Těhotenství a nárok na mateřskou

Anonymní
16.6.21 10:32

Těhotenství a nárok na mateřskou

Ahoj, v praci, kde pracuji jsem nastoupila 1.rijna, predtim jsem nikde poradne nepracovala (hodne jsem cestovala a privydelavala si vsude mozne). Zjistila jsem vsak, ze jsem v 5tt. Je mi hodne spatne, pracuju v provozu, kde je to psychicky narocne, nemuzete si pomalu ani sednout, a nevolnosti tomu moc nepridavaji, porad beham na zachod. Myslite, ze kdyz pujdu od cervence na neschopenku, budu mit narok dale na MD a rodicovsky prispevek?
Dekuji za zkusenost :srdce:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1982
16.6.21 10:34

Musis mit odpracovano 270 dni za posledni dva roky k naroku na PPM.
Rodicak je davka statni socialni podpory a na tu mas narok bez podminek.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2331
16.6.21 10:42

Tak jestli pracuješ od října a ještě dalších 6 měsíců budeš, tak to vychází, že budeš mít oddělených nějakých 15 měsíců, tak by si nárok měla mit, si myslím..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2331
16.6.21 10:45

A ikdyz půjdeš na neschopenku, tak to neznamená, že tě na ni doktor nechá do konce těhotenství. Může se ti po prvním trimestru udělat lépe. A jinak ano, ikdyz budeš na nemocenské, tak nárok na PPM mít budeš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
672
16.6.21 11:08

Pracovala jsem měsíc a půl v DD, když jsem nastoupila na neschopenku kvůli tehu. Bylo to hned po škole a tím, že mi běžela dal smlouva, tak jsem nárok na PPM měla. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16.6.21 11:45

@VitaminC takze to chapu spravne, kdyz mam odpravovano tedy v tuto chvili 270 kalendarnich dni za posledni rok, ze narok na MD mit budu, kdybych sla od cervence/srpna na neschopenku?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1700
16.6.21 11:51
@karamomsen píše:
@VitaminC takze to chapu spravne, kdyz mam odpravovano tedy v tuto chvili 270 kalendarnich dni za posledni rok, ze narok na MD mit budu, kdybych sla od cervence/srpna na neschopenku?
:lol: :lol: :lol: Tak už ti to holky jednou napsaly, tak co myslis
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2
23.6.21 10:42

Dobrý den, budu ráda, když se najde někdo, kdo bude znát odpověd a poradí, předem děkuji:)
Jsem v 8tt je to brzo, nicmeně sme se stehovali ted do jineho města. 100km od me prace, nasla jsem si gynekologii ktera je dalsich 30 km daleko a jednoduse receno, furt pendlovat behem tydne nekolik set km absolutně nezvladam jelikož je mi i hrozně zle celé dny. Momentalně pracuji 23. Mesicu v kuse a za mesic mi konči smlouva na dobu určitou. Přemyšlim, že bych novou nepodepsala a nastoupila za mesic na pracovni uřad, kde bych potrebovala byt jen cca 4 mesice pred nastupem na mateřskou. Zjistovala jsem si nejake ochranne lhuty nicmene muže mi tu nekdo rict, jestli bych po tech 4 mesicich na pracaku mela narok na mateřskou? Popřipadě dostavala bych i prispevek z pracaku? Díky mockrat:)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11472
23.6.21 10:56

@Luckuc Proč tak složitě? Normálně podepiš novou smlouvu a budeš pořád zaměstnaná, k čemu chodit na pracák? Když budeš zaměstnaná, apůjdeš třeba na neschopenku, tak se ti to normálně počítá. Čtyři měsíce na pracáku už ne. Musím mít v posledních dvou letech odpracovaných 270 dní abys měla nárok na mateřskou, to máš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2
23.6.21 11:24

@arinecka No jde o to, že sem praci chtela zmenit, dojizdim 4× tydne 4 hodiny a 13h jsem pak v praci. A to logicky nezvladam. Jenže jsem otěhotněla a sice bych mohla skrz problemy jit treba na neschopenku, ale ta je zbytečně zavazujicí. Kdybych neprodloužila smlouvu v práci a registrovala se na UP stale bych mela odpracovanych 270 dni za posledni 2 roky. Zajimala mě zkušenost jestli to tak někdo měl:)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11472
23.6.21 11:31

@Luckuc Tak třeba někdo napíše. Já jsem to takhle neměla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9426
23.6.21 13:47

@Luckuc Ochrannou lhůtu pro nárok na PPM budeš mít 180 dní, takže to ti vyjde. Nárok na podporu v nezaměstnanosti taky mít budeš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
23.6.21 18:38

@Lendeš Chápu to tedy správně, že i přesto, že jsem pracovala přes dva roky bez pauzy a nyní jsem na ÚP, ale delší dobu, jak 180 dní, tak nemám nárok na PPM?

• Citovat
  • Nahlásit
9426
23.6.21 20:44
@Anonymní píše:
@Lendeš Chápu to tedy správně, že i přesto, že jsem pracovala přes dva roky bez pauzy a nyní jsem na ÚP, ale delší dobu, jak 180 dní, tak nemám nárok na PPM?

Chápeš to správně, pokud už do práce nenastoupíš, nárok mít nebudeš, ochranná lhůta je max. 180 dní.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
24.6.21 07:43

@Lendeš Děkuji. Nevyjde mi to asi o 28 dní 😕 No a ještě dotaz - pokud bych šla na OSVČ třeba na dva měsíce (samozřejmě bych si platila i zdravotko), pomohlo by to a měla bych nárok na PPM?

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat