Tchýně - odbornice na péči a výchovu

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.14 17:36
Tchýně - odbornice na péči a výchovu

Pěkný podvečer všem,

nevím, jestli na můj problém existuje rada. Možná se spíš potřebuju vypovídat a zjistit, že na tom je někdo podobně. Mám tchýni odbornici na výchovu a péči o dítě. Nemyslím tím obyčejnou babičku rádkyni, ale zdravotní sestru, která pracovala v jeslích a později v soukromé praxi u pediatra, takže cca 40 let strávila péčí o děti. Všechno ví a všechno zná. Uznávám, že má hodně zkušeností, ale podle ní dělám špatně skoro všechno. Péčí počínaje, výchovou konče, protože jí prošlo rukama x dětí a co já můžu u druhého vědět.
Zkusila jsem ignoraci, utnout jí… ale ona je viditelně splachovací, prostě dává nevyžádané rady dál. Maximálně se na pár dní urazí a pak si jede vesele dál svou. Odkazovala jsem jí na to, že se rady a doporučení mění, že posluchám naši doktorku a ta to dělá tak a tak, ale ani to nepomohlo.
Kdo z vás máte taky doma tchýni/mámu odbornici na výchovu? Jak to zvládáte? Nemyslím tím jen zdravotnice, ale také vychovatelky, učitelky, psycholožky, pracovnice z řad pedagogicko psychologických poraden…
Pojďte se třeba i vzájemně podpořit a poradit si.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další »
Reakce:
Mari-KusKus
Ukecaná baba ;) 2344 příspěvků 15.10.14 17:42
@Anonymní píše:
Pěkný podvečer všem,nevím, jestli na můj problém existuje rada. Možná se spíš potřebuju vypovídat a zjistit, že na tom je někdo podobně. Mám tchýni odbornici na výchovu a péči o dítě. Nemyslím tím obyčejnou babičku rádkyni, ale zdravotní sestru, která pracovala v jeslích a později v soukromé praxi u pediatra, takže cca 40 let strávila péčí o děti. Všechno ví a všechno zná. Uznávám, že má hodně zkušeností, ale podle ní dělám špatně skoro všechno. Péčí počínaje, výchovou konče, protože jí prošlo rukama x dětí a co já můžu u druhého vědět.
Zkusila jsem ignoraci, utnout jí… ale ona je viditelně splachovací, prostě dává nevyžádané rady dál. Maximálně se na pár dní urazí a pak si jede vesele dál svou. Odkazovala jsem jí na to, že se rady a doporučení mění, že posluchám naši doktorku a ta to dělá tak a tak, ale ani to nepomohlo.
Kdo z vás máte taky doma tchýni/mámu odbornici na výchovu? Jak to zvládáte? Nemyslím tím jen zdravotnice, ale také vychovatelky, učitelky, psycholožky, pracovnice z řad pedagogicko psychologických poraden…
Pojďte se třeba i vzájemně podpořit a poradit si.

Já nevím :nevim: zkus jí nějak říct „Neuražte se maminko, ale dítě je to moje, každý má výchovu svou a nikdo na ni nemá patent, děkuji, že mi chcete pomoct, ale necítím se potom dobře, když mám pocit, že něco nedělám dle tabulek. Rady ocením, ale chci se řidit především svými pocity.“ Něco takhle? :nevim:

Hadí ocásek
Kelišová 5768 příspěvků 15.10.14 17:44

Moje dělá v masně, ale jinak je to tak, jak popisuješ. Tak jsem si řekla, že to budu pouštět uchem ven.Je uplně stejná-já dělam všechno blbě, když mi tuhle v obchodě chtěla vnutit flašku pro malýho, tak se urazila, že muj malej kolem flašky prostě ani neprojde.Sama nekojila a malýho by nejraději viděla už na um, čajíčkách a příkrmech.

Phoebe13
Zasloužilá kecalka 837 příspěvků 15.10.14 17:55

Kolikrát si říkám jaká budu jednou tchýně já :-D
I kamarádky, které si spolu velmi rozumí mezi sebou mají rozdílné názory na výchovu a přístup k dětem. Jinak řečeno - každý zná většinou řešení problému toho druhého… A tchýně mají navíc pocit, že tím, že je to jejich vnouče, tak zkrátka mají právo do toho kecat

Tchýni zdravotnici Vám vůbec nezávidím. Ta moje byla „jen“ sanitární sestra, ale kolikrát se chová jako minimálně primářka. Zkušenosti jsou určitě dobrá věc, ale je to zkrátka o tom, že se vše mění a to i péče o dítě. A ikdyby neměnilo, tak každá matka je prostě jiná…

Etcetera78
Neúnavná pisatelka 17546 příspěvků 15.10.14 17:56

Tyjo, a co když má pravdu? 8o ne vážně, prostě se obrnit a být taky splachovací, ať si vykládá, co chce, odkejvej jí to, a pak si to dělej po svém…ona se nezmění a radama tě bude zásobovat, dokud bude naživu :)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.14 17:58

A to tvoje tchýně s tebou bydlí? Vypusť to, jinak se z toho zblázníš. Já bydlím s tchyní, a děláám si vše po svém. Někdy si řeknu, že má v něčem pravdu.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.14 18:15

Já mám takovou švagrovou, manželku mého bratra. Už je tedy v důchodu, ale celý život, éra Harburety, pracovala jako sestra na dětském obvodu. Tak to je taky síla. Jednou jsem ji poslechla, malá mi hrozně dva dny blila, byla sobota, ona přijela na návštěvu, malá sotva udržela tekutiny, ona, že má torecan/tuším, že to byl torecan) a že jí mám dát půlku, že je to běžné, že jí to pomůže. Malé byly třo roky. Já jí v zatmění mysli poctivě dávkovala torecanem. Než jsme se úspěšně v neděli večer problili na jipku. Co mi dal primář za sodu, když zjistil ten torecan, to ani nejde interpretovat :zed: od té doby, jak přijde se zaručenou radou, připomenu jí její skvělou radu na blití a mám klid.

Mama11
Ukecaná baba ;) 1490 příspěvků 15.10.14 18:28

Když tak někdy pročítám tyhle příběhy o tchyních, někdy mě napadne otázka: A co když to opravdu nemyslí zle? Samozřejmě není dobrý, když se uráží nebo vnucují jako kdyby neslyšely. Ale co když se jen snaží „překřičet“ věčně odmítající snachu, která její rady nebere už jen proto, že jsou od tchyně. Já se tady rozhodně nezástávám tchyní, které jsem popsala výše, ale pamatuju si třeba svoji mamku (učitelku), jaké spory měla se svou snachou. Kolikrát to obrečela, že její dobré rady smetla ze stolu a rovnou byly špatný. Neříkám, že vždycky měla pravdu, ale já její rady kolikrát ocenila, tak nevím :nevim:. Sama mám tchyni, která mi rozhodně nic nevnucuje, sice poznám, když se jí něco nelíbí, ale většinou mě respektuje. Já sama její radu vždycky minimálně zvážím, jestli na tom něco nebude k mému prospěchu.
Nevidím do situace zakladatelky a neříkám, že není v právu, jen jsem tady chtěla trochu vyvážit diskuzi. Je třeba si uvědomit, že ty tchyně jsou tady kolikrát obviňovány a vůbec se k tomu nemůžou vyjádřit. Jinak já razím heslo, že jsem pro oboustrannou komunikaci a pokud to nejde, pak je asi dobré nebrat si to osobně a jak tu někdo psal, pouštět jedním uchem sem, druhým tam. Ale jak jsem se mohla sama přesvědčit, nejhorší je odsoudit, rovnou zavrhnout a vlastně taky neposlouchat, o co těm tchyním jde - že by ale nemyslely na blaho dítěte, byť je ta rada třeba zastaralá nebo i nesmyslná, tomu nevěřím. Takže pak bych klidně za radu slušně poděkovala, že určitě nebyla myšlena špatně ale že dle mně není vhodná. Slušné jednání slušného člověka neurazí.

ospalámyš
Kelišová 5436 příspěvků 15.10.14 18:42

Dlouholetá zdravotní sestra, to považuju za podobnou diagnozu a chorobu z povolání jako jsou některé učitelky :mrgreen: Ony mají po tolika letech některé pocit, že to můžou z fleku vzít za doktora :lol: a nad jejich rady není.

Rady by mi nevadily, ale nesmí jich být ale moc, jen semtam, nesmí být vynucované a nesmí mi být dáváno najevo, že dělám skoro vše blbě. Pokud tohle neplatí, klidně si nějakou radu vyslechnu a třeba i použiju, ale je třeba vzít v potaz, že to co frčelo řed 40 lety dneska už nemusí platit.

tak asi jedině s úsměvem na rtech použít metodu z asertivity „zaseklá gramofonová deska“ - dík za radu, já si to ale stejně všechno udělám nakonec po svým, možno dodat, jako jste si to určitě dělala vy. ;)
Nebo i říct, jo tohle je dobrý, to tak třeba udělám.

MartinaIrena
Extra třída :D 10685 příspěvků 15.10.14 18:45

Já bych si v rámci zachování dobrých vztahů vše s úsměvem na rtech vyslechla a pak bych si to udělala stejně po svém.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.14 18:48

@Mari-KusKus neboj, to už proběhlo.

@Etcetera78 představ si, že 3 roky slyšíš 3-4× týdně tu samou hlášku s dodatkem, že jen tak to je dobře a že to tak musíš dělat, jinak poškozuješ dítě.

@Anonymní píše:
A to tvoje tchýně s tebou bydlí? Vypusť to, jinak se z toho zblázníš. Já bydlím s tchyní, a děláám si vše po svém. Někdy si řeknu, že má v něčem pravdu.

Ne, nebydlí, ale pravidelně volá s tím, jak se jí svírá srdce, když vidí, jak její vnoučata trpí.
Dělám si to samozřejmě po svém, ale už mě to unavuje. Hlavně dodatky, že ona má zkušenosti.

@Mama11 několikrát mi do očí řekla, že pod mou péčí děti zemřou - nechtěla jsem dát čaj a očkovat proti Rotavirům. Snažila jsem se poslouchat, ale ona mi dává naprosto protichůdné informace než naše doktorka.
Nejvtipnější je na tom to, že mi teď podává naprosto opačné informace než u prvního dítěte. Dám příklad. První dítě pilo ve 3 měsících 200 ml na dávku, dozvěděla jsem se, že je to prase, co se přežírá, že si vytáhne žaludek a bude se přežírat celý život. Druhé dítě pije ve 3 měsících 120 - 150 ml na dávku a dozvěděla jsem se, že má pít aspoň 200 ml, že bude nedochůdče.

statecna.oslice
Zasloužilá kecalka 706 příspěvků 15.10.14 18:59

:mavam:
Tchýně zdravotní sestra - porodní bába - na dětském oddělení, zdr. sestra na gynekologii, učitelka v jeslích. Odbornice na vše, sežrala Šalamounovo h… Je to na nervy, ale každým rokem se učím si ty její „rady“ nebrat tolik k srdci. Protože sice je odbornice, ale už deset let v důchodu, krom toho, vždy když mi děti hlídá, vypozoruje na nich nějakou nemoc, pak za mnou chodí mi promlouvat do duše, jak musím jít k dr. (minimálně každý den, bydlíme v jednom domě).
Máma je učitelka na ZŠ - 1. stupeň, zatím kupodivu v pohodě (kluci jsou malí), ale ono je to bohužel o povaze, pokud někdo má tendenci poučovat a do všeho kecat, tak to dělá i kdyby to byl prodavačka…

Etcetera78
Neúnavná pisatelka 17546 příspěvků 15.10.14 19:09

Jestli to nezvládneš pouštět jedním uchem tam, druhým ven, tak to bude chtít těžší kalibr.
Jestli telefonuje, tak říct, že už tě nebaví to poslouchat a prostě típnout, případně vůbec nezvedat telefon.
Když řekne, že pod tvou péčí děti zemřou, tak odpovědět, ať to nahlásí na sociálce, oni přijdou dělat šetření a ty pak budeš žalovat ji za křivé obvinění.

Nebo ji vzít sebou k doktorce a přímo konfrontovat - Paní doktorko, tohle je moje tchýně a pořád dokola mi tvrdí, že od čtyřech měsíců musím dávat párek s hořčicí, co si o tom myslíte?"

ale nic z toho vztahům nepomůže…

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.14 19:12
@ospalámyš píše:
Rady by mi nevadily, ale nesmí jich být ale moc, jen semtam, nesmí být vynucované a nesmí mi být dáváno najevo, že dělám skoro vše blbě. Pokud tohle neplatí, klidně si nějakou radu vyslechnu a třeba i použiju, ale je třeba vzít v potaz, že to co frčelo řed 40 lety dneska už nemusí platit.

To je přesně ono. Je jich moc a prakticky každá návštěva se zvrhne v její monolog, kdy káže a káže. Před 40 lety to bylo nejlepší, teď je to moderna na nic. Dělám blbě prakticky úplně všechno. Snad je jen dobré, že jsem starší dítě naučila kýchat a kašlat s rukou před pusou.

Aby to nevyznělo, že jsem ta nevděčná snacha, tak se opravdu snažím. Děti má, kdy si usmyslí, podporuju hovory přes Skype. O babičce mluvím jen dobře. Chtěla jsem, aby měly obě babičky stejné postavení. Její vlastní dcera s ní mluví méně často než já. Můj muž jí pravidelně típe telefon, nebo ho přehodí mně.
Pokud jí neposlechnu já, je schopná volat mému muži nebo mojí mámě, aby mě přesvědčila ona, protože se na to týrání dětí není schopná dívat.

@statecna.oslice moje máma dělá v PPP. Taky jsem si vyslechla, že bude mít dítě ADHD, vývojovou dysfázii, ale spíš v žertu s tím, že to není nic hrozného a třeba z toho vyroste :lol:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.14 19:16

@Etcetera78 mojí doktorce nevěří. Podle ní to je kráva, kterou bych neměla poslouchat a spíš ještě zažalovat za zanedbání povinné péče. Úplně se děsím toho, kdy jí zavolá, aby nás poslala na to a to vyšetření. Jo paní doktorka, u které byla posledních 20 let v ordinaci, to byla jiná třída. Šly do důchodu skoro stejně.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Blíží se zápisy do prvních tříd. Na co se připravit?

Po celý duben budou probíhat na státních i soukromých základních školách... číst dále >

5 netradičních jarních tipů co podniknout v Praze

Rozhodli jste se na počátku jara navštívit hlavní město? Stověžatá Praha... číst dále >

Články z Expres.cz

Odvážná Jitka Schneiderová: Na Lvy přišla bez podprsenky, odkryla pevná ňadra

Krásná herečka Jitka Schneiderová (46) jako vždy na červeném koberci... číst dále >

Konečně za dámu! Simona Babčáková uchvátila Lvy svou ženskostí

Herečka Simona Babčáková (46) vždycky bývala taková neslaná nemastná. Asi i... číst dále >