Těhotenství a propad do deprese

Anonymní
včera v 19:15

Těhotenství a propad do deprese

Ahoj,
dlouhou dobu jsem toužila po miminku. Je mi 30 let a řekněme, že tak od 25 už mi tikaly biologické hodiny jako o závod. Nedařilo se mi ale ve vztazích a až s nynějším partnerem (jsme spolu rok a půl) jsme se rozhodli založit rodinu. Podařilo se mi otěhotnět po čtyřech měsících snažení. Z pozitivního testu jsem byla nadšená, několik dní jsem ani nemohla usnout, jak jsem byla „na větvi“ z toho, že se nám zadařilo a z vidiny radostné budoucnosti s děťátkem.
Teď jsem v sedmém týdnu a vše je jinak. Propadla jsem se do šílené deprese, začala mít strach, že se o dítě nedokážu postarat, že nebudu dobrá máma, že budu mít stejně špatný vztah s dítětem jako má moje máma se mnou (nikdy jsme si nerozuměly) a tak dále a tak dále. Několik dní je mi nanic, nedokážu se soustředit, pracovat, nic mě netěší. V minulosti jsem se léčila s depresemi, ale podařilo se mi z nich dostat alespoň natolik, abych nemusela brát léky a zároveň byla schopná relativně normálně fungovat. Teď ale začínám mít pocit, že to nezvládám.
Měla jste to některá podobně? Co vám pomohlo?
Děkuji.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Ou
16872
včera v 19:18

Těhotenství přirozeně zvyšuje hladinu úzksoti v těle a pokud holt máš trošku křehčí psychiku, tak tě to mohlo takhle sundat.

zajdi za psychiatrem a nejspíš to bude na léky. V těhotenství je možná některá běžná a funkční antidepresiva brát.

zároveň vstup do psychoterapie.

začni to řešit co nejdřív, čím déle tě deprese bude držet v šachu tím, že ti bude lhát že nesmíš jít za psychiatrem, tím víc se do toho propadneš.

držím palce

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
525
včera v 19:28

Zažila jsem něco podobného. Těhotenství bylo plánované, ale přesto mi přeplo v hlavě a měla jsem ze všeho jen úzkosti. Není ten správný čas, nezvládnu to, měla jsem ještě počkat… Trvalo to pár týdnů určitě. Dostal mě z toho definitivně až první screening, kde jsem na ultrazvuku viděla, že ve mně fakt roste dítě se vším všudy, o které se prostě musím postarat. Pak jsem se začala i těšit.

Je to celkem normální, podle mě to zažilo víc z nás. Jen se o tom moc nemluví. Jestli jsi ovšem v minulosti měla problémy s depresemi, asi bych se obrátila na odborníka. Ať se ti nerozjede nějaká horší psychická porucha.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20755
včera v 19:36

Já měla deprese v každým těhotenství, prostě blbě snáším těhotenský hormony. Skoč na psychiatrii a prober to s lékařem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64
včera v 20:27

Je to normální..tohle všechno způsobují hormony a ono to zase přejde za chvíli..měla jsem podobné stavy na začátku těhotenství a teď jsem 25tt a je to úplně o ničem jiným ☺️

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
včera v 20:39
@Jiriiinka píše:
Je to normální..tohle všechno způsobují hormony a ono to zase přejde za chvíli..měla jsem podobné stavy na začátku těhotenství a teď jsem 25tt a je to úplně o ničem jiným ☺️

Děkuji, to jsi mě trochu uklidnila. Už si se sebou nevím rady, připadám si totálně neschopná čehokoliv. Pořád bych jen spala a spala. Příští týden jdu na první kontrolu, takže možná nervy pracují i kvůli tomu, to čekání je nekonečné…

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
včera v 20:40
@Janli píše:
Já měla deprese v každým těhotenství, prostě blbě snáším těhotenský hormony. Skoč na psychiatrii a prober to s lékařem.

Děkuji, už jsem napsala do jedné ordinace. Jen nevím, jestli v této době nejsou všude plné kapacity…

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
včera v 20:43
@Ou píše:
Těhotenství přirozeně zvyšuje hladinu úzksoti v těle a pokud holt máš trošku křehčí psychiku, tak tě to mohlo takhle sundat.

zajdi za psychiatrem a nejspíš to bude na léky. V těhotenství je možná některá běžná a funkční antidepresiva brát.

zároveň vstup do psychoterapie.

začni to řešit co nejdřív, čím déle tě deprese bude držet v šachu tím, že ti bude lhát že nesmíš jít za psychiatrem, tím víc se do toho propadneš.

držím palce

Jojo, psychoterapii potřebuji už dlouho, jen na to kvůli časově náročné práci není moc prostoru a navíc se bojím, že mi psychoterapeut nesedne a budu muset zase hledat dál. Lékům jsem se chtěla v těhotenství úplně vyhnout, ale pokud nebude zbytí, asi bych na ně přistoupila…

• Citovat
  • Nahlásit
Ou
16872
včera v 21:35
@Anonymní píše:
Jojo, psychoterapii potřebuji už dlouho, jen na to kvůli časově náročné práci není moc prostoru a navíc se bojím, že mi psychoterapeut nesedne a budu muset zase hledat dál. Lékům jsem se chtěla v těhotenství úplně vyhnout, ale pokud nebude zbytí, asi bych na ně přistoupila…

hele přesně tohle jsou ty cesty, kterými se úzksot brání tomu, aby si našla sílu s ní zatočit. A zároveń tím, že se podle toho řídíš, tak tím úzkost krmíš a ona sílí…

a teď se spousta lidí naučila dělat terapii on-line, není to ideální, ale lepší než drátem do oka. A ty stejně potřebuješ víc krizovou intervenci, než terapii a mít se na koho obrátit a to se on-line dá. Ušetří to fakt spoustu času a můžeš pracovat s někým, kdo není ze tvého okolí.

tak hledej tady https://app.terapie.cz/

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat