Těhotenstvi a pracovní neschopnost

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.10.18 10:13
Těhotenstvi a pracovní neschopnost

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to s pracovní neschopnosti. Test mi vyšel v neděli pozitivní dělala jsem 2× včera totéž. Zkusila jsem test od clear blue Digital. Ten mi ukázal že je pozitivní a 2-3 tyden. K doktorovi mám v plánu jít během příštího týdne. Jak je to s tím kdy jít na nemocenskou a kdy ne. Dělám ve fabrice 3-smenny provoz. 8 hod. Nosím těžké bedny jsem v hluku, prachu a pracuji i s cínem který má přes 300stupnu a s chemickými látkami. Nevím jak to je zda lékař se zeptá sám, kde pracuji nebo si musím o to říct. Nevím vůbec jak to chodí, jsem těhotná poprvé. Pracovat v tomto prostředí není nejspíš vhodný pracovat jako těhotná. Tak poraďte zda jít hned nebo až po nějaký době. Děkuji za odpověď

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Kriss Tina
Kelišová 6983 příspěvků 30.10.18 10:16

Neschopenku ti jen tak od sebe nedá. Musíš to oznámit v práci a zaměstnavatel má povinnost ti zajistit práci kterou jako těhotná můžeš vykonávat.

ugluk
Hvězda diskuse 44125 příspěvků 30.10.18 10:19

Lékaři je celkem jedno, kde pracuješ. Pokud děláš práci pro těhotné nevhodnou, musíš si to vyřídit se zaměstnavatelem, aby tě přeřadil. Lékař vypíše neschopenku pouze tehdy, máš-li zdravotní problémy, což je jeho kompetence.
Tolko teorie a zákon, v praxi dost doktorů tu neschopenku „na blbou práci“ vypíše a holt si tam nějakej zdravotní důvod vymyslí. Se všema omezeníma, co k tomu patří (max. 6 hodin vycházek denně a jo, kontrolují to).

Misule_misul
Povídálka 40 příspěvků 30.10.18 10:19

Ahoj :) Taky dělám s chemikáliema. Byla jsem na neschopence 14 dní, a pak jsem se vrátila, po domluvě s vedením dělám jinou práci. Je to ze zákona povinný, tě převést na jinou neškodnou pozici. V případě, že by jí pro Tebe neměli, bys měla být doma za plat. Rozhodně není výhodný, být doma na neschopence, kvůli pěnězům, vycházkám (jsou max 6 hodin denně) a nevím jak by se pak počítala mateřská.

Lara Farseer
Ukecaná baba ;) 1021 příspěvků 30.10.18 10:25

@Misule_misul
Mateřská se počítá z platu před nemocenskou (já měla rizikové doopravdy, ne jen jako kvůli nevhodné práci). Ale jinak zaměstnavatel tě má povinnost přeřadit na vhodnou pozici, nebo enchat doma za plný plat ( a bez omezení vycházek).

Já strávila na rizikáči celý těhotenství a je to neskutečná otrava… pravidelně jsem vycházky prozvracela a pak už jsem nikam nemohla. Brutální finanční sešup oproti plati. Kontroly několikrát za tu dobu. Pokud nemusíš, tak to nedělej.

Zaměstnavatel nemá možnost tě odmítnout. Může se tě snažit zastrašit, ale nedej se. Máš na to nárok.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.10.18 10:34

Mě se teda doktor zeptal kde pracuji, co tam dělám za práci, jaký směny, jak to zvládám. Nejprve sem řekla že je to ok (bylo mi ještě dobře), příští návštěvu v 8 tt mi sám doporučil (také díky hematomu a špinění), ale i směnnýmu provozu, nevolnostem, únavě ať jsem raději doma, tak jsem na neschopence. U nas v práci, je to ale běžné, každá holka je doma hned a mistři nám to i doporučují. Takže pokud se necítíš tak bych to doktorovi řekla ;). Beru to tak, že je pro mě důležitý být v pohodě než se někde stresovat, zdravotní pojištění si již několik let platím tak co :D

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.10.18 10:39

Já třeba nevydržela celou dobu v práci sedět potřebovala bych pauzy na lehnutí, jinak mě šíleně bolelo břicho, což u nás ve fabrice ani při přeřazení na jinou práci není možný. Výplatu tvoří hlavně částka z premií za výkon, který bych nestíhala a na jiné pozici už bych normu vůbec nestíhala (chvíli trvá než si člověk najde ten způsob) a s častějšími pauzami na toaletu,zvracení a častější jídlo by se to zvládnout ani nedalo. Takže bych se finančně také propadla a to jsem nechtěla, abych měla lepší základ pro výpočet nemocenského.

Lara Farseer
Ukecaná baba ;) 1021 příspěvků 30.10.18 10:40
@Anonymní píše:
Mě se teda doktor zeptal kde pracuji, co tam dělám za práci, jaký směny, jak to zvládám. Nejprve sem řekla že je to ok (bylo mi ještě dobře), příští návštěvu v 8 tt mi sám doporučil (také díky hematomu a špinění), ale i směnnýmu provozu, nevolnostem, únavě ať jsem raději doma, tak jsem na neschopence. U nas v práci, je to ale běžné, každá holka je doma hned a mistři nám to i doporučují. Takže pokud se necítíš tak bych to doktorovi řekla ;). Beru to tak, že je pro mě důležitý být v pohodě než se někde stresovat, zdravotní pojištění si již několik let platím tak co :D

Jo, když je zdravotní problém, tak jo, ale mistři doporučují špatně… je to výhodné pro ně,. ne pro vás. Jste omezené vycházkami a máte menší peníze… šidí vás

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.10.18 10:45

Dělám raní, nocni, odpoledni. Noční už skoro nedávám z té je mi někdy i špatne. A jinak nemyslím si že by tu byla jiná práce pro těhotnou. Jiný ženský co tu dělali tak vím že jedna sla marodit hned co se to dozvěděla. Tak uvidím příští týden. Nechci nic podcenit.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.10.18 10:50

@Lara Farseer Ano jsem omezená vycházkami, ale zase takovou tragedii v tom nevidím a peníze? No jsem na to zvědavá kolik mi příjde :D, ale zase za ten klid a komfort doma (když je mi zle tak prostě ležím, když mám hlad tak se jdu najíst) mi to asi stojí. To, že klesnu v penězích to jsem věděla dopředu a tím jsem do toho šla, ona mateřská taky není žádný zázrak.

Meily
Kecalka 299 příspěvků 30.10.18 10:54
@Anonymní píše:
Dělám raní, nocni, odpoledni. Noční už skoro nedávám z té je mi někdy i špatne. A jinak nemyslím si že by tu byla jiná práce pro těhotnou. Jiný ženský co tu dělali tak vím že jedna sla marodit hned co se to dozvěděla. Tak uvidím příští týden. Nechci nic podcenit.

Oznam to zaměstnavateli a pokud pro tebe nemá jinou alternativu, musíš být doma za plný plat, nenech se odbýt neschopenkou.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.10.18 10:57

@Meily a kdy mu to mám oznámit? Až budu vědět přesně od doktora co a jak.?

Misule_misul
Povídálka 40 příspěvků 30.10.18 10:58

Nechci ti do toho kecat, ale zbytecne se pripravujes o penize :)

Mrkni napr sem: http://www.aperio.cz/…a-zamestnani

Zaměstnavatel je povinen žádosti ženy o převedení na jinou (popř. denní) práci vyhovět. V případě, že je zaměstnankyně převedena na práci, kde dosahuje nižšího výdělku než za dosavadní práci, náleží zaměstnankyni vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství. O příspěvku si můžete více přečíst v kapitole Těhotenství a dávky nemocenského pojištění.
V případě, že zaměstnavatel nemá pro ženu vhodnou práci, na kterou by mohla být převedena, jde o překážku na straně zaměstnavatele. Těhotná žena pak zůstává doma se 100% náhradou mzdy.

Lara Farseer
Ukecaná baba ;) 1021 příspěvků 30.10.18 11:03
@Anonymní píše:
@Lara Farseer Ano jsem omezená vycházkami, ale zase takovou tragedii v tom nevidím a peníze? No jsem na to zvědavá kolik mi příjde :D, ale zase za ten klid a komfort doma (když je mi zle tak prostě ležím, když mám hlad tak se jdu najíst) mi to asi stojí. To, že klesnu v penězích to jsem věděla dopředu a tím jsem do toho šla, ona mateřská taky není žádný zázrak.

ALe takhle se za celý těhotenství připravíš fakt o dost… Mě je to jedno, dělej si co chceš, ale kvůli ženským jako ty, pak opravdu rizikově těhotné musí snášet mnohem víc buzerace ohledně kontrol, vycházek atp… Že to podporuje zaměstnavatel, je logické, jemu se to finančně vyplatí, ale ty bys mohla být doma za plnej plat a bez buzerace, kdyby pro tebe jinou práci neměl… ale zneužívat nemocenskou je jednodušší…

Meily
Kecalka 299 příspěvků 30.10.18 11:06
@Anonymní píše:
@Meily a kdy mu to mám oznámit? Až budu vědět přesně od doktora co a jak.?

Já to oznámila po kontrole na gyndě. Když mi potvrdila těhotenství. Ale já nastoupila na neschopenku, protože mi začali poměrně ukrutné nevolnosti - celodenní podotýkám, takže i po změně zaměstnání (též mám náročnou práci) bych tam nedojela, natož fungovat… :zed: Ale pokud máš klid, je ti dobře, zažádej si o změnu a normálně choď ať netratíš penízky a nejsi vázaná 6 hod vycházky (je to celkem nuda) :lol:

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

DIY: Karnevaly se blíží. Vyrobte dětem originální masku

Každý, kdo se v posledních letech zúčastnil dětského karnevalu, ví, že se to... číst dále >

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na... číst dále >

Články z Expres.cz

Honza v MasterChefovi odrovnal porotu: Má šest prstů, ale vaří jako zkušený mazák!

Stejně jako ty předchozí přináší i letošní řada kulinářské show MasterChef... číst dále >

Rytmus zase provokuje na Instagramu. Myslí to vážně, nebo chce pozornost?

Od té doby, co je krásná moderátorka Jasmina Alagič (29) v požehnaném stavu,... číst dále >

Články z Ona Dnes

Příběh Šárky: Máma na mě přepsala byt, švagrová je vzteky bez sebe

S bráchou jsme vyrůstali jen s mámou. Otec nás opustil asi rok po bratrově... číst dále >

Sedm tipů, jak vyřešit manželské neshody

Pokud spolu lidé umějí komunikovat, nemusí rozpory končit házením talířů nebo... číst dále >