Jaká rizika přináší těhotenská cukrovka?

Anonymní
28.11.19 13:19

Těhotenská cukrovka - jaké jsou rizika

Ahoj, mám těhotenskou cukrovku. Na netu jsem si přečetla miliony informací až mi z toho jde hlava kolem. :zed: Chci to ale slyšet od lajků. Co se stane při nedodržování? Nechci, aby jste psali, že to může ohrozit miminko, chci konkrétně. Třeba se dozvím více. Děkuju ????

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
6546
28.11.19 13:24

http://www.porodnice.cz/…matku-a-dite
Myslíš, že laik tomu rozumí více než lékař? :nevim: :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1604
28.11.19 13:26

A zajímá tě to proto, že se ti nechce dodržovat dietu?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5325
28.11.19 13:26

Ve třetím těhotenství jsem měla nerozpoznanou těh. cukrovku - vyvinula se až po OGTT, malá měla 4,5 kg a já rozsáhla porodní poranění a trvalé následky. Malá má už 9 let a je OK, ale měla velmi silnou novorozeneckou žloutenku, hrozila transfuze. U dalšího těhotenství jsem to podchytila, dostala jsem se tak daleko, že jsem si musela píchat inzulín a přesto mi glykemie lítaly, ale nelajzla bych si to nedodržovat. Malá se narodila s 3,6 kg a OK. Vydrž, zdraví dítětě i Tvoje za to stojí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3303
28.11.19 13:37

Zatezuje se predevsim slinivka ditete, kdyz k nemu hrkne velke mnozstvi cukru, coz je pak vysledek teda jak ta porodni vaha, tak poporodni hypoglykemie a riziko diabetu v pozdejsim veku. K tomu ta zloutenka atd. Www.tehotenskacukrovka.cz je idealni, nebo spise nejidealnejsi zdroj informaci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
28.11.19 13:43

@bartsch ne, ale řekne to laicky a ne tak odborně? :zed: :think:

• Citovat
  • Nahlásit
1604
28.11.19 13:45
@Anonymní píše:
@bartsch ne, ale řekne to laicky a ne tak odborně? :zed: :think:

Co ti brání klást doktorovi otázky?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1027
28.11.19 14:09

Ahoj, trošku se vetru do diskuze, trošku mimo mísu. Taky mám těhotenskou cukrovku, v poradně mi řekli že nemám jíst sladké, bílé pečivo, některé ovoce, mléko a napít sladké nápoje. Měřit se mám jednou za 14 dní. Sladké jsem vyřadila úplně, piju jen vodu s citronem, tmave pečivo, jednou denně si dám kostičku hořké čokolády. Oběd jím normálně tak jak jsem zvyklá vařit. K tomu jsem přidala hodně ovoce a zeleniny a jogurty. Teď k otázce. Nejsem zvyklá snídat, jen kafe s mlékem a s cukrem. Mléko jsem teda vyřadila takže teď už jen kafe a cukr. Miluji kafe a nechci se ho bez cukru vzdát. ( Piju ho jen ráno ) Tak jsem zkusila si dát kafe a po 2h změřila cukr (5,8) pak jsem zkusila si dát snídani a cukr po dvou hodinách (6). A tak mě zajímá jestli to nevadí když vlastně nesnídám ale mám jen to kafe. Ještě dodám že dietu dodržuji asi 4 dny a už mám půl kila dole. Tak nevím no.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6546
28.11.19 14:16
@Anonymní píše:
@bartsch ne, ale řekne to laicky a ne tak odborně? :zed: :think:

To co je v těch článcích je popsáno čistě laicky, to ti řekne právě i ten lékař a když něčemu u lékaře nerozumíš, tak se ptej.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
53588
28.11.19 14:19

Chceš to hodně laicky?
Tak jo. Nejčastější komplikace asi je, že je miminko hodně veliké, takoví ti „světoví rekordmani“ 6-8 kil jsou diabetické děti. Přitom paradoxně ač veliké, orgány může mít nedovyvinuté, takže rodíš obra a pak se o něj v inkubátoru pečuje jako o nezralého nedonošence. V extrémním příadě může v děloze zemřít. Další věc je, že jeho tělo je nastavené na permanentně vyšší hladinu cukru v krvi, takže po porodu se mu ho najednou nedostává a může upadnout do těžké hypoglykémie. Takže místo toho, abyses v prvních hodinách a dnech po porodu ňucňala s novorozencem, budeš na něj chodit koukat do inkubátoru a modlit se, aby se z toho vyhrabal bez následků. Dále vyšší riziko novorozenecké žloutenky a do budoucna bývá špatně kompenzovaná těhotenská cukrovka dávána do souvislosti s vyšším rizikem ADHD.
Ano, nic z toho tě potkat nemusí, flákači mívají často víc štěstí než rozumu, ale proč t riskovat vědomě, netuším.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3303
28.11.19 14:25

@Lucie1906 je to uplne blbe. Cukr proste zadny nikde a do niceho. Hodne ovoce znamena, ze denne smis max 150 g a to jeste s nejakym tukem a bilkovinou (jogurt, tvaroh, zakysanka, orechy…) ze neni vysoky cukr po kafi d cukrem je logicke, vypali se hodnota po par minutach, pze je to jednoduchy cukr a za hodinu po nem neni ani pamatky. Kafe max s mlekem. Celkove mnozstvi sacharidu by melo byt do max 200g a to dost castl nevychazi, spise 130-150…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1027
28.11.19 14:32

@luccifera Mléko právě mám zakázáne úplně. Právě že mi v poradně vůbec neřekla kolik sacharidů denně, nemusím nic vážit, a měřit se jen jednou za 14 dní. Ovoce je myšleno hodně protože já ho jinak vůbec nejím. Byla jsem spíš zvyklá jíst hodně sladkého, neděle mi problém sníst 2 oplatky, nanuk, sladký jogurt a to vše do hodinky třeba, a přes den pít kofolu. Teď tohle vůbec nejím, piju jen vodu. Doktorka mi řekla že je hlavně důležité abych nehladověla a nehubla, takže se mám furt něčím dojidat když mám hlad. Co ale čím? Normálně bych si dala něco sladkého, teď si dám jablko.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3303
28.11.19 14:36

@Lucie1906 orechy treba nebo zelena zelenina. Doporucuju www.tehotenskacukrovka.cz a je tam i ukazka jidelnicku a pravidla stravovani. Ono totiz co se tyce metabolismu cukru, tak je fuk, jestli si das oplatek nebo sladke jabko, pro to mimino to vyjde uplne stejne. A mleko nesmis jen tak z vule doktorky? Protoze z dietetickeho hlediska na plnotucnem mleku do kafe neni nic spatneho (v rozumnem mnozstvi)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
663
28.11.19 14:37

No, je to uplne spatne, bohuzel.. curk si nemuzes dat zadny, kafe jen bez cukru.
Meri se po hodine od zacatku jidla, ne po dvou. Zkus si precist web tehotenskacukrovka.cz tam je to hezky vysvetleny ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1027
28.11.19 14:38

@luccifera Děkuji, kouknu. No doktorka prostě řekla že mléko nesmím, pouze mléčné výrobky. Když jsme se jí ptala jestli můžu alespoň trošku když mě pálí žáha, že mi to pomáhá tak říkala že ne, že si mám dát jogurt nebo kefír. Tak nevím

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat