Těhotenství 1. screening - odchylky od normy

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Verusse93
Povídálka 20 příspěvků 22.07.19 13:45
Těhotenství 1. screening - odchylky od normy

Zdravím dámy,

jdu si pro Váš názor nebo radu. Před dvanácti dny jsem podstoupila svůj 1.prvotrimestrální screening v liberecké nemocnici (to jsem byla 12+5), odběry krve jsem podstoupila o pár dní dříve u své doktorky. Výsledek screeningu byl negativní, vizuelně se jevilo vše v pořádku, nicméně jsem měla zvýšenou hodnotu Volného beta-hCG (239,0 IU/I, Ekvivalentní k 4,242 MoM), norma je prý od 2,5 do 3 Mom. PAPP-A jsem měla 1,450IU/I Ekvivalentní k 0,873 MoM. Dále mi bylo sděleno že je naznačen reverzní tok v DV.

Na základě těchto výsledků jsem byla pozvána na konzultaci ke genetičce. Obéznámila mě s tím, že mám zvýšený ten Volný beta-hCG a tím pádem je tam velký poměr vůči PAPP-A. Dále že je abnormální ten reverzní tok. Doporučila mi buď genetické testy, které prověřují tři chromozomy a stojí 12.000 - 16.000 Kč, nebo odběr plodové vody, s tím že bych musela být 14 dní vyřazená z normálního provozu a šetřit se doma na lůžku. Domluvily jsme se nakonec, že v srpnu půjdu ještě na jeden kontrolní UTZ a na základě jeho výsledků se rozhodnu pro odběr plodovky.

Chci se Vás maminky zeptat, jesli jste některá byla v podobné situaci a jak Vám to celé dopadlo. Jsem z toho strašně vyplašená, mimčo bylo vymodlené a vůbec jsem si nemyslela, že by nás mohla potkat nějaká atypická odchylka, oba s partnerem jsme zdraví, v rodinách se nám také nevyskytují žádné genetické vady, navíc vizuelně byl UTZ OK. Není to v dnešní době také tak trochu business ze strany lékařů? Příjde mi kolikrát, zda nechtějí lékaři budoucí rodiče vyplašit, aby si připláceli za drahé testy. Těžko soudit, Jaký na to máte názor?

Děkuji za reakce :srdce:

Reakce:
luccifera
Ukecaná baba ;) 1804 příspěvků 22.07.19 13:57

Ahoj, jsem aktualne tyden po libereckem screeningu v KNL a mela jsem zase nižší PAPP, kupodivu me hned nehnali na AMC, ale hned další den me pozvali na geneticky UTZ a delaly se podrobnejsi průtoky a skoro bych rekla cary mary. Nakonec jsem z toh vysla s ještě negativnějším výsledkem a zhodnocenim, ze holt někdo ma prirozene ty výsledky z krve trochu abnormalne a nemusi to ještě o nicem svedcit. Ten PAPP pry ukazuje na fci placenty a schopnost vyzivy.

V předchozím tehotenstvi jsem mela zase vysoke HCG a to jsem mela vysoke riziko Downova syndromu (1:40) a na AMC jsem byla. Klidovy rezim (fakt lehací) jsem mela 4 dny a pak jsem chodila do práce do kancelare…

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.07.19 14:02

Prosím anonym, nechci spojovat nick s bydlištěm

Moje kamarádka byla v březnu v Lbc a vyšel ji zvýšený PAPP-A, utz v pořádku, taky ji nabízeli to stejné co Tobě, byla z toho hotová, ještě to probrala se svým gynekologem, a prý se teď screening dost zprisnil, doporučil ji taky tu genetickou konzultaci a jeden utz v Lbc navíc, tam bylo vše opět v pořádku. Rodí v září a do teď je vše ok, a nikde se nic pak neobjevilo, na plodovku ani na placené testy nešla.

Mně tam čeká utz za 14dni, tak se už děsím, že kvůli věku a tak mě budou taky doporučovat další a další vyšetření.

Držím palce, ať dopadne následný utz dobře a nemusíš pro svůj klid podstupovat odběr PV.

Janli
Echt Kelišová 9886 příspěvků 22.07.19 14:19

U mě se bohužel Down potvrdil. Screening negativní, pouze s malou odchylkou. Šla jsem na triple testy a ty vyšly pozitivní. Pak plodovka a potvrzení diagnózy. Jako bussines to nevidím, lékaři nechtějí nic zanedbat.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.07.19 14:30

A jaké teda máš rizika vad? Já byla na 1.screeningu jinde, u nás se bere v potaz UTZ i krevní hodnoty hned dohromady - takže mi screening vyšel pozitivní na Downův syndrom zhruba 1:70? (nevím už z hlavy přesně). UTZ byl v pořádku, ale právě krev mi vyšla špatně - jak píšeš velký rozdíl mezi beta-hCG(ta ale byla v normě) a PAPP-A (mimo normu - nízká). Dále jsem měla větší riziko preeklampsie a růstové retardace plodu, proto jsem musela až do cca 36?.týdne brát léky. Byla jsem odeslána na genetiku s tím, že mi rovnou i udělají odběr choriových klků, s tím jsem souhlasila (ale u nás to nebylo vymodlené dítě a já bych se smířila i s tím, že je cca 1% riziko potratu). Dále myslím dělali i celý kariotyp, to myslím, že u těch placených testů není. Já bych se hlavně rozhodla podle míry rizika syndromů a osobním nastavení, kdyby se nějaký syndrom potvrdil, co to pro mne znamená. Jinak já jsem rozhodnutá, že i při dalším těhotenství a negativním screeningu (pokud nebude zcela excelentní), si nechám udělat placené testy. Jako peněz nemám na rozdávání ani kočárek mne nestál to co píšeš, že po tobě chtějí za ty placené testy, ale je to jednorázová investice, která ale může zcela zásadně ovlivnit můj (mé rodiny) život. Děťátko mám zdravé :)

vrbule
Kecalka 403 příspěvků 22.07.19 14:35

Ja mela naopak nizsi hcg, vysledek screeningu diky tomu atypicky. Hladiny maji byt 0,5-3, idealne kolem 1. Me nabidli opakovany ult a krevni testy, tzv. serum integrovany test v 16tt nebo placeny dna test nebo plodovku. Vzali jsme to prvni a vysledek je ok. Samozrejme to neni 100%, to je jen plodovka, ale riziko na DS se napr. snizilo 6ti nasobne. Ostatni by se melo ukazat na ult, takze jsme se i na druhy screening pro jistotu objednali na genetiku a zaplatime si ho. V pripade, ze by se jim cokoliv nezdalo, tak vyuzijeme dalsi moznosti. Uvidis dle dalsich vysledku. Kdyby se jim zas neco nelibilo, sla bych radeji na dalsi testy.

Verusse93
Povídálka 20 příspěvků 22.07.19 14:40
@Anonymní píše:
A jaké teda máš rizika vad? Já byla na 1.screeningu jinde, u nás se bere v potaz UTZ i krevní hodnoty hned dohromady - takže mi screening vyšel pozitivní na Downův syndrom zhruba 1:70? (nevím už z hlavy přesně). UTZ byl v pořádku, ale právě krev mi vyšla špatně - jak píšeš velký rozdíl mezi beta-hCG(ta ale byla v normě) a PAPP-A (mimo normu - nízká). Dále jsem měla větší riziko preeklampsie a růstové retardace plodu, proto jsem musela až do cca 36?.týdne brát léky. Byla jsem odeslána na genetiku s tím, že mi rovnou i udělají odběr choriových klků, s tím jsem souhlasila (ale u nás to nebylo vymodlené dítě a já bych se smířila i s tím, že je cca 1% riziko potratu). Dále myslím dělali i celý kariotyp, to myslím, že u těch placených testů není. Já bych se hlavně rozhodla podle míry rizika syndromů a osobním nastavení, kdyby se nějaký syndrom potvrdil, co to pro mne znamená. Jinak já jsem rozhodnutá, že i při dalším těhotenství a negativním screeningu (pokud nebude zcela excelentní), si nechám udělat placené testy. Jako peněz nemám na rozdávání ani kočárek mne nestál to co píšeš, že po tobě chtějí za ty placené testy, ale je to jednorázová investice, která ale může zcela zásadně ovlivnit můj (mé rodiny) život. Děťátko mám zdravé :)

V závěru mám napsáno že je negativní Screening Downova syndromu a rizika:

Trizomie 21 Populační r. 1:931 Upravené r. 1:10010
Trizomie 18 Populační r. 1:2275 Upravené r. 1:20000
Trizomie 13 Populační r. 1:7138 Upravené r. 1:20000

vrbule
Kecalka 403 příspěvků 22.07.19 14:52

@Verusse93 Tebe se tykaji ta upravena rizika a ty jsou tedy naprosto v pohode ;) Nech si udelat kontrolni ultrazvuk, prip.krev, ale myslim, ze si nemusis delat starosti :kytka:

vrbule
Kecalka 403 příspěvků 22.07.19 14:53

@Verusse93 A o plodovce, ktera je rizikova pro mimco, bych v tomhle pripade asi vubec neuvazovala…pozitivni screning je od 1:500. Ty jsi fakt daleko od toho.

Verusse93
Povídálka 20 příspěvků 22.07.19 15:01

@vrbule Moc děkuju za uklidnění, to ráda čtu :hug:, uvidím teda co mi řeknou v srpnu na tom kontrilním UTZ.

vrbule
Kecalka 403 příspěvků 22.07.19 15:10

@Verusse93 My byli s manzelem 4 tydny nez byly druhe vysledky taky jak na trni. Me vyslo riziko na trizomii 18 1:588, takze hranicni. Ale taky jen diky krvi. Ultrazvuk naprosto v poradku. Ted uz netrpelive cekam na dalsi v 21tt. Zase se se mi o kus ulevi ;) Drzim palce, at to dobre dopadne :kytka:

Verusse93
Povídálka 20 příspěvků 22.07.19 15:30

@vrbule Také držím palečky :kytka:! Určitě to musí dobře dopadnout.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.07.19 22:12

Pokud máš pochybnosti, tak si znovu sjednej schůzku na genetice. Prober to s nimi (své pochybnosti, obavy, dotazy), ať máš všechny informace a klidné těhotenství. Jestli ti daná genetika svým přístupem nevyhovovala, tak můžeš zkusit konzultaci třeba někde jinde.
Přeji ti klidné těhotenství a zdravé miminko :srdce: :hug:

Váš příspěvek
Reklama