Těhotenská cukrovka - může se mi stát?

Anonymní
5.12.19 02:45

Těhotenska cukrovka - nechápu

Už několikrát jsem četla různě od holek, že když mám hodnoty v pořádku, tak to tolik hrozit nemusím.
Takže, když nebudu jíst čokolády, bonbóny, dortíčky… budu jíst správně, jen nebudu řešit správné množství a hodnoty budu mít vždy naprosto v pořádku tak je to Ok?
Cukrovku nemam, jen čistě, ze zvedavisti, snad nikomu nebude vadit a nebude chytře poučovat a nadávat. Děkuju. :hug:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
5.12.19 05:18

Jedla jsem všechno v těhotenství a hodně jsem jedla sladký věci a na testech jsem neměla hodnoty takový že bych musela držet dietu.

• Citovat
  • Nahlásit
8484
5.12.19 05:55

Tak je to logicky. Kdyz mate uplne v pohode hodnoty a zadny problem, ze se muzete ladovat cim chcete. :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1281
5.12.19 06:42

Ano, hlavní je ta hodnota. Po pár dnech diety už stejně ty porce tak nějak odhadneš a můžeš zkoušet, co je ještě ok a co už ne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
PaníKadrnožková
5.12.19 07:03
@Cenarius píše:
Tak je to logicky. Kdyz mate uplne v pohode hodnoty a zadny problem, ze se muzete ladovat cim chcete. :zed:

Promin, ale tvuj vyrok neni presny a zakladatelka to chce vedet spravne. Takze znovu:pokud nemas diagnostikovanou tehotenskou cukrovku, nemusis drzet dietu urcenou ke kompenzaci tehotenske cukrovky. Prosim, nemaťte ji!

• Citovat
  • Nahlásit
53502
5.12.19 07:05

On je s čokoládou a dortíčkama ten problém, že je sníš, cukr ti vylítne, ale za hodinu, když měříš, už je zas OK, takže vesele hlásáš, že ti čokoláda projde. Pokud sníš tabulku čokolády na posezení a cukr se ti po ní celou dobu (nikoliv jen po hodině) drží pěkně vyrovnanej, pak cukrovku nemáš a můžeš si jíst, co chceš. Zásadní problém lidí s cukrovkou je, že jim potom ten cukr lítá, takže musí přemýšlet, co jí. Popřípadě jim toho „zakázanýo“ projde tak malej kousek, že je to k ničemu. Dost často se plošně zakazujou věci typu hroznový víno. Já věděla, že mi projde sedm malých kuliček, pokud už k tomu nebudu mít žádný další sacharidy. Což je samo o sobě svačina dost naprd, že jo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
53502
5.12.19 08:32

Koukám, že jsem asi úplně neodpověděla na otázku… tak jinak. Vím, že k plátku masa mi „tabulkově“ projde např. 150 g rýže (45 g sacharidů). Takže to sním, změřím a koukám, cukr 9, tak holt asi neprojde. Na druhou stranu někomu jinému to projde s přehledem, tak si tu rýži takhle dávat bude. A já si dám něco jiného, kde třeba bude těch 45 g sacharidů taky, ale moje tělo se s tím vyrovná líp.
CÍL léčby není terorizovat těhotnou, co všecko nesmí a že bez váhy a kalkulačky už nikdy ani ránu. Jediný cíl je, aby měla dlouhodobě glykémie vyrovnané a v limitu, kde to na plod nemá negativní vliv. Někomu to jde snadno, někomu to jde hůř a někomu metabolismus blbne natolik, že i na jednu lžíci rýže si musí píchat inzulín.
Ale ono v naprosté většině případů, když někdo cukrovku má, tak to množství a druh potravin řešit musí, však proto mu byla diagnostikovaná, že si s tím tělo neporadí, no. Někomu dělají největší problém lačné hodnoty, které se jídlem ovlivňují blbě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
35461
5.12.19 08:43

Pokud nemáš těhotenskou cukrovku, pravděpodobně ani po konzumaci dortíčků a čokolád ti hodnoty nepřesáhnou hraniční hodnoty. Ani si tím těhotenskou cukrovku nepřivodíš. Což ale neznamená, že se tím máš ládovat horem dolem. Omezování jednoduchých cukrů je přínosné vždycky a v těhotenství samozřejmě taky. Takže pokud diagnozu nemáš, jez normálně. Zase na druhou stranu v těhotenství taky není dobré jíst přemíru bílkovin, protože už tak jsou ledviny dost zatížené, takže není dobré je zatěžovat ještě víc. Prostě jez vyváženou stravu, zdravé tuky, bílkoviny a sacharidy s nižším glykemickým indexem. Jako zdravá se opravdu nemusíš zatěžovat tím, že jsi už snědla brambory, tak si nemůžeš dát jablko. Zákusky jen výjimečně a v menším množství, protože taky nechceš vypadat před porodem jako prasátko. (doufám)
Kdo má těhotenskou cukrovku zjištěnou, je sledovaný v diabetologické poradně a podle hodnot buď dodržuje pouze dietu (při lehce zvýšených hodnotách jednoduchá - prostě 5 porcí sacharidů za den) a když to není dobré, může se přejít k úpravě jídelníčku až k tomu inzulínu. Ale v podstatě ano, když dodržuješ ten základ a hodnoty jsou v pořádku, tak nemusíš řešit, že jsi snědla o 10 g chleba více nebo méně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5.12.19 08:59

@ugluk S dovolením se pripojuji s dotazem. Mam tehotenskou cukrovku, hodinu po jídle jsem vždycky ok, hodnoty většinou kolem 6, po něčem sladsim max 7, ale rano nalacno ať dělám, co dělám, téměř vždycky těsně v nebo nad limitem. Inzulin zatím nemám, ale jestli to tak půjde dal, dostanu ho. Jde ten lacny cukr nějak ovlivnit? Sladký jsem neříkám úplně vyloučila, ale omezila (sem tam si osladím caj medem apod.)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
53502
5.12.19 09:22

@mrs.starbucks s tou lačnou je to těžký. Můžeš zkusit experimentovat s druhou večeří, kolikrát paradoxně když člověk večer něco malýho sní, tak je glykémie vyrovnanější. Jinak bych řešila v diaporadně, co oni na ty hodnoty. Dneska už se dává i metformin, to by taky mohlo pomoct, pokud to máš zvýšený jenom lehounce. No a v nejhorším, pár jednotek dlouhodobýho inzulínu jednou denně není žádná tragédie, pokud to má pomoct.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5.12.19 10:59

@ugluk Díky, tu druhou večeři mi radili v diaporadne, zkoušela jsem a bylo to stejný. Zatím se pohybuju nalacno v limitních číslech (do 5.6) a přemýšlím, co s tím, když přes den je to vždycky ok :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18798
5.12.19 11:07
@mrs.starbucks píše:
@ugluk Díky, tu druhou večeři mi radili v diaporadne, zkoušela jsem a bylo to stejný. Zatím se pohybuju nalacno v limitních číslech (do 5.6) a přemýšlím, co s tím, když přes den je to vždycky ok :think:

Mně říkala, že za to může to „sladké“. Vůbec nevím, co si pod tím ty představuješ. Já měla med určitě zakázány, tak je otázka, jak to všechno vůbec dodržujes :nevim: měřili ti dlouhý cukr? Teď nevím jak se to hemoglobin???

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5.12.19 11:20

@Bubla Bůčková Dam si medu malou lžičku, protože na mě akorát něco leze.. Jinak jsem vynechala sladký jídla, ovocný džusy, musli, sladkosti apod., jídlo si zatím nevazim, ale když vím, ze jim úplný minimum sacharidů, mám po jídle cukr třeba klidne 4.5 (už jsem měla jednou i 3.5) a ráno stejně 5.3. Po snídani třeba 5.4.. Ten dlouhej myslím 42?

Příspěvek upraven 05.12.19 v 11:22

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
53502
5.12.19 11:20

@Bubla Bůčková glykovaný hemoglobin. Jo, med určitě zákaz, to je pro diabetika to samý co cukr. Ale někdo fakt bojuje hlavně s tou lačnou, i za striktního dodržování diety. Já mívala bez léků celkem pravidelně vyšší lačnou než pak po snídani, doktor se ani nedivil.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18798
5.12.19 11:30
@mrs.starbucks píše:
@Bubla Bůčková Dam si medu malou lžičku, protože na mě akorát něco leze.. Jinak jsem vynechala sladký jídla, ovocný džusy, musli, sladkosti apod., jídlo si zatím nevazim, ale když vím, ze jim úplný minimum sacharidů, mám po jídle cukr třeba klidne 4.5 (už jsem měla jednou i 3.5) a ráno stejně 5.3. Po snídani třeba 5.4.. Ten dlouhej myslím 42?Příspěvek upraven 05.12.19 v 11:22

Jestli SIS to nespletla s 32 tak to je fakt vysoký. Bud někde děláš chybu viz „jen lžička medu na nemoc“ nebo je to opravdu k tomu inzulinu. Ale neboj, doktorka říkala, že to jsou všechno jen pravděpodobnosti, určitě budete oba v pořádku :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat