Těhotenství, doba určitá, neschopenka

Anonymní
3.5.21 13:07

Těhotenství, doba určitá, neschopenka

Ahojky,
každý rok se mění podmínky a já, i když pátrám, tak jsem nikde nenašla a co jsem našla bylo staré a neplatné.
Aktuálně jsem zaměstnaná do konce května, už mi bylo řečeno, že mi smlouva prodloužena nebude. Měla jsem domluvený nástup v průběhu května do nového zaměstnání, ale dneska se vše změnilo. Byla jsem kontrole na gyndě a jsem 5tt, jen do zítra čekáme na potvrzení ještě z krve. Moje končící zaměstnání je fyzicky náročné (90% pracovní doby zahrnuje manipulace s těžkými bednami, 12h směny s jednou pauzou, krom pauzy na nohou atd.). Po konzultaci s dr budu mít vystavenou neschopenku, protože není možnost mě převést na jinou práci. Navíc k tomu mám chvílemi silné bolesti podbřišku, prý to dělají hormony a „práce a příprava dělohy“ :think: Do nové práce jsem volala a řekli, že kdyby se něco změnilo, tak ať zavolám, že mě hned vezmou, ale že doufají, že se neozvu a vše bude v poho. Nicméně od června jako těhotnou mě nezaměstnají, protože bych jim za pár měsíců odešla. No a těhotnou mě nezaměstná nikdo. :nevim:
Teď moje otázka. Neschopenku budu mít z důvodu nevhodného zaměstnaní pro těhotnou, ale co pak, až smlouva doběhne? Co jsem koukala, tak z ÚP bych měla podporu zezačátku 10,5 tisíce a pak to postupně klesne. Po 5 měsících na pracáku mám nárok na životní minimum, žádný dávky okolo se mě netýkají, nemám na ně nárok. (jsem těhotná poprvé, je mi 34) A tak je otázka, jestli můžu zůstat na neschopence i po doběhnutí doby určité až do nástupu na mateřskou? (podmínky splňuju, vejdu se akorát do ochranné lhůty)
Jedná se mi o to, že vzhledem k tomu, že splácím, hradím částečně bydlení atd., tak z desítky to nemám šanci zvládnout.
Máte někdo zkušenost nebo znalost takového případu?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
76272
3.5.21 13:11

Na žádnou neschopenku z důvodu nevhodné práce nemáš nárok, pokud zaměstnavatel nemá kam tě převést, má tě nechat za plný plat doma.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5
3.5.21 13:14

Neschopenku mám už vypsanou. Ptám se na něco jiného, pouze jsem to popsala celé. Hned není třeba se čertit :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8331
3.5.21 13:17

Neschopenka kvůli nevhodné práci neexistuje. Nech se přeradit na vhodnou pozici. Ale abych odpovedela na dotaz, tak na neschopence můžeš být až do nástupu na PPM i když smlouva skončí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31285
3.5.21 13:22

A on tě otec dítěte nepodpoří? Tak bude teď vyděláváni chvíli na něm.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2736
3.5.21 13:22

Můžeš být na neschopence až do nástupu na MD.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5
3.5.21 13:23

Narovinu nevím, co napsal dr za důvod neschopenky. Požádala jsem ho, protože kdybych žádala u zaměstnavatele o přeřazení, tak musím poslat dopo dopis na centrálu a ta se pak má nějak vyjádřit a já bych si tak jako tak musela nějak omluvit dobu, po kterou zatím nemůžu pracovat. Nevím, proč to mají nastavené tak komplikovaně, ale tohle bylo jediné možné řešení. Poměr dovolené za letošek už nemám, protože jsme měli nařízenou, takže vyčerpáno. Kdyby mi nekončila smlouva, tak bych to řešila přeložením.
Díky za info :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7985
3.5.21 13:25

@Owlet2021 buď na neschopence až do MD s podporu z UP nemusíš vůbec řešit. Jen budeš omezena vychazkama

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5
3.5.21 13:33

Děkuju za info, vycházky mě asi nijak výrazně nevadí. Poslední rok byl dost omezený, tak s vycházkami mi to asi ani nevadí :-)
A asi blbá otázka, ale když budu v neschopence pokračovat, tak teda nikam nic už nehlásím po vypršení zaměstnání?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8331
3.5.21 13:36
@Owlet2021 píše:
Děkuju za info, vycházky mě asi nijak výrazně nevadí. Poslední rok byl dost omezený, tak s vycházkami mi to asi ani nevadí :-)
A asi blbá otázka, ale když budu v neschopence pokračovat, tak teda nikam nic už nehlásím po vypršení zaměstnání?

Myslim, ze by si mela nahlásit po skonceni smlouvy na zdravotní pojišťovnu, ze ti trva neschopenka a stejně pak začátek PPM.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3138
3.5.21 17:10

Až skončí PP, tak nahlásit na pojišťovnu trvání PN a termín nástupu na PPM. No a pak se domluvit, co budou případně potřebovat doložit 🤷🏻‍♀️

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3341
5.5.21 09:57

Neschopenku ti má dr napsat jako rizikové těhotenství. Budeš na ni až do začátku MD, půjde ti normálně nemocenská celou dobu z platu a pak peněžitá pomoc v mateřství taky z platu. To, že to skončí smlouva v době trvání neschopenku, na tom nic nemění. Měla jsem to takhle před 2 roky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat