Těhotenství a složitá finanční situace

15
27.1.21 14:16

Těhotenství a složitá finanční situace

Zdravím vás všechny,

jdu se vypovídat a pro rady co dělat, snad to nevadí, pokud ano, tak nereagujte prosím..

S manželem jsme se v srpnu vzali a stavíme nový barák v malé vesnici. Hypotéka poměrně vysoká, zatím oba vyděláváme dost na to, abychom utáhli hypotéku a další poplatky. Měli jsme v plánu, že našetříme nějaké peníze než bych šla případně na mateřskou, aby byla velká rezerva, protože z jednoho příjmu se to všechno utáhnout.. Bohužel jsem otěhotněla naší neopatrností už teď, jsem v 8. týdnu, dům bude hotový tak za pár týdnů a my samozřejmě nic našetřeno.. Bojím se jak to zvládneme, jestli třeba nejít raději na potrat. Rodina moc nepomůže, sami nemají peníze. Do toho mě trápí další věc, mám problémy se zádama a nevím jak zvládnu tahat miminko atd. Má tady někdo taky takové zdr. trable?

Práci z domova mi neumožní, auto mám firemní, takže skončím i bez auta a budem mít jen jedno… Poraďte prosím jak z toho ven. Platíme třeba dost na pojistkách, na penzijku máme nějaké peníze v řádu desetitisíců, má cenu to vybírat? Dům prodávat nechceme :-(

Díky, Katka

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
20581
27.1.21 14:20

A některé ty pojistky třeba nejde zrušit? Jsou všechny nezbytné? Plat muže pokryje hypo a ty poplatky kolem? Určitě nejste první ani poslední v takové situaci, většina rodin platí hypotéky nebo najmy a nemaj nasetreno moc do zásoby :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15
27.1.21 14:23

@Kriss Tina Určitě by to šlo, spíše si říkám, zda je to rozumné, přeci jen ty pojistky částečně pokryjí platební neschopnost, úraz atd.. ale zrušit by to šlo, je to dohromady 2500 Kč a tyhle peníze by určitě pomohly :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5097
27.1.21 14:25

No a pokryje plat manžela Vaše živobytí, hypotéku a vše kolem, alespoň ten rok?

Na RD být tři roky nemusíš, částku rodičáku můžeš mít co nejvyšší. Pokud máš možnost jeslí (třeba i firemních), tak ten výpadek příjmů nemusí být přece dlouhodobý.

Příspěvek upraven 27.01.21 v 14:27

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6368
27.1.21 14:26

@Katka1692 kolik vám je? Proc chodit na potrat? Myslíš, že se situace za 2-3 roky výrazně změní a vy budete mít najednou velké úspory? Udělejte si revizi všech příjmů a výdajů, zvaz třeba jestli by ses mohla/chtěla vracet do práce dřív než ve 3 letech dítěte. Ale podle popisu mi nepřijde vaše situace nějak hrozná. Prostě klasická rodina s hypotékou :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6368
27.1.21 14:27
@Katka1692 píše:
@Kriss Tina Určitě by to šlo, spíše si říkám, zda je to rozumné, přeci jen ty pojistky částečně pokryjí platební neschopnost, úraz atd.. ale zrušit by to šlo, je to dohromady 2500 Kč a tyhle peníze by určitě pomohly :-)

Prosimtě mít pojištěnou platební neschopnost je největší kravina co může člověk mít. Je to jen marketing na tahání peněz z lidí. Stejně, když jeden z vás přijde o práci banka respektive pojišťovna se bude velmi zdráhat jestli vám vůbec nějaké peníze dá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3527
27.1.21 14:28

Kdyz to mimino budes kojit a odhlidneme od nejakych extremu, tak skoro nic nestoji.. Vsechno dneska poridis na bazaru za par korun.. Vazne nepotrebujes na vybavicku statisice. A az zacnou s vekem vydaje stoupat, tak uz se budes moct vratit do prace.. Dostanes materskou a rodicovskou a manzel slevu na dani na dite i na tebe, takze bez penez nebudete. Hypoteku resit v bance, s poradcem, zkusit refinancovat. Vsechno se da resit. Na potrat bych teda rozhodne nesla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20581
27.1.21 14:37
@Katka1692 píše:
@Kriss Tina Určitě by to šlo, spíše si říkám, zda je to rozumné, přeci jen ty pojistky částečně pokryjí platební neschopnost, úraz atd.. ale zrušit by to šlo, je to dohromady 2500 Kč a tyhle peníze by určitě pomohly :-)

To klidně zrus. Něco můžete nasetrit teď než pujdes na mateřskou, mateřská je pak na půl roku a po ni rodicak, ten si můžeš nastavit třeba jenom na 2 roky a pak jít do práce. Vzít nějakou brigádu z domova klidně. Já bych na potrat nesla, co sem na rodicaku, tak vidím na kolika věcech se dá ušetřit a predtim mi přišly nezbytné :lol: navíc miminko tak první půl roku nic nestojí, pokud budeš kojit a koupila bys látkové pleny a pak jenom minimum za jídlo, sem tam nějaké léky a když budeš chtít nepovinné očkováni. Výbavu taky koupíš za par korun na bazaru.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4373
27.1.21 14:43

@Katka1692 Je to blbý, co si budeme povídat. Ale dítě je dar a potrat je nevratný děj, který by tě mohl sakra mrzet a strašit ve snech. A to v krajních případech kolikrát potrat i radím. U vás ne. Za chvilku se stěhujete do vlastního. Budete mít pár let trochu sníženou úroveň a budete více šetřit. Dej si krátký rodičák a vrať se do práce co nejdřív. Dítě za to stojí! :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13053
27.1.21 14:43

Hlavně klid :hug: To mimino chceš? Jestli jo, tak je blbost chodit na potrat. Tu hypotéku nemáte úplně na krev, ne? Že bez Tvýho příjmu jste úplně v háji? Našla bych si nějakého dobrého finančního poradce, aby vám zkouknul ty pojistky, jestli něco třeba dočasně nesnížit na minimum, aby výdaje byly co nejnižší. Plus zkrouhnout všechny zbytečnosti - oblečení, hadry, jídlo z restaurace a tak a maximálně šetřit. Nebo si to aspoň pořádně sepsat, abys věděla, kde máte rezervy, když peníze nebudou… Píšeš o mateřský - to znamená, že jsi zaměstnaná a půjde Ti normálně půl roku mateřská? Ti je taky v pohodě, kamarádkách chodilo jen o fous míň než normální plat + Ti propaltí dovolenou mezi mateřskou a rodičákem, z toho taky něco můžeš ušetřit. Nejspíš se budete muset uskromnit a třeba rok dva to bude hodně šetřivý období, ale zase bude líp. Jo, a to auto? Bez něj jsi vyřízená? Že se nedostaneš na nákup, k doktorovi? Jak je to u vás s MHD? Já třeba teď o koroně s miminem chodím jen po po okolí. Někám dál do města tak jednou měsíčně. Potraviny mám teda za rohem.

Co se týče mimina, nenech se strhnout. Dneska jsou miminí věci prakticky neprodejný, takže pokud nepotřebuješ mít všechno značkový a nový, seženeš to za pusu nebo dokonce za odvoz (já koupila vaničku za stovku, přebalovák za stovku, přebalovací podložku i s výměnýma hadrama za dvě apod, spoustu věcí si půjčujeme s kamarádkama…). A hlavně, všechno seženeš rychle, takže s klidem kup jen to nejnutnější. Všechna možná hnízečka, houpátka, hrkátka, zpívátka… nejspíš vůbec nebudeš potřebovat a kdyby jo, tak to seženeš obratem…

Příspěvek upraven 27.01.21 v 14:45

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15
27.1.21 14:44

Tak ženy moc děkuji, snad to nějak dáme, ale bude to náročné. Na dítě, manžel si ho přál už dlouho, já až teď poslední dobou a taky se těším, ale mám obavy. Manžel je spíše takový optimista :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
116
27.1.21 14:44

@Katka1692 Ahoj, my stavíme domeček a máme vysokou hypotéku. Krásně se to sešlo a nebudeme mít jedno miminko, ale rovnou dvě :palec: Díky dvojcatkum jsem od začátku na nemocenské, už skoro pul roku (teď jsme ve 30tt). Buď ráda, že už máte skoro dostaveno. Teď jsem sehnala pro mimča veškerou výbavičku a zatím vše zvládáme :) Jinak auto máme jen jedno a partner nemá nejvyšší plat. Ale když se chce, tak všechno jde. :) Dětí bychom se ani jeden z nás nevzdali. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4373
27.1.21 14:46
@Katka1692 píše:
Tak ženy moc děkuji, snad to nějak dáme, ale bude to náročné. Na dítě, manžel si ho přál už dlouho, já až teď poslední dobou a taky se těším, ale mám obavy. Manžel je spíše takový optimista :)

Máte z půlky vyhráno! :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
259
27.1.21 14:47

Na potrat bych nešla, máte kde bydlet a to je skvělé. Není to přece jeden příjem, budeš taky dostávat mateřskou a pak rodičovskou. Do půl roku dítěte se pobírá mateřská, která není zase tak špatná, pak rok a půl vydržet a ve dvou letech dítěte můžeš zase pracovat. Osekala bych pojištění, já jim stejně moc nevěřím… Důchodové bych snížila na minimum, případně nějak refinancovat hypotéku? Asi Vám v tomhle poradí spíš nějaký fin. poradce. A na miminko se dá nakupovat vcelku levně. Když kojíš, tak jde zejména o pleny. Třeba v tvém okolí se bude dát najít nějaká brigáda, jednou za týden úklid?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19516
27.1.21 14:47

@Katka1692 nějak nechápu tu tvou poznámku o bolavých zádech a tahání mimina? porodily už i ženy po transplantaci srdce anebo plic, slepé ženy, žena bez rukou, ženy s dvěmi berlemi :zed: :zed:
ale jestli chceš jít na potrat, tak si nemusíš vymýšlet zástupné problémy, a běž - ale také nezapomeň, že i otec dítěte by se k tomu měl vyjádřit,
přijdeš mi hodně sobecká, ale pokud dítě nechceš, není to povinné

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat