Těhotenství a poloviční​ úvazek

269
9.6.17 10:08

Těhotenství a poloviční​ úvazek

Zdravím :mavam:
Ráda bych zkusila štěstí, jestli tu bude někdo vědět více.
Jsem v prvním měsíci těhotenství (první těhotenství). A jsem zaměstnaná jako pokladní ve velkém nákupním řetězci - což znamená tahání a zvedání těžkých věcí apod.
Ale zaměstnaná jsem jen na poloviční úvazek na dobu neurčitou.
Tak se ptám, může mě zaměstnavatel vyhodit? Mám nárok na nemocenskou s rizikovým těhotenstvím a později na mateřskou?
O přeřazení na jinou, méně náročnou pozici pochybuju, nevím co by v tomto odvětví bylo méně náročné :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

14457
9.6.17 10:22

A proc hned nemocenskou, kdyz ti nic neni? Se domluv v praci a muzes jenom sedet za pokladnou ne? To neni prace co by tehotna nezvladla :nevim: tahat zbozi muzou ostatni zamestnanci. Vyhodit te nemuzou a proc by taky meli?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9.6.17 10:24

Tak lehká práce je třeba úklidy. Čili vytírání, umývání, desinfekce určitých prostor atd.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9.6.17 10:27

Pokud jsi jenom za pokladnou a sedíš celou dobu - to se mi nezdá jako těžká práce (s tím, že by tě minulo tahání věcí a vybalování zboží jak to mají v Lidlu - jedna osoba dělá vše!)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
269
9.6.17 10:38

Tak vidím, že nemáte ponětí o tom co pokladní projde rukama. Určitě to není jen o sezení za pokladnou, sezení určitě nepřipadá v úvahu :lol: Od velkých balíků konzerv, pytlů granulí, pytle brambor, basy, baliky pet flasek. Nehledě na vietnamské nákupy. 8o

Nikdo neříká že chci okamžitě nemocenskou, ptám se teoreticky zda na ní mám vůbec nárok. Nic víc.
Jde mi o to jestli mám stejné nároky jako zaměstnanec na plný úvazek.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9.6.17 10:44
@Kipe píše:
Tak vidím, že nemáte ponětí o tom co pokladní projde rukama. Určitě to není jen o sezení za pokladnou, sezení určitě nepřipadá v úvahu :lol: Od velkých balíků konzerv, pytlů granulí, pytle brambor, basy, baliky pet flasek. Nehledě na vietnamské nákupy. 8oNikdo neříká že chci okamžitě nemocenskou, ptám se teoreticky zda na ní mám vůbec nárok. Nic víc.

Ano, máš stejné nároky. Pokud to za kasou bude opravdu těžké, tak tě můžou přeřadit pouze na úklízečku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2758
9.6.17 10:54

@Kipe asi to bude o domluvě, třeba na úsek mléč. výrobků, kdybys musela doplňovat nebo jen kasa. Někdo sedí jen u kasy, která jede vždycky a někdo od kas i odbíhá, tak se zkus domluvit, že budeš sedět jen za kasou

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14457
9.6.17 10:55

@Kipe já vim co má pokladní na starost, ale to je pak o domluvě, můžeš se prohodit s kolegyní a jedna bude sedět za pokladnou a druhá bude jen doplnovat. Základem je to oznámit v práci a snažit se najít řešení a ne hned vymejšlet důvod, proč jít na nemocenskou…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3169
9.6.17 10:56
@Kipe píše:
Tak vidím, že nemáte ponětí o tom co pokladní projde rukama. Určitě to není jen o sezení za pokladnou, sezení určitě nepřipadá v úvahu :lol: Od velkých balíků konzerv, pytlů granulí, pytle brambor, basy, baliky pet flasek. Nehledě na vietnamské nákupy. 8oNikdo neříká že chci okamžitě nemocenskou, ptám se teoreticky zda na ní mám vůbec nárok. Nic víc.

Nárok na nemocenskou máš 100% v případě zdravotních komplikací. Bohužel 90% doktorů ti ji napíše na vyžádání, 80% ji dokonce samo nabídne :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9.6.17 10:58

Dle zákona tě zaměstnavatel vyhodit nemůže.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17602
9.6.17 11:06

Zadny nárok na nemocenskou neexistuje. Pokud je tve tehotenstnvi rizikove, dostanes ji, pokud není, není k ni logicky důvod. Vhodnost tvého pracovního zarazeni ma resit tvůj zamestnavatel, ne lekar. Zadna neschopenka kvůli praci neexistuje.
MMCH - tahani věci v praci vadi, tahani prvorozeného dítěte kupodivu nevadi - a to ma kolikrat i vic nez 15 kg.
Vyhodit te jako tehotnou, pokud nejsi ve zkusebni době nebo nekonci cely zamestnavatel, nemůže.
A ve velkem retezci se jiste najde práce pro tehotnou vhodna, staci zažádat pisemne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
70119
9.6.17 11:15

@Kipe Ne, pokud ti nic není, tak na rizikové nárok nemáš… máš nárok na přeřazení na práci pro těhotnou vhodnou, což klidně může být vybalování lehčího zboží, v supermarketu je spousta věcí, které jsou do těch povolených 5 kg, takže ti klidně mohou někam přistavit paletu a nechat tě to rovnat do regálů, kontrolovat trvanlivost potravin, kontrolovat zeleninu…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2059
9.6.17 11:22
@KatkaX píše:
Nárok na nemocenskou máš 100% v případě zdravotních komplikací. Bohužel 90% doktorů ti ji napíše na vyžádání, 80% ji dokonce samo nabídne :(

Mně to připadá v pořádku. Ta ženská ví nejlépe, jak se cítí, jak moc je to pro ni stres v zaměstnání, jaké má nevolnosti atd.

Já mám nevolnosti děsné, mám ale velké štěstí, že se můžu zavřít do kanceláře a nikdo mě klidně půl hodiny neotravuje. Nemít takový luxus, tak jdu na rizikové klidně taky.

Zakladatelce se nedivím, práce v supermarketu je hrozná. Nevím o jediné těhotné, která tam dělá i během těhotenství. A ten plat za to taky upřímně nestojí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
951
9.6.17 11:29

Pokud chces jit na nemocenskou, bojis se, ze by se miminku mohlo neco stat vlivem narocnejsi prace, tak proste rekni doktorovi ze mas treba bolesti, je ti hodne spatne a on nemocenskou napise nebo proste rekni ze mas hodne fyzicky narocnou praci. Nestoji za to se drit a pak prijit o dite, nektere zenske se drou cele tehotenstvi a nic se nestane a nekterym staci trocha fyzicke zateze a je pruser. Je to na tvem zvazeni ja musela cele tehotenstvi lezet a mohla jen na zachod jinak bych o dite prisla. Sestrenka zase lita jak camrda ve 36tt. Ona delala prodavacku ale nekdy od 15tt je na nemocensky kvuli dojizdeni a tahani veci i kdyz ma tehu v pohode.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1187
9.6.17 11:37

@Kipe Ale to víš, že vím, sama jsem tam dva roky seděla (brigádně) jednou jsem měla pohmožděnou ruku, a stačilo slušně poprosit, zda by mi to nezvedli oni, nebo neposunuli, většina lidí to dělá automaticky. A vždy mi vyhověli, a to si ještě říkali, že je to nenapadlo dřív.
Ale dělala jsem v Lidlu a tak se většina věcí nahoru z košíku netahá.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama