici”. Jo a jeste bych se zeptala, jestli ma se mnou nejaky osobni problem, ze jsi si vsimla, ze manzel dostava darky uplne jineho razeni
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
152
29.7.19 12:11
@Cheriffka píše:
Ne, od me babicky to taky neni uprimnost, je to jen lakomost a vycuranost. Dela to tak cely zivot :lol:

no jo… já zas měla babičku a ta by se rozdala, když dostala od nás bonboniéru, rovnou jsme ji načali, jinak by ji taky o dva roky později poslala prošlou dál :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20648
29.7.19 12:12
@Anonymní píše:
Jenže já už na její obdarovávání nějak reagovat musím a hlavně chci! Proto se tu ptám. Manžel nemanžel. Sama za sebe a pro svůj pocit! :palec:

Dobře - a dokážeš to? Říct jí do očí, že je dárek prošlý nebo používaný? Já bych to třeba neříkala, ale v žádném případě bych si nelámala hlavu s dárky pro ni. Dostala by dárky naprosto bez nápadu, připravený balíček obyčejné kosmetiky z obchoďáku, čaj, svíčku. Ale nic víc. K prošlým věcem bych se nesnížila, ale dala bych najevo, že dárky neřeším. Jenže v tom potřebuješ podporu manžela. Když on na to nepřistoupí, co chceš dělat:?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5682
29.7.19 12:13
@Anonymní píše:
Ahoj všichni,
Prvně se omlouvám za anonym, ale je to pro mě citlivé v rámci rodinných vztahů. Mám zde rodinné příslušníky.

Mám takový “problém”. Má tchýně mi k narozeninám, svátku, Vánocům vždy přinese dárek…jenže…vždycky se jedná o prošlé potraviny, kosmetiku atd. Nyní v červenci jsem měla svátek a v dárkové tašce jsem našla: prošlé balení bonbónů, vánoční ozdobu s čajem, proutěné dekorativní srdce, které bylo nyní už žluté a smrdělo zatuchlinou (zřejmě nález z půdy????). V tomto duchu se to nese pokaždé (k Vánocům ošoupaná kniha s věnováním od její kamarádky pro ní????) Manžel od ní dostává věci nové, nepoužité kvalitní, plus peníze (třeba 5tisic).

Tchýně je velmi movitá a vzdělaná, nejde tedy o to, že by šetřila a neměla třeba na jednu novou čokoládu, vůbec mi nejde o nějaké dary a než dostat takovýhle odpad, krerý hned letí do koše, raději bych nedostala nic :-).

Navíc ona si na pěkné dárky potrpí a já blbec do teď vždy vybírala a scháněla něco hezkého a originálního.

Nemáte někdo podobnou zkušenost? Jak byste postupovali? Už mi nějak dochází trpělivost. Manžel jí do teď nic neřekl, asi budu muset jednat já :) U nás v rodině se nikdy takové rozdíly nedělaly a radši se dala malá NOVÁ drobnost.

Dárky od ní bych rovnou vyhodila a jí nedávala nic. Manželovi je to asi taky dost trapné, takže až jí bude něco dávat on, domluvila bych se s ním, ať řekne, že to je od obou, a tchýni bych více neřešila. Je to teda pořádná buranka, ponižuje tebe, sebe, a tvého muže vlastně taky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21096
29.7.19 12:16
@Anonymní píše:

Kdybys tedy nepřešla k tomu celkovému zrušení darů, jak jsem předtím psala, tak můžu zaslat nějaké kýče na další dary… :)

Např. v nabídce je „Dítě na lyžích“ anebo ještě hůř vypadá anděl navlíknutý ze sklíček, to je KÝČ JAKO BIČ… :lol:
Stačí říct a zasílám… :andel:

Dostala jsem kdysi i kleštičky na řasy, toho jsem se i bála, možná to někde bude, to by taky tchýně mohla ocenit, pokud už není moc vypelichaná…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
46830
29.7.19 12:21
@divine woman píše:
Tohle dělá schválně. Vracela bych jí její dary. :mrgreen: A bylo by veselo.
:palec: přesně, nechala bych to ve skříni a a bude něco mít dostala by to k narozeninám zpět :lol:
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6868
29.7.19 12:31
@Anonymní píše:

Já bych reagovala, obdarovává tě takovým ponižujícím způsobem opakovaně, nazrál čas. Při dalším dárku bych nejdřív poděkovala, pak to před ní rozbalila, prohlédla a klidně pronesla: Maminko, já vám, že darovanému koni se na zuby nekouká a možná to ode mě budete brát jako nevychovanost. V tom případě si budeme fifty fifty, protože já zase od vás beru jako nevycovanost, jakým způsobem mě opakovaně obdarováváte. Vám to možná ani není trapné, ale pochybuju, že si nejste vědoma, jak na mě vaše dárky působí. Dlouho jsem to ze slušnosti přecházela, ale už prostě nechci. Nechci to přecházet a na rovinu vám říkám, že z vašich dárků skutečně nemám radost, nikdy mě žádný z nich nepotěšil a vždycky mi za vás bylo hanba. Takže vám tento poslední dárek s díky vracím a prosím vás, abyste mi už nikdy, opravdu nikdy žádný dárek nedávala, nechci ho od vás. A tím bych tuhle vaši darovací trapnost ukončila, řekla jsem, co jsem říct chtěla a vís se k tomu vracet nebudu. Děkuji za pochopení, maminko.

Ať se baba třeba třikrát přeskočí dokola, kdyby měla nějaký řeči, nebo manžel nebo kdokoli další, řekla bych, že teda udělám výjimku a ještě podám doplňující vysvětlení. A vyjmenovala bych všechny dárky, na které bych si vzpomněla a hlavně bych zdůraznila tu halenku s propocenými fleky.

Nejsi povinna si tohle nechat líbit. Tchyně bude nějaký čas nakrknutá a kdoví, možná se jí to rozleží a ještě se ti dodatečně omluví.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama