Těhotenská cukrovka - 2 hodiny po jidle vyysi hodnoty nez po 1?

5
22.9.21 16:17

Těhotenská cukrovka - 2 hodiny po jidle vyysi hodnoty nez po 1?

Ahoj, mela bych dotaz zda mate nektera zkusenist s mym pripadem. Jsem v 32tt tehotenstvi. Ve 24tt sem podstoupila Ogtt a hodnota byla 5,2 test se nedokoncil. Muj gynekolog me na druhy pokus neposlal a udelal jen klasicky krevni testy v laboratori na lacno, kdy hodnota vysla 5,1 a dal to neresil, ze je to v poradku. Ve 30+3 jsme byla na 3 screeningu kdy bylo zjisteno za mimco je o tyden vetsi a ma 1860g coz je pry o neco vice nez ma mit, hodne se doktorka divila ze me gynekolog neposlal na diabetologii a napsala memu gyn. doporuceni, at me tam posle. ( vetsi o tyden mimco bylo i na 2 screeningu.) Samozrejme me to vydesilo, protoze sem verila svemu Dr. ze je vse ok a cukrovku nemam. No ted k veci, nez pujdu na diabetologii na objednany termin, na internetu sem si precetla jake hodnoty bych mela mit atd. a zacala sem se merit sama abych se hlidala. Rano mam vzdy vetsinou lacnou hodnotu 5,1. 1.hodinu po jidle se vzdy vejdu do hodnoty 7.8 Dnes hodinu po snidani sem mela 7,6 a hodinu po obede 6,5. Ale Kdyz jsme se zmerila 2 hodiny po jidle tak hodnota misto toho aby klesla tak naopak lehce stoupla a 2 hodiny po snidani sem mela 7,8 a po obede 6,9. Pritom hodnoty hodinu PO byly nizssi. Nekde sem cetla ze se ma merit hodinu Po nekde ze 2 hodiny Po, tak merim po hodine i po dvou, ale trosku me desi, ze ty hodnoty po 2 hodinach neklesají. Po 1 hodine se do limitu vejdu a po 2 uz sotva ne :( Mate s tim nektera zkusenost? Nechci nic podcenit a pokud mi zanedbali tehu cukrovku a jsem nyni uz ve 32 tak man obavy aby to miminku neublizilo…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
4727
22.9.21 16:23

A jak se měříš, ty jsi dostala glukometr?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5
22.9.21 16:26

Mam táty, ktery ho dostal na diabetologii, ale nyni ho jiz nepouziva tak jsem si ho vypujcila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31
22.9.21 17:08

Chodim na diabetilogii již od 13tt. Ráno se meřím na lačno a poté 2 hodiny po oběde a večeři. Jím střídmě bez sladkého a sladkých nápojů, sladkého ovoce jinak to moc nehrotím, když jsem zhřešila dala jsem vice pohybu a hodnuti jsem měla stejnou jak po salatu :nevim: A hodnoty mám max do 6,5. Raději bych si žádanku vyžádala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1077
22.9.21 17:16

Ber to v klidu, dítě o týden větší neznamená nic, lékaři se klidně spletou a je to půl kila sem, půl kila tam, z ultrazvuku to nikdo neurčí úplně přesně.
Najdi si hodnoty pro těhotné z periferní krve a podle toho posuzuj. Ono je rozdíl, jestli měříš z prstu nebo z krve z žíly. Ale určitě nezaškodí, když se to bude sledovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
54363
22.9.21 18:02

„O týden větší dítě“ neznamená nic, pokud se teda všechny děti nerodí vzorně tříapůlkilové.
Zda cukrovku máš nebo ne, těžko říct, když jsi neabsolvovala OGTT. Tvůj dr. měl buď vyhodnotit, že je lačná podruhé OK, a poslat tě na OGTT. Nebo že ani napodruhé OK není a poslat tě na diabetologii. Já bych to minimálně na té diabetologii konzultovala, kdybys měla ty výsledky trvale v pohodě, neřešila bych, ale pokud se ti takhle houpou na hraně, těžko říct. Mně na diabetologii třeba dali nový glukometr, že ten můj stávající byl pro účely těhotenské cukrovky nevyhovující. Ale jinak jo, cukrovka se může chovat zvláštně, já třeba mívala vyšší hodnoty nalačno než potom po snídani.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
277
22.9.21 18:08

Taky jsem měla na OGTT první hodnotu 5,2 a hned mě poslali na diabetologii…
Těhotné se většinou měří po jedné hodině, jelikož většina jich má právě po hodině hodnoty větší… ale některým to stoupne právě až po těch dvou, takže sleduj raději obě :)
A doporučuji skupinu na FB - Těhotenská cukrovka + vhodné recepty :) tam jsem načerpala fakt hodně informací

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
159
22.9.21 19:12

Já jsem 35tt a mám taky cukrovku dlw mudr, ale me to rozhodilo ovoce, dzusy před testem OGGT :mrgreen: tak se jak trubka denne měrim a hodnoty jsou po 1,5 hodine do 5-6 a to si dam ovoce a sem tam sladké. A mimco je o tyden taky vetsi, ale prý to nic neni a znovu po kontrole po 14 dnech neresila. Nesmim mit hypoglykemii a mám si s rozumem cokoliv dat. Moc nepribiram mam jen 11kg nahoře, ale je pravda ze sem furt na zelenině a kuřecim masu, pač jine nepozřu :mrgreen: prostě no stres a uzivej si těhotenstvi

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22.9.21 21:37

Může se stát, že máš vyšší po 2 hodinách… Taky dost záleží na glukometru, některé měří hůř než jiné, dobrý je Contour Plus. Take doporučuji fb skupinu Těhotenská cukrovka, holky tam dobre radi. Každopádně sladké není v pořádku a rozhodne nemá smysl se po něm měřit, protože těžko můžeš odhadovat, kdy bude mít glykémie vrchol. Proto se drží ta dieta, počítají se sacharidy. Aby se to dalo nějakým způsobem sledovat. A vydržet se to bez sladkého dá, miminko za to stojí…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
159
22.9.21 22:15

@Paní Pupíková Tak já to měla třeba hlavne z ovoce rozhozené :( takze zakaz melouna, hrusek, bananu. Co jsem jedla fakt na kila v polovině těhu. Dneska sem si dala pomerančovy dzus s vodou, jednu malou susenku, po polevce a cukr 4,7 po večeři. Každá to máme jinak holt.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5
22.9.21 22:18

Dnes po večeři jsme mela po hodine 6,6 a 2 hodinu po veceri také 6,6. Do limitů se v obou pripadech teď vejdu, ale ve vetsine pripadech je ta hodnota po 2 hodinach vetsi nez první. Hodnota se proste od prvního měření ani nehla…nechápu :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1137
22.9.21 22:30

Mně zachytili těhotenskou cukrovku hned z krevního obrazu na prvním screeningu, lačná 5,1 a opakovaně lačná opět 5,1. Takže hned odeslání na diabetologii. Mám dietu, počítám sacharidy a zatím v 15tt to zvládám skvěle, hodnoty v normě. Dostala jsem glukometr Contour Plus. Ale na diabetologii hodně zdůraznili, že se to bude zhoršovat až do porodu, takže co mi vyhovuje teď (třeba půl hrušky s bílým jogurtem k snídani), za pár měsíců už nemusí. A není to jen o vyšší váze miminka při porodu, ono může mít i dost jiných problémů při nedodržování diety. Takže ne, že lačná z laborky 5,1 nic není, je a může to být horší časem. Být tebou ještě zajdu na diabetologii aspoň se s nimi poradit co dál.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23.9.21 05:59

@Kalielf džus, banán, meloun, sušenka… Zminujes věci, které jsou těžce nevhodné při těhu cukrovce. Jsou to jen rychle cukry, ty prostě nezmeris. Jako je to tvoje dítě, tvoje rozhodnutí. Ale psát do veřejný diskuze, že je to v pořádku? Přečte si to maminka, která se v tom ještě tolik neorientuje a jen jí to uškodí. Měla by sis nastudovat stránky https://www.tehotenskacukrovka.cz/…ka-cukrovka/

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
159
23.9.21 16:26

@Paní Pupíková asi si to špatně pochopila, mě to rozhodilo výše zminěné. A o cukrovce jsem v tu době nevěděla zhola nic. A tomu se vyhýbám a jsem hlídána na Diabetologii a dieta je dodržována. V životě bych neohrozila své dítě ani sebe ;) a to že sem si dala sklenku džusu, tak po konzultaci s mudr. Jelikož si hlídam i z moči aceton a nesmíme hladovět kvůli hypo :wink: Ani léky neberu, nemusim si píchat inzulin. Tak mi nepiš nesmysle, kdy ohrozim dítě a každá rozumná žena se řídí dle mudr a ne tady na emiminu. Že jedna paní povidala o tomto tématu. Chápu, že to mohlo i z mé strany špatně vyznít, ale předpokládám, že když už má žena cukr v těhu, tak má instrukce od MUDr. :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1830
24.9.21 11:50

@Kalielf jak můžeš napsat, že si dáváš džus i když ředěný a sušenku a potom napsat, že dietu dodržuješ? Všechno jsou to rychlý cukry, takže hodinu po jídle už je ta špička cukru v krvi dávno pryč a miminko už si s tím taky muselo poradit samo :nevim: Bohužel diabetologové nemusí o těhotenské cukrovce moc vědět a dávají těhotným stejný rady a jídelníčky, jako cukrovkářům

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat