Tchyně učí děti velmi špatné stravovací návyky

Anonymní
31.5.17 15:05

Tchýně učí děti velmi špatné stravovací návyky.:

Ahoj, moc prosím o radu, jak řešit danou situaci. Případně o vaše zkušenosti, jestli jste se setkali s něčím podobným.

Mám v podstatě skvělou tchýni, nikdy s ní nebyl nějaký problém a považuju ji jak chováním, tak jejími názory za fajn a inteligentní ženskou. Je hodná, starostlivá, s dětmi kdykoliv pomůže, za co jsem fakt ráda, protože moje mamka není hlídací babička. Ovšem velký problém nastává, pokud jde o jídlo. Její názor je, že babičky jsou na rozmazlování a že u babičky se může hřešit. S tím bych se i smířila. Ale to zhřešení není občas, ale neustále. Jídlo pro děti u ní je neustálé hřešení. Už jsem si s ní zkoušela x-krát promluvit, ale nic se nezlepšilo. Neberte mě špatně, já jsem moc vděčná za pomoc, za hlídání. Klidně bychom jí i jídlo pro děti nakoupili/navařili, když jdou děti k ní, ale to ona v žádném případě nepřijme a jede si to svoje. Děti mají neustále k dispozici sladkosti, bombony, čokoládu,… pijí slazené vody, i různé ty džusy „pro děti“ (které jsou plné barviv a cukru, ne ty kvalitní). Jídlo je buď sladké, nebo smažené, případně nevhodně dochucené (tatarka, atd…). Nedávno tam byly děti na týden a jejich jídelníček: smažené hranolky s „dinosaury“, opékání buřtů, krupicová kaše, osmažený lunchmeat, opět hranolky s tatarkou, smažený sýr s kaší, pak šli do Mekáče, dostaly utopence s cibulí, do toho měly buchty, zmrzlinu, pořád ty slazené vody atd, atd, raději jsem vše ani nezjišťovala. Já už jsem úplně bezradná, protože si opravdu dost potrpím na zdravou výživu a tohle je pro mě naprosto neúnosné. Nehledě na to, že děti pak nic jiného jíst nechtějí, zvyknou si na to rychle. A ještě jako bonus syn má ekzémy a vždy se mu to potom zhorší, asi to bude tím šíleným množstvím cukru. Jak byste to řešili? Mám tam fakt přestat děti samotné pouštět a vzdát se možnosti hlídání? Manžel to bere tak, že jsem nevděčná, že se mi tchyně o děti stará a já jí ještě kecám do toho, jak se o ně má starat. To vše chápu, ale zase na druhou stranu tady jde o ty děti a já je musím nějak ochránit, nechci aby získaly takovéhle stravovací návyky. Co byste dělali, jak to řešit? Já užjsem fakt zoufalá.

PS: Samozřejmě jim ty čokolády, lentilky, bombony pod. nosí i sem a já jsem pak za tu zlou, co jim to nedovolí.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

17439
31.5.17 15:08

V textu nevidim, jak je to casto. To by bylo pro me zasadni. A detem bych vysvetlila, ze toma toto opravdu nee.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5925
31.5.17 15:10

Tak je tam tak casto nedavej a mas po problemu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2236
31.5.17 15:14

Svým způsobem to chápu. Taky jsem hrozně řešila, když babička dávala batolatům na pití slazené minerálky (ke všemu slazené sladidly), ale pak jsem si řekla, že můžu být ráda z ababičku, která hlídá a kterou děti milují, zatla jsem zuby a zavřela oči od té doby dělám nevidím neslyším. Ale je fakt, že já tu zdravou stravu až tak moc neřeším.
Podobné probémy bývají často s babičkami i ve výchově. Četla jsem k tomu článek jedné psycholožky, kde se psalo mj., že děti velmi rychle dokáží pochopit, že u babičky je to jinak a doma zase jinak. Takže zavřít oči nad tím, co je u babičky, ale doma je to holt jiné a to se bude dodržovat.
A s tím ekzémem. Co si takhle jednou před babičkou postěžovat, jak má ten ekzém hrozný a že jsi byla u doktorky, která řekla, že to mají děti z přemíry cukru a jediným řešením je výrazné omezení cukrů, jinak že budou muset nasadit kortikoidy. Ale držela bch ten rozhovor v obecnější rovině nebo používala slovo my, vůbec se nezmiňovat o tom, že ty sladkosti jedí u babičky a že babička to musí omezovat a nesmí jim nic dávat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24484
31.5.17 15:14

Záleží na tom, jak často se toto stává. Pokud jednou za dva týdny, kašlala bych na to. Pokud každý druhý den, už bych o tom tedy mluvila hodně.
Jinak bych asi skousla to, že jídlo je sladké nebo smažené, to děcka nezabije. Ale domlouvala bych se spíš na tom sladkém mezi - snažila bych se alespon nějak omezit to množství stylem jo, dej jim, ale nebude to na stole, jo? Dej jim, ale netyhle hnusy jakočokolády, ale kup jim nějakou lepší, jo? Anebo ovoce v čokoládě nebo hrozinky. Prostě ty slevíš a ona sleví.
Jinak nevím. Pokud potřebuješ hlídat, tak zkrátka musíš brát že je to něco za něco. Že si děcka zvyknou, toho bych se nebála, oni nejsou blběčci a moc dobře vědí, že co je u babičky, to není doma. Takže jo, přijdou od babičky domů a vymáhají sladké? Ne, nedám, to máte jen u babičky a ty to víš. A hotovo. Prostě má babička pravdu, že babičky rozmazlují a maminky vychovávají.
Ale jestli má dítě ekzém a má ho prokazatelně z něčeho, co dává babička, tak tam by problém být neměl, sama říkáš, že je rozumná. Takže jí dát alternativu. Po tomhle se osype, to prostě nesmí, tak mu dej toto.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69308
31.5.17 15:16

To máš dobrý, mně tohle dělá moje mamka, co bydlí s námi, respektive těsně vedle nás cca 5 metrů od nás. Takže děti k babičce chodí volně a kdykoliv. Její názor, že jogurt a jablko není svačina, že je potřeba rohlík nebo koblížek, aby se zasytily mě točí už deset let. Takže já jsem jednoho krásného dne striktně zakázala, aby u babičky cokoliv jedly, prostě nesmí a hotovo. Babičce jsem řekla, že u ní nebudou jíst a cokoliv dostávat. Dětem jsem vysvětlila, proč ne a že si trvám na dodržování zásady, že u babičky se nejí nic, co maminka neschválila pod hrozbu, že tam nebudou chodit. Nedá se svítit a nic dělat, všechno ostatní selhalo. I tak slyším babi, dáme si čokošku, máma tu není a nevidí to. A co myslíte, že babi? Tak jo, ale ať nás nevidí…švihlo by mě. Takže prostě permanentně hlídám jak dráb, protože ona by je cpala sladkým od rána do večera. Vzhledem k tomu, že ty tam ty děti dáváš jako bez tebe na hlídání, tož to nevím, jedině pohrozit, že je tam prostě nebudeš dávat, jinou možnost nevidím.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69308
31.5.17 15:18

Jo a děti sakra rozlišují, že je doma a že je u babičky, ani je nenapadne doma zkoušet tatranku na sváču.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
31.5.17 15:19

Zajímalo by mě jestli tak tchýně stravuje i sebe? Jinak jak už bylo řečeno, záleží na tom jak často děti hlídá, podle toho bych to řešila, nebo neřešila.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
11366
31.5.17 15:20

Ne, ekzém nesouvisí s množstvím cukru. Neděje se jim nic tragického, navíc většinu času jedí podle tvých představ, že?

Čím větší téma z jídla budeš dělat, tím je pravděpodobnější že se to někde u někoho rozjede do nějaké poruchy příjmu potravy. Zatím jsi patrně nejohroženějším článkem ty.

Ale pokud budeš učit svoje děti, že jídlo je nástroj boje o moc (protože to je přesně to, co se mezi tebou a tvou tchýní právě děje), tak jim zdravý vztah k jídlu fakt nevypěstuješ.

Zdravý neznamená že svou úzkost snažím řešit panickou kontrolou toho co jím. Zdravý znamená že se nehroutím z toho, když si někdo dá utopence a ani nedělám scény že tedy fůůj zelenina.

Jídlo vážně není to nejdůležitější na světě a čím více je klíčové v nějakých rodinných vztazích, tím více to vypovídá o tom, že takové války o jídlo jsou jen maskování reálných ožehavých témat, které nechcete vidět a řešit.

Cestou ven je důkladné sebepoznání a přiznání si toho, do čeho se ti moc neche a posléze nějaké výrazné zlepšení komunikace v celé rodině. A to vážně neznamená, že dobrá komunikace je ta, která vede k tomu, že se věci dějí tak, jak chceš ty.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
31.5.17 15:22

Já osobně bych neřešila, co děti u babičky jí. Moje mamka taky rozmazluje, ale ona má děti přes noc málo a když jedeme na návštěvu 1 den o víkendu, je mi jedno, že si pomlsají. Hranolky, lízátka, sušenky, čokoláda… Doma totiž sladké nevedeme vůbec. Tchýně zas synka, 2 letého, nechá ucucavat pěnu z piva. Ja bych mu to sama nedala, ale kluky vidi 2× za půl roku, tak přivřu oči. Navíc mi s manželem nepijeme, takže to na nás nemá pak jak doma zkoušet :lol:

Buď jezdi za mamkou s dětmi i ty, a pohlidej si, co jim dává, nebo je k ní samostatné nedávej. :nevim: Ale být tebou jsem ráda, že mám hlídání a držím pusu, aby se ti na to pak nevyprdla.

• Nahlásit
  • Citovat
2484
31.5.17 15:24

Ja osobne to neresim, ano, doma mame nejake stravovaci navyky, ale ty nevyzaduji po nekom jinem-beru to tak, ze babicky jsou na rozmazlovani a me zas treba mrzi, ze nasi detem pocitaji bonbony, maji je na pridel, resi kolikrat sladke muzou a kolikrat ne, zmrzlina jen za odmenu a tak podobne…ja bych zase klidne brala, kdyby jim uvolnili „retez“. Mam prekrasne vzpominky, jak nam babicky vyvarovaly, podstrojovaly, potaji davaly sladke, i kdyz jsme nedojedli obed. Bylo to jedine misto pod Sluncem, kde se mohlo hresit. Ted mi zbyla jedna babicka ze 3 a ja s laskou a slzami v ocich vzpominam na jidla, ktera mi uz nikdo nikdy neuvari. Kdyz jsem byla v nemocnici, kde to bylo priserne a babicka mi dovezla utopence a tlacenku s cibuli a sla shanet po spitale ocet a vubec ji nezajimalo, ze mam napsanou nejakou dietu a je to to jedine, co si z ty nemocnice pamatuju. :mrgreen: Ta moje posledni milovana babicka ted rozmazluje moje deti a ja si vazim kazdickeho dne, kdy jim cpe jupika a lizatko a bezi jim pro parek v rohliku a deti jsou cele blazene. Ja bych jim to nekoupila. I se naoko nekdy zlobim, ze uz lizatko neee, babicka jim to podsoupne a deti jsou cele blazene. A kdyz jsou deti u ni, vari jim, to co chteji a oni jsou blazene, ze maji dvakrat po sobe kasi s rizkem a na veceri hranolky s kecupem. Ja to treba doma vubec nevarim, nebo naprosto minimalne (max 2× za rok). Nevim no…ve me to evokuje moje detstvi u babicek a jsem rada, ze to moje deti zaziji s prababickou, protoze jedni prarodice o ne nemaji zajem vubec a u druhych je vse na povel.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
396
31.5.17 15:26

Mám jiný názor. Taková skladba jídelníčku, i pouhý týden, může ekzém ovlivnit. Navíc jíst věci jako lunchmeat je opravdu tragické, ne že ne.Jsme to, co jíme, na jídle záleží. Je rozdíl jestli koupím kvalitní filé nebo maso a usmažím řízky nebo si dám dinosaury.Co teda jí manžel, že mu tohle nevadí? Zbytečným psychologizováním bych nezastírala fakt, že to je jídelníček pro čuňata.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2484
31.5.17 15:28
@terinka4444 píše:
To máš dobrý, mně tohle dělá moje mamka, co bydlí s námi, respektive těsně vedle nás cca 5 metrů od nás. Takže děti k babičce chodí volně a kdykoliv. Její názor, že jogurt a jablko není svačina, že je potřeba rohlík nebo koblížek, aby se zasytily mě točí už deset let. Takže já jsem jednoho krásného dne striktně zakázala, aby u babičky cokoliv jedly, prostě nesmí a hotovo. Babičce jsem řekla, že u ní nebudou jíst a cokoliv dostávat. Dětem jsem vysvětlila, proč ne a že si trvám na dodržování zásady, že u babičky se nejí nic, co maminka neschválila pod hrozbu, že tam nebudou chodit. Nedá se svítit a nic dělat, všechno ostatní selhalo. I tak slyším babi, dáme si čokošku, máma tu není a nevidí to. A co myslíte, že babi? Tak jo, ale ať nás nevidí…švihlo by mě. Takže prostě permanentně hlídám jak dráb, protože ona by je cpala sladkým od rána do večera. Vzhledem k tomu, že ty tam ty děti dáváš jako bez tebe na hlídání, tož to nevím, jedině pohrozit, že je tam prostě nebudeš dávat, jinou možnost nevidím.
8o 8o 8o

Smutny…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69308
31.5.17 15:28
@Ter85 píše:
8o 8o 8oSmutny…

co je smutný?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2484
31.5.17 15:31
@terinka4444 píše:
co je smutný?

Vyhrozovani, zakazovani detem, ze nebudou se smet stykat s babickou a tvoje chovani vuci sve vlastni matce.
Mozna je to tou formou psani, nevim, ale me u toho prispevku jen napadlo smutne a hned vzapeti-„snad mi tohle nebudou delat moje 2 dcery“…Promin :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama