Těhotenská cukrovka, porovnání péče/přístupu diabetologů

197
13.1.20 21:29

Těhotenská cukrovka, porovnání péče/přístupu diabetologů

Ahoj, mám těhotenskou cukrovku a chtěla bych porovnat přístup mého a Vašich diabetologů.
U mě jde o 3tí těhotenství, ale první s těhotenskou cukrovkou. Druhý porod měla dcera 4120g bez pozitivních testů na cukrovku (testem jsem prošla). Upřímně jsem zvědavá zda i přes hlídání a udržování současné cukrovky, třetí porod opravdu přinese menší miminko.
Zátěžový test jsem podstoupila v cca 26týdnu, nevyšla mi dobře o 0,2 druhá měřená hodnota (odběr po hodině). Jelikož byly svátky a výsledky těsné, na diabetologii jsem byla poslána až po Novém roce.
Na první návštěvě jsem dostala glukometr a informace že ráno mám mít ideálně hodnoty do 5,1 a hodinu po jídle do 7,8.
Rání glykemii jsem měla vždy lehce zvětšenou (5,6), přes den podle jídla v pořádku či vyšší (obecně pokud jsem nejedla co obsahuje mouku, prošla jsem v pořádku, stejnak jako jsem byly v pořádku i se sladkou snídaní - ovesné musli, ovocné jogurty). Podstoupila jsem i odběr krve kde se analyzuje ta hodnota za měsíc zpět kde jsem měla 34 a limit je 40 tudíž v pořádku i přes vánoční cukroví apod. Přesto jsem po týdnu měření odešla z druhé návštěvy dr s výbavičkou na píchání inzulinu. Že nemáme čas ve 30tt zkoušet přísnější dietu či prášky…hodnoty teď chce na lačno kolem 4 a po jídle kolem 6ti…Snížil ještě požadované hodnoty, neboť měření je nepřesné. Glukometr prý má odchylku +/-0,4, což je rozdíl až 0,8…Čehož jsem si sama všimla a ozkoušela už v prvním testovaném týdnu, že když se změřím 2× ze stejného vpichu je rozdíl 0,5 běžný a např. rozdíl 10minut od sebe v posteli a před snídaní jsem měla i celou jednotku, je běžné že i váš glukometr má takovou nepřesnost?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

432
13.1.20 21:37

No glukometr je proste jen pristroj a odchylka tam vzdycky bude. Ja treba mela vzdycky nizsi lacnou ze zily nez z glukometru, ale ne uplne extreme, treba o 0,2-0,3. Hodnoty po jidlech mi nikdy krev nebrali, takze tam tezko rict.

5,6 lacna je nicmene uz hodne pri gdm, ale myslim, ze je nesmysl znizovat ty hodnoty - ty jsou proste dany nejakym “predpisem”?

Glukometru je taky potreba dat pauzu mezi merenima, treba 15 minut a vic.

Ten dlouhodoby cukr ma vetsina tehotnych v poradku. Neni to uplne ukazatel, spis zjistuje jestli cukrovka nebyla uz driv.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10267
13.1.20 22:04

Ale 5,6 lačná hodnota není jen lehce zvýšená. A ano glukometr má odchylky. U mého bylo psáno měřit v odstupu alespoň 15minut. Dlouhodobý cukr já měla v 30tt kolem 27. Dcera se narodila den po termínu a váha 3.290g

Příspěvek upraven 13.01.20 v 22:25

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22184
13.1.20 22:06

@sakralu
Já měla vysší hodnotu o 0,2 u té po dvou hodinách. Glukometr a dieta. Dlouhodobý cukr OK. Mně zvyšovaly hodnotu mléčné výrobky dopoledne. Jinak jsem byla v normě a dieta stačila. Vylodilo se 3,571 velké miminko den po termínu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8840
13.1.20 22:19

Já měla taky tehotenskou cukrovku, u první dcery ne, vážila 3090g. U mladší jo. Na lačno jsem měla vždy ok, jinak mi to zvyšovala taky bílá mouka. Sladké ani tak moc ne. Prý je to normální. Každej si musí najít to svoje co nesnese. Dlouho doby cukr jsem měla taky ok, inzulín jsem neměla. Druhá dcera měla 3020g.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13.1.20 22:40

Já jdu na kontrolu zítra. Na lacno mám vždycky víc, po jídle jsem hrubé pod normou. Případný inzulin plánuju odmitnout.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
14.1.20 07:22

Jsem diabetik (ani typ 1, ani typ 2, mam neco pomerne neobvykleho). s prvnim ditetem byl jeste limit na lacno okolo 6,0, s druhym 5.x (nebylo to 5.1, ale nepamatuju si presne). bez ohledu na to co snim a jak velke mnozstvi inzulinu do sebe napicham, tohle proste nemam. okolo 4 uz zacinam mit priznaky hypoglykemie, takze to pasmo ve kterem by byla spokojena nase internistka a mne jeste nebylo zle je pomerne uzke.

no, prozila jsem 2× 9 mesicu silenych nervu, kdy na mne bylo rvano ze “zabiju svoje dite”, “chovam se nezdopovedne” a “to mi nerikejte ze tu dietu drzite, to vykladejte nekomu jinemu”… mam dve zdrave deti, obe okolo 4kg (mimochodem maji teda stejny typ diabetu, je to dedicna autoimunita)

s ohledem na citlive zdravotni udaje prosim anonym

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
14.1.20 07:24

@Euforia @lachtanice86 vy jste lekarky? zaujal me u vas obou vyrok ze 5.6 neni jen lehce zvysena hodnota

• Nahlásit
  • Citovat
432
14.1.20 08:02

Nejsem lekarka :lol: ale mela jsem gdm 2× a u gdm jsou urcene jine hodnoty nez u klasicky cukrovky nebo u zdravyho cloveka :) u gdm je lacna limit do 5,1, tudiz 5,6 je uz proste moc. Precti si web tehotenskacukrovka.cz

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10267
14.1.20 08:08

@Euforia souhlasím

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
197
14.1.20 08:17

Děkuji všem za názory. Chtěla jsem hlavně porovnat přístup dr.
Prosím ještě o info kdo jste rodil s těhotenskou cukrovkou, jsou nějaké další testy při porodu a po porodu u rodičky? někde jsem četla že porodem vše končí, můžu jíst normálně, ale jeden den v porodnici se ještě dělá profilové měření…
takže si mám balit glukometr do porodnice sebou? předpokládám že dítko se testuje na tu nízkou glykemii zda nemá po porodu cukru málo, na to testovali i bez těhotenské cukrovky mou malou když se narodila přes 4kg…
Jinak mi máme v rodině velké děti, dřív byly hodnoty jiné, takže třeba maminky do těhotenské cukrovky nespadli, ale např. tchýně první dítě přes 4kg (můj manžel), druhé díte 4,5kg…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
432
14.1.20 08:27

Ja jsem rodila v Praze - U Apolinare a podruhy v Krci. V obou pripadech testovali glykemii ditete. Me uz nikdo nemeril a ani po mne nechteli zadny mereni. gdm konci odchodem placenty, takze pak uz si muzes jist, jak chces. Doporucuje se drzet dietu jeste v sestinedeli, ale to uz pak je ciste na tobe. Ja porodila a uz jsem si davala, co jsem chtela.
Tvuj dia doktor by ti mel dat zadanku na ogtt, na ktery bys mela jit po porodu - treba za pul roku nebo po ukonceni kojeni :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14.1.20 08:43
@sakralu píše:
Prosím ještě o info kdo jste rodil s těhotenskou cukrovkou, jsou nějaké další testy při porodu a po porodu u rodičky? někde jsem četla že porodem vše končí, můžu jíst normálně, ale jeden den v porodnici se ještě dělá profilové měření…
takže si mám balit glukometr do porodnice sebou? předpokládám že dítko se testuje na tu nízkou glykemii zda nemá po porodu cukru málo, na to testovali i bez těhotenské cukrovky mou malou když se narodila přes 4kg…
Jinak mi máme v rodině velké děti, dřív byly hodnoty jiné, takže třeba maminky do těhotenské cukrovky nespadli, ale např. tchýně první dítě přes 4kg (můj manžel), druhé díte 4,5kg…

Glukometr si urcite vem, me pak merili jeste den po porodu, musela jsem zase zapisovat 24hodin.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22184
14.1.20 12:45
@sakralu píše:
Jinak mi máme v rodině velké děti, dřív byly hodnoty jiné, takže třeba maminky do těhotenské cukrovky nespadli, ale např. tchýně první dítě přes 4kg (můj manžel), druhé díte 4,5kg…

Myslím, že se mnou jednali jako s jinými rodičkami. Teď si nevybavím, kdy jsem vracela glukometr, ale po porodu jsem se moc neměřila a extra dietu nedržela. Po půl roce jsem šla na kontrolní test a byla jsem v pořádku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
14.1.20 13:25

@Euforia @lachtanice86 jasne, takze analyza +10% “uz je moc”, hmmm. ono totiz jeste treba v roce 2011 by ses s 5,6 krasne vesla do tabulek i jako tehotna, proto ten udiv…

web cist nemusim, ctu na dane tema odbornejsi clanky. nicmene asi bych si polozila otazku kdo stanovuje ty “zdrave limity” a kdo nasledne profituje z prodeje glukometru, prouzku, per, inzulinu… a cim to asi bude, ze se ten limit porad snizuje - tim ze lidsky organizmus (vcetne plodu v tele matky) se za dekadu skokove snizil v toleranci cukru o 0,5 to asi nebude…

tak to jen tak na okraj. taky uz jsem mela 2× pupinek a netroufla bych si hodnotit co uz je akne vyrazne mimo normu.

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama