Těhotenská cukrovka vaše zkušenosti...

254
26.2.21 17:23

Těhotenská cukrovka vaše zkušenosti

Ahoj holky, prosím mohla bych se zeptat, měla jste některá v těhotenství těhotenskou cukrovku?
Mě ji zjistili tento týden předevčírem..jsem ve 28.tt. Od té doby se snažím jist zdravěji.. Úplně Vynechávám sladkosti a sladké minerálky, piju jen holou vodu..
Přiznám se že jsem obézní.. Vždycky jsem byla. A v těhotenství jsem zatím přibrala 9 kilo..
Paní doktorka mi v diabetické poradně řekla že bych měla hlavně omezit sladké.. A že bych měla jist jen tmavé pečivo a jíst zeleninu.. A jinak se prý nějak extra omezovat nemusím..
Půjčili mi v nemocnici ten přístroj na měření cukru v krvi.. Hodnoty mám 4, 8. 5,2. A nejvíce jsem měla 5,7, potom to zase spadlo na 5,2.
Zmizne ta cukrovka po porodu? :(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
585
26.2.21 17:37

Já měla cukr vyšší po cmundě, kuřeti na paprice. Není to jen o sladkém. Sacharidy :nevim:. Jinak po porodu cukrovka zmizla. Teď po 10 letech, jsem měla trochu vyšší cukr, na kontrolním odběru už ne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
285
26.2.21 18:36

No ono kolikrat to tmave pecivo neni ok. Je to o pocitani sacharidů.
Cukrovku jsem mela, hold jsem pila jen vodu nebo vodu s citronem, vubec jsem nemohla brambory ( jeden a to mensi ), testoviny… Takze jako prilohu jsem mela vhodnou zeleninu. Nebudu lhat, ze nez jsem si zvykla, tak jsem mela furt hrozny hlad.
A zhubla jsem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5351
26.2.21 18:53

Já teď těhotenskou cukrovku mám a bylo mi řečeno, abych omezila hlavně sacharidy - pečivo, přílohy. Také se měřím glukometrem a je fakt, že po obědě s přílohou, kde jsou brambory, rýže nebo těstoviny je ta hodnota vždy vyšší.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30778
26.2.21 19:05

Doporučuju web tehotenskacukrovka.cz
Ten problém je mnohem komplexnější, než vynechat sladký :nevim:
Cukrovku jsem měla ve dvou těhotenství. Po porodu jsem měla hodnoty v normě. Nicméně cukrovka těhotenská může přejít do diabetu 2. typu. To dopředu nikdo neví.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
459
26.2.21 19:08

Panejo, tak to ti doktorka moc neporadila. Těhotenská cukrovka je o počítání sacharidů, ne jen o omezení cukrů. Tmavé pečivo často obsahuje karamel, tomu bych se vyhnula obloukem. Já mám těhu cukrovku už podruhé a hlad jsem snad ještě neměla. Je to o vyváženém jídelníčku. Navýšila jsem tuky a bílkoviny a užívám si to. Řídit by ses měla stránkami tehotenskacukrovka.cz. Inspiraci nalezneš také na instagramu mamascukrovkou, tam jsou super recepty. Případně existují ještě stránky na fcb Těhotenská cukrovka + vhodné recepty. Tam ti klidně odpoví i na dotazy a nalezneš tam podporu mezi jinými cukr free maminkami. Hodně štěstí, za zdravé miminko ta dieta opravdu stojí :srdce: P. S.: Klidně napiš do SZ. Pokud budu umět poradit, ráda pomůžu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
63
26.2.21 19:20

Měla jsem těhotenskou cukrovku. Dostala jsem v dia poradne přehledný seznam potravin kolik sacharidů maji a sledovala jsem na balených věcech tabulky. Ze začátku jsem si poctivě vážila jídlo a psala, než jsem si to zažila. Vodu jsem pila vždy a trochu mlíka do kafe bez kofeinu jsem mohla. Ale prostě jsem dostávala šílené chutě na sladké, takže jsem stejně občas snědla kousek horalky nebo banán navíc.
No hodnoty jsem měla dobré, jen párkrát mírně zvětšené. Ale malý se narodil v 35 tt. Tak myslím, že ta cukrovka přispěla. Ale já skoro neodpočívala, plus můj věk 37 a taky všechny kila navíc prakticky jen v břichu…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
254
26.2.21 19:34

@Salorka a mohla bych se zeptat jak si to meříš?
Já si to měřím třeba hodinu před obědem a hodinu po obědě 1× denně.. Je to takhle správně? Jsem z toho ještě trochu zmatená :?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
780
26.2.21 19:54

No moment a z čeho ti vykouzlili tu cukrovku?
Já mám diabetičku dědu, sestru i mámu. Vyloženě obézní teda nejsou. Máme to dědičné. Všichni chodí do poradny a měří si cukr. Sestra teď v těhotenství píchá raději inzulin. Jenže všichni měli cukr nad 10 a víc. Já se občas změřím s nimi a mám cukr kolem 5-6 a to diabetik nejsem. Většinou se má měřit na lačno, ten údaj je u diabetiků nejdůležitější, protože tam právě mají nejvyšší cukr. Pokud vím, tak cukr do 6 je v normě. Nevím tedy jaký je rozdíl mezi klasickou cukrovkou a cukrovkou v těhotenství, ale ty hodnoty by měly být pořad ve stejné normě ne? :think:
Jinak cukrovka vážně není o sladkém, důležité je jist pravidelně v malých porcích :oops:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
254
26.2.21 20:00

@Markéta188 ahojky vzali mi krev a sestra mi řekla že to mám hraniční.. Měla jsem hodnoty 5.1 Řekli mi že mám přijít ještě jiný den že mi tu krev vezmou ještě jednou.. Šla jsem tam po 3 dnech znovu nalačno.. I tak byl výsledek 5.1 a tak mě šoupli do diabetické poradny.. Takže to vydedukovali asi jen z té krve.. Prý se pije nějaká sladká voda a podle toho se to zjistí.. Ale mě nic takového nedělali.. Jen ta krev a moč :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
780
26.2.21 20:06
@Majka6802 píše:
@Markéta188 ahojky vzali mi krev a sestra mi řekla že to mám hraniční.. Měla jsem hodnoty 5.1 Řekli mi že mám přijít ještě jiný den že mi tu krev vezmou ještě jednou.. Šla jsem tam po 3 dnech znovu nalačno.. I tak byl výsledek 5.1 a tak mě šoupli do diabetické poradny.. Takže to vydedukovali asi jen z té krve.. Prý se pije nějaká sladká voda a podle toho se to zjistí.. Ale mě nic takového nedělali.. Jen ta krev a moč :nevim:

Tak jsem si to vygooglila, u zdravého člověka je norma nalačno do 6, u těhotných do 5, ale taky jsem se dočetla, že by ti odběry měli udělat 3× a pokud pokaždé vyjde výsledek 5 a více, tak už je to těhotenská cukrovka, nicméně ty ji máš tedy hodně na hraně, asi to moc řeší, každopádně sladké vážně omezit, ale nehlídej se jak při tvrdé dietě, to tělu ani miminku vážně nesvědčí, sestra má teď ve 13tt cukr kolem 7-8 a jako diabetička ví, že hladovění není řešení, naopak se ji i cukr zvedal. Naordinuj si pravidelný jídelníček, co s nejméně sacharidama. Trochu omezit ještě tučné. Mám VOŠ analýzu potravin, tmavé pečivo je nesmysl, jen si po něm prijdeš sytější, naopak doporučuji 2 tenké krajíčky klasického chleba. Vynechat rýži a těstoviny

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5351
26.2.21 20:09

@Majka6802 já měřím vždy obden a to - hned ráno v posteli nalačno, hodinu po snídani, hodinu po obědě a hodinu po večeři. Vše musím zapsat i to, co jsem jedla. Hodnoty v těhotenství mám mít 5,3 max nalačno a max 7,8 hodinu po jídle. Takže když teď koukám na ty Tvoje hodnoty, nějak nechápu co máš měřit ty? Já na oggt měla vyšší tu druhou zátěžovou po první hodině, proto mě poslala do dia poradny.

Podle mě je blbost měřit před jídlem, to o ničem nevypovídá

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
63
26.2.21 20:10

@Majka6802 Tobě tvuj gynekolog neřekl, že se máš jít objednat na tu sladkou vodu? Jestli si dobře pamatuju, tak to má být právě mezi 24 a 28 tt…tak nějak. A myslím, že některé tam posílají automaticky kvůli věku a tebe by snad měli kvůli té krvi :nevim:
Mě vždy všechno vysvětlili a doporucili kam mam jít na vyšetření. A taky jsem byla těhotná, když už byl covid loni ma jaře.

Já jsem si některý den vážně změřila hodnoty před snídaní, hodinu po, pak svačinu, oběd, večeři…a zapsala jsem si hodnoty a co jsem snědla. Zvážila jsem si chleba, brambor, všechno co nemělo na obalu tabulku. A jak tu zminily holky, na internetu se toho dá najít dost. Dodržovat dieta by se měla kvůli miminku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
254
26.2.21 20:11

@Nelahee mě gynekolog jen řekl že se mám objednat do nemocnice na vyšetření kvůli těhotenské cukrovce :?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1409
26.2.21 20:19
@Majka6802 píše:
@Nelahee mě gynekolog jen řekl že se mám objednat do nemocnice na vyšetření kvůli těhotenské cukrovce :?

Tys sla na ogtt a tam ti 2× nalacno namerili 5,1, chapu to dobre?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat