Těhotenská cukrovka + alergie na mléko a lepek

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
CapRi92
Povídálka 22 příspěvků 16.04.19 19:55
Těhotenská cukrovka + alergie na mléko a lepek

Ahojte, najde se tady prosím někdo, kdo má zároveň tyhle 3 dietní opatření?
1. Těhu cukrovka (2× naměřen zvýšený cukr na lačno)
2. Alergie na lepek
3. Alergie na bílkovinu kravského mléka (a zřejmě i laktózová intolerance, pač už léta nějím nic s mlékem).

Doktorka na mě koukala, jak kdybych spadla z Marzu a já mám pocit, že asi po zbývající 3 měsíce budu hladovět, respektive budem hladovět všichni 3. :-/
TP Srpen, dvojvaječné dvojky

Reakce:
kompendium
Stálice 70 příspěvků 16.04.19 20:30

Ja som zase mala cukrovku a cholestazu, takže obmedzené cukry a tuky :? Poradím blog cukrfree.cz plus facebookovu skupinu cukrfree recepty, snáď nájdete inšpiráciu podľa Vašich diétnych obmedzení, držím palce :)

Jitul.kaaa9
Ukecaná baba ;) 2036 příspěvků 16.04.19 20:32

@CapRi92 lepek můžu, to ostatní jsem měla taky a bylo to peklo. Navíc jsem ty poslední 3 měsíce strávila v nemocnici, tak si asi dovedes představit ten jídelníček :roll: jez co nejvíc zeleniny a masa a pak zkoušet-měř si cukr a uvidíš, co Ti ho nebude nezvedat, to si dávej. Já třeba klidně mohla zmrzlinu nebo ovoce, ale rýže byla katastrofa…

PapeJ
Ukecaná baba ;) 2143 příspěvků 16.04.19 20:41

Já tedy měla jen těhotenskou cukrovku, ale vlastně jsem jedla to samé jako předtím, jen jsem úplně vynechala přímé cukry, to znamená sladkosti, dortíky, nanuky apod. a zbytek sacharidů jsem si počítala a jídlo vážila. TAkže pokud nejsi živa na sladkostech, tak můžeš všechno podle bezlepkové a bezmléčné diety, jen si hlídat kolik obsahuje bezlepková mouka sacharidů a hlídat si ovoce a zeleninu, v ovoci je hodně sacharidů, ale třeba mi vycházel jeden menší banán na sváču. Takže prohlídnout všechny potraviny, kolik je v čem sacharidů a rozpočítat si to na den. Já měla 30g k snídani, 30g ke sváče, 50g k obědu, 30g ke sváče a 50g k večeři a 20g k druhý večeři a celkem mi to vyhovovalo. Cukrovku jsem měla dobře kompenzovanou. Na www.tehotenskacukrovka.cz jsou dobrý rady a vzorový jídelníček a tabulka sacharidů.

Uživatel je onlineugluk
Hvězda diskuse 45804 příspěvků 16.04.19 20:45

Bude to hodně o masu a zelenině (ještě, že tomu nejsi vegetarián :) ), vejce, ovoce s mírou, přílohy ty bezlepkové, i když třeba rýže by mně osobně prošlo jen velmi omezené množství. Je dobré, že sezóna začíná, takže slušná zelenina bude k sehnání a nemusela by stát majlant, dá se syrová, vařená, na páře, orestovat na pánvi… Jinak bezlepkové pečivo, nechala bych si namíchat bezlepkové a nízkosacharidové musli od Mixitu, i když - jde to jíst bez mléka? Co taková ta rostlinná mléka. Ořechy, semínka. Ono se k snídani stejně s těhotenskou cukrovkou mléčné nedoporučuje a věci typu chleba apod. mívají hodně sacharidů, takže se velmi omezují. Hodně sil přeji!

modravlocka
Zasloužilá kecalka 977 příspěvků 16.04.19 20:46

Koukni na paleo stravování, tam bys mohla najít hodně inspirace. Paleo je přirozene bez lepku a mléka a s omezením sacharidu.

katyna1984
Zasloužilá kecalka 758 příspěvků 16.04.19 22:12

Také mě napadlo paleo. Případně ještě protikvasinková strava. Zkuste se podívat na web skřítčí kuchyně nebo Na vlně chuti, tam určitě nějaké recepty najdete.

Pohanku, quinou, hodně zeleniny, masa.. Nebojte, bude to dobré.

Tucnak123
Stálice 61 příspěvků 18.04.19 10:04

Tva situace me desi…mam alergii lepek a laktoza a cukrovky se obavam. Hrozne moc piju, ale jeste sem na tom vetsim testu cukru nebyla.
Uprimne receno si myslim, ze musis byt hlavne na mase a zelenine. A v omezenem mnozstvi ovoce nektere muzes i prilohy. Jenze vazit mnozstvi pokud vim. Nevim jak je to treba se sojou a jogurty z ni a kokosovymi nahrazkami. Ty jo drz se a recepty vitam;-)

CapRi92
Povídálka 22 příspěvků 18.04.19 13:39

@Tucnak123 Tak třeba dopadneš dobře, já jsem v prvním těhotenství taky cukrovku neměla. Až teď. ;)
Právě, že ta rostlinná mléka mají mnohem víc sacharidů než mléko kravské (resp. kozí). Navíc já jsem ještě taková „borka“, že mám alergii i na spoustu ořechů. :pankac: A i ta sója mi nedělá dobře - to pro změnu na endometriózu. Takže z těch rostlinných mlék můžu v podstatě jen kokosové a rýžové a ta tuším budou snad úplně nejhorší…ale nevím, na kokosové jsem se zatím nedívala (ale to, co kupuju, je stejně základ rýžové a v tom nějaké % kokosového). Mandlové, sójové a makové nemůžu.
Taky jsem byla hodně zvyklá na „jogurty“ z kokosového mléka (zn. Harvest Moon), ale ty jsou taky hodně sacharidové…

Budu si muset zvyknout na víc masa, i když musím říct, že mi to dělá dost zle - těžko na zažívání. Dva a půl roku jsem byla dokonce vegetarián :D To už spíš snesu jíst víc vajíček, ale zas se jimi cpát denně - nic moc představa :-/

Další věc, které nerozumím, je cukr na lačno. Jak ho můžu ovlivnit? Na prvním měření jsem měla lačný cukr 5,2, takže mě rovnou šoupli mezi cukrovkářky. Pak mě ale doktorka ukecala, ať OGTT zkusím ještě jednou, že ta hranice je nějak posunutá a že dříve se ženské s touto hodnotou braly jako úplně OK. Šla jsem teda podruhé, měla jsem lačný cukr 5,1 - čili hraniční - a povolili mi jít dál. Tam už pak byly hodnoty úplně v normě. Nemám to teď u sebe, ale první byla něco přes málo přes 7 (hranice je asi 10) a druhá kolem 5.
Takže mám asi problém jen na lačno. Podle glukometru se ráno fakt pohybuju mezi 4,9 - 5,4, ale hodinu po jídlech OK. Ještě jsem se nedostala nad 7,2. Po 2 hodinách mívám dokonce kolem 5, takže stejně jako na lačno… :-/ Nevím, jak tu lačnou hodnotu ovlivnit…Na nějakých webovkách jsem četla, že je dobré jíst těsně před spaním určité potraviny. Tak jsem to včera zkusila, ale bylo to strašné :D Já už mám břicho jak meloun a jak si lehnu s plným žaludkem, prckové mi do něj začnou bušit a letím všechno ven. Takže co jsem snědla, to skončilo ve wc :-S :poblion:
Zatím jsem v poradně vyfasovala jídelníček (pro mě prakticky nepoužitelný), glukometr a zdvižené obočí sestry i Dr. :mrgreen:

bedrunka01
Závislačka 3835 příspěvků 18.04.19 13:52

@CapRi92 Mně ta lačná nepřijde tak špatná. Na glukometru je norma do 5,3 a glukometr často nadměřuje. (Mně teď ukazuje i 6,2 po ránu a zatím cukrovku nemám). Lačnou ovlivňuje druhá večeře. Někomu vyhovuje trocha sacharidů, jinému bílkovina. Dietu bych dodržovala. Zaměřila se na vařenou syrovou zeleninu, avokado, ořechy, semínka, maso a ryba, vejce a ze sacharidů co quinoa a jáhly, brambory, čočka…, různé kvalitní oleje. Méně sladké ovoce ok. To vymyslíš. Ještě bych se inspirovala u veganů, pokus máš alergii na kasein.

Příspěvek upraven 18.04.19 v 13:58

Tucnak123
Stálice 61 příspěvků 18.04.19 13:53
@CapRi92 píše:
@Tucnak123 Tak třeba dopadneš dobře, já jsem v prvním těhotenství taky cukrovku neměla. Až teď. ;)
Právě, že ta rostlinná mléka mají mnohem víc sacharidů než mléko kravské (resp. kozí). Navíc já jsem ještě taková „borka“, že mám alergii i na spoustu ořechů. :pankac: A i ta sója mi nedělá dobře - to pro změnu na endometriózu. Takže z těch rostlinných mlék můžu v podstatě jen kokosové a rýžové a ta tuším budou snad úplně nejhorší…ale nevím, na kokosové jsem se zatím nedívala (ale to, co kupuju, je stejně základ rýžové a v tom nějaké % kokosového). Mandlové, sójové a makové nemůžu.
Taky jsem byla hodně zvyklá na „jogurty“ z kokosového mléka (zn. Harvest Moon), ale ty jsou taky hodně sacharidové…

Budu si muset zvyknout na víc masa, i když musím říct, že mi to dělá dost zle - těžko na zažívání. Dva a půl roku jsem byla dokonce vegetarián :D To už spíš snesu jíst víc vajíček, ale zas se jimi cpát denně - nic moc představa :-/

Další věc, které nerozumím, je cukr na lačno. Jak ho můžu ovlivnit? Na prvním měření jsem měla lačný cukr 5,2, takže mě rovnou šoupli mezi cukrovkářky. Pak mě ale doktorka ukecala, ať OGTT zkusím ještě jednou, že ta hranice je nějak posunutá a že dříve se ženské s touto hodnotou braly jako úplně OK. Šla jsem teda podruhé, měla jsem lačný cukr 5,1 - čili hraniční - a povolili mi jít dál. Tam už pak byly hodnoty úplně v normě. Nemám to teď u sebe, ale první byla něco přes málo přes 7 (hranice je asi 10) a druhá kolem 5.
Takže mám asi problém jen na lačno. Podle glukometru se ráno fakt pohybuju mezi 4,9 - 5,4, ale hodinu po jídlech OK. Ještě jsem se nedostala nad 7,2. Po 2 hodinách mívám dokonce kolem 5, takže stejně jako na lačno… :-/ Nevím, jak tu lačnou hodnotu ovlivnit…Na nějakých webovkách jsem četla, že je dobré jíst těsně před spaním určité potraviny. Tak jsem to včera zkusila, ale bylo to strašné :D Já už mám břicho jak meloun a jak si lehnu s plným žaludkem, prckové mi do něj začnou bušit a letím všechno ven. Takže co jsem snědla, to skončilo ve wc :-S :poblion:
Zatím jsem v poradně vyfasovala jídelníček (pro mě prakticky nepoužitelný), glukometr a zdvižené obočí sestry i Dr. :mrgreen:

Pozdvizene oboci sester i doktoru jsem behem tehotenstvi zazila snad uplne vsude od zacatku. Vse mam divne a nestandartni a furt same nemoci a potize. Na alergologii rikali, ze je to prave u tech alergicek casty. Taky mam spoustu dalsich potravinovych alergii, neco jako ty a v tehotenstvi, ac mi to puvodne neverili, nedavam paradoxne ani kyselinu listovou. Kazdopadne na zdravce nas ucili, ze cukr do 5 i lehce pres je uplne v norme. Takze to mas zvedle jen opravdu malo. Asi bych nevynechvala uplne vse, co si byla zvykla ale zkusila to vychytat s merenim co ti dela dobre a co ne. No a s masem si rozumime…taky ho nemam moc rada, ale neco v tehotenstvi hold jist musime :,( :,( :lol:

CapRi92
Povídálka 22 příspěvků 18.04.19 14:22

@bedrunka01 Čočka zní dobře, tu zařadím víc. Ryby jím hodně, skoro denně - je to moje nejoblíbenější maso. Ta druhá večeře je právě u mě jaksi na nic. Protože když jím míň jak 2 hodiny před spaním, je mi vleže hrozně blbě a neudržím to v sobě. Obě holky mají nožky u žaludku a vleže kopou jak zběsilé :mrgreen: Má cenu jíst třeba první večeři v 5, druhou v 7 a jít spát v 9? Vstávám v 6:30 a to mám tu glykemii kolem 5. Normálně se večer najím mezi 5.- 6. a pak už nic nejím, rozhodně ne po 7. hodině, to fakt nedávám.
S ořechy je to takové horší. V zimě ještě jakš takš snesu třeba kešu nebo vlašské, ale teď v alergické sezóně mě pálí pusa prakticky po všech. Semínka si dávám třeba do kaše nebo pečiva, ale samotné nějak nevím jak jíst (ve větším množství, aby mě zasytily..). Zkoušela jsem takové ty semínkové „chlebíčky“ a měla jsem z nich bolavý žlučník a to na žlučník nijak zvlášť netrpím.

CapRi92
Povídálka 22 příspěvků 18.04.19 14:26

Jinak podle měření mi právě teď úplně v pohodě prošla i totální prasárna - bezlepkové corn flakes, nějaká semínka, sušené ovoce, čerstvé jahody, borůvky a kokosový jogurt. (měla jsem dnes brzký oběd před 11. hod a před hodinou mě přepadl vlčí hlad).
Za hodinu od toho jídla jsem měla hodnotu 4,9, takže lepší, než ráno na lačno :nevim: Vůbec to nechápu. Proč mám na lačno víc cukru v krvi než po jídle? Něco jsem zas četla o tom, že když tělo dlouho hladoví, pusti do oběhu zásobní cukry. Ale jak tohle ovlivnit, když večer před spaním nic neudržím, to bude teda pěkný oříšek. A tipuju, že směrem k porodu to bude čím dál tím větší sranda :mrgreen:

Váš příspěvek
Reklama